Jump to content



Lian Li V2010 + H100


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Ρε αγορι ενα dremel και 2-3 ωρες δουλειας ειναι. Καλυτερα πανε το στον [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] να στο κανει επιτελους κουτι και οχι ασημενια σκατα με παρμεζανα και λιγο μαυρου που ειναι τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειδα λιγο το κουτι δες αν σε παιρνει να την βαλεις καθετα μεταξυ mobo και των trays και να την στερεωσεις με καμια δεστρα η κατι αλλο ...λογικα με το ματι που το βλεπω χωραει.

(καλη ωρα οπως το εχεις κανει εσυ στο σχεδιο αλλα πιο κοντα στην mobo για να φτανουν οι σωληνες.)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα εβαλα.

3 μηνες αντεξα.

Μακρια και αγαπημενοι.:p

Απο περιεργεια και μονο τι σε "χαλασε" και την εστειλες την υδροψυξη? (βασικα το σκεφτομουν και εγω αλλα το μονο που με απομακρυνε ειναι η εστω και τυπικη συντηρηση...)

Link to comment
Share on other sites

Η απιστευτα μεγαλη προσοχη που επρεπε να δινω μηπως γινει καμια "ζιμνια" -ειδικα την περιοδο που εστηνα /ξεστηνα το συστημα για διαφορους λογους -

Γενικα ηταν ενα "αγχος" παραπανω, και ενω σε εμφανιση ελεγε πολυ απλα δεν μπορουσα να αφησω το κουτι ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια και μονο τι σε "χαλασε" και την εστειλες την υδροψυξη? (βασικα το σκεφτομουν και εγω αλλα το μονο που με απομακρυνε ειναι η εστω και τυπικη συντηρηση...)

Ασε το Νεφτι να κλαίγεται. Η τυπικη συντηρηση ειναι ανα 6μηνο και αν ειναι σωστα στημενο το συστημα παιρνει το πολυ 1-2 ωρες

Αν αυτες οι 2 ωρες ειναι πολλες για το υπολοιπο εξαμηνο ησυχίας+αποδοση τοτε ή βαριεσαι πολυ, ή εισαι βαρύκοος και δεν σε νοιάζει ο θορυβος :p

Link to comment
Share on other sites

Η απιστευτα μεγαλη προσοχη που επρεπε να δινω μηπως γινει καμια "ζιμνια" -ειδικα την περιοδο που εστηνα /ξεστηνα το συστημα για διαφορους λογους -

Γενικα ηταν ενα "αγχος" παραπανω, και ενω σε εμφανιση ελεγε πολυ απλα δεν μπορουσα να αφησω το κουτι ησυχο.

Δεν το δέχομαι! :p

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο (_|_)γερος (aka [MENTION=14120]narta[/MENTION]).

Αν στηθεί σωστά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Την είχα απάνω 3 χρόνια και είχα κάνει τουλάχιστον 3 ολικές αναβαθμίσεις (mobo+cpu+mem) και 5 ή 6 φορές τη vga (κι αυτή στο κύκλωμα). Με την αλλαγή που έγινε μετά από τόσα χρόνια, έβαλα και τον PERCουλα στο κύκλωμα γιατί ο πρώτος παρέδωσε πνεύμα λόγω θερμοκρασίας.

Τώρα μάλιστα που ανέλαβε ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION], έχω και τρύπα πλήρωσης και σωληνάκι αδειάσματος στο κύκλωμα κάνοντας την αλλαγή των υγρών παιχνιδάκι.

Νομίζω πως η ησυχία (και ακουστική, αλλά και από πλευράς άγχους για θερμοκρασίες) που απολαμβάνεις, υπερκαλύπτει το κόστος και τον κόπο μια φορά στα 3 χρόνια που θέλει μια γενική συντήρηση. Δες πόσο μαζεμένο είναι όλο το κουτάκι. Και δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με sleeving κλπ, ένα απλό μάζεμα με tireups.

Για αναβάθμιση; Βγάζω το block (vga ή cpu), το κρεμάω απέξω, βάζω το καινούριο, πάστα, βίδωμα, τέλος. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το Νεφτι να κλαίγεται. Η τυπικη συντηρηση ειναι ανα 6μηνο και αν ειναι σωστα στημενο το συστημα παιρνει το πολυ 1-2 ωρες

Φιλιππε ουτε καν 6μηνο

αμα δεν εχεις UV υγρα ή τπτ περιεργα toxic mix, μενεις 1+ χρονο ανετα χωρις λυσε δεσε

εαν δε εχεις προβλεψει για fillport, drainport και κανα φιλτρακι η συντηρηση ειναι αστεια υποθεση

για αυτους που παιζουν πολυ κι αλλαζουν συχνα hardware βαζεις και δυο σετ quick disconnects και καθαριζεις.

μη ξεχναμε εξαλλου οτι η φυσιολογικη συντηρηση καθαρισμου,

φυσημα απο σκονες κτλ γινεται ετσι κι αλλιως και σε αεροψυκτα συστηματα

και ισως και πιο δυσκολα στην περιπτωση αυτη.

παντως τα πιο συνηθισμενο αιτια καποιου που εγκαταλειπει το wc και λεει οτι δεν ξαναδοκιμαζει

που εχω διαπιστωσει so far, ειναι:

μη σωστα στημενο κυκλωμα που ποτε δεν απεδωσε τα αναμενομενα

και ωθησε τον χρηστη σε λαθος συμπερασματα κοστους/αποδοσης

(ειδικα για χρηστες που ορμανε παιρνουν οτι ακριβοτερο κυκλοφορει χωρις να ξερουν εαν τους χρειαζεται ή οχι)

καποιο χοντρο λαθος εγκαταστασης ή/και υλικου που οδηγησε σε διαρροη.καταστροφη hardware

και "τρομαξε/ξενερωσε" τον χρηστη

(βλ τρυπημα ψυγειου απο μακρια βιδα, παραλειψη καποιου oring, ελατωματικο εξαρτημα, στραβοκομμενοι σωληνες

ξεχασμενο κυκλωμα με παπλωμα σκονης στα ψυγεια και λασπη in the loop και παει λεγοντας

ή πολυ απλα λαθος προσδοκιες του στυλ

θερμοκρασιες κατω απο αυτες του περιβαλλοντα χωρου

passive loops για κλοκαρισμενα πολυπηρηνα συστηματα με vga

κτλ

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη υπάρχει και ενας αλλος λογος....το υπερβολικο πια κοστος....

Προτιμω να δωσω τα παραπανω γκαφρα σε hardware παρα σε υπερκοστολογημενα blocks και ψυγεια.

Αν εγω θελω καθε φορα που αλλαζω καρτες και μητρικη +500€(τουλαχιστον) με το καλημερα, ευχαριστω δεν θα παρω.

Πραγματικα δεν το εχω μετανοιωσει που το παρατησα το αθλημα αλλά περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγω θελω καθε φορα που αλλαζω καρτες και μητρικη +500€(τουλαχιστον) με το καλημερα, ευχαριστω δεν θα παρω.

Μα, αυτό έγραψα παραπάνω... 3 χρόνια χωρίς καμία αλλαγή στην υδρόψυξη και με πολλές αναβαθμίσεις ενδιάμεσα. Και τώρα που άλλαξα block στη cpu, δεν ήταν απαραίτητο, περισσότερο το έκανα για λόγους εμφάνισης. Ο μόνος λόγος να "πετάς" χρήματα για υδρόψυξη είναι αν παίρνεις full block για vga, κάτι που εγώ δεν κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη υπάρχει και ενας αλλος λογος....το υπερβολικο πια κοστος....

Προτιμω να δωσω τα παραπανω γκαφρα σε hardware παρα σε υπερκοστολογημενα blocks και ψυγεια.

Αν εγω θελω καθε φορα που αλλαζω καρτες και μητρικη +500€(τουλαχιστον) με το καλημερα, ευχαριστω δεν θα παρω.

Πραγματικα δεν το εχω μετανοιωσει που το παρατησα το αθλημα αλλά περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

οχι και 500 με το καλημερα ρε συ...

υπερβαλλεις

ψυγειο,ρακορ,τανκ κι αντλια τα κρατας για πολυ καιρο και με ελαχιστη απαξιωση σε σχεση με αλλα εξαρτηματα Η/Υ

περαν του οτι το watercooling στις μητρικες προσωπικα το βρισκω περιττο πλεον

και δεν το προτεινω μιας και πρακτικα δεν προσφερει κατι ουσιαστικο σε νορμαλ χρηστες

πλην παραγοντα πουλ-μουρ!

για τις καρτες γραφικων ενα καλο μπλοκακι universal κανει 50€ και σε βγαζει χρονια

κι αν θες full cover παιζεις απο τα 70, δεν πρεπει σωνει και καλα να παμε στο πιο ακριβο...

αμα βεβαια μιλας για τρεις καρτες

σορρυ αλλα εκει πας σε αλλη κατηγορια υπερβολης

και καποιος θα σου λεγε οτι εγω θα προτιμουσα με τα χρηματα της τριτης vga να νερουλιασω ολο το υπολοιπο συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλαιγομαι καθολου.

Το συστημα μου οπως ειναι τωρα παντως μονο οι δισκοι ακουγονται-και δεν μπορω να κανω και κατι αμεσα για αυτο-

τα αλλαξες τα ανεμιστηρια?? η εισαι ακομα με της κορσαιρ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.