Jump to content



Recommended Posts

  • 2 months later...

Συγνωμη λιγο αλλα πως καταφεραν οι κατοχοι της Sony να αγορασουν το timelapse app ; εγω προσπαθησα να κανω την αγορα αλλα δεν εφαγα πορτα επειδη δεν υποστηριζει Ελληνικα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 1/17/2016 at 8:21 PM, Indiko_Xoiridio said:

Ένα teaser από επερχόμενο project. Λογικά μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες θα είναι έτοιμο...

 

 

 

Οι 2-3 μήνες έγιναν χρόνος... επιτέλους όμως τα καταφέραμε και το τελικό timelapse βίντεο είναι έτοιμο. :D

 

Whispering Iceland | 4K

 

 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φανταστικη δουλεια και πολυ ωραια πλανα.

Θα βοηθουσε αρκετο κοσμο να εγραφες 2-3 λογια ( προφανως και εννοω υπεραναλυση :p ) για την Ισλανδια.

Εξοπλισμος , καιρικες συνθηκες,  κοστος , προγραμματισμος.

Λογικα θα γνωριζεις τον Τασο Ανεστη που εχει χιλιο φωτογραφισει την Ισλανδια..

 

Link to comment
Share on other sites

Αχαχααχααχαχ.. ναι σωστά. :p

 

Ο Νίκος ήταν ο chief της αποστολής μας στην Ισλανδία. Ήμασταν 6 άτομα ομάδα.

Πήγαμε πέρυσι τον Οκτώβρη για  2 εβδομάδες. Νοικιάσαμε τροχόσπιτο και γυρίσαμε σχεδόν όλη την Ισλανδία.

Ο καιρός μας έκανε την χάρη και ήταν πολύ καλός. Με ισοθερμικό μέσα από την φόρμα και μπουφάν ήμασταν μια χαρά.

Την τελευταία μέρα πριν φύγουμε.... έπεσε η θερμοκρασία, δεν ξέρω και εγώ πόσους βαθμούς.. και απλά μπήκε ο χειμώνας!

 

Από εξοπλισμό είχαμε αρκετά..

2x Nikon D810 (η μια γύρισε πίσω νεκρή, μετά από ένα βίαιο πνιγμό σε μια παγωμένη λίμνη), αρκετές D750, Nikon 14-24, 24-40, 70-200, Sony A7S, A7R II, Zeiss 16-35mm,  RX100 III, ράγες digislider, κεφαλή emotimo, heaters για τους φακούς (απαραίτητα λόγω υγρασίας... τις περισσότερες φορές οι κάμερες απλά έσταζαν νερό ολόκληρες), Phantom 3 Pro και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν τώρα.

Τα πλάνα του timelapse είναι τραβηγμένα με τις Sony Α7. Οι Nikon χρησιμοποιήθηκαν κυρίως για φωτογραφίες και βίντεο.

 

Το ταξίδι είχε προγραμματιστεί αρκετούς μήνες πριν και το κόστος ήταν περίπου 1.5-2Κ ανά άτομο. Βέβαια είχαμε πετύχει καλή προσφορά στα αεροπορικά και με την χρήση του τροχόσπιτου μειώθηκε κατά πολύ και το κόστος διαμονής.

 

:)

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.