Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Σου χει μείνει μισό χρόνο τέρμα πίσω?? Ή απλά τρώει σκαλώματα εννοείς. Και εγώ που πήρα το ίδιο μου είπαν, αλλά δε με πολυνοιάζει η ανάκλιση, να βρω ένα τρόπο θέλω να τη ξεκολλήσω απο αυτή τη θέση γιατί τώρα ουσιαστικά η καρέκλα δε μπορεί να χρησιμοποιθεί

Χαχαχα όχι βρε συ. Άμα έμενε τέρμα πίσω θα την είχα πάει ήδη. Απλά τρώει σκαλωματα όπως λες και εσύ και τέρμα μπροστά δεν κλειδώνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω WD-40 εκει που έρχονται τα δύο μπράτσα, που ενώνουν την πλάτη με τη βάση, σε επαφή με το μηχανισμό. Αλλιώς μετά σκέφτομαι να ανοίξω το κουτί που έχει μέσα το μηχανισμό. Απο πάνω έχει πλαστικό καπάκι που κλείνει με βίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

 Μόλις διάβασα το θέμα και το αναβιώνω.. όσο και να έψαξα είναι ακόμα απο τις εξαιρετικές επιλογές η συγκεκριμένη καρέκλα. Πάρα πολύ χρήσιμο το topic, δε το είχα δεί. Γενικά όσοι την έχουνε είναι ακόμα ευχαριστημένοι ? Ρε μάγκες έχει πάει 600 ευρώ και βλέποντας πόσο τις έχετε πάρει δε μου πάει η καρδιά να αγοράσω τόσο ακριβα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 27/5/2017 at 5:49 AM, Mastoras said:

 Μόλις διάβασα το θέμα και το αναβιώνω.. όσο και να έψαξα είναι ακόμα απο τις εξαιρετικές επιλογές η συγκεκριμένη καρέκλα. Πάρα πολύ χρήσιμο το topic, δε το είχα δεί. Γενικά όσοι την έχουνε είναι ακόμα ευχαριστημένοι ? Ρε μάγκες έχει πάει 600 ευρώ και βλέποντας πόσο τις έχετε πάρει δε μου πάει η καρδιά να αγοράσω τόσο ακριβα...

και 1000 να είχε πάλι θα άξιζε, μου έβγαλε 4ετία και συνεχίζει ! :)

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2017 at 5:49 AM, Mastoras said:

Ρε μάγκες έχει πάει 600 ευρώ και βλέποντας πόσο τις έχετε πάρει δε μου πάει η καρδιά να αγοράσω τόσο ακριβα...

Δεδομενου πως πολλοι την αγορασαν με 250 ...δεν ξερω αν αξιζει με αυτα που διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα στο ξεχασμένο topic !! 
Θέλω και εγώ σαν παιδί να πάρω την ergohuman chair. Διάβασα ολες τις σελίδες που έχει αυτό το τοπικ.
Βρηκα την εν λογο καρέκλα σε 3 site το πλαισιο που δηνει 3 χρονια εγγυηση πλεον..
https://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/karekles/karekla-chair/@Work-Karekla-Grafeiou-Ergohuman-Plus.htm
αυτο το σιτε που εχει εδρα βουλγαρια και την καρέκλα την φερνει to 'antares international'
https://www.chairpro.gr/ergohuman-classic-red.html & δερμάτινο  https://www.chairpro.gr/ergohuman-classic-4400.html
και αυτο ειναι το 3ο σιτε
https://www.welhome.gr/έπιπλα-σπιτιού/γραφείο/καρέκλες-γραφείου/1134991-πολυθρονα-γραφειου-εργονομικη-με-υφασμα-mesh-μαυρο.html
Τωρα θέλω να ρωτήσω τους κατώχους της καρέκλας τι διαστάσεις εχουν απο ύψος και βάρος!
εγω ειμαι 188-85 κιλα
Και μια γνωμη για τα αλλα 2 σιτε μιας και για του πλαισιου την καρεκλα εχετε συζιτισει ιδι. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα καταστήματα δεν έχω εικόνα, αλλά το Πλαίσιο την είχε και σε έκπτωση Black Friday ή λίγο πριν.  Την δερμάτινη πάντως δεν θα την πρότεινα, το καλοκαίρι δεν θα σε βολέψει.

Με το ύψος/βάρος δεν θα έχεις πρόβλημα. Tο εύρος ρυθμίσεων είναι επαρκές για το ύψος, και με <100kg ακόμα και το δίχτυ δεν έχει πρόβλημα.

 

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας,

Ανασταίνω αυτό το παλιό νήμα γιατί η αγαπημένη μου καρέκλα θέλει αμορτισέρ και είπα να ρωτήσω.

Έχει κανείς δοκιμάσει τα generic του εμπορίου ή πρέπει οπωσδήποτε να βρω γνήσιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το ρίσκαρα και παρήγγειλα μια μπουκάλα από skroutzομάγαζο και μια χαρά ταίριαξε, παρόλο που στην όψη είναι τελείως διαφορετικό το σχήμα της στο κάτω μέρος.

Μου έβγαλε την πίστη βέβαια να βγάλω την παλιά, προσοχή όποιος το δοκιμάσει.

  • Έβαλα WD-40 και στα 2 σημεία επαφής. 
  • Χτύπημα με βαριά στο κάτω μέρος, στην ένωση με την βάση (διέλυσα 2 ματσόλες χωρίς να κάνω δουλειά πριν πάω στην βαριά)
  • Στρίψιμο με κάβουρα και με πολύ δύναμη για το πάνω μέρος που ενώνεται με το κάθισμα.

Αν έχετε την καρέκλα χρόνια όπως εγώ, προετοιμαστείτε ψυχολογικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 4/4/2020 at 3:25 PM, ptmax13 said:

Τελικά το ρίσκαρα και παρήγγειλα μια μπουκάλα από skroutzομάγαζο και μια χαρά ταίριαξε, παρόλο που στην όψη είναι τελείως διαφορετικό το σχήμα της στο κάτω μέρος.

Αν έχετε την καρέκλα χρόνια όπως εγώ, προετοιμαστείτε ψυχολογικά.

 

Απο το 12 την έχω κι εγώ. Σήμερα άλλαξα τα μπράτσα μετά απο τόσα χρόνια που είχα παραπονεθεί ότι μετα απο μικρή χρήση "κολυμπούσαν" οι βάσεις των χεριών και μου έδωσαν ανταλλακτικά (εντός εγγύησης τότε).

Στο ένα χέρι, το καινούριο ψιλοκολυμπάει, δε τρέφω αυταπάτες, ότι σε ένα μήνα θα έχουν γίνει σαν τα παλιά.

Δηλαδή, πήγαινα να στηριχθώ λίγο στη μια μεριά και γλυστρούσα.

Τέσπα..

Για το ερώτημα τώρα, τι σου έκανε ακριβώς και άλλαξες ελατήριο; και που βρήκες καινούριο, για να ξέρω απο που να πάρω αν χρειαστεί.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, jdran said:

 

Απο το 12 την έχω κι εγώ. Σήμερα άλλαξα τα μπράτσα μετά απο τόσα χρόνια που είχα παραπονεθεί ότι μετα απο μικρή χρήση "κολυμπούσαν" οι βάσεις των χεριών και μου έδωσαν ανταλλακτικά (εντός εγγύησης τότε).

Στο ένα χέρι, το καινούριο ψιλοκολυμπάει, δε τρέφω αυταπάτες, ότι σε ένα μήνα θα έχουν γίνει σαν τα παλιά.

Δηλαδή, πήγαινα να στηριχθώ λίγο στη μια μεριά και γλυστρούσα.

Τέσπα..

Για το ερώτημα τώρα, τι σου έκανε ακριβώς και άλλαξες ελατήριο; και που βρήκες καινούριο, για να ξέρω απο που να πάρω αν χρειαστεί.

Ευχαριστώ.

Μου μπαλάντζαρε το κάθισμα δεξιά - αριστερά για πολύ καιρό, και φοβόμουν ότι θα βρεθώ κάτω. Καθότι και 100+ κιλά δεν ήθελα να το ρισκάρω.

Αγόρασα αμορτισέρ από σκρουτζομάγαζο, δεν θυμάμαι πιο, το οποίο ήταν γενικά για καρέκλες γραφείου, όχι το γνήσιο.

Skroutz

Νομίζω ότι όλα κάνουν, έχουν φτιαχτεί να είναι universal. Αυτό κατάλαβα.

Απλά πρόσεξε το ύψος που ανεβαίνουν, να σου κάνει.

 

Έγινε επεξεργασία από ptmax13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ptmax13 said:

Μου μπαλάντζαρε το κάθισμα δεξιά - αριστερά για πολύ καιρό, και φοβόμουν ότι θα βρεθώ κάτω. Καθότι και 100+ κιλά δεν ήθελα να το ρισκάρω.

Αγόρασα αμορτισέρ από σκρουτζομάγαζο, δεν θυμάμαι πιο, το οποίο ήταν γενικά για καρέκλες γραφείου, όχι το γνήσιο.

Skroutz

Νομίζω ότι όλα κάνουν, έχουν φτιαχτεί να είναι universal. Αυτό κατάλαβα.

Απλά πρόσεξε το ύψος που ανεβαίνουν, να σου κάνει.

 

ωχ, και μένα μου ψιλομπαλανζάρει, δεν το χα καταλάβει. Ανεπαίσθητα. Θα το έχω υπόψη μου, σε ευχαριστώ πολύ!
Πόσα έδωσες πάνω κάτω αν επιτρέπεται; γιατί παίζουν μεγάλες διαφορές στις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, jdran said:

ωχ, και μένα μου ψιλομπαλανζάρει, δεν το χα καταλάβει. Ανεπαίσθητα. Θα το έχω υπόψη μου, σε ευχαριστώ πολύ!
Πόσα έδωσες πάνω κάτω αν επιτρέπεται; γιατί παίζουν μεγάλες διαφορές στις τιμές.

Κι εμένα έτσι ψιλό ήτανε στην αρχή και μετά χειροτέρεψε, οπότε έχει ακόμη χρόνο.

Μόλις αρχίσει πιο έντονο κοίταξε για αλλαγή.

Λογική φθορά είναι μετά από τόσα χρόνια, τα αμορτισέρ χαλάνε.

Δεν είχα δώσει πολλά, γύρω στα 20 ευρώ θυμάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.