Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους... (συγγνωμη που το ξεθαβω το θεματακι).

Τελικα ειναι καλη αυτη η καρεκλα? Οταν την ειδα στο Πλαισιο και την δοκιμαζα ειχα τις αμφιβολιες μου.Το λεω με βαση την υπαρχουσα 'κινεζικη' καρεκλα που το Πλαισιο ονομαζει απλα PRO 009. Την πηρα πριν ουτε χρονο... 170 ευρω. Αρκετα για μια καρεκλα γραφειου για τα δεδομενα μου. Μεσα σε ενα χρονο το ενα μπραστο απο πανω που κανει την καμπυλη σχιστηκε το 'δερμα'. Και το θεμα μπουκαλας οσο παει γινεται ολο και πιο 'κουνιστη' καρεκλα υπνου μπρος - πισω. Ειχα παρει με 70 ευρω μια καρεκλα αρκετα ευρηχωρη ωστε να καθομαι ακομα και σε σταση yoga για να βλεπω ταινιες... απο το Praktiker πριν 7 χρονια(?) και ακομα κραταει... και του Πλαισιου με τα διπλασια λεφτα + και βγηκε off. Ετσι λοιπον ειχα και φοβιες και για την Ergohuman... Τελικα τι παιζει?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μετά από 10 μήνες που την έχω ακόμη είναι σαν new. Και κάθομαι πάρα πολλές ώρες σε αυτή κάθε μέρα!! Η καρέκλα πραγματικά τα αξίζει τα λεφτά της και είναι η μοναδική που δε με κουράζει όσες ώρες και αν κάθομαι μπροστά στο PC.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σύντομα θα αγοράσω και εγώ. Μετά από τόσο καιρό και στερήσεις. Θα τα σκάσω επιτέλους τα ***να και σε καρέκλα! :D

. Καρέκλα Γραφείου Ergohuman Μαύρη - Διευθυντικές Καρέκλες - plaisio.gr

Ίδια τιμή πριν ένα χρόνο έχει αλλά δε πειράζει.

also, ξεκινάω και γυμναστήριο :daisy:

H version του πλαισίου είναι η πρόσφατη;

Link to comment
Share on other sites

ναι. Μετά από τόσες εργατοώρες πάνω στην καρέκλα μπορώ να πω ότι τη βολεύτηκα απόλυτα. Τα πιο καλά λεφτά που έχω σκάσει για περιφερειακό :D

ps. Gym και martial arts είναι στο καθημερινό πρόγραμμα :) (και ποδήλατο το καλοκαίρι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καρέκλα Γραφείου Ergohuman Μαύρη - Καρέκλες - plaisio.gr

κουτί μου ήρθε, τώρα και στις εκπτώσεις :happy: 100Ευρώ λιγότερα.

Τοσο ειχε και πριν κανα 3?μηνο?!

Με καθε πρωτη ευκαιρια την κατεβαζουν τοσο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Το σκέφτομαι σοβαρά για την συγκεκριμένη καρέκλα αλλά κολλάω στο γεγονός ότι είναι μόνο δίχτυ. Έχω τώρα μια απο τα entos που είναι η πλάτης απο υφασμάτινο δίχτυ και μετά απο ένα χρόνο έχει χάσει την ελαστικότητα του και έχει σακουλιάσει. Μπορεί κάποιος που έχει την καρέκλα ένα σημαντικό χρονικό διάστημα να μου πει σε τι κατάσταση είναι το δίχτυ της και αν παρατηρεί κάποιου είδους χαλάρωση??

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι η original καρέκλα τέτοιου τύπου είναι η Herman Miller αλλά εδώ την έχουν 1500 ευρώ.

Όπως αναφέρει και ο Jargon είναι απομίμηση της Aeron, που 'ναι αρκετά ακριβότερη. Είχα διαβάσει ότι η Aeron έβγαινε σε διαφορετικά μεγέθη κι ότι ήταν πολύ σημαντικό να επιλέξει κάποιος το σωστό μέγεθος για τις διαστάσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο πλαίσιο και την είδα απο κοντά και μου άρεσε και δεν παρατήρησα χαλάρωση αλλά όσο να πεις είναι διαφορετικό αν κάποιος την χρησιμοποιεί για καναδυο χρόνια..

Επίσης επειδή η τιμή της σε σχέση με το εξωτερικό είναι αρκετά καλή υπάρχει καμια περίπτωση το πλαίσιο να έχει κάνει μαμουνιά και να μην είναι γνήσια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρεται παιδιά,

Επειδή ψάχνοντας για αυτή την καρέκλα με βοήθησε αυτό το thread για να αποφασίσω να την πάρω, είπα να γραφτώ και να βοηθήσω και γω όπως μπορώ τους υπόλοιπους. ;)

Πήρα την καρέκλα από Πλαίσιο, τώρα που την έχει προσφορά στα 399. Πήρα την γκρι πλαίσιο-μαύρο ύφασμα.

Την έχω μια μέρα και είμαι ευχαριστημένος από τη αγορά. Και γω πίστευα ότι το Πλαίσιο θα έχει κάνει καμιά μαϊμουδιά και την δίνει τόσο φτηνά, αλλά τελικά όλα καλά. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. :T:

Η καρέκλα που πήρα είναι ακριβώς όπως τις φωτό που πόσταρε ο crmaris στο αρχικό ποστ (ακόμα και η κούτα είναι ίδια) απλώς έχει μαύρο ύφασμα αντί για γκρί.

Στην συναρμολόγηση είχα "πρόβλημα" μόνο στην σύνδεση της πλάτης, γιατί είναι πολύ βαριά και χρειάζονται 2 άτομα για την συναρμολόγηση της. Ένας να την κρατάει και ένας να βιδώνει. Εκτός και αν σηκώνεις 170 κιλά στο αρασέ, οπότε πάω πάσο. :flex: Γενικά δεν έχει δύσκολη ή πολύπλοκη συναρμολόγηση. :yes4:

Επομένως, τώρα που έδωσε και το ΟΚ ο "πάτος" μου, μπορώ να πω ότι η καρέκλα αξίζει τα λεφτά της. Φαίνεται στιβαρή κατασκευή, είναι όντως φοβερή για την μέση σου, και πάνω από όλα έχει ένα σωρό ρυθμίσεις για να την φέρεις στα μέτρα σου. :T:

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω, είναι εάν κάποιος έχει μεγάλο "εκτόπισμα" κάτω από την μέση. Το κάθισμα δεν είναι πολύ μεγάλο, και υπάρχει κίνδυνος να ακουμπάει στις άκρες του, που είναι καθαρός σκελετός, δεν έχει δλδ μαξιλάρι ή ύφασμα εκεί. Γι αυτό καλύτερα ας την δει από κοντά και να την δοκιμάσει πριν αγοράσει.

Αν θέλει κάποιος κάτι να με ρωτήσει, πολύ ευχαρίστως να απαντήσω.

Έγινε επεξεργασία από tympapost
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω, είναι εάν κάποιος έχει μεγάλο "εκτόπισμα" κάτω από την μέση. Το κάθισμα δεν είναι πολύ μεγάλο, και υπάρχει κίνδυνος να ακουμπάει στις άκρες του, που είναι καθαρός σκελετός, δεν έχει δλδ μαξιλάρι ή ύφασμα εκεί. Γι αυτό καλύτερα ας την δει από κοντά και να την δοκιμάσει πριν αγοράσει.

Αν θέλει κάποιος κάτι να με ρωτήσει, πολύ ευχαρίστως να απαντήσω.

Για δωσε διαστασεις καθισματος σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το χω δει κ ψηνομαι, αλλα δεν μπορω να την παρω τωρα. Σε κανενα μηνα ισως. Eλπιζω να μην εχει αλλαξει η τιμη εδω http://www.workplaceoffice.co.uk/ergohuman.htm

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι εγω, αλλα με προβληματιζει η εφυδρωση του κ*λου!

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Ισχυει αυτο... αλλα να 'ναι καλα οι πετσετουλες. Στρωνεις μια και 'αραζεις'...

Τουλαχιστον δεν θα υπαρχει ο φοβος για πιθανο ξεχυλωμα του διχτυου οπως σωστα προανεφερε και φιλος πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.