Jump to content



Ergohuman V2 Chair


Recommended Posts

Σήμερα κατέφθασε η καινούρια μου καρέκλα και είπα να μοιραστώ μερικές photos μαζί σας σε μια ανεπίσημη φωτοπαρουσίαση μιας και αν δε τη δοκιμάσω για καμιά βδομάδα ακόμη δεν μπορώ να εκφέρω μια πλήρη άποψη.

Η καρέκλα αγοράστηκε από το Πλαίσιο προς 499€ (ναι το ξέρω έτσουξε λίγο αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσω τη μέση μου και τους πόνους) το οποίο προς το παρόν είναι το μόνο μαγαζί που τις φέρνει στην Ελλάδα. Όπως βλέπετε και από τον τίτλο είναι η δεύτερη version και όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες (μιας και το site του πλαισίου δεν αναφέρει ούτε καν ποιο version είναι) ας κοιτάξει καλύτερα εδώ.

Η συσκευασία είναι τεράστια και πολύ βαριά. Μέσα σε αυτήν βρίσκουμε άψογα συσκευασμένα τα επιμέρους κομμάτια που στο τέλος συνθέτουν την καρέκλα. Η συναρμολόγηση της είναι παιχνιδάκι αλλά αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία καθώς και για τα ρυθμιστικά της καρέκλας, στο κάτω μέρος της βάσης του καθίσματος υπάρχει μια θήκη που περιέχει ένα CD και έναν μικρό οδηγό χρήσης. Ο σκελετός της καρέκλας είναι από μασίφ αλουμίνιο και οι βίδες που ενώνουν τα κομμάτια είναι πολύ χοντρές και κατά συνέπεια ιδιαίτερα ανθεκτικές. Επίσης είναι εφοδιασμένες με παξιμάδια ασφαλείας για να μη ξεσφίξουν με την πάροδο του χρόνου. Σε γενικές γραμμές όλα δείχνουν πολύ ποιοτικά εκτός ίσως από τα armrests τα οποία αν και διαθέτουν πολλές ρυθμίσεις (μέσα-έξω, μπρος-πίσω καθώς και ρύθμιση ύψους) δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν με την ποιότητα τους. Επίσης θα ήθελα να είχαν λίγο μεγαλύτερο μήκος για να στηρίζουν καλύτερα τους αγκώνες, καθώς χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο ή το ποντίκι.

Από άνεση η καρέκλα δεν έχει καμιά σχέση φυσικά με την προηγούμενη που είχα (100 ευρώ την είχα πάρει την παλιά από τα Praktiker και την είχα για 5+ χρόνια) και η μέση στηρίζεται πάρα πολύ καλά στο πίσω μαξιλαράκι. Επίσης η πληθώρα ρυθμίσεων βοηθάει το μέγιστο στο να φέρει κάποιος την καρέκλα στα μέτρα του.

Πάντως ολοκληρωμένη άποψη περί άνεσης θα φέρω μετά από καμιά βδομάδα που θα την έχω στρώσει πλήρως την καρέκλα και θα την έχω συνηθίσει επίσης.

Ας δούμε και μερικές photos τώρα.

IMG_1678.jpg?m=1327155617 IMG_1679.jpg?m=1327155617 IMG_1680.jpg?m=1327155617 IMG_1683.jpg?m=1327155617 IMG_1685.jpg?m=1327155617 IMG_1689.jpg?m=1327155617 IMG_1690.jpg?m=1327155617 IMG_1691.jpg?m=1327155617 IMG_1692.jpg?m=1327155617 IMG_1693.jpg?m=1327155617 IMG_1694.jpg?m=1327155617 IMG_1695.jpg?m=1327155617 IMG_1700.jpg?m=1327155617 IMG_1703.jpg?m=1327155617 IMG_1708.jpg?m=1327155617 IMG_1705.jpg?m=1327155617 IMG_1707.jpg?m=1327155617 IMG_1708.jpg?m=1327155617

IMG_1698.jpg?m=1327157134 IMG_1706.jpg?m=1327157087

Έγινε επεξεργασία από crmaris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

έχω έχω :) Από τα πρώτα πράγματα που πήρα για το γραφείο μου.

Εγω δυστηχως πριν μια εβδομαδα ανακαλυψα ποσο πολυ βοηθαει οταν καθεσαι πολλες ωρες σε μια καρεκλα.

Οσο για την ποιοτητα της ??Την εχω απο τον Σεπτεμβρη καθομαι μινιμουμ 5 ωρες την μερα ειμαι 105 κιλα και πανω στο mesh δεν υπαρχει ιχνος χρησης.Αν την εδινα σε ενα καταστημα την πωλούσε ανετα για καινουργια...

Sorry προτιμω την μαυρη.

57885192.jpg

ps αλλα και η γκρι δεν θα με χαλουσε

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=91]amartolos[/MENTION] ...link pls

η photo που ανεβασα ειναι τυχαια αν ψαχνεις το συγκεκριμενο, εγω εχω ενα παρόμοιο με την φωτογραφια αλλα μου το δωσανε δεν το αγορασα για να σου πω που θα βρεις το ιδιο.

Ενα παρομοιο ειναι αυτο..

Υποπόδια χρωμίου, ERGONOMY, 202-054

Γενικα απεφυγε αυτα που ειναι ολο πλαστικο και δεν δέχονται διαφορετικες κλισεις.

υποποδιο - Έπιπλα | Skroutz.gr

Ριξε μια ματια και σε καταστηματα που πουλανε επιπλα γραφειου.1000% θα βρεις σαν αυτο της φωτογραφιας

[MENTION=91]amartolos[/MENTION] Να ρωτήσω από που είναι αγορασμένη η μαύρη έκδοση;

Η μαύρη-γκρι του πλαισίου δεν μου αρέσει.

Απο εδω την αγορασα Europe Zone 5 Ergohuman Mesh Chair τον Αυγουστο 111111lu.jpg , .ενω στο site εχουνε την version 1(μοντελο 2007) μου στειλανε την version 2(μοντελο 2010)>Την αγορασα στο τσακ!!!! γιατι 1η Σεπτεμβρη το συγκεκριμενο site ανεβασε την τιμη της πανω απο 100 ευρω σχεδον.Επισης στην τοτε τιμη ελεγε 413GB+ vat.ΠΑτησα buy και στην χρεωση του paypal δεν μου εβγαζε ουτε κοστος μεταφορικων ουτε το vat μονο το 413 , εστειλα mail στην εταιρια γιατι μου φανηκε περιεργο να εχει δωρεαν μεταφορικα δεμα 30 κιλων.και η απαντηση ηταν..

Hi Stavros,

Thank you for your e-mail.

The price on our website is the correct price at present so if you purchase

before Thursday this is the price you will pay.

However on 1st September delivery charges will be increased and the new

price for the chair in Zone 5 will be £435GBP.

The normal courier for Ergohuman chairs is DPD Ltd.

Please let me know if I can be of further assistance.

Αρα πλεον δεν συμφερει το συκγεκριμενο site γιατι βγαινει κοντα στα 600 ευρω>Εγω πιστευω οτι το πλαισιο θα φερει και τα υπολοιπα χρωματα...λιγο υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας το πω, βασικά δεν το λέω εγώ, το λένε οι κορυφαίοι ορθοπεδικοί/φυσικοθεραπευτές/χειροπράκτες στον κόσμο, η καλή καρέκλα απλά θα παρατείνει το διάστημα που θα αρχίσουν τα προβλήματα στο μυοσκελετικό σας. Η μόνη λύση, είναι συγκεκριμένες ασκήσεις ανάλογα με τη στάση που έχει ο καθένας όταν κάθεται. Οι ασκήσεις αυτές είναι 10-20' την ημέρα και εξαφανίζουν τα όποια προβλήματα. Οι "ορθοπεδικές" καρέκλες είναι απλά η εύκολη λύση για αυτούς που βαριούνται. Αντί να δίνετε 400€ για καρέκλες, δώστε 200€ το χρόνο και πάτε σε ένα γυμναστήριο.

Link to comment
Share on other sites

τι να το κάνεις το χρώμα. Όταν κάθεσαι δεν την βλέπεις:p

Η στήριξη στη μέση είναι απίστευτη! Αρχίζω και τη βολεύομαι. Χτύπησα κάτι 3ωρα χτες για πλάκα. Άντε να τη δω και σε πιο βαριά χρήση όταν αρχίσω ξανά programming (7-8ωρα σερί)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας το πω, βασικά δεν το λέω εγώ, το λένε οι κορυφαίοι ορθοπεδικοί/φυσικοθεραπευτές/χειροπράκτες στον κόσμο, η καλή καρέκλα απλά θα παρατείνει το διάστημα που θα αρχίσουν τα προβλήματα στο μυοσκελετικό σας. Η μόνη λύση, είναι συγκεκριμένες ασκήσεις ανάλογα με τη στάση που έχει ο καθένας όταν κάθεται. Οι ασκήσεις αυτές είναι 10-20' την ημέρα και εξαφανίζουν τα όποια προβλήματα. Οι "ορθοπεδικές" καρέκλες είναι απλά η εύκολη λύση για αυτούς που βαριούνται. Αντί να δίνετε 400€ για καρέκλες, δώστε 200€ το χρόνο και πάτε σε ένα γυμναστήριο.

σχεδόν κάθε μέρα πάω γυμναστήριο και κάνω προπόνηση (πολεμικές τέχνες). Αυτό έσωσε τη μέση μου. Απλά θέλει προσοχή στο τι ασκήσεις κάνεις γιατί εύκολα μπορείς να κάνεις πολύ πιο μεγάλη ζημιά.

Παρόλα αυτά με τη χάλια καρέκλα που είχα με έπιανε η μέση μου ενώ με αυτή στηρίζεται σωστά και κρατάει το πάνω μέρος του σώματος στη σωστή τάση.

ps. εγώ εδώ δίνω 160 το εξάμηνο :(

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας το πω, βασικά δεν το λέω εγώ, το λένε οι κορυφαίοι ορθοπεδικοί/φυσικοθεραπευτές/χειροπράκτες στον κόσμο, η καλή καρέκλα απλά θα παρατείνει το διάστημα που θα αρχίσουν τα προβλήματα στο μυοσκελετικό σας. Η μόνη λύση, είναι συγκεκριμένες ασκήσεις ανάλογα με τη στάση που έχει ο καθένας όταν κάθεται. Οι ασκήσεις αυτές είναι 10-20' την ημέρα και εξαφανίζουν τα όποια προβλήματα. Οι "ορθοπεδικές" καρέκλες είναι απλά η εύκολη λύση για αυτούς που βαριούνται. Αντί να δίνετε 400€ για καρέκλες, δώστε 200€ το χρόνο και πάτε σε ένα γυμναστήριο.

Μην μας τρελαινεις, στην καρεκλα που ειχα απο το praktiker δεν μπορουσα να καθησω πανω απο 2 ωρες γιατι πονουνε ο κωλος μου,ηταν σαν να καθεσαι σε κοντρα πλακε>Για καθησε πανω σε ενα ξυλο με ενα μαξιλαρι της πλακας απο κατω να δουμε ποσο θα αντεξεις...

Επιπλεον με αυτες τις καρεκλες δεν αγοραζεις εργονομια η χρονο ζωης στην μεση σου, αγοραζεις ποιοτητα κατασκευης>Η καρεκλα ζυγιζει σχεδον 30 κιλα ενω μια απο το ικεα ζυγιζει τα μισα....οτι δινεις παιρνεις.Αν αγορασεις την δερματινη εκδοση ξερεις οτι αγοραζεις δερμα, οχι δερματινη με 6 μηνες χρονο ζωης...

Επιπλεον λες ''η καλή καρέκλα απλά θα παρατείνει το διάστημα που θα αρχίσουν τα προβλήματα στο μυοσκελετικό σας. ''

Συμφωνω αλλα αν η καλη καρεκλα παρατεινει το προβλημα που ΘΑΑΑ εμφανιστει μετα απο χρονια ...τοτε μια κακη καρεκλα επισπεύδει τον χρονο που θα εμφανιστει το προβλημα..ακομη χειροτερα δηλαδη.

Δηλαδη το ιδιο ειναι να αρχισει να ποναει η μεση σου απο τα 40 αντι για τα 55?Και 5 χρονια οχι 15 να κερδισεις απο την καρεκλα χαλαλι τα 500 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν κάθε μέρα πάω γυμναστήριο και κάνω προπόνηση (πολεμικές τέχνες). Αυτό έσωσε τη μέση μου. Απλά θέλει προσοχή στο τι ασκήσεις κάνεις γιατί εύκολα μπορείς να κάνεις πολύ πιο μεγάλη ζημιά.

Παρόλα αυτά με τη χάλια καρέκλα που είχα με έπιανε η μέση μου ενώ με αυτή στηρίζεται σωστά και κρατάει το πάνω μέρος του σώματος στη σωστή τάση.

ps. εγώ εδώ δίνω 160 το εξάμηνο

Μην μας τρελαινεις, στην καρεκλα που ειχα απο το praktiker δεν μπορουσα να καθησω πανω απο 2 ωρες γιατι πονουνε ο κωλος μου,ηταν σαν να καθεσαι σε κοντρα πλακε>Για καθησε πανω σε ενα ξυλο με ενα μαξιλαρι της πλακας απο κατω να δουμε ποσο θα αντεξεις...

Επιπλεον με αυτες τις καρεκλες δεν αγοραζεις εργονομια η χρονο ζωης στην μεση σου, αγοραζεις ποιοτητα κατασκευης>Η καρεκλα ζυγιζει σχεδον 30 κιλα ενω μια απο το ικεα ζυγιζει τα μισα....οτι δινεις παιρνεις.Αν αγορασεις την δερματινη εκδοση ξερεις οτι αγοραζεις δερμα, οχι δερματινη με 6 μηνες χρονο ζωης...

Μη μπερδεύουμε το "ορθοπεδικό" με το "ποιότητα κατασκευής". Δε μίλησα πουθενά για ποιότητα.

Αναφέρθηκα στο θέμα "λύσης". Όπως πολύ σωστά λέει ο [MENTION=403]crmaris[/MENTION], τον έσωσε το γυμναστήριο. Η καρέκλα είναι βοήθημα, είναι απλά κάτι που μειώνει την κακή επίδραση που έχει το καθισιό. Δε λύνει το πρόβλημα.

Επίσης, όσον αφορά στο γυμναστήριο, δε μιλάω για ασκήσεις που κάνουν όλοι, αναφέρομαι σε ειδικές ασκήσεις ορθοπεδικής φύσεως. Κανονικά ο γιατρός κάνει τη διάγνωση, ο φυσικοθεραπευτής/χειροπράκτης βρίσκει τη λύση (ασκήσεις) και ο γυμναστής (αν γνωρίζει και δεν είναι ο κλασσικός φουσκωτός) σε βοηθάει να τις κάνεις σωστά.

Εγώ σε παρόμοιο πρόβλημα, με αυχένα/ωμοπλάτη, δοκίμασα καρέκλες, μαξιλάρια, στρώματα, κλπ. Βοήθησαν να ανακουφιστώ λίγο, αλλά μετά από μήνες είχα πάλι πόνους. Αφού το έψαξα καλά, σε διεθνές επίπεδο, έκανα δύο μήνες θεραπεία και έκτοτε κάνω κάθε μέρα τις ασκήσεις μου για 20'. Το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί και δεν επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε το "ορθοπεδικό" με το "ποιότητα κατασκευής". Δε μίλησα πουθενά για ποιότητα.

Αναφέρθηκα στο θέμα "λύσης". Όπως πολύ σωστά λέει ο [MENTION=403]crmaris[/MENTION], τον έσωσε το γυμναστήριο. Η καρέκλα είναι βοήθημα, είναι απλά κάτι που μειώνει την κακή επίδραση που έχει το καθισιό. Δε λύνει το πρόβλημα.

Επίσης, όσον αφορά στο γυμναστήριο, δε μιλάω για ασκήσεις που κάνουν όλοι, αναφέρομαι σε ειδικές ασκήσεις ορθοπεδικής φύσεως. Κανονικά ο γιατρός κάνει τη διάγνωση, ο φυσικοθεραπευτής/χειροπράκτης βρίσκει τη λύση (ασκήσεις) και ο γυμναστής (αν γνωρίζει και δεν είναι ο κλασσικός φουσκωτός) σε βοηθάει να τις κάνεις σωστά.

Εγώ σε παρόμοιο πρόβλημα, με αυχένα/ωμοπλάτη, δοκίμασα καρέκλες, μαξιλάρια, στρώματα, κλπ. Βοήθησαν να ανακουφιστώ λίγο, αλλά μετά από μήνες είχα πάλι πόνους. Αφού το έψαξα καλά, σε διεθνές επίπεδο, έκανα δύο μήνες θεραπεία και έκτοτε κάνω κάθε μέρα τις ασκήσεις μου για 20'. Το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί και δεν επανέρχεται.

Εγω την συγκεκριμενη την καρεκλα την πηρα γιατι εψαχνα μια αναπαυτικη καρεκλα που να μπορω να καθομαι αρκετες ωρες χωρις να δυσανασχετώ, δεν την πηρα για να σωσω την μεση.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την συγκεκριμενη την καρεκλα την πηρα γιατι εψαχνα μια αναπαυτικη καρεκλα που να μπορω να καθομαι αρκετες ωρες χωρις να δυσανασχετώ, δεν την πηρα για να σωσω την μεση.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Αυτό προκαλεί τα προβλήματα. Η διαφορά της καρέκλας είναι στο αν θα εμφανιστούν νωρίτερα ή αργότερα. Τώρα αν θα είναι 55 αντί για 40, δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ [MENTION=173]Wizard![/MENTION] Δεν πιστεύω ότι κανείς πήρε την καρέκλα για να σωθεί οριστικά.

Επίσης αν ΠΡΕΠΕΙ λόγω δουλειάς να κάθεσαι 10 ώρες την ημέρα και τις ορθότερες ασκήσεις να κάνεις, πάλι δεν σώζεσαι τελείως.

Άπλα έτσι όπως το λες είναι σαν "Κάντε ασκήσεις και μετά καθήστε και σε μία ξύλινη του καφενείου. Δεν θα έχετε πρόβλημα"

@crmaris : Μεγεία σου φίλε. Ελπίζω να αντέξει αρκετά χρονάκια.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.