Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Ειπα να αρχισω ενα thread για το ηλεκτρονικο τσιγαρο (ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα) μιας και σκεφτομαι σοβαρα πλεον την αποκτηση ενος.

Ασχετος γαρ ακουσα οτι τα καλυτερα ειναι τα ego-T (της Joytech) http://www.joyetech.com/product/ αλλα κυκλοφορουν πολλες μαιμουδες.

Για να μην κλαιω τα λεφτα ακουω τις γνωμες σας που να κινηθω και κυριως απο που να αγορασω.

Αν το εχει ψαξει κανεις το θεμα ας ποσταρει εδω γνωμες. Εννοειται αν εχετε κατι να προτεινετε ευχαριστω να το δω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πολλα. Αλλοι οτι τους αρεσει και δεν καπνιζουν κανονικα τσιγαρα καθολου, αλλοι οτι τα σιχαθηκαν (ειμαι ενας απο αυτους) και αλλοι που κανουν λιγο κ απο τα δυο...

Πριν 2 χρονια πηρα ενα σετ απο το nobacco.gr με 3 διαφορετικα ειδη 'γευσεις απο μαρκες τσιγαρων" οπου και τα σιχαθηκα τελειως!

Που θελω να καταλειξω...Θα χρειαστει να παρεις ενα σετ και να δοκιμασεις. Ή αν εχει καποιος φιλος σου, να σου δωσει να δοκιμασεις. Ειναι ενα τελειως υποκειμενικο ζητημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαπι νον-σμοκερ στην 3η εβδομαδα. (Οκ, πολυ λιγο διαστημα αλλα και παλι ο πρωτος καιρος ειναι ο σχετικα δυσκολος)

Πηρα τα esmoke (χωρις νικοτινη + γλυκολη)

Δεν ειχα σκοπο να κοψω το τσιγαρο, απλα να το μειωσω και βλεπουμε...

Τελικα αντικατεστησε τοσο ομορφα το "νευρικο της κινησης" που δεν ξανακαπνισα.

Το μονο κακο για μενα. Δεν... μπαφιαζεις, δηλαδη δεν ειναι ενοχλητικος πουθενα ο καπνος/ατμος με αποτελεσμα να μην σε ενοχλει, ουτε σε λαιμο/ματια κλπ κλπ

Μαζι με το γεγονος οτι πλεον καπνιζεις οπουδηποτε, εχει σαν αποτελεσμα οτι δεν συμφερει οικονομικα η φαση, για μενα τουλαχιστον.

Εκανα καμμια 10-15ρια στριφτα ΜΑΧ την ημερα. Με δαυτο που κυκλοφορω ολη την ωρα, παφα-πουφα θα μπω μεσα... :p

Link to comment
Share on other sites

Πήρε γνωστός ένα από αυτά. Το παράτησε στον μήνα (ίσως και γρηγορότερα)

Πάντως κλυκοφορούν και έρευνες, ότι δεν είναι και τόσο αθώα. Δεν είναι μόνο η πίσσα που κάνει κακό.

Αν είσαι Αθήνα και θες να το δοκιμάσεις free (πριν το πετάξουν) πεσ' μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε γνωστός ένα από αυτά. Το παράτησε στον μήνα (ίσως και γρηγορότερα)

Πάντως κλυκοφορούν και έρευνες, ότι δεν είναι και τόσο αθώα. Δεν είναι μόνο η πίσσα που κάνει κακό.

Αν είσαι Αθήνα και θες να το δοκιμάσεις free (πριν το πετάξουν) πεσ' μου.

Καλα οι "ερευνες" τους ειναι για γελια απλα! Μιλαμε για καθηγητες που ο καθενας τους εχει μαι κλινικη απεξαρτησης καπνισματος και πουλαει η φαρμακευτικη απο πισω του τσιχλες, αυτοκολλητα, βελονισμο κι εγω δεν ξερω τι αλλο...

Αλλα σε καθε περιπτωση... ξεκιναμε απο το γεγονος οτι απλα ειναι 100δες φορες καλυτερο απο το τσιγαρο... και αν θες καταληγουμε στο ποιος/ποτε/γιατι εκανε την ερευνα...

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει απο φιλο...δεν μπορεσα να βγαλω ασφαλη συμπερασματα ομως..

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] αυτο που λες με το νευρικο της υποθεσης (πρεπει να εχω κατι στα χερια μου να ρουφαω :hehe:) ειναι το θεμα και σ αυτο πονταρω και εγω απο μια αποψη.

Βασικα απο θεμα "μαρκας" το ψαχνω τωρα μιας και θα την κανω την δοκιμη ετσι και αλλιως ...αλλα τουλαχιστον να παρω κατι καλο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] : Δεν το έχω ψάξει πολύ, μιας και δεν καπνίζω. Απλά το πέταξα σε περίπτωση που κάποιος δεν το έχει ακούσει και τον ενδιαφέρει, να ψαχτεί.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Aπό Σεπτέμβρη με ηλεκτρονικό τσιγάρο (nobacco hybrid), κοντεύω να το βγάλω εκτός μάχης (διάρκεια ζωής της κάθε μπαταρίας 3 μήνες). Όλα καλά χρυσά ωραία.

Το θέμα είναι το εξής: Δεν αντικαθιστά με τίποτα όμως το τσιγάρο που θες με τον καφέ. Προσωπικά παίρνω ένα πακέτο την εβδομάδα.

Από εκεί και πέρα όντας νέος (22 στα 23) έχουν καθαρίσει πολύ γρήγορα τα πνευμόνια μου και όποτε δοκιμάζω κανονικό βαρύ τσιγάρο είναι σα να καπνίζω αέρα (δε νιώθω τίποτα με άλλα λόγια), οπότε μπορώ πολύ εύκολα να ξανακυλήσω. Για καπνό στριφτό δε το συζητώ, είναι σα να μην καπνίζω καθόλου.

Εν κατακλείδι το θέμα είναι στον εγκέφαλο. Άμα δε φύγει το κόλλημα από εκεί δε σε σώζει ούτε τριφασικός εξατμιστής.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] Μα δεν το λεω για σενα ρε.

Απλα επειδη κι εγω με το που αρχισα (πολυ προσφατα- κανα χρονο εχω μαθει την υπαρξη του ενω υπαρχει 2.5++) ακουσα κι εγω τις εν λογω "ερευνες" και οταν ακουσα και στο καπακι και την απαγορευση του ΕΟΦ μαζι με τις τρομερες του αιτιολογιες με επιασαν τα γελια.

[MENTION=1146]ison[/MENTION]. δεν εχω εμπειρια απο αλλα...

Αφου το αγορασα, ακουσα για ευκολιες στο ρουφηγμα... κλπ κλπ Νομιζα οτι ειναι ολα ιδια... πηρα esmoke απλα επειδη ηταν στο δρομο μου. Δες τα esmoke απλα και μονο επειδη φαινεται να μην εχουνε τα ελαχιστα "παρατραγουδα" των αλλων τσιγαρων που λεει ο l2phile. Αλλα και παλι δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Aπό Σεπτέμβρη με ηλεκτρονικό τσιγάρο (nobacco hybrid), κοντεύω να το βγάλω εκτός μάχης (διάρκεια ζωής της κάθε μπαταρίας 3 μήνες). Όλα καλά χρυσά ωραία.

Το θέμα είναι το εξής: Δεν αντικαθιστά με τίποτα όμως το τσιγάρο που θες με τον καφέ. Προσωπικά παίρνω ένα πακέτο την εβδομάδα.

Από εκεί και πέρα όντας νέος (22 στα 23) έχουν καθαρίσει πολύ γρήγορα τα πνευμόνια μου και όποτε δοκιμάζω κανονικό βαρύ τσιγάρο είναι σα να καπνίζω αέρα (δε νιώθω τίποτα με άλλα λόγια), οπότε μπορώ πολύ εύκολα να ξανακυλήσω. Για καπνό στριφτό δε το συζητώ, είναι σα να μην καπνίζω καθόλου.

Εν κατακλείδι το θέμα είναι στον εγκέφαλο. Άμα δε φύγει το κόλλημα από εκεί δε σε σώζει ούτε τριφασικός εξατμιστής.

Το οτι εκοψες το καπνισμα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τα πνευμονια και το οτι δεν την ακουνε , το αντιθετο θα επρεπε να γινοταν λογικα να εκανες ενα τσιγάρο πχ και να την ακουγες στερεο οπως τις πρωτες φορες που δοκιμασαμε κανονικο τσιγαρο και ζαλιζομασταν λες και καναμε τπτ αλλο . . . .

Εχοντας δοκιμασει και εγω διαφορα απο αυτα του 30ρικου ως αυτο που προτεινει ο δημιουργος του θρεντ με τα 80ε να πω πως δεν ενθουσιαστηκα . Επισης . οσον αφορα το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι νωρις .

Στην αρχη λεγανε ειναι τελειως ακινδυνο....

Μετα ειπανε πως αναλογα τα υγρα που εξατμιζεις .....

Αυριο μεθαυριο ? ? ? μηπως αποδειχθει πως ειναι τπτ χειροτερο απο το κανονικο ? (λολ).

Κατα την γνωμη μου σαν καπνιστης απο τα 18μου (22-23 συστηματικα και πλεον ειμαι 30~) το καλυτερο ( περαν του κοψιματος τελειως ενοεειτε ) ειναι να το περιορισουμε οσο μπορουμε . πχ ενα 2 με τον καφε . Προσωπικα πλεον κραταω εναν καπνο μικρο μια βδομαδα . Ισως να το κοψω τελειως σε μερικα χρονια .

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο το θεωρώ προσωπικά μια λιγουρα και μιση :D . ( χωρις παρεξηγηση στους χρηστες του . ουτως η αλλως και εγω το εχω δοκιμασει . )

εδιτ . Για να μην είμαι άδικος θα αναγνωρίσω στο e-smoke την καθαρότητα η οποία είναι δεδομένη , δεν μυρίζουμε εμείς- τα ρουχα μας επισης δεν τα καίμε τα ρούχα μας :hehe: τασακια - σταχτες - γοπες κλπ όλα αυτά γίνονται παρελθόν . Οσον αφορα τα του οργανισμου ομως ας ειμαστε επιφυλακτικοι ακομη .

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

Παρτε ενα ναργιλε να ησυχασετε.. :p

On topic τωρα, ειχα δοκιμασει απο εναν φιλο μια φορα (με νικοτινη ηταν or something).. Για του λογου το αληθες, δεν μου αντικατεστησε την αισθηση.. Ενιωθα σαν να τραβαω αερα..

Το κακο ειναι οτι ακομη και με αυτο, αν βηξεις ή μιλησεις πριν το εκπνευσεις, σε πνιγει και αυτο..

Καταταλα, καπνιστης περιπου 4-5 χρονια.. Με ενα χρονο εργοστασιακο marlboro lights, και τα υπολοιπα στριφτο, πηγαινοντας ολοενα και σε πιο μαλακα (Virginia Κιτρινο -> Αρωματικο Holborn -> Holborn Κιτρινο -> Drum Γαλαζιο -> Holborn Ασπρο), γιατι αρχησα να μην το πολυαντεχω γενικα το καπνισμα..

Ειχα καταφερει να το κοψω για περιπου ενα μηνα τελειως, απο καθαρη αυθυποβολη, αλλα ξανακυλησα..

Σε ποιανει το stress που και που, δυστυχως.. :(

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με μια τέτοια stirella εδώ και 10 μέρες. (nobacco giant)

Έκανα 25 τσιγάρα την ημέρα εδώ και 10 χρόνια και το καλό είναι ότι από την στιγμή που το πήρα δεν έχω ζητήσει να ανάψω τσιγάρο.

Πλέον όμως έχω αποκτήσει άλλα καθημερινά θεματάκια όπως:

Άδειασε η μπαταρία και δεν έχω μαζί μου τα καλώδια ή δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή/πρίζα... problem.

Τελείωσε το υγρό μου.. τρέχα σε ώρες καταστημάτων να πάρεις... problem

Μέσα σε 10 μέρες έπεσα πάνω σε 2 χαλασμένες μπαταρίες (από 4) 50% fail .. problem

Επίσης 2 στους 2 φορτιστές που έχω μου βγήκαν DOA.. 100% fail.. problem.

Σε γενικές γραμμές το κρατάω γιατί με έκανε να αφήσω το τσιγάρο από το χέρι μου.

Θέλω να πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα πετάξω και αυτήν την stirella από το παράθυρο και να ξεκινήσω το μόνο υγιεινό πράγμα... αεράκι κοπανιστό.

Link to comment
Share on other sites

αν καπνιζεις απο εξαρτηση ειναι προβλημα στο να το κοψεις.

παλια εκανα 2 πακετα την ημερα , τωρα εδω και 5 χρονια κανω ενα το πρωι / μεσημερι / απογευμα

μπορει να τυχει να μη κανω και καθολου , αλλα θα τυχει σε μια εκδρομη να παρω κ πακετο.Αλλα ως εκει.Δεν γινεται δευτερο.

θα μου πειτε , γιατι δε το κοβεις ; γιατι αυτα τα 3-4 την ημερα τα κανω οχι απο αναγκη αλλα γιατι μαρεσει (παρεα , με καναν φιλο μου , καφες , φαγητο , ταινια μπλα μπλα)

Για το ηλεκτρονικο τσιγαρο , στην αρχη θα βοηθησει αρκετους αλλα πιστευω πως θα γυρισουν αργα η γρηγορα στο κανονικο τσιγαρο..

Link to comment
Share on other sites

και γω ατμιζω εδω και κανα 2μηνο

επειδη πριν 10 μερες αρρωστησα , πλεον δεεν εχω ατμισει απο τοτε , οποτε σκεφτομαι αν τελικα θελω και να το κοψω

π[ροσωπικα το γουσταρα το ΗΤ αν και απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησα να καπνιζω εκανα στριφτα

μαρκες και μαιμουδες μηνν φοβασαι

ολα τα EGO-T/W κτλ ειναι κινεζικης κατασκευης και προελευσης

πρε οποιο βρεις πιο φθηνα σαν σετ

ετσι και αλλιως ολα μα ολα ειναι αναλωσιμα

αρχικα ειχα την σκεψη να ατμιζω μια ζωη και μπηκα στην σκεψης μπας και αγορασω το καλυτερο ΗΤ στον κοσμο το οποιο ειναι handmade & greeekmade παρακαλω

για οποιον ενδιαφερεται ας googleαρει

golden greek/GG

το συγκεκριμενο e-σιγαρετο κοστιζει 160 ευρωπουλα αλλα και εγγυηση εφορου ζωης.

βαζεις εσυ οτι μπαταρια θελεις και εχει καλυτερη καυση,αρα και καλυτερο ντουμανι,αρα και μεγαλυτερη απολαυση.

αν αγορασεις και το δικο του cartomizer πας + αλλα 160

αλλα με 300 ευρα το μονο που αλλαζεις απο εδω και περα ειναι φυτιλια στον ατμοποιητη...

το κανεις αποσβεση σε κανα χρονο οπως το εχω κοψει

υπαρχει και σχετικο φορουμ για το θεμα που ειναι πολυ κατατοπιστικο

Link to comment
Share on other sites

Υup

Ο SakisGoldenGreek έχει κάνει φοβερή δουλειά, αλλά για τα γούστα μου είναι απλά too much. Ας έφτιαχνε τα θαύματα του από υποδεέστερα υλικά και ας έδινε πχ Telescopic Storm + iAtty για παράδειγμα στα 150Ε με 5 χρόνια εγγύηση σου λέω εγώ.

Τότε θα το έπαιρνα αλλά 300 ευρώ μαζεμένα με φοβίζουν λίγο, είναι και οι εποχές λίγο περίεργες...

Link to comment
Share on other sites

btw εχει πεσει το ματι κανενος ψαγμενου ατμιστη σε καμια πιο compact λυση?

απ'οσο δοκιμασα, η αισθηση του ego-T μ'αρεσει

και πιστευω οτι μπορει να αποτελεσει καλη εναλλακτικη για καποιες ωρες της ημερας

(πχ μπροστα απο το pc)

αλλα με ξενερωνει ο ογκος του μαραφετιου, δεν το κρατας στο στομα ανευ χεριων εκτος κι αν το δαγκωνεις

δοκιμασα ενα genesis μεγεθους κανονικου τσιγαρου, αλλα ηταν πολυ αδυναμο και μη ικανοποιητικο στο ρουφηγμα.

εχει βρει κανεις κατι που να συνδυαζει καλη αισθηση με μικρο μεγεθος και παραδοσιακη εμφανιση τσιγαρου?

Link to comment
Share on other sites

btw εχει πεσει το ματι κανενος ψαγμενου ατμιστη σε καμια πιο compact λυση?

απ'οσο δοκιμασα, η αισθηση του ego-T μ'αρεσει

και πιστευω οτι μπορει να αποτελεσει καλη εναλλακτικη για καποιες ωρες της ημερας

(πχ μπροστα απο το pc)

αλλα με ξενερωνει ο ογκος του μαραφετιου, δεν το κρατας στο στομα ανευ χεριων εκτος κι αν το δαγκωνεις

δοκιμασα ενα genesis μεγεθους κανονικου τσιγαρου, αλλα ηταν πολυ αδυναμο και μη ικανοποιητικο στο ρουφηγμα.

εχει βρει κανεις κατι που να συνδυαζει καλη αισθηση με μικρο μεγεθος και παραδοσιακη εμφανιση τσιγαρου?

Γιώργαρε σε αυτό το μέγεθος που λες μου έρχεται το mini & more από την nobacco. (Δεν ξέρω βέβαια τα πάντα που κυκλοφορούν)

Λένε ότι έχει καλή αίσθηση για μικρό. Αν πας σε κατάστημα τους θα μπορείς να το δοκιμάσεις.

Από την άλλη όμως όσο πιο μικρό = μικρή μπαταρία = μικρή αυτονομία.

Για την εμφάνιση εμένα δεν με νοιάζει καθόλου.. δεν το θεωρώ τσιγάρο οπότε δεν θεωρώ ότι πρέπει να μοιάζει και με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.