Jump to content


Εξοικονομητές ηλεκτρικής ενέργειας. Ο μύθος και η...γυμνή πραγματικότητα!


Recommended Posts

@deminhio.

Ταλαιπωρημένο σε ακούω, όσον αφορά στη σταθερότητα της τάσης της ΔΕΗ.

Συνήθως απ' ότι ξέρω δεν υπάρχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις, για πες τι περίπτωση έχεις αντιμετωπίσει;

Δεν έχω φάει και τόση ταλαιπωρία, εγώ προσωπικά ένα καμένο dvd και ένα δορυφορικό. Ένα καιρό ήταν δουλειά μου να επισκευάσω συσκευές. Aπό την αστάθεια της τάσης που έχουμε παντού γίνετε όλο αυτό ,και μην μου πει κάποιος ότι σε μένα όλα είναι τέλεια,γιατί όταν βάλεις ένα πολύμετρο στην πρίζα καταλαβαίνεις το τι γίνετε,και το πως η συσκευές σας κάνουν υπερωρίες για να έχετε ψυχαγωγία, για παράδειγμα με τους υπολογιστές που εδώ είμαστε oi περισσότεροι λάτρεις αυτόν τον μηχανημάτων,λοιπόν εκεί που παίζεται για παράδειγμα ,ένα παιχνίδι το τροφοδοτικό κάνει υπερωρίες , εσείς δεν δίνετε σημασία το τι γίνετε γύρο σας και μέσα σε μια ώρα η τάση του ρεύματος να έχει ανεβεί 2 η 3 φορες περίπου 7-8 volt, ακούγεται γέλιο αλλα!αν αυτό γίνετε συνεχεια για να ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, η πρώτες ορατές επιπτώσεις ταλαιπωρίας του υπολογιστή σας, είναι η μνήμες ram, τροφοδοτικό,GPU και hdd.Σε stand alone συσκευές όπως το dvd, video (όσα έχουν απομείνει) δορυφορικό, Hi-fi,k.a.

1.Να μην παίρνει εντολές από τηλεκοντρολ(μπορεί να φταίει και το χαλασμένο τηλεκοντρολ ).

2.Ενώ πατάτε να ανεβάσει ήχο αλλάζει κανάλι η να κάνει κάποια άλλη λειτουργία(μπορεί να φταίει και το χαλασμένο τηλεκοντρολ ).

3.Να μην κρατάει μνήμη σταθμούς,πρόγραμμα k.a

4.Ξαφνικά να ανάβει μονη τις μια συσκευή η να κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αν αυτά που λέτε εδώ ισχύουν ή όχι, θα μιλήσω όμως σαν απλός καταναλωτής.

Όταν με πήραν πριν 1 χρόνο για να μου πουλήσουν τέτοια συσκευή είχα πολλές απορίες και με παρέπεμψαν στον τεχνικό τους.Η πληροφόρηση που είχα ήταν αρκετά ειλικρινής, μου είπε τι είναι η άεργος ισχύς, από τι προκαλείται και πώς λειτουργεί η συσκευή.Μου εξήγησε επίσης ότι το ποσοστό της μείωσης εξαρτάται από το ποσοστό της άεργου ισχύος και γι αυτό δεν μπορεί να είναι σταθερό.Με ρώτησε τι κατανάλωση έχω για να μπορέσει να μου πει αν μου κάνει ή όχι.Στο σπίτι μου έχω μικρή κατανάλωση, μου είπε ότι δεν θα δω σημαντική διαφορά.Μου τη σύστησε όμως για to mini market που έχω, εκεί πληρώνω αρκετά χρήματα στο λογαριασμό μου.Πήρα λοιπόν 3 συσκευές (έχω 3φασικό ρεύμα).Στο διάστημα αυτό έχω όντως δει και μείωση 30%, και σταθεροποίηση στην τάση.

Άρα μήπως όντως κάνει δουλειά αλλά δεν κάνει για όλες τις καταναλώσεις όπως μου είπαν?Πάντως εγώ προσωπικά δεν είδα να γίνεται καμία παραπληροφόρηση από τη μεριά τους, ίσα ίσα

Link to comment
Share on other sites

Το mini market σου φίλε μου έχει Γ22 ή Γ21 τιμολόγιο; Αν ναι, δεν χρεώνεσαι άεργη ισχύ.

Αν θέλεις, βάλε σε μία τάξη τους λογαριασμούς σου από την ΔΕΗ και δες τις KWH που έχεις χρεωθεί. Η μείωση που βλέπεις μπορεί να οφείλεται και στην αλλαγή της τιμολογιακής πολιτικής της ΔΕΗ, η οποία παρουσιάζει το κόστος κατανάλωσης μικρότερο, περνώντας τις πλάγιες χρεώσεις στο διπλανό παράθυρο.

Αν μείωσες την κατανάλωση σου το έκανες μόνος σου και όχι με το δήθεν μαγικό μηχανάκι, πίστεψέ με :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sunny, σε συνέχεια όσων πολύ καλά σου ανέφερε ο φίλος jpavly, θα ήθελα να σου πώ:

Άν διαβάσεις προσεκτικά το όλο άρθρο, θα διαπιστώσεις ότι αναφέρεται σαφέστατα ότι πράγματι, ακόμα και ο πιο απλός "εξοικονομητής" μειώνει -έστω και ελάχιστα- την κατανάλωση άεργου ισχύος, το γεγονός όμως ότι σου αναφέρθηκε -κατά την κουβέντα που είχες με τον πωλητή- το θέμα της άεργου ισχύος, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ο πωλητής ήταν ειλικρινής και κατατοπιστικός.

Διότι -και αυτό είναι το κύριο ζήτημα που θέτει το άρθρο- σίγουρα δεν σου έκανε καμία κουβέντα για το γεγονός ότι η ΔΕΗ δεν χρεώνει την άεργο ισχύ στους "Οικιακούς" καταναλωτές.

'Αρα εσκεμένα απέφυγε να αναφερθεί ακριβώς στο σημαντικότερο όλων....το χρηματικό!!

Και κάτι ακόμα -θεωρώ ότι δεν διαθέτεις κάποιον τρόπο να διαπιστώσεις την σταθερότητα της τάσης του δυκτίου, (καταγραφικό , αναλυτή ενέργειας κ.λπ.)- θα ήθελα να σε ρωτήσω λοιπόν, πως διαπίστωσες ότι η σταθερότητα της τάσης βελτιώθηκε μετά την εγκατάσταση των εξοικονομητών;

Και αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο, πως είσαι σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στους εξοικονομητές και όχι ας πούμε σε μια συμπτωματική αναδιάταξη των τροφοδοτήσεων των γραμμών της ΔΕΗ στην περιοχή σου, η μια αναβάθμιση του δυκτίου της, η ακόμα -ακόμα και στην τροποιποίηση των εγκαταστάσεων κάποιου μεγάλου καταναλωτή κοντά σε σένα; (ή -εποχές που έχουμε- την παύση της λειτουργείας του; !!)

Στα λέω αυτά, διότι υπάρχουν πολλοί λόγοι στους οποίους μπορεί να αποδοθεί η καλύτερη σταθερότητα της τάσης του δυκτίου, στους οποίους όμως σε καμία περίπτωση -και για συσκευές αυτού του "μεγέθους"- δεν μπορεί να συγκαταλεχθούν οι θαυματουργοί "εξοικονομητές"*!

* Σχετικά με το θέμα αυτό μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν...τι να πω τώρα, αρχικά ένα μεγάλο bump!

Έκατσα και διάβασα ολόκληρο το άρθρο σήμερα, αφού ήθελα να του αφιερώσω τον χρόνο που του αρμόζει.

2.5 ώρες μετά μπορώ να πω ότι αποτελεί το καλύτερο άρθρο του Lab...μπράβο ρε Στέλιο πραγματικά!:T:

Κάλυψες κάθε πτυχή και εξέτασες κάθε ενδεχόμενο τεκμηριωμένα...μπράβο για τον πολύ χρόνο που διέθεσες!!!

Να σου πω την αλήθεια στις πρώτες σελίδες δυσκολεύτηκα αρκετά, αλλά μου θύμισες και αρκετά πραγματάκια γύρω

από τα ρεύματα. (και έμαθα πολλά που αγνοούσα)

Διάβαζα, διάβαζα, ώσπου στην σελίδα 19 είπα: ''εδώ ξεκινάει να μυρίζει Στέλιο το πράγμα''...:)

Εντύπωση μου έκανε ότι έβαλες μέχρι και αισθητήρες θερμοκρασίας στους schwabe...δεν αφήνεις τίποτα στην τύχη πραγματικά!:T: (σελ.20)

Ερώτηση: γιατί χρησιμοποίησες κλασσικούς μετρητές και παιδεύτηκες με φωτό? (σελ. 23)

Γιατί δεν μέτρησες την κατανάλωση με κάποιο ψηφιακό μέσο ακριβείας?

Μπράβο και πάλι...να είσαι πάντα καλά και δημιουργικός ώστε να μας δωρίζεις τέτοια άρθρα!!!:T:

(σε όσους δεν το έχουν κάνει παρακαλώ διαβάστε αυτή την εργασία, το αξίζει!)

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα να είσαι καλά φίλε!

Χαίρομαι που το άρθρο αυτό καταφέρνει να αντιπαλέψει την έκτασή του, και τελικά να δώσει θετικό αποτέλεσμα.

Πράγματι ο χρόνος και ο κόπος ήταν πολύς αλλά τελικά άξιζε τον κόπο.

Γι' αυτό που με ρωτάς, υπήρχαν δύο αναλυτές ενέργειας -κάπου φαίνονται- αλλά είχαν να περάσουν καιρό από πιστοποίηση και έλεγχο, με αποτέλεσμα να υπάρχει μια μικρή διαφορά μεταξύ τους.

Όπως όμως και να είχε -ακόμα κι αν δούλευαν σωστά μεταξύ τους, και πάλι θα χρησιμοποιούσα τους ηλεκτρομηχανικούς μετρητές, γιατί απλά το ζήτημα ήταν το τι γράφει το "ρολόι", και όλα αυτά είναι αυτού του τύπου, οπότε η χρήση των κλασικών μετρητών ήταν επιβεβλημένη!

Φίλε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά λόγια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στέλιο πάρα πολύ καλή δουλειά! Συγχαρητήρια

Θα πρότεινα να γίνει Sticky το συγκεκριμένο. Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στο νετ και το βρήκα τυχαία ψάχνοντας το google

Τέτοιες δουλειές δε πρέπει να χάνονται στις πίσω σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλά Σωτήρη!

Χαιρομαι που σου άρεσε η δουλειά αυτή, αν και θα χρειάστηκε λιγο κουράγιο!:D

Και όσο για την "ανασκαφή" ...εχει κι αυτή τη χάρη της!:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συγχαρητήρια συνάδελφε(Ηλεκτρολόγος υποθέτω) για την τεκμηριωμένη σου θέση πάνω σε αυτό το θέμα!

Πραγματικά!

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα κι απο μενα και συγχαρητηρια, τετοια αρθρα τελικα ειναι τεκμηριωμενες απαντησεις στο πρηξιμο που τρωμε χρονια αποτου ειδους τις απατεωνιες και τα αχρηστα προιοντα.

εγω παραδεχομαι πραγματικα τετοιες επιχειρηματικες κινησεις γιατι ουδεν ασφαλεστερον απο την αμαθεια του κοσμακη, που τελικα γινεται και ο καλυτερος πωλητης σου...... τι σε νοιαζει τωρα αμα ενας seafalco σε ακυρωσε, τα καμποσα λεφτακια σου τα βγαλες ηδη και πας για τα επομενα.

θα ηθελα για επομενο αρθρο κατι πολυ πιο ευκολο προς εξηγηση, που με εχουν ζαλισει αρκετοι και πραγματικα απορω με τα επιπεδα IQ, τους εξοικονομητες 75% βενζινης στο αμαξι. εκει μου σηκωνεται η τριχα πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα και συγχαρητηρια, τετοια αρθρα τελικα ειναι τεκμηριωμενες απαντησεις στο πρηξιμο που τρωμε χρονια αποτου ειδους τις απατεωνιες και τα αχρηστα προιοντα.

εγω παραδεχομαι πραγματικα τετοιες επιχειρηματικες κινησεις γιατι ουδεν ασφαλεστερον απο την αμαθεια του κοσμακη, που τελικα γινεται και ο καλυτερος πωλητης σου...... τι σε νοιαζει τωρα αμα ενας seafalco σε ακυρωσε, τα καμποσα λεφτακια σου τα βγαλες ηδη και πας για τα επομενα.

θα ηθελα για επομενο αρθρο κατι πολυ πιο ευκολο προς εξηγηση, που με εχουν ζαλισει αρκετοι και πραγματικα απορω με τα επιπεδα IQ, τους εξοικονομητες 75% βενζινης στο αμαξι. εκει μου σηκωνεται η τριχα πραγματικα.

Πραγματικά διαολίζομαι, και όχι με τα "αρπακτικά" τόσο, -αυτά κάνουν την "δουλειά" τους-, ποιος μπορεί να κατηγορήσει το "λύκο", όταν έχεις αφήσει το "κοπάδι" αφύλακτο και έρμαιο στις ορέξεις του!

Αυτός που φταίει είναι η οργανωμένη πολιτεία (καλά ξέρω και άλλα με τον Τοτό :) ), της οποίας το πλέγμα προστασίας υπέρ των πολιτών, είναι απλά και επί της ουσίας, ανύπαρκτο!

Έχουν υπάρξει αρκετές καταδίκες για το θέμα αυτό , αλλά παρ' όλα αυτά, οι "επιχειρηματίες" αυτοί, όπως είπες κι εσύ, κάναν μια χαρά τη "δουλειά" τους !

Όσο για το περί μαγνητικών εξοικονομητών καυσίμων, και εμένα μου έχει προκαλέσει την περιέργεια, αλλά εδώ, θέλουμε χημικό με "ηλεκτρομαγνητικές ανησυχίες" :), βεβαίως μπορεί και να παίξει το ενδεχόμενο, να βρεθεί ηλεκτρολόγος με "χημικές ανησυχίες" ;):D

Θα του φορέσουμε και κάνα δυο βραχιολάκια "ισορροπίας και "ποιος τον πιάνει" μετά!!! :p

Να 'μαστε καλά και πάντα με κέφια!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Εξοικονομητές καυσίμου: σε όσα συνεργεία επισκευής αυτοκινήτων έχω ρωτήσει όλοι μου είπαν ότι πρόκειται περί "μούφας". Άλλωστε, εάν όντως έκαναν δουλειά τότε δεν θα ξόδευαν κάτι δις οι εταιρείες (όπως η VW) για να βελτιώσουν τα μπεκ έγχυσης καυσίμου και την μείξη καυσίμου/αέρα αλλά θα έβαζαν από το εργοστάσιο κάποια από αυτές τις συσκευές των 100 ευρώ.

Βραχιολάκια ισορροπίας: κι αυτά δεν κάνουν δουλειά αν και η πηγή έμπνευσής τους είναι οι ανατολίτικες φιλοσοφίες οι οποίες αναφέρουν ότι ο δρόμος προς μια καλή ζωή ξεκινά από την εσωτερική ισορροπία του ατόμου.

Γενικότερα όλα αυτά τα προϊόντα ευελπιστούν ότι ο αγοραστής θα υποστεί κάποιου είδους αυθυποβολή ώστε να φαίνεται ότι δουλεύουν. Είναι πχ πιθανό κάποιος που θα αγοράσει τον εξοικονομητή καυσίμου να αλλάξει ασυνείδητα την οδηγική συμπεριφορά ώστε τελικά να συμβαίνει κάποια εξοικονόμηση. Προσωπικά σκέφτομαι πάντα ότι μεταξύ πέλματος και πεντάλ παρεμβάλλεται ένα αυγό που δεν πρέπει να σπάσω οπότε προφανώς και ξοδεύω λιγότερο καύσιμο από κάποιον με πιο επιθετική συμπεριφορά στην οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ολο ειναι να αποδειξεις στους ανθρωπους αυτους τα αυτονοητα.... και δυστυχως ειναι δυσκολο και το χω ζησει με συγγενεις μου.

δηλαδη τι ασχετοσυνη συνολικη εχεις οταν πιστευεις οτι ενα πραγμα που μπαινει στον ΑΝΑΠΤΗΡΑ του αυτοκινητου παει την καταναλωση 75% κατω??????????????????????

τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις βλακείες λέτε ; :hmm:

Αν ναι, δεν υπάρχει κάτι προς συζήτηση..

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=488836

Μπορεί να είναι "βλακείες" αλλά μια χαρά κονομάνε οι προωθητές τους!

Οπότε πάντα αξίζει να δώσεις βάρος σε κάτι τέτοια, ακόμα και αν είναι προφανές σε κάποιους ότι είναι "μούφα", δυστυχώς για το target group αυτών των προϊόντων, τα πράγματα δεν είναι τόσο προφανή!

το θεμα ολο ειναι να αποδειξεις στους ανθρωπους αυτους τα αυτονοητα.... και δυστυχως ειναι δυσκολο και το χω ζησει με συγγενεις μου.

δηλαδη τι ασχετοσυνη συνολικη εχεις οταν πιστευεις οτι ενα πραγμα που μπαινει στον ΑΝΑΠΤΗΡΑ του αυτοκινητου παει την καταναλωση 75% κατω??????????????????????

τελοσπαντων...

Δύσκολο , δε λές τίποτε!

Εδώ με τους εξοικονομητές, που υπήρχε το βασικότερο όλων (ότι η ΔΕΗ δεν χρεώνει τα άεργα στους οικιακούς καταναλωτές) και πάλι ήταν δύσκολο να πεισθούν κάποιοι!

Όσο για την ασχετοσύνη, υπάρχει αλλά δεν πιστεύω ότι τα "θύματά" της έχουν ουσιαστική ευθύνη, γιατί όλες αυτές οι καμπάνιες έχουν μια επιστημονικοφανή παρουσίαση και ο μη σχετικός είναι ουσιαστικά ανυπεράσπιστος απέναντί της, πόσω μάλλον που και η τεχνολογία κάνει εντυπωσιακά άλματα συνεχώς, και έτσι ο καταναλωτής θεωρεί αναμενόμενο κάθε νέο επίτευγμα , όσο "κουφό" και αν είναι αυτό΄!!!

Έτσι, πέφτει στις "πλάτες" αυτών που αντιλαμβάνονται καλύτερα τα πράγματα, να δώσουν μια "χείρα" βοηθείας στους υπόλοιπους! :)

Αυτό αποτελεί μια έμμεση - πλην σαφή :) - πρόκληση και πρόσκληση, σε όποιον "το έχει" να προχωρήσει στην κίνηση που θα κάνει την διαφορά! :D

Άντε να δούμε και κάνα άρθρο για τους βενζινοθαυματοεξοικονομητές (:p )!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] που εγραψε ακομα ενα σεντονι γνωσης

Και μακαρι 5-10 ατομα , μετα το διαβασμα του , να μην την πατησουν .Μονο ετσι θα βγει η πραγματικη αξια του αρθρου .

Τωρα ας πως την αποψη μου

Αρχινοντας απο το χωριο με ονομα ελλαδα , η καταντια και η εκμεταλευση η ιδια που εχει βρει πατημα σε αυτα τα εδαφοι . Αμφιβαλω αν σε καμοια σοβαρη ευρωπαικη χωρα ,επιτρεπονται τετοια πραματα .

Ποιος ειναι ο υπευθυνος ? Ο δημιουργος? ο προωθητης? ο πωλητης? ο αγοραστης ? ΟΛΟΙ ?

Θα ξεφυγω απτον δημιουργο , και θα παω στον προωθητη. Οπου κατα κυριο λογο ειναι η τηλεοραση .

Σας αρεσει η τηλεοραση ? το επιπεδο της ? τα πραματα που επιτρεπουν να παιζονται ? Το πρωι δειχνουν κολους και βυζια , το μεσημερι "βρες την λεξη , και παρε 1000ευρο" , το απογευμα η κατινια η ιδια , και το βραδακι τηλεμαρκετιν κλοπης , την ιδια στιγμη που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ την λεξη "μα-κα-κας" ..... Ειναι τοσο ευκολο να βρουνε πατημα οι απατεωνες .

Ο πωλητης .... ειναι απαραδεκτο , ενας πωλητης , εστω και με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ γνωσεις ηλεκτρονικων , να παραδεχεται πως αυτες οι συσκευες κανουν την δουλεια τους (την στιγμη που ξερει πως δεν υσχιει) . Ειναι σαν να κλεβουν τον γειτονα τους .

Ο αγοραστης , αυτη η κατηγορια ειναι περιεργη , διοτι θα θεωρισω πως τα ατομα αυτα , αποτελουνται κατα κυριο λογο απο 60αριδες που εβγαλαν ενα γυμνασιο και μετα δουλευαν ολη τους την ζωη . Ειναι τα ευκολα θυματα . Ομως δεν κανουν μια κινηση να ρωτησουν ενα δικο τους ατομο .... τον γιο τους... τον εγγονο τους , οπου ειναι συνηθος "μεσα" στα πραματα αυτη η ηλικια . Σε αυτους χαριζω την φραση "SERVES YOU FINE"

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις βλακείες λέτε ; :hmm:

Αν ναι, δεν υπάρχει κάτι προς συζήτηση..

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=488836

Μα Τω Θεώ, αυτό κοίταγα μόλις τώρα. λολ

Εξοικονομήστε καύσιμα τώρα! Χρησιμοποιήστε το "Fuel Shark Saver"

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.