Jump to content


Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

On 3/28/2017 at 0:15 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Ναι πρέπει να φαίνεσαι και εσύ στο συμβόλαιο, ή να πας με τον ιδιοκτήτη και να πει ότι σε φιλοξενεί.

Ωραια! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά ,καλησπέρα.

 

Έχω μια μίνι ερώτηση αν δεν υπάρχει θέμα, να απαντηθεί.

 

Η τσεχία σαν τσεχία  ,είναι ακριβή ; Δηλαδή,τι εννοώ.

Εδώ είμαι σε μια δουλειά σαν γραμματέας , και υποστήριξη δικτύων (ενώ δεν έχω CCNA που θέλω κιόλας να βγάλω) ,και είμαι Δευτέρα - Παρασκευή , 9-10 ώρες τουλάχιστον την ημέρα, ασφάλεια και ένσημα, και βγάζω καθαρά 650€ (με υπερωρίες μέσα) ,αλλά μένω με τους δικούς μου και δεν πληρώνω φαγητά ,κοινόχρηστα κτλ. πληρώνω κανένα λογαριασμό κτλ. και πάλι με τα βίας βγαίνω.

 

Βρήκα "job hiring" , για το μέλλον στα 1050€ στην Τσεχία, θεωρείτε καλά , πάνω στα CCNA ; ή και γενικότερα σαν μισθός;

Link to comment
Share on other sites

Με 1050 καθαρά και καλό σπίτι θα έχεις και μια χαρά ζωή θα κάνεις.

Γενικότερα ... είναι υποκειμενική αυτήν η ερώτηση. Καθαρά τόσα παίρνουν αυτοί που έχουν και καμία πιστοποίηση και κάποια εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, l2phile said:

Με 1050 καθαρά και καλό σπίτι θα έχεις και μια χαρά ζωή θα κάνεις.

Γενικότερα ... είναι υποκειμενική αυτήν η ερώτηση. Καθαρά τόσα παίρνουν αυτοί που έχουν και καμία πιστοποίηση και κάποια εμπειρία

Ναι,έχεις δίκιο ότι είναι υποκειμενικό. Απλά το ρωτάω σαν γενικό γιατί μου φαίνονται λίγα τα 1050€ για εξωτερικό ,για εδώ μου φαίνονται ας πούμε πολλά :p 

 

Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί όντως τις επόμενες μέρες έλεγα σιγά σιγά να πιαστώ να πάρω την πιστοποίηση της Cisco CCNA για αυτό το ρώτησα .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αποφάσισε πρωτα αν θέλεις να φύγεις σίγουρα. Ο πρώτος μισθός είναι το λιγότερο.(και τα 1050 ΚΑΘΑΡΑ για Τσεχία είναι καλά) Εξωτερικό, αν δεν είσαι αρντάν όλη μέρα-κάθε μέρα, ανεβαίνεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, l2phile said:

Κοίτα αποφάσισε πρωτα αν θέλεις να φύγεις σίγουρα. Ο πρώτος μισθός είναι το λιγότερο.(και τα 1050 ΚΑΘΑΡΑ για Τσεχία είναι καλά) Εξωτερικό, αν δεν είσαι αρντάν όλη μέρα-κάθε μέρα, ανεβαίνεις γρήγορα.

Ημουν ήδη 1 χρόνο Πολωνία. Σίγουρα θα φύγω έξω ξανά και δε ειδικά μόνιμα.

Όταν λες ανεβαίνεις γρήγορα ,εννοείς σαν μισθός κτλ. ;

Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2017 at 0:44 AM, l2phile said:

Θέσεις, μισθό, αλλάζεις εταιρεία. Όλα εύκολα.

Αν ήσουν Πολωνία τα ξέρεις. Και εκεί έτσι είναι

Ήμουν , αλλά δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με Τσεχία μπορεί να είναι διαφορετικά για αυτό ρωτάω.

Πάντως στην Πολωνία το Α και το Ω ,στο Rzeszow (μια πόλη της) , ήταν αν ξέρεις γλώσσα δικιά τους, αν όχι ... τότε ήσουν πάρα πολύ δύσκολα.

Εγώ για πρακτική είχα πάει ,και δεν βρήκα τίποτα λόγω γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να βρεις εργασία σε αμερικάνικη ή πολυεθνική που βασική γλώσσα είναι τα αγγλικά, οπότε δε σε απασχολεί πολύ αν δεν ξέρεις τσέχικα. Γνωρίζω εργαζόμενους εδώ που μένουν χρόνια και δεν ξέρουν τσέχικα. Στην Πράγα είναι σαφώς πιο εύκολο να συνεννοηθείς στα αγγλικά λόγω τουρισμού, αλλά και στο Μπρνο έχουν γίνει βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση. Όσον αφορά το κόστος ζωής, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο numbeo.com

Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2017 at 5:33 PM, trendy said:

Το πιο πιθανό είναι να βρεις εργασία σε αμερικάνικη ή πολυεθνική που βασική γλώσσα είναι τα αγγλικά, οπότε δε σε απασχολεί πολύ αν δεν ξέρεις τσέχικα. Γνωρίζω εργαζόμενους εδώ που μένουν χρόνια και δεν ξέρουν τσέχικα. Στην Πράγα είναι σαφώς πιο εύκολο να συνεννοηθείς στα αγγλικά λόγω τουρισμού, αλλά και στο Μπρνο έχουν γίνει βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση. Όσον αφορά το κόστος ζωής, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο numbeo.com

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Κατάλαβα τι θες να πείς και εγώ αυτό που βρήκα ήταν στην ΑΤ&Τ ,γενικά σαν "άτομο" είμαι ανήσυχη ψυχή ,οπότε πάντα θα ψάχνομαι ή να εξελιχθώ ή οτιδηποτε εξτρά μπορώ να κάνω.

Από εκεί και πέρα, είδα και για την εργασία εκεί ,αλλά κυρίως είδα και παρακολούθησα κάποια βίντεο από CCNA,τελικά το ότι έχω στήσει ή έχω βοηθήσει ή έχω γνώσεις ή ακόμα και το πτυχίο μου , δεν "κλ@νει" τίποτα ούτε στο 0.1% από αυτά που είδα για CCNA οπότε τα φτερά με κόπηκαν ΓΕΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, στο τμήμα που εργάζομαι (ΑΤ&Τ Μπρνο) χρειάζονται άτομα με γνώσεις CCNA χωρίς να έχουν απαραίτητα το χαρτί. Η θέση είναι για network support Tier2.

Επίσης πολλές θέσεις για Tier 1 με μόνο προαπαιτούμενο την αγγλική γλώσσα.

Προσωπικό μήνυμα για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Εχω CISCO CCNA  και πρίν μερικές μέρες μου στείλανε ενα e-mail απο την εταιρία nsc global. Με τα πολλα εστειλα ενα βιογαρφικο στα αγγλικα και την επομενη με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν να ξεκινησω απο σεπτεμβρη στο Μπρνο. τους ειπα οτι θα το σκεφτω και θα τους απαντησω για σιγουρα. Βασικα δεν περιμενα τετοια ανταποκριση και απλα κοιταγα στο εξωτερικο τι παιζει και μου ηρθε λιγο αποτομο ολο αυτο. τεσπα μου δινουν 1000 ευρω πρωτο μισθο.

Α)Αξιζει με αυτα τα λεφτα? Θα βγαινει ο μηνας με το ενοικιο κτλ..?

Β)Χρειαζομαι διαβατηριο η μπορω να παω και μονο με ταυτοτητα. χρειαζεται καποια αλλη διαδικασια που πρεπει να κανω εδω στην ελλαδα εφοσον φυγω μονιμα?

Γ) Που μπορω να βρω σπιτια για συγκατοικηση τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο

Δ)Εννοειται οτι δεν ξερω γρι απο την γλωσσα και απλα ξερω συνεννοησιμα αγγλικα. Θα μπορω να συννενοηθώ τι λετε?

 

Link to comment
Share on other sites

A) Ναι, αλλά με συγκατοίκηση καλύτερα. Αλλιώς να υπολογίζεις γύρω στις 12-13.000 Κορώνες για νοίκι και λογαριασμούς.

Β) Μπορείς με την ταυτότητα μόνο, αρκεί να είναι η καινούρια με τους λατινικούς χαρακτήρες. Έχει παρατηρηθεί ωστόσο να μην τη δέχονται παντού γιατί δεν έχει ημερομηνία λήξης.

Γ) Στις πρώτες σελίδες υπάρχουν σύνδεσμοι, αλλιώς κάνε αναζήτηση στο ΦΒ για flats Brno.

Δ) Αν δεν είναι επιπέδου I speak England very best δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Τωρα μπηκα και ειδα μερικα σπιτια στο fb αλλα δεν μπορω να βρω που εχει εδρα αυτη η ncs global ωστε να κοιταξω να βρω κατι κοντινo.

αχχαχαχαααχ no i speak england bester.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εχω κανει 2 τηλεφωνικες συνεντευξεις και νομιζω οτι τα πηγα αρκετα καλα και τωρα ειμαι στο σταδιο που περιμενω να με ενημερωσουν για το τελικο οκ. Ελπιζω ολα να πανε καλα. Ποσο περιπου παιρνει για να σε ειδοποιησουν? Εχει κανεις ιδεα? Εχω λιγο αγωνια να πω την αληθεια;).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.