Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Μίλησα σήμερα με την delivery manager της NSC στο Brno, θεωρώ καλά πήγε η συνέντευξη, μερικές τεχνικές ερωτήσεις ήταν ίδιες με αυτές της 1ης συνέντευξης... Περιμένω αύριο λογικά, αν όλα εξελιχθούν ομαλά, να μου στείλει email ο άνθρωπος της NSC που είχα μιλήσει αρχικά για να μου πει και για την 3η συνέντευξη με τους μάνατζερ από την AT&T

Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2017 at 9:02 PM, Antonisss said:

Μίλησα σήμερα με την delivery manager της NSC στο Brno, θεωρώ καλά πήγε η συνέντευξη, μερικές τεχνικές ερωτήσεις ήταν ίδιες με αυτές της 1ης συνέντευξης... Περιμένω αύριο λογικά, αν όλα εξελιχθούν ομαλά, να μου στείλει email ο άνθρωπος της NSC που είχα μιλήσει αρχικά για να μου πει και για την 3η συνέντευξη με τους μάνατζερ από την AT&T

 

Να ξέρεις ότι στην επόμενη με τον μάνατζερ το επίπεδο θα είναι αρκετά πιο ανεβασμένο και θα ξεφεύγει από την ύλη του CCNA. Θα είναι περισσότερο σαν συζήτηση με πιθανά, απλά, προβλήματα που μπορεί να συναντήσεις στη δουλειά ενώ μπορεί να σου ζητήσει να πεις λίγα πράγματα για διάφορα πρωτόκολλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα και πάλι,

 

Επειδή τις τελευταίες 2-3 μέρες ψάχνω απεγνωσμένα να κλείσω σπίτι, και επειδή οι επιλογές για τα γούστα μου προφανώς αλλά και για το βαλάντιο είναι περιορισμένες, όποιος γνωρίζει, η περιοχή κοντά στις οδούς Bratislavska - Spolkova είναι καλή ή να μείνω μακριά?

 

2 σπίτια που έχω βρει εκεί έχουν "τσιμπημένα" ενοίκια (το ένα 12.000, το άλλο 13.890) αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι ο ένας μεσίτης μου είπε ότι εκεί υπάρχουν αρκετοί Ρομά (Romani μου είπε, θεωρώ ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα) οι οποίοι τη βγάζουν στους δρόμους, κάνουν φασαρία και προφανώς θα υπάρχει και κάποια βρωμιά. Επιπλέον απ' ότι βλέπω και στο χάρτη, είναι και τα κρατητήρια του Brno εκεί...

 

Οποία γνώμη ευπρόσδεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο,

 

Αν βρω σπίτι μέσω AirBnb του οποίου ο ιδιοκτήτης είναι πρόθυμος να μου το νοικιάσει για αόριστο διάστημα, υπογράφω κάποιο συμβόλαιο για να μπορώ μετά να πάω στην τράπεζα να ανοίξω λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει "αορίστου" AirBnb. Εκτός αν εννοείς να στο νοικιάσει μαύρα.

Επίσης μπορείς να δηλώσεις τη διεύθυνση ενός γνωστού σου για αρχή.

Για την περιοχή δεν ξέρω, αλλά υπομονή. Πολλοί βρίσκουν με γύρω στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις στα χέρια σου κάποιο συμβόλαιο ή χαρτί από τον ιδιοκτήτη ότι μένεις στο σπίτι του.

Bratislavska πώς σου ήρθε; Ναι είναι γεμάτη Ρομά η περιοχή και θεωρείται κάπως υποβαθμισμένη, αλλά δε θα σου τραβήξουν μαχαίρι. Γνώμη μου είναι να βρεις σπίτι πάνω στη διαδρομή των λεωφορείων που περνάνε από το Nemocnice Bohunice, δηλαδή 25, 37, 50, 60, 61, 69.

Μετά χρησιμοποίησε το www.mapy.cz για να βρεις τη στάση και να δεις τι υπάρχει γύρω και πόσο μακριά είναι από τη δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ήρθε, απλά στα διάφορα foreigners,forstudents,bravis,sreality που ψάχνω τα διαμερίσματα που ψάχνω (όσα έχουν απομείνει που να τα θεωρώ αξιοπρεπή και να μην είναι και η τιμή τους στο ταβάνι) είναι λίγα πλέον. Όταν προσπαθείς να κλείσεις σπίτι μέσω ίντερνετ και μέσω φωτογραφιών μόνο είναι κομματάκι δύσκολο να καταλάβεις τι παίζει τριγύρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα σας

Διαβάζοντας άντλησα αρκετές πληροφορίες για την διαβίωση στο  Βrno.
Μου έχουν προτείνει θέση Customer Care Agent . Αξίζει να δοκιμάσω την τύχη μου.
Από ότι κατάλαβα η ζωή εκεί είναι καλή ? Από στέγαση βρίσκεις σε καλές τιμές ? 
Η σίτιση ?

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!

Το αν αξίζει εξαρτάται από εσένα, εάν είσαι διατεθειμένος να φύγεις και να αφήσεις πίσω αγαπημένα πρόσωπα.

Η ζωή εδώ φαίνεται αρκετά καλή αν και ομολογουμένως μόλις σήμερα κλείνω μία εβδομάδα!

Στέγαση αυτή την εποχή είναι ζόρικο να βρεις, εξαρτάται βέβαια πάντα από το βαλάντιο και ίσως και εάν είσαι διατεθειμένος για συγκατοίκηση

Τα φαγητά φαίνονται φτηνά προς το παρόν, εδώ στο Campus Square δίπλα στη δουλειά υπάρχουν 4-5 μαγαζάκια, εγώ έχω τιμήσει πολλάκις ριζότο κοτόπουλο που είναι αρκετά πλούσια μερίδα με 102 κορώνες. Αλλιώς βέβαια παίζει και home cooking, το tesco φαίνεται φτηνό πάντως


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Περνάω πάλι 3η συνέντευξη για NSC GLobal. Αν και εχω μιλήσει ήδη με κάποιους απο εδω. Θα ήθελα και άλλες απόψεις.

 

Αξίζει η θέση για να ακολουθήσει κάποιος καριέρα σε IP δίκτυα; Βλέπω τον περισσότερο ογκο δουλειάς να σχετίζεται με βλάβες layer1 αντε 2. Από την άλλη βλέπω να ζητάνε BGP, HSRP κλπ. Κατά πόσο θα μπορούσε κάποιος που θα παει στην NSC να μπορεί να πει ότι όντως ασχολείται με τα δεύτερα και δεν διεκπεραιώνει απλώς δουλειά σε στανταρ  βλάβες χαμηλότερων OSI επιπέδων. 

 

Επίσης μεσα στην εταιρία ή την AT&T ή ακομα και τη χωρα + Σλοβακία υπάρχει δυνατότητα συνέχισης της καριέρας απασχολουμενος πιο πολύ με IP δίκτυα (routing, switching, security Κλπ); 

 

ΟΚ, αντιλαμβάνομαι οτι μετράει στο βιογραφικό + οτι ειναι μια καλή εμπειρία και για εξάσκηση της γλώσσας αλλά εχω πάντα και δεύτερες σκέψεις μήπως δεν είναι η καταλληλη επιλογή για εξέλιξη στον τομέα των IP δικτύων που με ενδιαφέρει περισσότερο π.χ. η Cisco στην Πολωνία προσφέρει καλύτερες προοπτικές στον τομεα αυτό, ακομα και μια junior και κακοπληρωμένη θέση στην Αγγλία. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Chr1st0s έγραψε:

Επίσης μεσα στην εταιρία ή την AT&T ή ακομα και τη χωρα + Σλοβακία υπάρχει δυνατότητα συνέχισης της καριέρας απασχολουμενος πιο πολύ με IP δίκτυα (routing, switching, security Κλπ); 

Μέσα στην At&t του Μπρνο υπάρχουν πολλές ομάδες που ασχολούνται με τα παραπάνω και πολλά ακόμα.

πριν 24 λεπτά, το μέλος Chr1st0s έγραψε:

η Cisco στην Πολωνία προσφέρει καλύτερες προοπτικές στον τομεα αυτό, ακομα και μια junior και κακοπληρωμένη θέση στην Αγγλία. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Σου έχει κάνει κάποιος πρόταση σε κάποια από τις δύο;

Όπου και να πας, αν δε διαβάσεις να μάθεις δε θα εξελιχθείς. Ανεξάρτητα από το τι κάνεις στην εργασία σου. Και πάντα μπορείς να φύγεις από μία θέση να πας σε μία άλλη ή σε άλλη εταιρεία-χώρα αν δε σου αρέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ζήσει λίγο (2-3 βδομάδες) την κατάσταση, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι ο όγκος των γνώσεων του CCNA-CCNP δεν θα σου χρειαστεί ολόκληρος παρά μόνο τμήματα, αλλά θεωρώ ότι αυτό το κομμάτι της δουλειάς είναι μία απαραίτητη "αγγαρεία" για την μετέπειτα εξέλιξη σου. Είναι καλό να έχεις μία σφαιρική άποψη, σίγουρα θα σου χρησιμεύσει παρακάτω. Καμία εμπειρία στη ζωή (και στη δουλειά) δεν είναι άχρηστη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, trendy said:

Μέσα στην At&t του Μπρνο υπάρχουν πολλές ομάδες που ασχολούνται με τα παραπάνω και πολλά ακόμα.

Σου έχει κάνει κάποιος πρόταση σε κάποια από τις δύο;

Όπου και να πας, αν δε διαβάσεις να μάθεις δε θα εξελιχθείς. Ανεξάρτητα από το τι κάνεις στην εργασία σου. Και πάντα μπορείς να φύγεις από μία θέση να πας σε μία άλλη ή σε άλλη εταιρεία-χώρα αν δε σου αρέσει.

 

Ειχα περάσει απο Cisco, ένα assessment center και τα ειχα παει καλα,  δεν με ειχαν παρει, η δικαιολογία απόρριψης ηταν αστεία αλλά μου τη διάβασε αυτη που ενημερωνε χωρίς να ξερει λεπτομέρειες. Θεσεις ξαναβγαίνουν και εκει συνεχεια.

 

Εχεις δικιο για το διαβασμα, το θεμα ειναι ότι οταν εχεις κανει ήδη το διαβασμα όπως εγω χωρίς να συνοδευεται με εργασιακή εμπειρία η γνώση υποχωρεί. Ξεχνας τη λεπτομέρεια. Προβληματίζομαι μηπως κανω τη λάθος επιλογή.

 

Οπως και να εχει παντως θα δεχτώ τη θεση αν μου τη προτείνουν και βλέπουμε, μια εμπειρία ειναι και αυτή και θα με βοηθήσει και στο κομματι των αγγλικών που ειναι μεν καλά αλλά σε προφορικό επίπεδο δεν τα εξασκώ. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Antonisss said:

Έχοντας ζήσει λίγο (2-3 βδομάδες) την κατάσταση, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι ο όγκος των γνώσεων του CCNA-CCNP δεν θα σου χρειαστεί ολόκληρος παρά μόνο τμήματα, αλλά θεωρώ ότι αυτό το κομμάτι της δουλειάς είναι μία απαραίτητη "αγγαρεία" για την μετέπειτα εξέλιξη σου. Είναι καλό να έχεις μία σφαιρική άποψη, σίγουρα θα σου χρησιμεύσει παρακάτω. Καμία εμπειρία στη ζωή (και στη δουλειά) δεν είναι άχρηστη

 

Θετικό αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.