Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,

με εχουν δεχθει σε εταιρεια στο brno. Κοιταζοντας τα ενοίκια για σπίτια βλέπω ότι κάτω από 470 ευρώ το μήνα δεν πάει για apartement κομπλέ με utilities kai internet. 

Οπότε θα κάνω καλά να κλείσω στο ξενοδοχείο που αναφέρετε στο foroum για διαμονή 3 μήνες στην αρχη? Εφόσον έχω και probation period 3 months.. 

Έχει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο?

Τι υπηρεσίες έχει?

Πώς πληρώνεις (μετρητά / κάρτα)?

Έχει κανα ψυγειάκι ή μόνο στην κοινόχρηστη κουζίνα?

Σεντόνια, πετσέτες και λευκά είδη θα είναι δικά μου?

πόσο καιρό πρέπει να το κλείσω πριν? (πρέπει να είμαι brno πριν τις 22 του μήνα, ξεκινάω στις 2/1/18.)

Η διεύθυνση αυτή θα είναι που θα βάλω για τραπεζικό λογαριασμό. Κάνεις κάποιο συμβόλαιο για απόδειξη κατοικίας? για να χρησιμοποιήσεις για τα υπόλοιπα (τράπεζα, εταιρία, τσεχικο τηλεφωνο)

 

η εταιρεία δίνει κουπόνια για φαγητό. Αυτά είναι για το εστιατόριο εντός της εταιρείας ή για άλλα τα οποία περνάνε εκτός εταιρείας?

 

για το ραντεβού στον GP λέει ότι πρέπει να εχω ιατρικό ιστορικό. Εγώ τουλάχιστον δεν τυχαίνει να έχω . Ούτε έχω νοσηλευτεί ποτέ. θα μου ζητήσουν κάτι άλλο πιστεύετε? 

 

ευχαριστώ,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία,

 

5 hours ago, maria-s said:

η εταιρεία δίνει κουπόνια για φαγητό. Αυτά είναι για το εστιατόριο εντός της εταιρείας ή για άλλα τα οποία περνάνε εκτός εταιρείας?

 

Τα κουπόνια περνάνε και στα εστιατόρια του Campus αλλά και στα σούπερ μάρκετ για τρόφιμα. Εγώ προσωπικά τα χαλάω στο σ.μάρκετ

 

5 hours ago, maria-s said:

για το ραντεβού στον GP λέει ότι πρέπει να εχω ιατρικό ιστορικό. Εγώ τουλάχιστον δεν τυχαίνει να έχω . Ούτε έχω νοσηλευτεί ποτέ. θα μου ζητήσουν κάτι άλλο πιστεύετε? 

 

ευχαριστώ,

Μαρία

 

Μια πολύ απλή τυπική εξέταση είναι (βάρος, μάτια, πίεση , ακρόαση με στηθοσκόπιο) και ερωτήσεις του τύπου ιστορικό οικογένειας, εγχειρήσεις, φάρμακα. Μη σε ανησυχεί καθόλου. Ακόμα και τα λεφτά που θα δώσεις (200Kc αν θυμάμαι καλά) τα παίρνεις πίσω απ'την εταιρία.

 

Για το Moravka το είχα επισκεφτεί όταν πρωτοήρθα, αλλά τελικά βρήκα σπίτι και δεν έμεινα εκεί. Καλύτερα να απαντήσει κάποιος που το έζησε. Σαν εικόνα μου φάνηκε μέτριο προς καλό.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω για το ξενοδοχείο εκεί, αλλά μένουν άτομα για πολλούς μήνες. Δε νομίζω να μην έχει πετσέτες-σεντόνια. Πάντως το probation να μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, πρέπει να γίνει χοντράδα για να σε διώξουν.

Link to comment
Share on other sites

Με δέχτηκαν στην NSC για τη θέση του Patching Engineer όπως την ονόμασαν, το project που ανάφερα και σε προηγούμενα μηνύματα, δεν ειναι και ότι καλύτερο αλλά ειναι μια αρχή. Με θέλουν στις 2/1 εκεί οπότε δεν βλέπω να κάνω πρωτοχρονιά σπίτι... Ακόμα δεν έχω υπογράψει κάτι αυτό θα γίνει μέσα στη βδομάδα. 

 

Έχει κανείς πληροφορίες για τη fortinet? Έχω ξεκινήσει και εκεί συνεντεύξεις, περιμένω τη 2η τη Δευτέρα λογικά και είπα μήπως μπορέσω να τρενάρω λίγο την NSC ώστε να δω μπορώ να δουλέψω στην Fortinet σε μια θέση που νομιζω ειναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσα αν και νομιζω δεν έχω πολλες ελπίδες. https://www.glassdoor.com/job-listing/technical-support-engineer-level-1-forticlient-fortinet-JV_IC2296178_KO0,46_KE47,55.htm?jl=2581544975 

Link to comment
Share on other sites

Είχαν πάει δύο παλιοί συνάδελφοι στη Φόρτινετ. Δεν ήταν και πολύ ευχαριστημένοι και έφυγαν και από εκεί. Η θέση ήταν πάνω κάτω αυτή που έχεις στην αγγελία. Trouble ticket support engineer.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, ανεβαίνω στις 27 μέσω Πράγας.

 

Από Πράγα για Brno πως έρχομαι; Βλέπω κατι student bus απο αεροδρόμιο αλλά λενε για 4!! ώρες; Εχει κάτι πιο σύντομο; Και τα flexibus με 3:30 https://shop.flixbus.com/search?uid=direct%3A61458678%3A13138%3A11918&bikes=0&children=0&departureCity=1374&adults=1&currency=EUR&departureStation=13138&arrivalCity=9638&arrivalStation=11918&rideDate=27.12.2017&deep_link_lang=en&utm_medium=affiliate&utm_source=goeuro&wt_mc=paid.com.flixbus.meta.goeuro.goeuro_com.NS.ad#Q0Scom_7311d9d0-d785-4219-9613-1d5e26a43664C734

Έγινε επεξεργασία από Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το  Flix (αν και δεν ξερω αν εχει τσαμπέ ταινιες/ιντερνετ/καφέ). Το student κανει πιο πολύ γιατί αλλάζεις λεωφορείο στην Πράγα με αρκετή αναμονή.

Υπάρχουν και άλλα κόλπα, να πας με λεωφορείο μέχρι το Hlavni Nadrazi (κεντρικός σταθμός) και από εκεί με τραίνο στη Μπρνάρα, αλλα δεν τα έχω δοκιμάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είτε με λεωφορείο (student agency/regiojet ή Flixbus) είτε με τρένο.

Για τα πρώτα πας από το αεροδρόμιο στο Florenc που είναι ο σταθμός για τα δεύτερα πας στο Hlavni nadrazi που είναι ο κεντρικός των τρένων.

Link to comment
Share on other sites

Χαζών αποριών συνέχεια. Ηρθε ενα μαιλ απο το HR

 

Hello,

 

As we would like to archive your criminal history report to ensure you can work in our customer's account, we would like to ask to go to any Czech point (http://www.czechpoint.cz/wwwstats/f?p=100:16) and ask for the Criminal history abstract. In the Czech language, it is ´Výpis z trestního rejstříku´.

 

It will cost approximately 100CZK. Please keep the receipt so that you could ask for reimbursement via Replicon.

 

You will have to take your ID and residence permit documents (if you have it) with you.

 

Please ask for the Criminal history report for the Czech republic and for your home country as well. Please go there as soon as possible and then directly get it to HR Generalist on the induction day.

 

Τι παιζει με αυτό; Το θελουν οντως ή δεν εχουν τι να κανουν στο HR. Επίσης τι εννοει να ζητήσω και για τη Home Country? Απο την Τσεχία θα ζητησω να μου δώσουν για την Ελλαδα; :huh:

 

Γενικότερα σκανε μαιλ απο το HR με πράγματα που δεν μπορώ να κανω απο εδώ μεχρι να παω Τσεχια όπως Τσεχικος αριθμός τηλεφώνου, Bank account Κλπ Ενώ τους ειπα οτι προφανως αυτά θα γινουν οταν παω εκει. 

 

Τελος, 2-3 ακομα πραγματακια:

Για σπίτια αν κοιτάω εδω και καιρό ειναι καλό να ψαξω άμεσα ή αφου υπογράψω; Το τρίμηνο Probation period δεν με απασχολεί. 

Ποιον πάροχο επιλέγω για το κινητό; Οι 3 μεγάλοι μου φανηκαν ακριβοι. Μαλλον θα παω σε καποιο virtual με ενδιαφέρει κανα 200' ομιλιας και ιντερνετ 1GB+ και αν γινεται να μπορώ να προσθέτω οταν τελειώνει. Εχετε να προτείνετε καποιον αξιοπιστο; 

Για ιντερνετ στο σπίτι τι κανουμε αν δεν μπορεί να παρει UPC? Υπάρχει κατι αλλο φθηνο και αξιοπιστο με αναλογες ταχυτητες; 

Link to comment
Share on other sites

Από κινητά η O2 νομίζω έχει προσφορά για υπαλλήλους ΑΤΤ, ρώτα αν θες από εκεί

 

Το άλλο με το criminal history είναι όντως κουφό, σε μένα δεν το ζητήσανε, τι άλλαξε σε 3 μήνες δεν ξέρω

 

Για λογαριασμό τράπεζας εννοείται όταν έρθεις από εδώ, να πας Raiffeisen, παίρνεις τον καλό λογαριασμό λόγω NSC, μην ψαχτείς αλλού, έχει υποκατάστημα στο Campus Square για να μην τρέχεις άδικα και στο κέντρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές!

Έρχομαι 5 Γενάρη στο Μπρνο, ξεκινάω στην ΑΤΤ ως customer care agent, έχει ακούσει κανείς καμιά εμπειρία σχετικά με την δουλειά σε αυτή την θέση; Ευελπιστώ να μην το ρίχνουν στα ψυχοφάρμακα τα παιδιά :p , το λεω αστειευόμενος βέβαια, αλλά σίγουρα θα έρχεσαι πολύ συχνά σε επαφή με κάφρους πελάτες στο τηλέφωνο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μη νομίζεις ότι οι "κάφροι" είναι αποκλειστικό προνόμιο CCA ή λοιπών Τ1 θέσεων. Και εμείς στο Τ2 το χρησιμοποιούμε αρκετά το τηλέφωνο, είναι κομμάτι της δουλειάς... Το σε ποιον θα πέσεις είναι και θέμα τύχης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σιγουρα. Ευχαριστω Αντωνη.

 

Μερικες ερωτησεις ακομα:

 

1. Εχει κανεις εμπειρια απ το Moravka? Απ οσο μπορεσα να βρω ειναι το μονο μακροχρονιας διαμονης ξενοδοχειο που να μπορεις να πληρωνεις με το μηνα, αλλα δεν διαβασα και τα καλυτερα πραγματα. Απλα σε περιπτωση που δεν μπορεσω να βρω κατι σε σπιτι και χρειαστει να μεινω εκει στην αρχη.

 

2. Θυμαμαι πως υπαρχουν 3-4 μεγαλες/γνωστες τραπεζες στη Τσεχια, αλλα δεν θυμαμαι τα ονοματα τους, αν θα μπορουσε να μου τα θυμισει καποιος για να ριξω μια ματια στα σαιτ τους θα το εκτιμουσα. Με βαση ποια κριτηρια, παρεμπιπτοντως, αποφασισατε σε ποια τραπεζα να ανοιξετε λογαριασμο οταν πρωτοπηγατε στο Μπρνο;

 

3. Αν τυχον καποιος εχει καποιον υποψην που να ψαχνει/προσφερει σπιτια/δωματια/συγκατοικηση, ας πει, μιας και κατεληξα ακομα να μαι στο ψαξιμο... Ελπιζω να μη μεινω στον δρομο στο τελος :p 

Link to comment
Share on other sites

Για τράπεζα νομίζω η Raiffeissen έχει συμφωνία με AT&T/NSC οπότε από άποψη προνομίων αξίζει να πας εκεί, γλυτώνεις και το ψάξιμο. Έχει υποκατάστημα στο Campus Square που βρίσκεται το κτίριο της δουλειάς

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.