Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Eυχαριστώ για την απάντηση,

Για τις υπερωρίες δεν αμφιβάλλω ότι θα τις πληρώνομαι, απλώς ήθελα να μάθω εάν η Infosys έχει την νοοτροπία του κάτεργου, πράγμα που έζησα δύο φορές στο πετσί μου, σε μία εταιρεία (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε) σαν Call Center εταιρεία. Ξέρω είναι απαιτητική η δουλειά αλλά όχι και να είμαι πτώμα και με νεύρα τις υπόλοιπες ώρες εκτός δουλειάς.

Το θέμα εξωτερικό είναι εδώ και δύο χρόνια στο μυαλό μου, και το Brno με την Infosys μου ταιριάζει καλύτερα στις δεξιότητες που έχω. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα σχετικο με Οικονομικα+Πωλησεις παιζει εκει προς τα μερη σας?

Γενικοτερα, κατι που να μην χρειαζεται ΙΤ Πτυχιο

[MENTION=994]trendy[/MENTION] , [MENTION=28788]xerbi[/MENTION] και @λοιπους μεταναστες :p

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα θέλουν να ξέρεις τσέχικα, αν δεν είναι πολυεθνική εταιρεία.

Κατα βαση αναφερομουν στις εταιρεις που ηδη εργαζεστε εσεις που ειστε εκει

Και μαλλον για πολυεθνικη περισσοτερο γιατι οντως τα Τσεχικα θα ειναι προαπαιτουμενο σε μια Τσεχικη εταιρεια

Υπαρχει κανα ψαχτιρι για Τσεχια μερια?

Κατα προτιμηση στα αγγλικα ή που να εχει δουλειες για αγγλοφωνους

Link to comment
Share on other sites

Language Jobs, Bilingual Jobs, Language Recruitment, Bilingual Recruitment, multilingual Jobs και Top Language Jobs; Multilingual jobs & Bilingual Jobs in London & UK ειναι δυο site που μπορουν να βοηθησουν, αλλα προειδοποιω οτι οι περισσότερες αγγελιες ειναι γυρω απο IT και Customer Service. Εαν ξερεις αγγλικα η αλλη γλωσσα σε fluent level μπορει να σε βοηθησουν και σε αλλες θεσεις που να μην θελουν IT πτυχιο.
Link to comment
Share on other sites

Κατα βαση αναφερομουν στις εταιρεις που ηδη εργαζεστε εσεις που ειστε εκει

Και μαλλον για πολυεθνικη περισσοτερο γιατι οντως τα Τσεχικα θα ειναι προαπαιτουμενο σε μια Τσεχικη εταιρεια

Υπαρχει κανα ψαχτιρι για Τσεχια μερια?

Κατα προτιμηση στα αγγλικα ή που να εχει δουλειες για αγγλοφωνους

Εργάζομαι σε και γνωρίζω για ΙΤ εταιρείες κυρίως. Φυσικά υπάρχουν και τρίτες πολυεθνικές, όπως Λουφτχάνσα, Pixmania ή PPG που δεν έχουν να κάνουν μόνο με ΙΤ και βασική γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά. Αλλά δεν ξέρω πώς να ψάξεις για δουλειά εκεί ή πού φαίνονται οι ανοιχτές θέσεις. Λογικά σε καμιά σελίδα ευρέσεως εργασίας να βρεις καμία αγγελία τους. Εμένα με βρήκαν στο kariera.

Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι σε και γνωρίζω για ΙΤ εταιρείες κυρίως. Φυσικά υπάρχουν και τρίτες πολυεθνικές, όπως Λουφτχάνσα, Pixmania ή PPG που δεν έχουν να κάνουν μόνο με ΙΤ και βασική γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά. Αλλά δεν ξέρω πώς να ψάξεις για δουλειά εκεί ή πού φαίνονται οι ανοιχτές θέσεις. Λογικά σε καμιά σελίδα ευρέσεως εργασίας να βρεις καμία αγγελία τους. Εμένα με βρήκαν στο kariera.

Σε βρηκαν>?

Δεν τους βρηκες?

Ειχα την εντυπωση οτι κανεις εργοδοτης δεν κοιταζει τα προφιλ των υποψηφιων στο καριερα μεσα

Μαλλον πρεπει να ανεβασω ενα CV και να μην ψαχνω μονο

Δυστυχως με τα ψαχτηρια του εξωτερικου και ειδικα σε αυτες τις χωρες, δεν βγαινει ευκολα ακρη και ελεγα μηπως υηρχε κατι πιο direct

thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

Σε βρηκαν>?

Δεν τους βρηκες?

Ειχα την εντυπωση οτι κανεις εργοδοτης δεν κοιταζει τα προφιλ των υποψηφιων στο καριερα μεσα

Σωστά νόμιζες κάνεις εργοδότης δεν κοιτάει...οι recruiters το κάνουν...;)

Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι...

με 900 ευρώ καθαρά, τη βγάζει κανείς (να νοικιάσει και δικό του σπίτι);

Το είχα ψάξει τότε, και είδα ότι βγαίνει, αλλά τώρα που το ξανακοιτάω κάτι δε μου κολλάει.

Μπαίνει και τίποτα στην άκρη;

Θενξ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω γράψει στο περίπου τα κόστη ζωής. Σπίτι 2ράκι με όλα τα έξοδα και ιντερνετ βγαίνει 400€. Οι συγκοινωνίες γύρω στα 18€ το μήνα. Η μπίρα έχει 1-1,40€ το μισόλιτρο στα μπαρ-κλαμπ. Φαγητό μπορείς να φας σε ρεστοράν με μενού ημέρας με 3€. Γάλα από 50 έως 80 ευρώλεπτα. Πορτοκάλια 1,2€ το κιλό. Βρώμικο από 1,20€ μέχρι 2€. Αυτά σε γενικές γραμμές θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω γράψει στο περίπου τα κόστη ζωής. Σπίτι 2ράκι με όλα τα έξοδα και ιντερνετ βγαίνει 400€. Οι συγκοινωνίες γύρω στα 18€ το μήνα. Η μπίρα έχει 1-1,40€ το μισόλιτρο στα μπαρ-κλαμπ. Φαγητό μπορείς να φας σε ρεστοράν με μενού ημέρας με 3€. Γάλα από 50 έως 80 ευρώλεπτα. Πορτοκάλια 1,2€ το κιλό. Βρώμικο από 1,20€ μέχρι 2€. Αυτά σε γενικές γραμμές θυμάμαι.

Τα ταξιδάκια στη γείτονα Βιέννη πόσο στοιχίζουνε??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσα χαϊλίκια θέλει να κάνει ο μουσαφίρης, όπως ποικιλία τυριών στο donauturm ή μισό γουρούνι κρέατα στο leopoldaueralm.

Κατά τ' άλλα το εισιτήριο Μπρνο - Βιέννη (Πράτερ) κοστίζει 8€ απλή διαδρομή και παρέχεται στο λεωφορείο internet, καφές, εφημερίδες (αν γνωρίζετε τσέχικα), προσωπική οθόνη για να δείτε ταινία-σειρά-βιντεοκλιπς και πρίζα με 220βολτ.

Link to comment
Share on other sites

trendy μια ερώτηση σχετικά με τη φορολογία. Στα μικτά τι πρέπει να αφαιρώ για τα καθαρά;

Τι φόρους έχουν εκεί στο εισόδημα;

(αν μπορέσεις να μου απαντήσεις σύντομα, θα σου είμαι πολύ ευγνώμων)!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,

Και εγω ανεβαινω πανω την Πεμπτη το πρωι για να ξεκινησω στην ΑΤ&Τ με το νεο ετος. Ελπιζω οτι αποκλειεται να ειναι τοσο χαλια οσο ειναι αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα.

Εγω με το σπιτι ψιλοαγχωνομαι καθως εχω βαλει μεσιτη που συνεργαζεται με την εταιρια αλλα μεχρι τωρα μονο ενα εχει βρει και οχι επιπλωμενο (ακομα). Εχω στειλει και σε 2 αγγελιες απο site αλλα καμια απαντηση μεχρι τωρα. Ελπιζω να μην βρεθω στο δρομο ειτε να πληρωνω συνεχεια την πανσιον που εχω κλεισει!

Ερωτηση: υπαρχει καποια διαφορα (μισθολογικη ή σε εργασιακα δικαιωματα) μεταξυ να εισαι μεσω της Natek και κατευθειαν στην εταιρια;

[MENTION=1361]anonymous-root[/MENTION] εγω εχω υπολογισει οτι οι κρατησεις (φορος και ισως ασφαλιστικες εισφορες) ειναι καπου στο 35%. Ακριβως δεν ξερω αλλα με βαση το προταση εργασιας που μου εγινε, που ανεφερε και μικτα και καθαρα, υπολογισα οτι ειναι καπου εκει.

Ελπιζω να σας βρω εκει να τα πουμε με τους λοιπους αποδημους Ελληνες.

Έγινε επεξεργασία από fumantsu
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

και εμένα μου ανέφερε μικτά και καθαρά (που τώρα που τα ξανακοιτάω είναι λίγα), αλλά δεν ξέρω εάν μέσα σε αυτά θα είναι και οι κρατήσεις για ασφάλεια και περίθαλψη.

Με αγχώνει λίγο το θέμα σπίτι (αν και στις μπροσούρες γράφουνε ότι θα βοηθήσουν).

Αεροπορικά έκλεισες; με εταιρία πετάς; (και πόσο σου βγήκαν πάνω κάτω). ξέρεις εάν στα καλύπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Αεροπορικά έκλεισες; με εταιρία πετάς; (και πόσο σου βγήκαν πάνω κάτω). ξέρεις εάν στα καλύπτουν;

εγω εκλεισα απο τον Οκτωβριο με aegean για πραγα και μετα με τραινο. μου πηγε μαζι με τις εξτρα αποσκευες 190 ευρω. Βεβαια αν ηξερα πως πας απο Βιεννη θα το ειχα κανει ετσι καθως ειδα οτι ειναι πιο φτηνα...

Έγινε επεξεργασία από fumantsu
Link to comment
Share on other sites

Salary Calculation

Αυτό θα σας βοηθήσει για να υπολογίσετε από μικτά σε καθαρά.

There is a public web page where you can calculate the salary after tax. It is hosted on a specialized financial server M, here.

To use it, please enter the gross amount into “Hruba mzda (Kc)” and then click on “Spocitat”. The final salary amount appears in the last position in the table in bold black writing. The deductions include your tax on income, social and health insurance.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.