Jump to content


Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

@ trendy

Εγώ θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση, καθαρά από περιέργεια και θα εκτιμούσα μια ειλικρινή απάντηση. Ο κόσμος γενικά πως είναι εκεί? Στην Σλοβακία που δεν απέχει και πολύ από το Μπρνο ο κόσμος είναι απαράδεκτα αγενής, ειδικά απέναντι στους ξένους. Επίσης, το επίπεδο των Αγγλικών των ντόπιων πώς είναι? Δυστυχώς εδώ αρκετά καλά "κομμάτια" δεν μιλάνε λέξη αγγλικά και τρώς πολύ ξενέρα...ειδικότερα οι μικρότερες-φοιτήτριες που είναι και το target group μου. Τέλος, ο κόσμος εκεί βγαίνει γενικά ή είναι σπίτι , δουλειά, σπίτι όπως εδώ? Koινώς, boredom.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ είναι σε γενικές γραμμές αγενείς. Σε φάση να σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν σε εστιατόρια, καφέ, μπαρ, κλαμπ κλπ. Υπάρχουν φυσικά οι εξαιρέσεις ανθρώπων που είναι φιλικότατοι και ευγενέστατοι, αλλά δυστυχώς είναι μικρή μειοψηφία. Για τα αγγλικά τώρα είναι πονεμένη ιστορία. Οι μεγαλύτεροι ξέρουν τσέχικα και ρώσσικα, λόγω κομμουνισμού. Οι νεότεροι (υποτίθεται ότι) μαθαίνουν στο σχολείο αγγλικά ή γερμανικά, αλλά τις περισσότερες φορές όταν τους ρωτάω αν μιλάνε κάποια από τις 2 αυτές γλώσσες μου γυρνάνε την πλάτη. Οπότε έχω αρχίσει να μαθαίνω τσέχικα, το οποίο έχει αρκετή πέραση στις μπίτσαζ. Εξαίρεση αποτελούν οι 2ης-3ης γενιάς έλληνες που μιλάνε κουτσά στραβά κάτι ελληνικά και έχουν λίγο φιλότιμο να σου μιλήσουν. Οι "κόμματοι" την έχουν δει ιστορία και το παίζουν δύσκολες, αλλά το παρελθόν δεν κρύβεται. Άλλωστε οι πιο πολλοί δεν ξέρουν ποιον έχουν πατέρα. Ο κόσμος ψιλοβγαίνει, όταν έχει λεφτά γιατί οι μισθοί εδώ για τους ντόπιους είναι λίγο της πείνας. Κοινώς θα δεις κόσμο έξω Παρασκευή και Σάββατο, τις καθημερινές μόνο οι έχοντες.

Το πλέον κορυφαίο είναι όταν λέω σε κάποια ότι είμαι έλληνας και μου αρχίζει το τροπαριο για κρίση, ότι είμαστε φτωχοί και λοιπές @@ριές. Εκεί το γυρίζω και εγώ στις τσέχες τάνεσπου και στριπτιτζούδες, τους αναφέρων ενδεικτικά ότι οι κρατήσεις του μισθού μου είναι πιο πολλές από το μισθό τους και λήγει εκεί το ματσάκι. Έχουν μάθει εδώ τα δάνεια και τις πιστωτικές και πάνε ολοταχώς για χρεωκοπία.

Είχα πάει Οστράβα πριν 2 βδομάδες και εκεί που ήμουν στο κλαμπ και έπινα το ουίσκι μου έρχεται μια τύπισσα που με κόζαρε για λίγη ώρα, πιάνει το πουκάμισο και μου λέει: «Είναι tommy hilfiger!»

Κάποια στιγμή θα έρθω μία βόλτα Μπρατισλάβα, στείλε μου το τηλέφωνό σου σε pm να μιλήσουμε.

Έγινε επεξεργασία από trendy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα στηνπαρέα,

Ακολουθούντος το thread, κι εγώ θα είμαι στο Brno για δουλειά στο τέλος του μήνα (Απρίλιος2012). Έτσι ψάχνω για σπίτι κοντά στην IBM “Královo Pole)”. Έχεικανείς κάτι υπόψη του? Θα προτιμούσε να είναι μέχρι 6500CHK.

Εδώ και καιρό ψάχνωσε διάφορα site, αλλά μπορώ ναπω ότι δυσκολεύομαι να βρω χωρίς μεσίτες.

Ευχαριστώ εκ τωνπροτέρων.

Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία σχέση με awmn; Μου φαίνεται γνωστό το nickname σου. Υπόψιν μου δεν έχω κάτι αλλά χωρίς μεσίτες μόνο το bezrealtky ξέρω και από εκεί βρήκα και εγώ σπίτι. Πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω για τόσα λεφτά δε βρίσκεις εύκολα να μείνεις μόνος σου σε κάτι καλό κοντά στην περιοχή που θέλεις. Από μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα μόνο στο kralovo pole βρήκα μόνο αυτό στα 6750CzK.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία σχέση με awmn; Μου φαίνεται γνωστό το nickname σου. Υπόψιν μου δεν έχω κάτι αλλά χωρίς μεσίτες μόνο το bezrealtky ξέρω και από εκεί βρήκα και εγώ σπίτι. Πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω για τόσα λεφτά δε βρίσκεις εύκολα να μείνεις μόνος σου σε κάτι καλό κοντά στην περιοχή που θέλεις. Από μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα μόνο στο kralovo pole βρήκα μόνο αυτό στα 6750CzK.

Σωστά. ναι είμαι ο γνωστός στο AWMN, και εσύ νπομίζω είσε στην Α. Π.?

Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω.

Αρχές Μαϊου στείλε μου ένα email να συναντιθούμε και να τα πούμε. !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου πληροφορίες, μιας και βλέπω ότι υπάρχουν κάποιες θέσεις εργασίας στην Τσεχία.

Το κοστος ζωης (σπιτια, τηλεπικοινωνίες ειδικα) πόσο είναι πλέον; Με ποσο περιπου μισθο μπορεις να τα βγαζεις περα (και εαν γινεται να βαλεις και τιποτα στην ακρη);

Με την ιατρική περίθαλψη και τη σύνταξη τι παίζει; Είναι δωρεάν (περίθαλψη);

Οι άνθρωποι και η κοινωνία πως είναι, φιλικοί ή ξενοφοβικοί;

Σχετικά με τις συνθήκες εργασίας, οι εταιρίες γενικά προσφέρουν τίποτα εξτρά στους εργαζόμενους (παροχές); Υπάρχουν δυνατότητες ανέλιξης (με ανάλογη αύξηση του μισθού) ή μένεις στάσιμος;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Για σπίτι έχω γράψει στην αρχή πόσο είναι περίπου, αλλά οι τιμές παίζουν ανάλογα τι ψάχνεις και μπορείς να πέσεις σε τιμές γύρω στις 6000 κορώνες για σπίτι στο κέντρο με συγκατοίκηση, όλα πληρωμένα. Όσο πας προάστεια πέφτουν οι τιμές και μπορείς να βρεις γκαρσονιέρα και να μένεις μόνος σου στα ίδια λεφτά. Για τηλεπικοινωνίες εννοείς internet και κινητά να υποθέσω. Εγώ έχω upc με 60/6 και πληρώνω 600 κορώνες το μήνα (αυτό που δείχνει στο site είναι προσφορά για τους 4 πρώτους μήνες). Κινητό έχω ένα εταιρικό πρόγραμμα με ~200 κορώνες το μήνα, 80', 150 sms και δωρεάν ενδοεταιρικά. Ανάλογα με το επίπεδο του καθενός οι μισθοί παίζουν από 800€ και ανεβαίνουν. Με 1000€ μπορείς να κάνεις ζωάρα και ό,τι παραπάνω βγάζεις να το αποταμιεύεις.

Ιατρική περίθαλψη καλύπτεται από την ασφάλειά σου, εσύ πληρώνεις μόνο μια μικρή συμμετοχή. Μια φορά που πήγα σε γιατρό πλήρωσα 30 κορώνες συμμετοχή. Η σύνταξή σου μαζεύεται και όταν συμπληρώσεις τα συντάξιμα χρόνια θα σου αποδωθεί στη χώρα που θα μένεις.

Οι άνθρωποι είναι μάλλον αδιάφοροι. Αλλά έχω γνωρίσει ευγενικούς και ευχάριστους ντόπιους, όμως είναι μειοψηφία.

Η AT&T δίνει κουπόνια φαγητού (βάζεις 30 κορώνες εσύ, 60 ο εργοδότης και έχεις ένα κουπόνι των 90), έχει αρκετά φτηνό καφέ και βγάζει προσφορές για τους εργαζόμενους με εστιατόρια, γυμναστήρια, παρόχους κινητής κλπ. Κάθε χρόνο παίζει μπόνους (περίπου ένας μισθός) και αύξηση (από 3-5%). Τα νούμερα είναι στο περίπου από όσα άκουσα φέτος, αλλά και από παλιότερους συναδέλφους τα ίδια άκουσα.

Για την ισοτιμία υπολόγισε 1€ = 25 κορώνες.

ΥΓ: Για τους καπνιστές, το πακέτο τσιγάρα έχει από 65-80 κορώνες ανάλογα τη μάρκα, τιμές ακριβώς δεν ξέρω μιας και δεν κάνω. Για πουράκια θα βρεις μόνο τα mini 10άδα στις 170 κορώνες. Συνήθως παίρνω club παραγγελία από την Ελλάδα. Για κανονικά πούρα τώρα πρόσφατα ανακαλύψαμε ένα cigar lounge που τα έχει σε πολύ καλές τιμές, πιο φτηνά ακόμα και από τα μαγαζιά που πουλάνε καπνά και εφημερίδες (όταν σου βγάλει pop-up για επιβεβαίωση ηλικίας πατάς ano).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Trendy. Έτσι είναι. Εγώ μένω μακριά από το κέντρο (15' με το tram!) δείνω ενοίκιο λίγο παραπάνω αλλά μένω μόνος μου και επιπλομένο full.

Και Internet από UPC, 30mbps (minimum package).

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω Σαββατόβραδο και δεν είναι τόσο εύκολο. Οι επόμενες αργίες συμπίπτουν με τις διακοπές μου στην Ελλάδα, οπότε πρέπει να βρω άλλη ευκαιρία. Εν τω μεταξύ μπορείς να έρθεις τον Αύγουστο για το motogp. :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Έλα κάνα σουκου UK ρε απατεώνα!

UK έχει δουλειές; Γιατί κάτι άκουσα ότι τα πράγματα έγιναν δύσκολα και εκει πέρα και ότι δεν θέλουν έλληνες φοιτητές για μεταπτυχιακά. Ακουστηκε κατι;

Link to comment
Share on other sites

UK έχει δουλειές; Γιατί κάτι άκουσα ότι τα πράγματα έγιναν δύσκολα και εκει πέρα και ότι δεν θέλουν έλληνες φοιτητές για μεταπτυχιακά. Ακουστηκε κατι;

Το άκουσα κι εγώ αυτό !

Link to comment
Share on other sites

UK έχει δουλειές; Γιατί κάτι άκουσα ότι τα πράγματα έγιναν δύσκολα και εκει πέρα και ότι δεν θέλουν έλληνες φοιτητές για μεταπτυχιακά. Ακουστηκε κατι;

Nέο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημεροβδόμαδο :)

Ερχεται ο καλός μου για δουλειά εκεί στα (νέα) μέρη σας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τον trendy (Καλές διακοπές κιόλας) για όλες αυτές τις πληροφορίες που είχε την υπομονή να καταχωρήσει,τις ξεζούμισα και τις εκμεταλλεύτηκα αναίσχυντα και αααβασάνιστα! :thank_you2:

Επίσης,είδαν τα ματάκια μου κάτι για MotoGP ? Τότε, σας έρχομαι κι εγωωωώ :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημεροβδόμαδο :)

Ερχεται ο καλός μου για δουλειά εκεί στα (νέα) μέρη σας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τον trendy (Καλές διακοπές κιόλας) για όλες αυτές τις πληροφορίες που είχε την υπομονή να καταχωρήσει,τις ξεζούμισα και τις εκμεταλλεύτηκα αναίσχυντα και αααβασάνιστα! :thank_you2:

Επίσης,είδαν τα ματάκια μου κάτι για MotoGP ? Τότε, σας έρχομαι κι εγωωωώ :dirol:

Καλως να όρισει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη και εγω σκοπευω να ερθω τσεχια. Ηθελα να ρωτησω τον Trendy και τον tritsako αν δυσκολευτηκατε να βρειτε σπιτι η αν δυσκολευτηκατε με το συμβολαιο ενοικιου? Βασικα ψιλοφοβαμαι μην με πιασουν κοροιδο. Επισης, ηθελα να ρωτησω αν πηγατε μεσω καποιας εταιρειας Manpower η natek και αν σας δωσανε καποιο relocation package.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[MENTION=994]trendy[/MENTION] και λοιποί "Τσέχοι".

Η μοίρα με στέλνει κοντά σας (ΑΤ&Τ) και έχω ... μία ερώτηση :p

Τα λεφτά που θα χρειαστούν για αρχή πως θα τα συναλλάξω;

Είναι τα λεφτά για τα δύο πρώτα ενοίκια, Ιντερνετ, κάρτα λεωφορείου, αγορές για γέμισμα σπιτιού, τα οποία πρέπει να αλλαχτούν και να δοθούν άμεσα, και μετά τα λεφτά για φαγητό τα οποία θα τα χρειάζομαι λίγα λίγα.

Ποιο είναι ο πιο οικονομικός τρόπος (και σχετικά βολικός);

Να πάω με φουλ λεφτά στην τσέπη και να κάνω εκεί συνάλλαγμα; (για να κάνω και κανένα παζάρι στην ισοτιμία)

Να παω με "10 ευρώ" και να τραβάω όποτε θέλω από ATM σε κορώνες;

Να παω με "10 ευρώ" και να τραβήξω από ATM πολλά ευρώ και να τα κάνω αλλού κορώνες;

Να μην τραβήξω σχεδόν τίποτα προτού κάνω τραπεζικό λογαριασμό εκεί και μόλις κάνω να τα μεταφέρω πρώτα εκεί και να τραβάω από αυτούς;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.