Jump to content


Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Chr1st0s έγραψε:

Ξεχνας τη λεπτομέρεια. Προβληματίζομαι μηπως κανω τη λάθος επιλογή.

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Μια θέση που σε κάποιον άλλον μπορεί να μην αρέσει, εσένα μπορεί να σου ταιριάζει. Και από τη στιγμή που δεν έχεις κάποια άλλη προσφορά, δεν έχεις κάποιο δίλημμα, είναι μονόδρομος. Και στην τελική αν δε δοκιμάσεις δε θα ξέρεις. Οπότε καλύτερα να δοκιμάσεις και να αποτύχεις, παρά να μείνεις με την απορία.

Στα θετικά της εταιρείας εδώ η παρουσία αρκετών Ελλήνων και ελληνικών μαγαζιών, η ισορροπία εργασίας-ζωής, και το καλό κόστος διαβίωσης. Αλλά και να μη σου αρέσει σηκώνεσαι και πας αλλού. Δε σε δεσμεύει κάποιος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Σειρά μου  να "ζωντανέψω" πάλι το thread, αν και αφού υπάρχει εδώ και 5 χρόνια (αν δεν απατώμαι), δεν το βλέπω να "πεθαίνει" σύντομα! :D

Δέχτηκα κι εγώ πρόσκληση για assessment στην ATT στο Brno για θέση customer care agent, στο οποίο αποφάσισα να πάω και εν τέλει ενημερώθηκα πριν λίγες μέρες πως με δέχονται, οπότε είμαι κι εγώ τώρα στη φάση οργάνωσης της όλης "επιχείρησης" της μετάβασής μου. 

Ξεκινάω στις 4 Δεκεμβρίου και αγχώνομαι ως προς το αν ο χρόνος θα μου φτάσει (κυρίως) για να βρω σπίτι κλπ. Μιλάμε για ένα μήνα μείον κάτι ψιλά στην ουσία, είναι επιτεύξιμο, έτσι δεν είναι;

Οι απορίες που θα μού προκύψουν είναι σίγουρα πάμπολλες, αλλά στην παρούση φάση είμαι τόσο overwhelmed που δεν μου έρχεται τι να πρωτορωτήσω :p

1. Η κύρια απορία μου έχει να κάνει με την δυνατότητα να είμαι οικονομικά αυτόνομος με τα χρήματα που θα παίρνω. Ακόμα περιμένω να μου σταλεί το επίσημο job offer (μου είπαν κατά το τέλος της εβδομάδας), αλλά μου είπαν για 26120 κορώνες το μήνα μικτά, που από ότι είδα σε σχετικό site είναι 20065 καθαρά. Με βάση τις πολλές απαντήσεις άλλων μελών στο thread, εικάζω πως δεν θα έχω πρόβλημα, μιας και εν γένει έχω αρκετά μινιμαλιστικό lifestyle. Οπότε αν κατά προσέγγιση χρειάζομαι γύρω στις 10-12 χιλιαδες για νοίκι,  (που συχνά συμπεριλαμβάνει και τα utilities, από ο,τι διάβασα),λόγω του ότι ενδιαφέρομαι κατά κύριο λόγο να βρω να μένω κάπου μόνος, 2500-3000 (;) για φαγητό, + κάρτα για ΜΜΜ +τηλέφωνο,πόσα χρήματα θα πρέπει να έχω κατα νου για πάγια έξοδα ανά μήνα με βάση την εμπειρία/ τα βιώματά σας;

2. Αν κάποιος που δουλεύει ΑΤΤ γνωρίζει σχετικά, πόσο συχνό είναι το φαινόμενο να δουλέψεις νυχτερινά/ΣΚ/υπερωρίες; Με την έννοια ότι καλοδεχούμενο θα είναι, λόγω του ότι πληρώνονται έξτρα.

 

3. Από απλή περιέργεια, είναι συνηθισμένο να ζητάει μια εταιρεία την φυσική σου παρουσία για assessment/συνέντευξη; Δεν μου είχε ξανατύχει ποτέ πριν από την ΑΤΤ και στην αρχή είχα απορήσει/προβληματιστεί λόγω των εξόδων που αυτό συνεπαγόταν, αλλά τουλάχιστον εν τέλει άξιζε τον κόπο.

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω όταν με το καλό έρθω να γνωριστούμε με κανέναν! Και συγχαρητήρια εν γένει για το όλο thread, βοηθάει πάρα πολύ.

Έγινε επεξεργασία από KostasK87
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθεις και να ξεκινήσεις! Ο χρόνος είναι παραπάνω από αρκετός. Καλό θα ήταν να μη δίνεις πάνω από το μισό μισθό σου σε νοίκι-έξοδα σπιτιού. Μπορεί το κόστος ζωής να είναι χαμηλό, αλλά θα χρειαστείς και κάποια ψώνια, ρούχα, εισιτήρια, οπότε πρέπει να βάζεις κάτι στην άκρη. Για τα επιμέρους κόστη μπορείς να δεις στο numbeo. Πάντως θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και για συγκατοίκηση ή κάποιο ξενοδοχείο μακροχρόνιας διαμονής.

Ανάλογα την ομάδα υπάρχουν ΣΚ, νυχτερινά και υπερωρίες. Συνήθως αν η ομάδα είναι 24/7 δεν υπάρχουν υπερωρίες.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά συνήθως οι συνεντεύξεις είναι τηλεφωνικές.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου trendy,  και θα ήταν ωραία αν θα ήθελες κι εσυ να βρεθούμε όταν με το καλό ξαναανέβω.

Ναι σίγουρα έχω κατά νου να αποταμιεύω, αλίμονο!

Σκεφτόμουν να βρω να μείνω κάπου προσωρινά για τις πρώτες 10-15 μέρες αρχικά, κατά πάσα πιθανότητα μέσω Airbnb, ώστε να μπορώ να δω από κοντά τα σπίτια τα οποία θα έχω σταμπάρει από την αναζήτησή μου μέσω Ιντερνετ, δεν παίρνουμε γουρούνι στο σακί, αν και πιστεύω θα ήταν καλύτερο να καταφέρω να βρω κάτι προσωρινής φύσεως για όλη τη διάρκεια του probation period μου (3 μήνες) και δεν νομίζω πως πολλοί ιδιοκτήτες θα προτίθεντο να δώσουν το διαμέρισμά τους για τόσο μικρό διάστημα. Από την άλλη, ούτε πολλοί οικοδεσπότες στο Airbnb δίνουν τα σπίτια τους για τόσο μεγάλο διάστημα (ούτε και θα συνέφερε οικονομικά εξάλλου), οπότε θα πρέπει να δω πώς θα τη βολέψω :mellow: Από άλλους Έλληνες που ήρθαν και μένουν εκεί, γνωρίζεις πάνω-κάτω πως κινήθηκαν σε αυτήν τη φάση όταν πρωτοήρθαν; Παίξαν με ξενοδοχεία μακροχρόνιας διαμονής που ανέφερες;

 

Επίσης, είναι σύνηθες να καλύπτονται τα έξοδα μετεγκατάστασης από την εταιρεία; Στο δικό μου Job offer δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο αλλά αν θυμάμαι καλά είδα άλλους να αναφέρουν πως τους τα κάλυψαν (όχι από τη συγκεκριμένη εταιρεία, γενικότερα). Θα ρωτήσω και τον recruiter μου, απλώς θα ήθελα να ακούσω αν ξέρεις κάτι σχετικά. 

 

Τέλος, υπάρχει το concept 13ου-14ου μισθου εκεί πέρα; Όχι να φανώ άπληστος η γύφτος :p απλώς επειδή είδα κάποιον (ίσως κι εσύ, δεν θυμάμαι) να λέει πως όχι.

Έγινε επεξεργασία από KostasK87
Link to comment
Share on other sites

Για ξενοδοχείο με το μήνα κοίτα εδώ

Μένει άλλος ένας Έλληνας εκεί απ' όσο γνωρίζω. Υπολόγισε 7.000(νοίκι)+1.500(ρεύμα-νερό) το μήνα για τους πρώτους 4 μήνες. Μετά πέφτει στα 5.500+1500.

 

Έξοδα μετεγκατάστασης μπορεί να καλύψουν, αλλά όχι σε όλες τις θέσεις. Καλύτερα μίλα με τον recruiter σου.

 

Δεν υπάρχουν 13ος-14ος μισθοί, αλλά παίζει μπόνους και αύξηση κάθε χρόνο ανάλογα την ατομική και ομαδική επίδοση.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε, σε ευχαριστώ πολύ.

Μια άλλη ερώτηση, εγώ προσλαμβάνομαι απευθείας απο την ATT, όχι από contractor. 

Είναι αυτό προτιμότερο σενάριο; Από ο,τι διάβασα δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των δύο περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, trendy said:

Φυσικά και μπορείς. Αλλά δε σε συμφέρει. Τα ασφάλιστρα εδώ είναι φθηνότερα, δεν έχουν τέλη κυκλοφορίας, και θα πρέπει να πηγαίνεις στην Ελλάδα για ΚΤΕΟ.

 

Πανω σε αυτό, αν αλλάξεις πινακίδες μετά δεν μπλέκεις με φορολογικές δηλώσεις κλπ; Δεν εχεις καποιο εξτρα φόρο αφου στην ουσία κάνεις εισαγωγή αυτοκινήτου από άλλη χωρα; 

 

Επίσης σχετικά με το θέμα της δουλειας, μετά απο 3 βδομάδες καθυστέρηση, αλλαξαν το ρόλο και καναμε μια συνεντευξη με εναν manager της NSC για το νεο ρόλο:

Some of the duties may entail:

-          Deliver IOS upgrades and patching (software) to AT&T end-client (Unicredit) to a specified compliant level.

-          IOS upgrades performed on Cisco (and small portion of Juniper) routers/switches, verification testing pre and post change

-          Provide reporting of upgrade activities for management information

-          Managed upgrades on Cisco Catalyst and datacenter Nexus devices

-          Assess memory, interface and module support requirements for upgrades.

-          Assess IOS requirements for the differing devices on the network to make recommendations of upgrade options.

-          Assess software feature support on the current IOS to ensure upgrade will support same features

-          Assess potential impact of posted vulnerabilities by Cisco and a small amount of Juniper to devices in scope and advice if patch/upgrade is needed

-          Mergence and change Access Control Lists based on the required output of the IOS upgrade

-          Manage config backups and ensure roll back plan for failed IOS upgrades

-          Manage upgrades via agreed change process that governs AT&T process

-          Interface with AT&T leadership to provide data on project status. 

 

Απο την επικοινωνία που είχαμε θέλουν να κανουν update καμια 10000 devices της NSC. Που το περιεγραψε σαν Intence job κλπ.. Ξερει κανεις τιποτα για αυτή την ομαδα; 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Antonisss said:

Η Unicredit είναι πελάτης της AT&T. Μου κάνει εντύπωση που ψάχνουν άτομο αποκλειστικά για αυτούς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Θα φτιαξουν 2 ομαδες των 4 ατομων λεει για να αναβαθμίσουν τον εξοπλισμο τους. 

 

Επίσης κατι που δεν μου πολυ-αρεσε είναι οτι πρόκειται για 6μηνο συμβολαιο και μετά δεν μου διευκρίνισε τι θα ακολουθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, προφανώς είναι νέα θέση. Για το μετά δεν θ ανησυχούσα, αλλά μπορείς πάντα να ρωτήσεις. Εάν είσαι καλός δεν βλέπω λόγο να σε διώξουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Chr1st0s έγραψε:

Πανω σε αυτό, αν αλλάξεις πινακίδες μετά δεν μπλέκεις με φορολογικές δηλώσεις κλπ; Δεν εχεις καποιο εξτρα φόρο αφου στην ουσία κάνεις εισαγωγή αυτοκινήτου από άλλη χωρα; 

Όχι, δεν έχουν τις σαχλαμάρες της Ελλάδας.

Πληρώνεις ένα ΚΤΕΟ για να σου ελέγξουν το αμάξι και να μεταφράσουν την πράσινη άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και πας μετά με τα χαρτιά στο γραφείο μεταφορών να πάρεις τις πινακίδες. Αυτό που πρέπει να κάνεις προτού φύγεις είναι να πας στο Μεταφορών και να πάρεις προσωρινές πινακίδες και να διαγράψεις το αυτοκίνητο.

 

Για την ομάδα δε γνωρίζω κάτι, αλλά τα 10.000 είναι πολλές συσκευές για να γίνουν upgrade σε 6 μήνες. Και αυτή η διαδικασία θα επαναλαμβάνεται όταν βγαίνει κάποιο security advisory και θα πρέπει να αναβαθμιστούν εκ νέου όλες οι συσκευές. Οπότε μη σε απασχολεί πολύ αυτό. Εμείς έχουμε γύρω στις 3.200 συσκευές και μέχρι να αναβαθμιστούν όλες μας παίρνει μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.