Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Όταν θα πας στο υποκατάστημα με το συμβόλαιο της δουλειάς αυτομάτως θα στο πούνε, δεν υπάρχει κάτι γραμμένο. Ούτε εγώ το ήξερα αλλά μου το είπε η κοπέλα στην τράπεζα όταν της ανέφερα την NSC


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφτασα και εγω, απο αυριο θα κοιτάξω κάποια σπίτια. Εφαγα μια κρυάδα που δεν υπήρχε ψυχη χθες το βράδυ στο κέντρο και στο ξενοδοχείο έψαχνα τη ρεσεψιον αλλά εντάξει το πρωί που εκανα μια βολτα η εικονα ήταν αρκετά καλύτερη. 

 

Περιοχές πιο βόρειες όπως το Královo Pole ή Zabovresky - Komín τι λένε; Με τη λογική ότι θα ανεβάσω αμάξι με την 1η άδεια και δεν θα χρησιμοποιώ πάντα ΜΜΜ για να πηγαινω στη δουλειά. 

Έγινε επεξεργασία από Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/12/2017 at 2:43 ΜΜ, το μέλος KostasK87 έγραψε:

Αυτο το ακουσα και απο αλλον οτι η Raifeissen εχει συμφωνια με την AT&T, αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικα με αυτο. Ξερει καποιος κατι σχετικο βρε παιδια;

https://tspace.web.att.com/files/form/anonymous/api/library/2422aea6-0c96-4358-80d5-68c63702394f/document/8597d457-8de8-43e8-a4fb-358f338dd493/media/Raiffeisen fot ATaT - account offer CZ%2BEN.pdf

On 28/12/2017 at 10:29 ΜΜ, το μέλος Chr1st0s έγραψε:

Περιοχές πιο βόρειες όπως το Královo Pole ή Zabovresky - Komín τι λένε; Με τη λογική ότι θα ανεβάσω αμάξι με την 1η άδεια και δεν θα χρησιμοποιώ πάντα ΜΜΜ για να πηγαινω στη δουλειά. 

Εξαρτάται πού ακριβώς γιατί είναι ψιλομεγάλες περιοχές και αν έρχεσαι με αυτοκίνητο στην At&t θα τρως την κίνηση της οδού Zabovreska.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μία ερώτηση για όσους έχουν περάσει από τη διαδικασία

 

Άλλαξα πινακίδες στο αυτοκίνητο, έβαλα Τσέχικες. Τώρα αναγκαστικά πρέπει να προχωρήσω στη διαγραφή του από Ελλάδα. Γνωρίζετε εάν από την Τσεχία ειδοποιούν την Ελλάδα?

 

Εάν όχι, επειδή μου κρατήσανε την ελληνική άδεια κυκλοφορίας, πρέπει να μεταφράσω τα Τσέχικα έγγραφα στο υπουργείο εξωτερικών στην Ελλάδα. Χρειάζονται apostille? Εάν ναι, μπορώ να πάρω αυτό το apostille από Ελλάδα για το έγγραφο αυτό ή πρέπει απαραίτητα να είναι από τη χώρα προελεύσεως του εγγράφου?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάστηκα apostille όταν έκανα το ίδιο. Έστειλα τις πινακίδες και το χαρτί που μου έδωσαν στου γονείς μου, που τα κατέθεσαν στο υπουργείο μεταφορών και το διέγραψαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχουν αρκετές θέσεις και όχι μόνο σε δίκτυα για νέους. Αρκετοί κάνουν πρακτική εδώ και συνεχίζουν μετά την αποφοίτηση. Το βασικότερο είναι η καλή γνώση αγγλικών. Για όλα τα άλλα θα υπάρχει η κατάλληλη εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει πιο πολυ για software κομματι, εχω πιστοποιηση Oracle για Java (OCA)  αλλα γενικα απο εργασιακη εμπειρια πολυ λιγα πραματα και γενικα δεν νιωθω την ανεση να πεσω στα βαθια αμεσως.Υπαρχει περιπτωση να βρω κατι με εκπαιδευση το οποιο να μη με βαλει μεσα κι ολας οικονομικα;Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για Junior θέσεις, που είναι στο επίπεδο που βρίσκεσαι. Γενικά υπάρχουν όλων των επιπέδων οι θέσεις και τους νέους τους προτιμούν γιατί είναι φρέσκοι στις εξελίξεις και έχουν διάθεση να μάθουν.

Επίσης δες και εδώ https://natek.eu/careers/

Στείλε τους το βιογραφικό σου και θα σου βρουν κάτι.

Εκπαίδευση πάντα παίζει σε σοβαρές εταιρείες. Και ο μισθός είναι τουλάχιστον ικανοποιητικός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει εικονα απο την αγορα εργασιας στην Τσεχια μπορει να μου πει ποιες γλωσσες προγραμματισμου ζητανε πιο πολυ;Ας πουμε στην Ελλαδα ζητανε σχεδον αποκλειστικα c#, java και κατι λιγα απο php, προσφατα που κοιταξα για Μαλτα ζηταγανε c# παρα πολυ, εχει κανεις εικονα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.