Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπερα. θα ηθελα να  ρωτήσω καποια πραγματα.

Καταρχην ειμαι αποφοιτη του τμήματος Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Το τελευταίο καιρό γυρνάει στο μυαλό μου η προοπτική ν φυγω στο εξωτερικό. Ειδα οτι στο ΙΤ ζητανε κοσμο. Το βασικο μου ερωτημα ειναι το εξης. Η μέχρι τώρα προϋπηρεσία μου ειναι στην εκπαίδευση. Δεν εχω δουλέψει σε εταιρεία. Θα ηθελα ν ασχοληθω με τα δικτυα. Εχω γνώσεις και διαθεση ν τις εξελιξω. Η πρακτικη μου λείπει. Με καθολου προηγούμενη προϋπηρεσία  τι ελπιδες εχω;;; Διαβασα για τη CCNA, αλλα δε ξερω κατα ποσο αξίζει ν την παρω. Βρήκα κ ενα studyguide.

Και κατι ακομη. Εχω δυο παιδιά 8 κ 4 ετων.η αρχική μου σκεψη ειναι ν ερθω μονη στην αρχή κ μετα να φερω κ τα παιδιά. Ποσο ευκολο ειναι ν μεγαλωνεις 2παιδια μονος; Και απο οικονομική  αλλα και απο πρακτική αποψη.

Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου! Η προϋπηρεσία δεν είναι τρομερό μειονέκτημα, από τη στιγμή που έχεις εργαστεί έστω και ως εκπαιδευτικός. Ούτως ή άλλως το αν θα κάνεις για μια θέση ή όχι κρίνεται στη συνέντευξη και πώς θα τα πας εκεί.

Αν θέλεις να ασχοληθείς με τα δίκτυα μια πιστοποίηση της Cisco είναι ένα καλό εφόδιο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι το παν ή ότι ανοίγουν διάπλατα οι πόρτες. Τουλάχιστον να έχεις διαβάσει την ύλη ώστε να έχεις μία ιδέα με τι πραγματεύεται και να μπορείς να τα εξηγήσεις σε μία συνέντευξη.

Για τα παιδιά τώρα, υποθέτω ότι είναι σε κάποιο βαθμό αυτόνομα σε τέτοια ηλικία, αλλά και πάλι δεν μπορούν να μείνουν μόνα τους στο σπίτι πολλές ώρες. Το μικρό ας πούμε ότι μπορεί να πάει στον παιδικό σταθμό και με λίγη υπομονή να μάθει τη γλώσσα από την αρχή, αλλά το μεγάλο θα πέσει στα βαθιά όταν θα πάει στο σχολείο και δε θα μπορεί να συνεννοηθεί. Έχω δει όμως περίπτωση μιας κοπέλας που μετανάστευσε όταν ήταν 12 χρονών με την αδερφή της και τη μάνα τους και τα κατάφερε μια χαρά.

Υπάρχει επίδομα από το κράτος για τα παιδιά, αλλά δε θα σε σώσει αν δουλεύεις μόνη σου και δεν είναι αρκετός ο μισθός. Από την πρακτική άποψη υπολόγισε ότι δεν έχεις παππούδες ή συγγενείς να βοηθάνε και δεν ξέρω κατά πόσο θα εμπιστευόσουν άλλα άτομα να προσέχουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 3 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Ψάχνουμε Senior sysadmin στην εταιρεία (Oracle). Ψηθειτε.

 

Κατι με ML/CI δεν έχετε ? 

 

Είχα ότι είμαι διαθεσιμος στο λινκεδιν και μου στειλανε απο ΑΤ&Τ, γιατην τυπική θεση σαπορτ με 26κ και πακετο μετεγκαταστασης. Περιμένω την  συνεντευξη την τελική. Λογικά I'm in.

Αξίζει? Εχει νόημα να παω σε χαμηλή/σαπορτ θέση και μετά να μεταβώ σε κάτι πιο προγραμματιστικό εντός του έτους? Yπάρχουν τέτοιες δυνατότητες η είναι deadend οι χαμηλές θέσεις, όπως πχ ήταν στο Boots? 

Με νοιάζει να δείξω καλή πορεία  για να μπορούν να με πάρουν στα σοβαρά σε καμια ABB / Fanuc κλπ σε καμια διετία.

 

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση. Να πω ότι ψάχνουμε Senior Linux Sysadmin / Engineer 

 

Κάτι θα υπάρχει και για σένα αλλά όχι σε μας ?

 

ΑΤ&Τ έχω ακούσει πλέον δίνουν 30++ μεικτα για χαμηλές θέσεις κιόλας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Διόρθωση. Να πω ότι ψάχνουμε Senior Linux Sysadmin / Engineer 

 

Κάτι θα υπάρχει και για σένα αλλά όχι σε μας ?

 

ΑΤ&Τ έχω ακούσει πλέον δίνουν 30++ μεικτα για χαμηλές θέσεις κιόλας 

 

Για τα αλλα που ρωτάω ? Έχεις άποψη?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

Για τα αλλα που ρωτάω ? Έχεις άποψη?

 

Αν δεν εχεις δουλειά ήδη, η καλύτερη πορεία είναι να δουλέψεις οπουδήποτε, να μαζέψεις εργασιακή εμπειρία (έστω και άσχετη με το τι θες να κάνεις στο μέλλον) και ενώ πληρώνεσαι, διαβάζεις παραπάνω και ψάχνεις για αυτό που πραγματικά θες

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια Ελληνίδα πάντως ξεκίνησε από τις κλασσικές θέσεις τηλεφωνικής υποστήριξης, αφού πέρασε σε θέση team leader, πέρσι μετά από περίπου 3 χρόνια έγινε manager. Οπότε δεν είναι αδιέξοδο μια τέτοια θέση, αν και ρεαλιστικά οι πιο πολλοί διαβάζουν και πάνε σε ανώτερες θέσεις μηχανικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

αυτη την στιγμη βρισκομαι στη τσεχια και εργαζομαι αλλα επειδη σκοπευω να επιστρεψω αρχες ιουλιου στην ελλαδα χωρις να ξερω αν θα επιστρεψω θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι χαρτια θα χρειαστει να παρω απο την εργασια μου που θα χρειαστουν και στην ελλαδα .

πχ ξερω οτι δεν υπαρχουν ενσημα στην ευρωπη αλλα θα πρεπει να παρω ενα χαρτι κρατησεων που γινοταν στην μισθοδοσια.

(οπου κανω λαθος διορθωστε με) 

σε οτι αφορα τα συνταξιοδοτικα τι χαρτι με καλυπτει απο δω ωστε αν χρειαστει να μετατραπουν στην ελλαδα οταν ερθει η ωρα.

επισης αν γνωριζετε την τσεχικη γλωσσα και γνωριζετε την ορολογια της ονομασιας των εγγραφων που θαζητησω γραψτε το γιατι σε οτι αφορα την επικοινωνια σε επιπεδο αγγλικης γλωσσας δεν ηταν και η καλυτερη,

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο δίνεται χαρτί για τη σύνταξη από τον εργοδότη. Λογικά πρέπει να το έχεις πάρει ήδη.

Χαρτί για τη μισθοδοσία είναι το mzdovy list, αλλά συνήθως δίνουν το εκκαθαριστικό της εφορίας.

Πάρε και ένα χαρτί από τον εργοδότη σου για το διάστημα που εργάστηκες.

Link to comment
Share on other sites

vip ευχαριστώ για την απάντηση. στους 7 μήνες που εργάζομαι εχω πάρει μονο τα χαρτια της μηνιαίαςμισθοδοσιας που δειχνουν τις κρατησεις που εχουν γινει και το καθαρο ποσό χρημάτων που παιρνω καθε μήνα.

κάτι άλλο δεν μου εχουν δωσει.

δεν ξερω αν θα δωσουν αυτο το χαρτί για την συνταξη οταν σταματησω .

επίσης μια ερωτηση που θελω ακομα να κανω ειναι ...τα χαρτια που θα μου δωσουν για το συνταξη πρεπει να είναι πρωτοτυπα για να φαινεται με μελανι η σφραγιδα και η υπογραφη ?

το ρωταω γιατι υπαρχει περιπτωση να μου τα στειλουν με mail.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δουλέψει από την αρχή του χρόνου μόνο, θα σου δώσουν τα περισσότερα χαρτιά του χρόνου, αφού γίνουν οι εκκαθαρίσεις. Επίσης θα δικαιούσαι και επιστροφή φόρου.

Φαντάζομαι ότι αν δε σου κάνει το σκαναρισμένο αντίγραφο μπορείς να τους ζητήσεις να στα στείλουν ταχυδρομικώς.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ευχαριστημένος όμως; Υπάρχουν προοπτικές εκεί που είσαι;

Αν έρθεις εδώ και δουλέψεις λίγο, ενώ παράλληλα βελτιώνεις τις γνώσεις σου, μπορείς να αλλάξεις θέση στην εταιρεία ή σε άλλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Είσαι ευχαριστημένος όμως; Υπάρχουν προοπτικές εκεί που είσαι;

Αν έρθεις εδώ και δουλέψεις λίγο, ενώ παράλληλα βελτιώνεις τις γνώσεις σου, μπορείς να αλλάξεις θέση στην εταιρεία ή σε άλλη εταιρεία.

 

Καλα ρωτάς και συ κατι πράματα περιεργα τώρα. :Ρ 

 

Σε dev roles γενικά ζητάνε κάποιες πιστοποιησεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.