Jump to content


Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος apostonikos έγραψε:

Από NSC μου έγινε η πρόταση. Βέβαια δεν ξέρω τι να κάνω. Γιατί δεν διάβασα τα καλύτερα σχόλια στο διαδίκτυο για πάρτυ τους ?

Δεν υπάρχουν σοβαρές προοπτικές εξέλιξης. Μπορείς να διαβάσεις και  από τον χρόνο και μετά να ψαχτείς για άλλη ομάδα με τα εφόδια που θα έχεις αποκτήσει. Πέραν αυτού υπάρχουν αρκετοί Έλληνες στην NSC που είναι εκεί για χρόνια, οπότε δεν το λες και γαλέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεία σε όλους,

 

Τον τελευταίο καιρό διαβάζω για μια πιστοποίηση της Red Hat (RHCSA) και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εδώ δουλεύει στην εταιρεία στο Brno να μου πεί αν αξίζει και άν μετράει για έναν υποψήφιο να την έχει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δουλεύω εγώ, αν και δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το αν είναι καλή :) Anyway, αυτό είναι πολύ γενικό. Άλλοι δίνουν σημασία στις συνεντεύξεις, άλλοι όχι. Και γενικά θα μετρήσει σε Junior..max medium θέση.

 

Μιας και είναι μόνο labs (δεν έχει πολλαπλή αντιστοίχηση και τέτοιες ευκολίες) δηλώνει ότι εσύ τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά ξέρεις να κάνεις κάποια βασικά πράγματα και δεν ησουν απλά τυχερός με random απαντήσεις σε άλλες πιστοποιησεις.

 

Πέρα από το κομμάτι της συνέντευξης, η ύλη είναι πολύ καλή και χρήσιμη. Εξηγεί ωραία κάποια δομικά πράγματα του λειτουργικού που θα σου χρειαστούν αργότερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, l2phile said:

Καλημέρα. Δουλεύω εγώ, αν και δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το αν είναι καλή :) Anyway, αυτό είναι πολύ γενικό. Άλλοι δίνουν σημασία στις συνεντεύξεις, άλλοι όχι. Και γενικά θα μετρήσει σε Junior..max medium θέση.

 

Μιας και είναι μόνο labs (δεν έχει πολλαπλή αντιστοίχηση και τέτοιες ευκολίες) δηλώνει ότι εσύ τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά ξέρεις να κάνεις κάποια βασικά πράγματα και δεν ησουν απλά τυχερός με random απαντήσεις σε άλλες πιστοποιησεις.

 

Πέρα από το κομμάτι της συνέντευξης, η ύλη είναι πολύ καλή και χρήσιμη. Εξηγεί ωραία κάποια δομικά πράγματα του λειτουργικού που θα σου χρειαστούν αργότερα.

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Με αυτήν την πιστοποίηση και με πολύ μικρή εμπειρεία (εμπειρεία γενικότερα "στον τομέα της πληροφορικής") σε τι θέσεις θα μπορούσα να κάνω αίτηση, ίσως junior system administrator ή υπάρχει και κάτι πιο entry level? Θα μπορούσες να μου δώσεις και κάποιες πληροφορίες για το περιεχόμενο των συνεντεύξεων αν έχεις χρόνο? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, san1989 said:

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Με αυτήν την πιστοποίηση και με πολύ μικρή εμπειρεία (εμπειρεία γενικότερα "στον τομέα της πληροφορικής") σε τι θέσεις θα μπορούσα να κάνω αίτηση, ίσως junior system administrator ή υπάρχει και κάτι πιο entry level? Θα μπορούσες να μου δώσεις και κάποιες πληροφορίες για το περιεχόμενο των συνεντεύξεων αν έχεις χρόνο? Ευχαριστώ.

 

Κάπου εκεί ναι. Πιο entry ειναι το graduate για απόφοιτους.

Για τις συνεντεύξεις δεν μπορώ να σου πω. Είναι αναλόγως την εταιρεία, ομάδα, άτομα που θα σε πάρουν συνέντευξη.

Άλλοι ρωτάνε τυφλοσούρτι βασικές εντολές/configuration files, άλλοι εστιάζουν σε troubleshooting και αλλοι διάβασαν 10 λεπτά πιο πριν για ενα ψαγμένο πράγμα και σε ρωτάνε αυτό για να φανούν ανώτεροι (?) (το έκαναν πολλοί συνάδερφοι κατά καιρούς)

 

Η καλύτερη τακτική είναι να διαβάσεις και brute force attack στις συνεντεύξεις. Αποτυγχάνεις, μαθαίνεις αυτά που δεν ήξερες και συνεχίζεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, l2phile said:

 

Κάπου εκεί ναι. Πιο entry ειναι το graduate για απόφοιτους.

Για τις συνεντεύξεις δεν μπορώ να σου πω. Είναι αναλόγως την εταιρεία, ομάδα, άτομα που θα σε πάρουν συνέντευξη.

Άλλοι ρωτάνε τυφλοσούρτι βασικές εντολές/configuration files, άλλοι εστιάζουν σε troubleshooting και αλλοι διάβασαν 10 λεπτά πιο πριν για ενα ψαγμένο πράγμα και σε ρωτάνε αυτό για να φανούν ανώτεροι (?) (το έκαναν πολλοί συνάδερφοι κατά καιρούς)

 

Η καλύτερη τακτική είναι να διαβάσεις και brute force attack στις συνεντεύξεις. Αποτυγχάνεις, μαθαίνεις αυτά που δεν ήξερες και συνεχίζεις.

 

Πόσες συνεντεύξεις χρείαζεται συνήθως? Ξέρεις αν ρωτάνε για θέματα networking? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε θέσεις SysAdmin/Engineer, DevOps, ε, θέλει να ξέρεις και από δίκτυα λίγο.

Κυρίως σε OS level. (dns/dhcp/nat/subnetting/routing) , αλλά μην φανταστείς γνώσεις CCNA.

 

Συνεντεύξεις και πάλι αναλόγως την εταιρεία, ομάδα.

Σε δύο ομάδες που έχω δουλέψει, μίλησα 1-2 φορές με τον recruiter (spam) και μετά 1 τεχνική + 1 με τον μάνατζερ.

Έχω ακούσει για άλλους Blue Hat, να κάνουν παραπάνω βέβαια.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.