Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

trendy μια ερώτηση σχετικά με τη φορολογία. Στα μικτά τι πρέπει να αφαιρώ για τα καθαρά;

Τι φόρους έχουν εκεί στο εισόδημα;

(αν μπορέσεις να μου απαντήσεις σύντομα, θα σου είμαι πολύ ευγνώμων)!

Ευχαριστώ και πάλι!

Πάει ανάλογα με το εισόδημά που έχεις, εμένα είναι περίπου 28% αλλά είναι πολύ καλός μισθός οπότε φορολογείται και συνεισφέρει στο ασφαλιστικό παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,

Και εγω ανεβαινω πανω την Πεμπτη το πρωι για να ξεκινησω στην ΑΤ&Τ με το νεο ετος. Ελπιζω οτι αποκλειεται να ειναι τοσο χαλια οσο ειναι αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα.

Εγω με το σπιτι ψιλοαγχωνομαι καθως εχω βαλει μεσιτη που συνεργαζεται με την εταιρια αλλα μεχρι τωρα μονο ενα εχει βρει και οχι επιπλωμενο (ακομα). Εχω στειλει και σε 2 αγγελιες απο site αλλα καμια απαντηση μεχρι τωρα. Ελπιζω να μην βρεθω στο δρομο ειτε να πληρωνω συνεχεια την πανσιον που εχω κλεισει!

Ερωτηση: υπαρχει καποια διαφορα (μισθολογικη ή σε εργασιακα δικαιωματα) μεταξυ να εισαι μεσω της Natek και κατευθειαν στην εταιρια;

@anonymous-root εγω εχω υπολογισει οτι οι κρατησεις (φορος και ισως ασφαλιστικες εισφορες) ειναι καπου στο 35%. Ακριβως δεν ξερω αλλα με βαση το προταση εργασιας που μου εγινε, που ανεφερε και μικτα και καθαρα, υπολογισα οτι ειναι καπου εκει.

Ελπιζω να σας βρω εκει να τα πουμε με τους λοιπους αποδημους Ελληνες.

Μερικοί που υπογράφουν με at&t παίρνουν κάποια άύξηση σε σχέση με τα λεφτά που παίρναν όσο ήταν με contractor. Τα παραπάνω λεφτά δεν είναι δεδομένα πάντα ούτε το ποσοστό της αύξησης.

Σχετικά με το σπίτι βλέπω αρκετά γύρω από την at&t (Bohunice νοτιοδυτικά)

Έγινε επεξεργασία από trendy
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 χρόνια υπερωριών αποφάσισα και εγώ να ανέβω στο Brno. Θα είμαι εκεί σε 2 εβδομάδες. Έχω συμφωνήσει με εταιρία αλλά έχω πρόβλημα με την κατοικία. Έχω στείλει αρκετά e-mail σε μεσίτες και ιδιοκτήτες αλλά δεν παίρνω απάντηση, ίσως λόγω των ημερών. Ψάχνω για επιπλωμένο 1+1, 2, 2κκ στις περιοχές Kralovo Pole, Černα Pole, Žabovřesky, Medlαnky, Lesnα, Brno Střed με συνολικό κόστος περίπου 10000CZK/400euro (including services/utilities).

Επειδή δεν έχω παρέα εκεί :cry:, όποιος θέλει ας στείλει mail να συναντηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα, θα ανέβω κι εγώ τελικά την Τετάρτη. Ακόμα δεν έχω κλείσει σπίτι, θα μείνω στην αρχή σε κανένα δωμάτιο της εταιρίας. Υπάρχει κάποιος γενικά να βρεθούμε; αν ναι, ας στείλει ένα πμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, νέο μέλος και γω εδώ αν και διαβάζω καιρό τοπ forum... απλα επεσε στην αντιληψη μου το θεμα αυτο και προσφατα σχετικά είχα απο τη ΝΑΤΕΚ τηλεφωνικα , μια μινι συνεντευξη να πω ετσι καθως και μου στειλαν ενα συμφωνητικο με ελαχιστο μισθο να υπογραψω οτι συμφωνω κτλ κτλ για θεση στην IBM , απο εκει και περα τους το επεστρεψα υπογεγραμένο και μου ειπαν οτι θα με ενημερωσουν για τις επομενες κινησεις που πρεπει να γινουν...προφανως μια συνεντευξη τηλεφωνικη για το τεχνικο κομμάτι ; δεν ξερω. θα εκτιμουσα καποιες περισσοτερες πληροφοριες πως πάει η διαδικασια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν, θα ακολουθήσει τεχνική συνέντευξη από κάποιον της IBM. Αν όλα πάνε καλά θα ενδιαφερθούν για σένα και θα σου στείλουν συμβόλαιο και λοιπές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα , περιπου1 ωρα κρατησε...μου καναν ερωτησεις κτλ...σχετικα καλα τα πηγα αν και μερικες φορες κολησα να το πω ετσι και λογικο...θεωρητικο διαφερει απο το πρακτικο κομματι... τωρα θα δειξει...παντως πολυ ερωτηση ρε παιδι μου...μετα απο καποια ωρα σε κουραζει και το τηλεφωνο..να πρεπει να απαντησεις και να καταλαβει κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα μετά από ένα μήνα,

Κατάφερα και εγώ μετά από δύο ημέρες τηλεφωνική συνέντευξη, που η διάρκεια τους ήταν 2 ώρες συνολικά να με πάρουν στην Monster που βρίσκεται στο Spielberg Centre, για Customer Service. Με ενδιαφέρει πολύ να μοιραστώ ένα διαμέρισμα μαζί με άλλον ή άλλους. Εάν ξέρετε κάτι για μια τέτοια περίπτωση, ευχαρίστως να το εξετάσω. Εγώ θα βρίσκομαι 1 Μαρτίου, και σίγουρα θέλω να γνωριστώ με την παρέα. Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει π.μ:neo:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια αρχικά και καλώς να μας έρθεις.

Για μοιραζόμενα διαμερίσματα μπορείς να βρεις στα αρχικά links του trendy. Αν ακούσω κάποιον να ψάχνεται για συγκατοίκηση θα ενημερώσω.

Ξαναπόσταρε εδώ πριν έρθεις.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις ευχές. Να φανταστείτε ότι σήμερα με πήρε για πρώτη φορά μετά από 7 μήνες μία ελληνική εταιρεία για συνέντευξη, για Customer Service, αλλά την απόφαση δεν την αλλάζω και δεν θέλω να μπω σε διαδικασία τεστ και συνεντεύξεων πάλι. Ας περιμένουν όταν γυρίσω πάλι, εγώ πως περίμενα τόσο καιρό, και έστελνα βιογραφικά χωρίς απάντηση. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.