Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα!

περνωντας τις συνεντευξεις κλπ (μεσα σε διαστημα 1 βδομαδας) με την εταιρια nsc global, με ειδοποιησαν σημερα οτι με παιρνουν ως εκπαιδευομενο για ccna+ccnp για την ΑΤ&Τ.

Ψαχνωντας λιγο για πληροφοριες για πολη,εταιρια κλπ επεσα σε κατι "comments" απο αντιστοιχους εργαζομενους υποθετω που κραζουν μεχρι εκει που δεν παει την συγκεκριμενη εταιρια και θεση.Με ενα "nsc global brno" στο google θα καταλαβετε..Απλα ηθελα να ρωτησω αν καποιοι απο εσας που ειστε ηδη εκει, εχετε ακουσει να ισχυουν αυτα που λενε..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,

Το θεμα ειναι ποιον ακριβως θαβουν. Γιατι αν ρωτησεις τουλαχιστον Ελληνες που δουλεουν στην AT&T (μεταξυ αυτον και μενα) πανω απο 60 να πω ειναι ευχαριστημενοι με το περιβαλλον και το επιπεδο εργασιας. Εκτος βεβαια αν περιμεναν αλλα και αλλα τους εκατσαν. Εδω πιστευω οτι δουλευοντας και δειχνωντας ενδιαφερον για εξελιξη αμοιβεσαι. Αν εισαι ποτακια, γκομενακια τρελα και ελληνικη φραπεδουμπα, για να δωσω το ειδος του αραλικιου, εε σιγουρα θα τα βρεις μπαστουνια. Πολλοι να ξερεις εχουν παραπονα και τις εταιριες τυπου natek manpower κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

'Ολα μπορείς να τα συνδυάσεις. Υπάρχει άπλετος χρόνος.

Το μόνο που έχω ακούσει για την NSC Global είναι ότι ενώ πληρώνει καλό αρχικό μισθό, στα βραδiνά παίρνεις μόνο +10%. Επίσης αν σε βάλουν βάρδια το ΣΚ δεν θα πληρωθείς έξτρα. Το θεωρούν κανονικό ωράριο.

Αλλά πες και τι άκουσες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αυτα που διαβασα ηταν ακρως απαξιωτικα,τυπου οτι καταληγεις να εισαι απλος τηλεφωνητης σαν helpdesk,αυτο που λετε για τα λεφτα και τις υπερωριες και γενικα οτι καμια σχεση αυτα που λενε στις συνεντευξεις με αυτο που γινεται στην πραγματικοτητα..

Και οπως φανταζεστε,οταν ετοιμαζεσαι να τα αφησεις ολα πισω ψαχνοντας το κατι καλυτερο ε..ανησυχεις οσο να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πολύ εντυπωσιακό δεν κάνεις. Να φανταστείς εγώ αρχικά δεν ήθελα να στείλω καν βιογραφικό. Είδα τις απαιτήσεις και τρόμαξα.

Από την άλλη, εγώ άφησα πίσω απλά οικογένεια-φίλους και 1 χρόνο ανεργία. Μετά από ένα χρόνο, θα έχω μία εμπειρία να επιλέξω κάτι καλύτερο.

Για μένα ή έρχεσαι, δουλεύεις και μετά από κάποιο διάστημα ψάχνεις για αλλού (ή τελικά συνεχίζεις) ή ψάχνεις από τώρα για κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Με έχουν πιάσει οι ανησυχίες μου πάλι, γι' αυτό και τόσο αργά γράφω. Έρχομαι στο Brno την Κυριακή 17.2 9:30 το βράδυ. Για να συναντήσω κάποιον το ίδιο το βράδυ, λίγο δύσκολο, γιατί Δευτέρα ξεκινάω αμέσως. Θα ήμουν πολύ χαρούμενος να σας συναντήσω, οπότε περιμένω pm για να τα πούμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την nsc διαβασα οτι ειναι απλα contractor της AT&T αρα πρακτικα μπορει να συστεγαζονται ομως δεν εχουν καμια σχεση οι υπαλληλοι της μιας απο τους αλλους

nsc, natek, grafton, manpower είναι όλοι contractors. Συνήθως οι εταιρείες προσλαμβάνουν αρχικά μέσω αυτών και στη συνέχεια όταν λήγει το συμβόλαιό σου με τον contractor σε προσλαμβάνουν απευθείας αν σε θέλουν. Συνήθως έχεις και μια αύξηση στις μηνιαίες αποδοχές. Φυσικά συστεγαζόμαστε με τους υπαλλήλους των εταιρειών, αλλά έχουμε τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Απλώς πληρωνόμαστε από τον contractor μας και μπορώ να πω ότι η natek έχει καλύτερο human resources που βοηθάει όποτε έχουμε κάποιο θέμα.

[MENTION=28859]snikolas[/MENTION]

Μην ανησυχείς, υπάρχει ήδη πολύ μεγάλη κοινότητα Ελλήνων εδώ να κάνεις παρέα και να βοηθήσουμε ό,τι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

:hi: καλησπερα κ απο μενα!!!!

εντελως οφ τοπικ απο το φορουμ σας , αλλα ηταν το μοναδικο κατατοπιστικο φορουμ για αυτο που ψαχνω,

οχι για τη τσεχια γενικα, αλλα για το πως ειναι τωρα να πας μεταναστης εκει!!!

στην ουσια απλα τη γνωμη σας να μου πειτε.....

εγω τεχνολογος μηχανικος με πολυ καλη προυπηρεσια εδω κ καποιους μηνες ανεργη, κ φως πουθενα

κ ο αντρας μου σε μια θεση που τρεμοπαιζει πεφτοντας μετα απο 8 χρονια στα 690

εχουμε ενα μωρο,

το θεμα ειναι οτι εχει γεννηθει τσεχια ,τελειωσε εκει δημοτικο, ξερει πολυ καλα τη γλωσσα, εχει πολλους συγγενεις,

ξερει πολυ καλα τους τσεχους, απλα δε τους παει καθολου(ασχετο)

τον συζηταω συνεχεια να το σκεφτουμε σοβαρα, αλλα ειναι κ αυτος απο τους ονειροπολους ελληνες περιμενοντας να αλλαξει κατι....

απλα αν εχετε χρονο θα ηθελα να ακουσω κ απο καποιον ξενο - τριτο τη γνωμη του,

πιστευω οτι εχουμε ενα καλο χαρτι κ δε το χρησιμοποιουμε.........

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να προετοιμαστείτε από τώρα σε περίπτωση που χαθούν και αυτά τα 700 ευρώ και τίθεται θέμα επιβίωσης. Εάν έρθετε όλοι μαζί τότε σίγουρα μπορεί να μείνετε και δύο και τρία χρόνια. Βέβαια το μωρό να είναι κάπου το πολύ δύο ετών. Σαν νέοι γονείς έτσι και αλλιώς, δεν μπορείτε να βγείτε έξω, οπότε δε θα σας λείψει και πολύ η διασκέδαση. Εάν έρθετε με καλή διάθεση θα περάσετε καλά. Προϋπόθεση γι'αυτό είναι να βρεις και εσύ μία το πολύ Part Time δουλειά, αλλιώς με οικονομία μπορεί να την βγάλετε και με έναν μισθό γύρω στα 900 και κάτι ευρώ. Τώρα δεν με αρέσουν ο ένας και ο άλλος, όταν δεν υπάρχει εισόδημα, το ξεχνάμε, και αφού ξέρει και Τσέχικα, μια χαρά. :baby:

Link to comment
Share on other sites

αχόοοι

οποτε κ σας καθολου παραλογο δε σας φαινεται ετσι οπως το σκεφτομαι,

το πολυ σε κανα 5μηνο θα ειναι θεμα διαβιωσης

εγω ξερω πολυ καλα αγγλικα(αλλα γενικως εκει δε ξερουν, τεσπα, αλλο αυτο)

κατι ψιλοκαταλαβαινω τσεχικα , κ ανετα πιστευω θα τα μαθω,

ακουω κοσμο να παρακαλαει να ειχε καπου να φυγει εξω κ εμεις εχουμε τη βαση,

ευχομαι μονο να την αφησουν στη υσηχια της αυτη τη χωρα, γιατι ετσι την εχει σκαπουλαρει προς το παρον....

ευχαριστω....!!!

ps...οσοι ειστε εκει φατε κανα λουκανικο στο τρυπητο ψωμακι για μενα...πεθαινω λεμε!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι το μωρό να γίνει τριών - τεσσάρων χρόνων, και πρέπει να αποφασίσετε νηπιαγωγείο και που, Ελλάδα ή Τσεχία (παιζει και Αγγλικό νηπιαγωγείο εδώ, δεν είναι και τρελά λεφτά, αλλά θα χρειαστεί πλέον να δουλέψεις), συνιστώ Τσεχία. Ειναι ήσυχα ούτε λαθρο ουτε διαδηλώσεις, ούτε Εισαγγελάτος ούτε άλλος καρ.......ης. Παίζουν και θέσεις στην Αγγλική γλώσσα, κυρίως ΙΤ και Customer Service. Είχα βάλει δύο Link σε προηγούμενη απάντηση μου. Εμείς τρώμε ομελέτα με λουκάνικα το πρωί.:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , το θεμα οντως ειναι το ποιο κατατοπιστικο αυτην την στιγμη και πιστευω πολυς κοσμος θα πεσει πανω του καθοτι οσοι ειναι στο ΙΤ αργα η γρηγορα πεφτουν πανω σε μια αγγελια για το brno ...

Οποτε οντας και εγω network engineer , cisco certified , με ελαχιστες πιθανοτιτες για entry job στην ελλαδα , εστειλα σημερα στην natek to c.v μου.

Το λοιπον (αν ολα προχωρησουν)

1) η natek ειναι recruiter και θα ψαξει για εμενα δουλεια αναλογα με τα προσοντα μου ?

2) Καποιος απο την ΑΤ/Τ θα με παρει για τηλεφωνικο Interview ?

3) θα μου στειλουν job description με ορυς κτλπ ?

Εγω ερωτω γιατι επεσa πανω στο Link με τους τυπους που κραζουν οτι κατεληξαν τηλεφωνητες με καποια παιδακια απο πανω τους για team leader, γιατι συνεβη αυτο ? αυτοι δεν διαβασαν σωστα το description η τους κοροιδεψαν ?

O φιλος μας trendy ο οποιος ειναι τωρα στην at/t μπορει να μας διαφωτισει η αν δεν θελει δημοσια να στειλει p.m τουλαχιστον για αυτο το κομματι αν οντως βρηκε αυτο που του περιγραψαν ? Τελικα εχεις επαφη με εξοπλισμο cisco ? υπαρχει οντως διαφοροποιηση σε support level 1 /2 /3 ? ειχες προβλημα σχετικα με υπερωριες ? ειχες προβλημα με τους απο πανω σου ? εσυ αναφερεσαι στην ατ/τ η στον contractor σου ? Ευχαιστω !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κάποιον να έχει σημαντικό πρόβλημα, όπως το περιγράφεις και δεν είναι μεγάλη η κοινότητα για να μη γνωριζόμαστε μεταξύ μας ή να μη μαθαίνουμε τι παίζει. Είναι αρκετοί που έχουν έρθει στην at&t και στην ibm χωρίς προϋπηρεσία, πτυχία και καμιά φορά με μέτρια αγγλικά. Δεν ξέρω τι τους είχαν πει στις συνεντεύξεις ή τι διάβασαν στην περιγραφή της δουλειάς, αλλά αν δουν ότι δεν τραβάς προφανώς και θα σε αλλάξουν πόστο. Τώρα το "τηλεφωνητής" μου ακούγεται ως περιφρονητικός τίτλος για τον tier 1 μηχανικό που απαντάει σε βλάβες και αναγκαστικά θα ασχοληθεί με την κάθε βλακεία και ίσως του σκάσουν και μερικά false positive. Και τα "παιδάκια" που ήταν team leaders είχαν προφανώς περισσότερα χρόνια στη δουλειά, οπότε είχαν προαχθεί.

Σχετικά με τη σειρά των ερωτημάτων σου:

Θα μιλήσεις με κάποιον από τη νάτεκ για τις πιθανές θέσεις και αν σου αρέσουν, αν μπορείς να τα καταφέρεις. Θα σε προτείνουν στον εργοδότη και αν τους κάνεις θα σε περάσουν από συνέντευξη. Μετά λογικά αν όλα έχουν πάει καλά σου ανακοινώνουν την επιθυμία να συνεργαστείτε, οπότε αν είσαι ικανοποιημένος με τα λεφτά και την περιγραφή της δουλειάς τους απαντάς θετικά.

Υπερωρίες κάνεις μόνο αν χρειάζεται, με την έγκριση του αφεντικού σου και πληρώνεται ανάλογα. Το ίδιο για αργίες, Σαββατοκύριακα και βραδυνά.

Τα επίπεδα των μηχανικών 1/2/3 δείχνουν με τι προβλήματα θα ασχολούνται. Αυτοί που είναι 3 πρέπει να έχουν εμπειρία, πιστοποιήσεις κλπ, γιατί αναλαμβάνουν προβλήματα ή δουλειές που οι αντίστοιχοι του επιπέδου 2 δε λύσανε.

Έχω επαφή με cisco καθώς και μερικά ακόμα μηχανήματα, αλλά κυρίως cisco. Με τα αφεντικά έχω πολύ καλές σχέσεις και γενικά το κλίμα στη δουλειά είναι καλό. Συμπάθειες-αντιπάθειες σίγουρα υπάρχουν παντού, αλλά μπορείς να το καταγγείλεις αν γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τη Gloabal Load Control, θυγατρική της Lufthansa. Εχω πρόταση για εργασία με 22500CZK gross και 1500CZK allowance. Υπάρχει πιθανότητα να βγώ με αυτά τα λεφτά εκεί. Το γραφείο της εταιρείας είναι στο Spielberk Office Centre, Holandska 1.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.