Jump to content


amazon.co.uk και ΑΦΜ


Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια λυση ειναι ανακυκλωση με δελτιο αποστολης !

Ούτε αυτός είναι ο σωστός τρόπος. Αυτό που κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το λεγόμενο δελτίο καταστροφής και τα πράγματα πρέπει να πάνε σε χωματερή και να καταστραφούν παρουσία αρμόδιου υπαλλήλου της εφορίας αφού πρώτα γίνει καταμέτρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχθές ήμουν σε φίλο με εταιρία και χρειάστηκε κάποια πράγματα, πήραμε επί τόπου το λογιστή τηλέφωνο να τον ρωτήσω τι γίνεται με τις ενδοκοινοτικές. Πρέπει να γίνει μια διαδικασία στο μητρώο της εφορίας και μετά σε κάθε κατάθεση ΦΠΑ να αναφέρει κάτι. Δε ρώτησα λεπτομέρειες γιατί τον ρώτησα πόσο καιρό πριν πρέπει να το ξέρει και μου είπε 10-15 μέρες. Σε αυτή την περίπτωση, επειδή τα πράγματα τα χρειαζόμασταν άμεσα, τα πήρα από εδώ. Απλά θα το κάνουμε για την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να γινω ο κλασικος ελληναρας και να ρωτησω...

Αν πω να βγει τιμολογιο και δεν μου παρουν το φαπα απο το amazon (δινω απλα το αφμ μου) ...τι κυρωσεις μπορει να εχω ...κοινος ποιος θα το μαθει οτι δεν πληρωσα φαπα?

(υγ το αφμ ειναι απλο ..φυσικου προσωπου μισθωτου).

Link to comment
Share on other sites

Αν πω να βγει τιμολογιο και δεν μου παρουν το φαπα απο το amazon (δινω απλα το αφμ μου) ...τι κυρωσεις μπορει να εχω ...κοινος ποιος θα το μαθει οτι δεν πληρωσα φαπα?

Θεωρητικά θα πρέπει το Amazon και η κάθε εταιρία να στέλνει συγκεντρωτική λίστα με αυτά τα τιμολόγια.

Αμφιβάλω βέβαια, αν τα ξεφτέρια εδώ, θα έχουν ιδέα τι να την κάνουν.

Εγώ πάντως είχα αγοράσει παλαιότερα ένα κινητό από UK με αυτόν τον τρόπο και ουδέποτε με ενόχλησε κανείς, όπως και το φίλο που είχαμε βάλει το ΑΦΜ του.

Link to comment
Share on other sites

Η λογίστρια μου είχε πει ότι έχουν ένα τεράστιο backlog διασταυρώσεων ενδοκοινωτικών συναλλαγών οπότε ότι το έχουν περάσει 2-3-5 χρόνια και δε σε έχουν ενοχλήσει δε λέει κάτι.

Κατά τα λεγόμενά της, μπορεί να σε ενοχλήσουν 5-10 χρόνια μετά και να πληρώνεις και τα καπέλα, οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

Προφανώς ο καθένας μπορεί να το ρισκάρει αν αισθάνεται τυχερός. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω να γινω ο κλασικος ελληναρας και να ρωτησω...

Αν πω να βγει τιμολογιο και δεν μου παρουν το φαπα απο το amazon (δινω απλα το αφμ μου) ...τι κυρωσεις μπορει να εχω ...κοινος ποιος θα το μαθει οτι δεν πληρωσα φαπα?

(υγ το αφμ ειναι απλο ..φυσικου προσωπου μισθωτου).

δεν θα το δεχτουν το αφμ σου.

στελνεις αφμ - γινεται εξακριβωση - σου στελνουν επιβεβαιωση - κανεις παραγγελια

Η λογίστρια μου είχε πει ότι έχουν ένα τεράστιο backlog διασταυρώσεων ενδοκοινωτικών συναλλαγών οπότε ότι το έχουν περάσει 2-3-5 χρόνια και δε σε έχουν ενοχλήσει δε λέει κάτι.

Κατά τα λεγόμενά της, μπορεί να σε ενοχλήσουν 5-10 χρόνια μετά και να πληρώνεις και τα καπέλα, οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

Προφανώς ο καθένας μπορεί να το ρισκάρει αν αισθάνεται τυχερός. :p

Και τοτε ο ελληνας φοροςθεος ειπε: "Ας γινει περαιωση". Και ειδε οτι η περαιωση ηταν καλη. -the bible style

Έγινε επεξεργασία από theo_mich
Link to comment
Share on other sites

Και τοτε ο ελληνας φοροςθεος ειπε: "Ας γινει περαιωση". Και ειδε οτι η περαιωση ηταν καλη. -the bible style

Κάνουν περαίωση οι μισθωτοί κλπ;

Αφορά μόνο επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες απ'όσο ξέρω.

Αν έχω καταλάβει καλά, αναφερόμαστε σε κάποιον με "απλό" ΑΦΜ οποιός ψευδώς δηλώνει σε εταιρεία της ΕΕ ότι είναι επαγγελματικό ώστε να μην πληρώσει ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν περαίωση οι μισθωτοί κλπ;

Αφορά μόνο επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες απ'όσο ξέρω.

Αν έχω καταλάβει καλά, αναφερόμαστε σε κάποιον με "απλό" ΑΦΜ οποιός ψευδώς δηλώνει σε εταιρεία της ΕΕ ότι είναι επαγγελματικό ώστε να μην πληρώσει ΦΠΑ.

1)Αναφερομαι σε αγορες με εταιρικο αφμ, τι θα γινει αν δεν ειναι το προιον στο φυσικο χωρο της εταιριας,

πηρα τηλεοραση με τιμολογιο και την εχω στο εξοχικο κτλ...

2) Διασταυρωσεις.... σε φυσικα προσωπα... στην ελλαδα... :confused: doesn't comput...

3)Προφανως(??)κανουν ελεγχο το αφμ πριν δεχτουν την παραγγελια..

VIES <-- ελεγχεις τα παντα: επωνυμια, τυπος εταιριας, αφμ, διευθυνση.

Έγινε επεξεργασία από theo_mich
Link to comment
Share on other sites

1)Αναφερομαι σε αγορες με εταιρικο αφμ, τι θα γινει αν δεν ειναι το προιον στο φυσικο χωρο της εταιριας,

πηρα τηλεοραση με τιμολογιο και την εχω στο εξοχικο κτλ...

Στη συζήτηση με τον ison μιλάμε για χρήση "απλού" ΦΠΑ, κάποιου μισθωτού κλπ.

2) Διασταυρωσεις.... σε φυσικα προσωπα... στην ελλαδα... :confused: doesn't comput...

Βλ. παρακάτω.

3)Προφανως(??)κανουν ελεγχο το αφμ πριν δεχτουν την παραγγελια..

Δεν κάνουν όλοι έλεγχο.

Γνωρίζω περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρει ο ison και οι οποίοι έβαλαν παραγγελία κανονικά σε ηλεκτρονικά καταστήματα με το το ΑΦΜ τους. Εκεί πάει και το "2" παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στη συζήτηση με τον ison μιλάμε για χρήση "απλού" ΦΠΑ, κάποιου μισθωτού κλπ.

Βλ. παρακάτω.

Δεν κάνουν όλοι έλεγχο.

Γνωρίζω περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρει ο ison και οι οποίοι έβαλαν παραγγελία κανονικά σε ηλεκτρονικά καταστήματα με το το ΑΦΜ τους. Εκεί πάει και το "2" παραπάνω.

Οποτε πηραν το αντικειμενο χωρις φαπα και ουτε γατα ουτε ζημια? Ενδιαφερον :devil:

Noob ερωτηση τρελη.

Οταν πληρωνω φαπα για παραγγελιες απο εξωτερικο...να θεωρησω οτι αυτο πηγαινει στο Ελληνικο κρατος ή λεω αρες μαρες κουκουναρες.

Αν ναι πως γινεται η αποδοση ....στελνουν επιταγουλα στο γαπ με ευχες για happy new year?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πηραν το αντικειμενο χωρις φαπα και ουτε γατα ουτε ζημια? Ενδιαφερον :devil:

Noob ερωτηση τρελη.

Οταν πληρωνω φαπα για παραγγελιες απο εξωτερικο...να θεωρησω οτι αυτο πηγαινει στο Ελληνικο κρατος ή λεω αρες μαρες κουκουναρες.

Αν ναι πως γινεται η αποδοση ....στελνουν επιταγουλα στο γαπ με ευχες για happy new year?

Για το αν υπάρχει γάτα ή/και ζημιά, θα δούμε στην πορεία. :p

Για το ΦΠΑ που ρωτάς, εξαρτάται..

Αν είσαι π.χ. εκτός EU και επιλέξεις κάποιο "VAT Prepaid" service, το ΦΠΑ συνήθως αναλαμβάνει να το καταβάλει αυτός που θα κάνει και τον εκτελωνισμό (Fedex, UPS κλπ. που μετά στα παίρνουν x100). Γενικότερα το ΦΠΑ πληρώνεται στο τελωνείο.

Εντός EU δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς. Ας μας διαφωτίσει κάποιος σχετικός.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aπο την στιγμη που έχουμε ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικες συναλλαγες και είμαστε νόμιμοι γιατί σε καθε αγορα θα πρεπει να δίνουμε παραστατικα των αγορων στην τριμηνιαία για παράδειγμα δήλωση στην εφορία. Αλλοι λενε αρκεί να κρατησεις τα παραστατικά σε περιπτωση ελεγχου που για μικρό αριθμό αγορών ανα χρόνο δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καταρχίν, χωρίς λογιστή μην δοκιμάσετε να ξεκινήσετε ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Η διαδικασία έχει ως εξής: Πάτε εφορία για έναρξη ενδοκοινοτικών (συμπληρώνετε ένα έντυπο στο μητρώο). Αγοράζετε από εξωτερικό και το περνάτε κανονικά στα τιμολόγια σας.

Κατόπιν κάθε μήνα που έχετε αγοράσει/πουλήσει σε εξωτερικό κάνετε καταστάσεις Φ4 και δηλώσεις intrastat.

-Το παρουσιάζετε απλό όλο το θέμα,αλλά δεν είναι. Επίσης τα πρόστιμα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΣΟΥΧΤΕΡΑ αν πάτε να κάνετε λαμογιά και μπορεί να περάσουν ακόμα και 5 και παραπάνω χρόνια και να σας έρθουν μετά.

Σε έλεγχο δεν μπορείτε να πείτε "τα πέταξα" η άλλες δικαιολογίες. ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΑΣ.

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει, εκτός αν έχετε καλό λογιστή και τον πληρώνετε σωστά. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν, χωρίς λογιστή μην δοκιμάσετε να ξεκινήσετε ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Η διαδικασία έχει ως εξής: Πάτε εφορία για έναρξη ενδοκοινοτικών (συμπληρώνετε ένα έντυπο στο μητρώο). Αγοράζετε από εξωτερικό και το περνάτε κανονικά στα τιμολόγια σας.

Κατόπιν κάθε μήνα που έχετε αγοράσει/πουλήσει σε εξωτερικό κάνετε καταστάσεις Φ4 και δηλώσεις intrastat.

-Το παρουσιάζετε απλό όλο το θέμα,αλλά δεν είναι. Επίσης τα πρόστιμα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΣΟΥΧΤΕΡΑ αν πάτε να κάνετε λαμογιά και μπορεί να περάσουν ακόμα και 5 και παραπάνω χρόνια και να σας έρθουν μετά.

Σε έλεγχο δεν μπορείτε να πείτε "τα πέταξα" η άλλες δικαιολογίες. ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΑΣ.

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει, εκτός αν έχετε καλό λογιστή και τον πληρώνετε σωστά. :smoke:

τα περισσοτερα ειναι οπως τα λεει ο avatar. Το προστιμο νομιζω ειναι 40-50 ευρω (μια φορα την εχω πατησει πριν καιρο)

Επισης, αν δεν κανω λαθος ο,τι αγοραζεις πρεπει να το δηλωνεις πριν τις 20 του επομενου μηνα. (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος για να εχουμε σωστες πληροφοριες στο thread)

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα ειναι οπως τα λεει ο avatar. Το προστιμο νομιζω ειναι 40-50 ευρω (μια φορα την εχω πατησει πριν καιρο)

Επισης, αν δεν κανω λαθος ο,τι αγοραζεις πρεπει να το δηλωνεις πριν τις 20 του επομενου μηνα. (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος για να εχουμε σωστες πληροφοριες στο thread)

Όχι φίλε δυστυχώς το πρόστιμο δεν είναι μόνο 40-50 ευρώ. Μιλάμε για πολύ περισσότερα... και υπάρχει και ο κίνδυνος να σου απορρίψουν τα βιβλία της επιχείρησης, οπότε μετά κλάψτα!

P.S: Λογιστής είμαι

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δυστυχώς το πρόστιμο δεν είναι μόνο 40-50 ευρώ. Μιλάμε για πολύ περισσότερα... και υπάρχει και ο κίνδυνος να σου απορρίψουν τα βιβλία της επιχείρησης, οπότε μετά κλάψτα!

P.S: Λογιστής είμαι

μαλλον εχεις δικιο γιατι μιλας για λαμογια. Εγω απλα το ξεχασα για ενα μηνα και το εβαλα στον επομενο.

Γενικως, αφου εισαι λογιστης και τα ξερεςι μπορεις να μας πεις και μας να ξερουμε??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όχι φίλε δυστυχώς το πρόστιμο δεν είναι μόνο 40-50 ευρώ. Μιλάμε για πολύ περισσότερα... και υπάρχει και ο κίνδυνος να σου απορρίψουν τα βιβλία της επιχείρησης, οπότε μετά κλάψτα!

P.S: Λογιστής είμαι

Διορθωσέ με αν κάνω λάθος... αλλα οι αγορές απο Amazon UK, - που εδώ και καιρό έχει ελληνικό ΑΦΜ και εδρα (όπως εμφανίζεται και στις αποδειξεις/τιμολογια που στέλνει) - δεν εμπίπτουν στον κανόνα περι "ενδοκοινοτικών συναλλαγών".

Είναι σαν μια αγορά που έγινε εντός Ελλάδας, απλα η αποστολή της έγινε απο αποθήκη στο εξωτερικό.... Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσέ με αν κάνω λάθος... αλλα οι αγορές απο Amazon UK, - που εδώ και καιρό έχει ελληνικό ΑΦΜ και εδρα (όπως εμφανίζεται και στις αποδειξεις/τιμολογια που στέλνει) - δεν εμπίπτουν στον κανόνα περι "ενδοκοινοτικών συναλλαγών".

Είναι σαν μια αγορά που έγινε εντός Ελλάδας, απλα η αποστολή της έγινε απο αποθήκη στο εξωτερικό.... Σωστά?

Σε διορθωνω εγω που εκανα καμποσες πααργγελιες πριν λιγες μερες..

Οσες ηταν απο 100% amazon.co.uk, κανονικοτατα ηρθαν απο εξω και δεν πληρωσα κανενα ΦΠΑ.

Ισως αυτο που λες να ειναι το σεναριο με τους 3rd party πωλητες του αμαζον

Επισης ο [MENTION=16620]Avatar_GR[/MENTION] ειχε και παλι δικιο -εγω εκανα λαθος, τα 40-50 ευρω ειναι απλα το προστιμο για καθυστερημενη καταθεση τιμολογιου

Link to comment
Share on other sites

Σε διορθωνω εγω που εκανα καμποσες πααργγελιες πριν λιγες μερες..

Οσες ηταν απο 100% amazon.co.uk, κανονικοτατα ηρθαν απο εξω και δεν πληρωσα κανενα ΦΠΑ.

Ισως αυτο που λες να ειναι το σεναριο με τους 3rd party πωλητες του αμαζον

Επισης ο [MENTION=16620]Avatar_GR[/MENTION] ειχε και παλι δικιο -εγω εκανα λαθος, τα 40-50 ευρω ειναι απλα το προστιμο για καθυστερημενη καταθεση τιμολογιου

Εννοείς δηλαδή ότι εμπίπτει στις διαδικασίες ενδοκοινοτικών συναλλαγών.

Τελικά έχει ή δεν έχει Ελληνικό ΑΦΜ το Amazon?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.