Jump to content



amazon.co.uk και ΑΦΜ


Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν 2 δεδομένα:

ισχύουν για αγορές σαν ιδιώτης

1. Το αγγλικό Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ και έδρα

2. Στις αποδείξεις/τιμολόγια αναγράφει τα παραπάνω στοιχεία του, με ανάλυση ΦΠΑ (ελληνικου 23% φυσικα) και με αναγραφή της τρέχουσας ισοτιμίας:

EL998770297 KPMG Accountants SA, 3 Stratigou Tombra 153 42 Ag.Paraskevi Athens Greece

Το ερωτημα είναι, αν για κάποια εξωσυμπαντική αιτία, το ελληνικό δημόσιο θεωρεί αυτη την αγορά ως Ενδοκοινοτική Συναλλαγή.... η οποια με τη σειρά της απαιτεί μια ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία εκ μέρους του λογιστή, που ΔΕΝ αξίζει για μερικές ψωροσυσκευές το χρόνο.

Παρακαλώ ας μας διαφωτισει κάποιος του χώρου, όπως πχ ο Avatar_GR που τυχαίνει να είναι λογιστής

Έγινε επεξεργασία από dith
διόρθωση για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ποσες φορες να το γραψουμε..

Τα προιοντα που πωλουνται και ερχονται απο UK ερχομαι με αγγλικο ΑΦΜ στα τιμολογια! Τυπωμενο ειναι αγγλικο ΑΦΜ!

Ελληνικο ΑΦΜ μπορει να ερθει με κανεναν 3rd party seller που εκει πληρωνω κανονικα ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ποσες φορες να το γραψουμε..

Τα προιοντα που πωλουνται και ερχονται απο UK ερχομαι με αγγλικο ΑΦΜ στα τιμολογια! Τυπωμενο ειναι αγγλικο ΑΦΜ!

Ελληνικο ΑΦΜ μπορει να ερθει με κανεναν 3rd party seller που εκει πληρωνω κανονικα ΦΠΑ

Φίλε gaig τα λες ανάποδα.... όταν αγοράζεις προιόν με πωλητή το ίδιο το Amazon τότε είναι που παίρνεις αποδειξη/τιμολογιο με το ελληνικό ΑΦΜ όπως περιέγραψα παραπάνω.... και φυσικά δεν πληρώνεις ΦΠΑ (αποφορολογείται με -20%, όσο το αγγλικό ΦΠΑ που αναγράφεται στις τιμές).

Ζητάω συγνώμη, έκανα λάθος και ο gaig έχει δίκιο. Ζήτησα ένα τιμολόγιο απο τον αδερφό μου και όντως εφόσον είσαι VAT registered στο Amazon το τιμολόγιο έρχεται με αναγραφόμενο το ΑΦΜ του Αμαζον αποστολέα (Γερμανικό ή Αγγλικό συνήθως). Έκρινα απο τα δικά μου τιμολόγια που αγοράζω σαν ιδιώτης και είχα την εντύπωση οτι ίσχυαν οι ίδιοι κανόνες

Όταν αγοράσεις απο 3ο πωλητή, τότε δεν αποφορολογείται η τιμή όπως πριν όταν κόβεις τιμολόγιο, αλλα πληρώνεις τον αγγλικό ΦΠΑ 20% αντί για τον ελληνικό 23% (έχεις αυτο το μικρό κέρδος 3%) και δεν γνωρίζω τι ακριβώς αναγράφει το τιμολόγιο/αποδειξη που σου αποστέλλει το Amazon.

Πέρα απο αυτα τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ, που βασιζονται στην εμπειρία αγορών μου απο το Amazon UK και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση, η ερώτηση παραμένει:

πως το αντιλαμβάνεται το ελληνικό κράτος? Ενδοκοινοτική συναλλαγή με ότι αυτό σημαίνει ή συναλλαγή με επιχείρηση με ελληνικό ΑΦΜ όπως πχ αν αγοράσεις απο Πλαισιο?

Έγινε επεξεργασία από dith
διορθωση του αγγλικου ΦΠΑ σε 20%
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gaig τα λες ανάποδα.... όταν αγοράζεις προιόν με πωλητή το ίδιο το Amazon τότε είναι που παίρνεις αποδειξη/τιμολογιο με το ελληνικό ΑΦΜ όπως περιέγραψα παραπάνω.... και φυσικά δεν πληρώνεις ΦΠΑ (αποφορολογείται με -19%, όσο το αγγλικό ΦΠΑ που αναγράφεται στις τιμές).

Όταν αγοράσεις απο 3ο πωλητή, τότε δεν αποφορολογείται η τιμή όπως πριν όταν κόβεις τιμολόγιο, αλλα πληρώνεις τον αγγλικό ΦΠΑ 19% αντί για τον ελληνικό 23% (έχεις αυτο το μικρό κέρδος 4%) και δεν γνωρίζω τι ακριβώς αναγράφει το τιμολόγιο/αποδειξη που σου αποστέλλει το Amazon.

Πέρα απο αυτα τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ, που βασιζονται στην εμπειρία αγορών μου απο το Amazon UK και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση, η ερώτηση παραμένει:

πως το αντιλαμβάνεται το ελληνικό κράτος? Ενδοκοινοτική συναλλαγή με ότι αυτό σημαίνει ή συναλλαγή με επιχείρηση με ελληνικό ΑΦΜ όπως πχ αν αγοράσεις απο Πλαισιο?

κοιτα... το αν επιδεχεσαι ή οχι αμφισβητηση ποσως ενδιαφερει οιονδηποτε.. ολα τα τιμολογια που εχω απο seller και dispatcher το amazon.co.uk εχουν vat number GB727255821 (ιουλιο-αυγουστο ειχα καμια 10αρια)

Κατι αλλο που ηρθε απο αλλο πωλητη ειχε ελληνικο ΑΦΜ (και μαλιστα GR-κατι και οχι EL)

Αλλη παραγγελια με mixed sellers (amazon.co.uk και αλλος UK seller) ειχε γερμανικο ΑΦΜ

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 δεδομένα:

1. Το αγγλικό Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ και έδρα

2. Στις αποδείξεις/τιμολόγια αναγράφει τα παραπάνω στοιχεία του, με ανάλυση ΦΠΑ (ελληνικου 23% φυσικα) και με αναγραφή της τρέχουσας ισοτιμίας:

EL998770297 KPMG Accountants SA, 3 Stratigou Tombra 153 42 Ag.Paraskevi Athens Greece

Το ερωτημα είναι, αν για κάποια εξωσυμπαντική αιτία, το ελληνικό δημόσιο θεωρεί αυτη την αγορά ως Ενδοκοινοτική Συναλλαγή.... η οποια με τη σειρά της απαιτεί μια ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία εκ μέρους του λογιστή, που ΔΕΝ αξίζει για μερικές ψωροσυσκευές το χρόνο.

Παρακαλώ ας μας διαφωτισει κάποιος του χώρου, όπως πχ ο Avatar_GR που τυχαίνει να είναι λογιστής

Δεν έχω δει ποτέ τιμολόγιο από Amazon για να πω με σιγουριά,μόνο αποδείξεις. Το τιμολόγιο όμως, εφόσον εκδότης είναι το Amazon με Αγγλικό ΑΦΜ είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή (συναλλαγή με Ευρωπαϊκή χώρα). Τώρα το ότι γράφει κάτω (στα σχόλια του τιμολογίου) Ελληνικό ΑΦΜ δεν λέει κάτι φορολογικά. Αν πάλι τα στοιχεία τα Ελληνικά τα είχε πάνω,σαν εκδότη τιμολογίου (η εκδότη για λογαριασμό τρίτου) τότε θα μπορούσες να το μεταχειριστείς σαν Ελληνικό τιμολόγιο, πράγμα που από όσο ξέρω δεν συμβαίνει με τα τιμολόγια του Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ τιμολόγιο από Amazon για να πω με σιγουριά,μόνο αποδείξεις. Το τιμολόγιο όμως, εφόσον εκδότης είναι το Amazon με Αγγλικό ΑΦΜ είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή (συναλλαγή με Ευρωπαϊκή χώρα). Τώρα το ότι γράφει κάτω (στα σχόλια του τιμολογίου) Ελληνικό ΑΦΜ δεν λέει κάτι φορολογικά. Αν πάλι τα στοιχεία τα Ελληνικά τα είχε πάνω,σαν εκδότη τιμολογίου (η εκδότη για λογαριασμό τρίτου) τότε θα μπορούσες να το μεταχειριστείς σαν Ελληνικό τιμολόγιο, πράγμα που από όσο ξέρω δεν συμβαίνει με τα τιμολόγια του Amazon.

Ευχαριστώ Avatar_GR, πολύ χρήσιμη η απάντησή σου. Τα τιμολόγια που αποστέλλει δεν έχουν την τυπική διαταξη των ελληνικών, με τα στοιχεία του εκδότη επάνω δεξιά. Αναγράφει πάντα τον ελληνικό ΑΦΜ στο κάτω μέρος μαζί με την ελληνική διευθυνση που ανέφερα παραπάνω. Οπότε, τώρα που έχουμε κάνει μερικές αγορές μην δηλώντας έναρξη ενδοκοινοτικών στο Μ1, τι παίζει? Διορθώνεται εφόσον είναι εντός του έτους ή τρέχουμε και δε φτάνουμε με το ελληνικό κράτος...???

κοιτα... το αν επιδεχεσαι ή οχι αμφισβητηση ποσως ενδιαφερει οιονδηποτε.. ολα τα τιμολογια που εχω απο seller και dispatcher το amazon.co.uk εχουν vat number GB727255821 (ιουλιο-αυγουστο ειχα καμια 10αρια)

Κατι αλλο που ηρθε απο αλλο πωλητη ειχε ελληνικο ΑΦΜ (και μαλιστα GR-κατι και οχι EL)

Αλλη παραγγελια με mixed sellers (amazon.co.uk και αλλος UK seller) ειχε γερμανικο ΑΦΜ

Φίλε το περι αμφισβήτησης το πήρες λάθος... Αναφερόμουν στα τιμολόγια που παρελαβα εγω, το χρονικό διάστημα που με ενδιαφέρει... τα δικά σου μπορεί να αναγράφουν το οτιδήποτε εφόσον μιλάμε για πολυεθνική επιχείρηση όπως το Αμαζον. Πάντως όπως δείχνουν αυτα που λέει ο Avatar_GR, μάλλον μπλέξαμε με το ελληνικό κράτος... και για άλλη μία φορά μετανιώνω που ζήτησα συμβουλή για σοβαρό θέμα απο "γνωστό μου", έστω κι αν τυχαίνει να είναι και λογιστής...

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν τα έχεις βάλει στα έξοδα και δεν έχεις κάνει περιοδική ΦΠΑ για αυτό το διάστημα, δεν είσαι εντάξει? Εννοώ να τα χειριστείς σαν να σου έκοψαν απόδειξη.

Με τα ελληνικά τιμολόγια έχεις αυτη την άνεση... λες δε μου κάνουν, δε τα δηλώνεις και επομένως δε σου επιστρέφεται ποτε το ΦΠΑ που τους αναλογεί.

Με τα τιμολόγια του Άμαζον είναι διαφορετικα. Δε πληρώνεις ποτέ το ΦΠΑ, και το Αμαζον στέλνει αυτά τα στοιχεία περιοδικά στο ελληνικό κράτος. Οπότε αν εσύ δε τα δηλώσεις, θα ανάψει κόκκινο στην πρώτη διασταυρωση στοιχείων (πλέον με την ηλεκτρονική μηχανογράφηση δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθεί μαζί σου κάποιος υπάλληλος, το κάνει μια βάση δεδομένων).

Τώρα που την κάναμε την πατάτα (εφόσον έχει δίκιο ο Avatar_GR) και τα τιμολόγια του Amazon προαπαιτούν την έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών, τι μπορούμε να κάνουμε...

Πάντως ρε γμτ, δεν στέκει να μην αντιμετωπίζεται σαν επιχείρηση με δραστηριοτητα στην Ελλαδα!! Αφού εκτός του ελληνικού ΑΦΜ, ό,τι στέλνει σε Ελλαδα τους βάζει και 23% ΦΠΑ.... δηλαδη σα να πουλάει εντός Ελλάδας! Τι άλλο θα έπρεπε να κάνει για να μην θεωρηθεί ενδοκοινοτική???

Link to comment
Share on other sites

Με τα ελληνικά τιμολόγια έχεις αυτη την άνεση... λες δε μου κάνουν, δε τα δηλώνεις και επομένως δε σου επιστρέφεται ποτε το ΦΠΑ που τους αναλογεί.

Με τα τιμολόγια του Άμαζον είναι διαφορετικα. Δε πληρώνεις ποτέ το ΦΠΑ, και το Αμαζον στέλνει αυτά τα στοιχεία περιοδικά στο ελληνικό κράτος. Οπότε αν εσύ δε τα δηλώσεις, θα ανάψει κόκκινο στην πρώτη διασταυρωση στοιχείων (πλέον με την ηλεκτρονική μηχανογράφηση δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθεί μαζί σου κάποιος υπάλληλος, το κάνει μια βάση δεδομένων).

Τώρα που την κάναμε την πατάτα (εφόσον έχει δίκιο ο Avatar_GR) και τα τιμολόγια του Amazon προαπαιτούν την έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών, τι μπορούμε να κάνουμε...

Πάντως ρε γμτ, δεν στέκει να μην αντιμετωπίζεται σαν επιχείρηση με δραστηριοτητα στην Ελλαδα!! Αφού εκτός του ελληνικού ΑΦΜ, ό,τι στέλνει σε Ελλαδα τους βάζει και 23% ΦΠΑ.... δηλαδη σα να πουλάει εντός Ελλάδας! Τι άλλο θα έπρεπε να κάνει για να μην θεωρηθεί ενδοκοινοτική???

αν τα τιμολογια απο τις αγορες σου αυτες τις δηλωνει το αμαζον θα πρεπει να τις εχεις δηλωσει και συ! Αλλιως τα προστιμα μπορει να ειμαι μεγαλα και δεν εχεις ιδεα ποτε μπορει να γινει ο ελεγχος!

ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπα να σταματήσω να ψάχνω στα τυφλά χωρίς λογιστικές γνώσεις και να παρω επισημες απαντήσεις διασταυρωμένες απο 2-3 επαγγελματίες.... παρόλαυτά έψαξα και βρήκα τα παρακάτω στοιχεία:

Η έναρξη δραστηριοτητας του Αμαζον στην ελλαδα (στα στοιχεία του οποιου ειναι ολα τα τιμολογια που έλαβα)

AMAZON EU SARL - GreekAFM.com

Και συζήτηση απο το σχετικό φόρουμ των λογιστών για το θέμα (οι 5 πρωτες απαντησεις επιλύουν το ζήτημα)

Τιμολόγια από το amazon.co.uk με ΑΦΜ EL**** & Δ/νση Αθήνας - Ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών - Κοινότητα Λογιστών Βήμα συζητήσεων

Μετά απο αυτά που διάβασα, η προσωπική μου ερμηνεία είναι οτι καλώς δεν έχω ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές και χειρίζομαι τα τιμολόγια του Άμαζον όπως πχ κάποιο του ελληνικού "Πλαισιο".... μιλάω πάντα για τα τιμολόγια τα δικά μου που αναγράφουν όλα ανεξαιρέτως το ελληνικό τους ΑΦΜ.

[MENTION=16620]Avatar_GR[/MENTION] όταν το δεις πες μας την άποψη σου σαν επαγγελματίας

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν, δεν έχω δει τιμολόγιο Amazon για να πω με σιγουριά...

Αν ήταν ενδοκοινοτική συναλλαγή το τιμολόγιο ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΠΑ. Θα αγοράζατε δηλαδή μόνο με την καθαρή αξία,αφού ΟΛΕΣ οι ενδοκοινοτικές απαλλάσσονται από ΦΠΑ.

Αν σας χρεώνει ΦΠΑ 23% το τιμολόγιο, τότε δεν είναι από εξωτερικό,αλλά από Ελλάδα-άρα με το Ελληνικό ΑΦΜ που έχει από κάτω,αντιμετώπιση σαν απλό Ελληνικό τιμολόγιο.... Το δίνεται στον λογιστή σας και το περνάει στα έξοδα κανονικά και καταστάσεις ΚΕΠΥΟ αν είναι πάνω από 300 ευρώ αξία.

Εάν δεν τα έχεις βάλει στα έξοδα και δεν έχεις κάνει περιοδική ΦΠΑ για αυτό το διάστημα, δεν είσαι εντάξει? Εννοώ να τα χειριστείς σαν να σου έκοψαν απόδειξη.

Αν είναι με 23%ΦΠΑ (άρα Ελληνικό) όπως είπα και πριν και είναι πάνω από 300 ευρώ, θα φανεί στις συγκεντρωτικές καταστάσεις ΚΕΠΥΟ (θα το στείλουν αυτοί και εσύ δεν θα το στείλεις...οπότε θα διασταυρωθεί). Αν αφορά 2012, οι συγκεντρωτικές δεν έχουν λήξει ακόμα,οπότε το στέλνεις κανονικά.

Έγινε επεξεργασία από Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

Όπως διόρθωσα και τα παραπανω μηνύματά μου, το λάθος είναι δικό μου και ο gaig έχει δίκιο σε όσα γράφει. Έγραφα την εμπειρία μου με τιμολόγια δικά μου που αγόραζα σαν ιδιώτης.

Ζήτησα τα τιμολόγια που αγόρασε ο αδερφός μου σαν VAT registered ελευθερος επαγγελματίας απο το αγγλικό Αμαζον, και όλα ανεξαιρέτως είχαν αγγλικό ή γερμανικό ΑΦΜ και 0% ΦΠΑ.

Προφανώς οι αγορές αυτές θεωρούνται ενδοκοινοτικές και θα έπρεπε να γίνει η σχετική έναρξη στο Μ1 της εφορίας και φυσικά οι μηνιαίες δηλώσεις.

Οι παραπάνω πληροφορίες ισχύουν, δεν ειναι λανθασμένες, αλλα ενδιαφέρουν μόνο όσους θέλουν να δηλώσουν τις αποδειξεις τους για την σχετική έκπτωση φόρου ή αν έχεις αγοράσει απο 3ο πωλητή του Αμαζον και υπάρχει τιμολόγιο με ελληνικό ΑΦΜ.

Εμείς πάντως την μλκία την κάναμε, εδώ και ένα 5 μηνο, 4 διαφορετικά τιμολόγια με μικροαγορές 10,20,50 και 100 ευρω.... χωρίς έναρξη ενδοκοινοτικών και φυσικά χωρίς δηλώσεις. Ουτε καν 300 ευρω συνολο δεν είναι και ελπίζω να υπάρχει καμία σχετική απαλλαγή (επισημη, όχι λαμογιστάν) λόγω ανύπαρκτου τζίρου γιατί αλλιώς τα λιγα ευρω που γλιτώσαμε μας βλέπω να τα πληρώνουμε στο 10πλάσιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως διόρθωσα και τα παραπανω μηνύματά μου, το λάθος είναι δικό μου και ο gaig έχει δίκιο σε όσα γράφει. Έγραφα την εμπειρία μου με τιμολόγια δικά μου που αγόραζα σαν ιδιώτης.

Ζήτησα τα τιμολόγια που αγόρασε ο αδερφός μου σαν VAT registered ελευθερος επαγγελματίας απο το αγγλικό Αμαζον, και όλα ανεξαιρέτως είχαν αγγλικό ή γερμανικό ΑΦΜ και 0% ΦΠΑ.

Προφανώς οι αγορές αυτές θεωρούνται ενδοκοινοτικές και θα έπρεπε να γίνει η σχετική έναρξη στο Μ1 της εφορίας και φυσικά οι μηνιαίες δηλώσεις.

Οι παραπάνω πληροφορίες ισχύουν, δεν ειναι λανθασμένες, αλλα ενδιαφέρουν μόνο όσους θέλουν να δηλώσουν τις αποδειξεις τους για την σχετική έκπτωση φόρου ή αν έχεις αγοράσει απο 3ο πωλητή του Αμαζον και υπάρχει τιμολόγιο με ελληνικό ΑΦΜ.

Εμείς πάντως την μλκία την κάναμε, εδώ και ένα 5 μηνο, 4 διαφορετικά τιμολόγια με μικροαγορές 10,20,50 και 100 ευρω.... χωρίς έναρξη ενδοκοινοτικών και φυσικά χωρίς δηλώσεις. Ουτε καν 300 ευρω συνολο δεν είναι και ελπίζω να υπάρχει καμία σχετική απαλλαγή (επισημη, όχι λαμογιστάν) λόγω ανύπαρκτου τζίρου γιατί αλλιώς τα λιγα ευρω που γλιτώσαμε μας βλέπω να τα πληρώνουμε στο 10πλάσιο!!!

Απαλλαγή δεν υπάρχει. Δεν είναι μόνο το Μ1 με έναρξη ενδοκοινοτικων, χρειάζεται και Φ4 κάθε μήνα να υποβάλεις και δηλώσεις intrastat (αναλόγως τα προϊόντα).

Έπρεπε να ρωτήσετε τον λογιστή σας πριν ξεκινήσετε αγορές από εξωτερικό. Τώρα από όσο ξέρω δεν μπορείς να κάνεις κάτι,εκτός από το να παρακαλάς να μην βρεθούν. Είναι πολύ πιθανό να μην βρεθούν ποτέ,οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Απαλλαγή δεν υπάρχει. Δεν είναι μόνο το Μ1 με έναρξη ενδοκοινοτικων, χρειάζεται και Φ4 κάθε μήνα να υποβάλεις και δηλώσεις intrastat (αναλόγως τα προϊόντα).

ακριβως. και πρεπει να τα δηλωνεις μεχρι καπου στις 20 του επομενου μηνα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 26 όλες οι ενδοκοινοτικές και πρέπει να δηλωθούν και στο έντυπο ΦΠΑ το οποίο πλέον πάει μέχρι τις 20 και αν κάνεις συστηματικά αγορές εμπορευμάτων ΕΟΚ και ξεπερνάς τις €100.000 τον χρόνο και στο ιντραστατ της ελληνικής στατιστικής μέχρι τις 26 του μήνα.Θέλει προσοχή με τις αγορές ΕΟΚ μεταξύ επιτηδευματιών. Σε έναν έλεγχο τα ζητάνε μαζί με τις περιοδικές ΦΠΑ.Μπορείς να τα δηλώσεις εκπρόθεσμα(αφού κάνεις και την σχετική μεταβολή) αλλα θα έχουν πρόστιμο 40-70 το καθένα..

Έγινε επεξεργασία από Aris137
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο είναι να υπάρχουν τέτοιες πληροφορίες ονλαιν.... Ειδικά τώρα που η μισή Ελλάδα δουλευει με "μπλοκάκι" και έχει τα ίδια θέματα. Τουλάχιστον απο τις δικές μας μλκίες να μάθουν οι υπόλοιποι! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα περνάνε από κόσκινο όλες τις συναλλαγές μας σιγά σιγά..π.χ. του χρόνου οι εξοφλήσεις τιμολογίων με αξία 500 και άνω θα πρέπει να γίνονται μέσω τραπεζών 'η επιταγών κλπ κλπ κλπ...Καλό είναι να τα λέμε για να υπάρχει και μια ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξεθάβω το thread καθώς πρόκειται κι εγώ να κάνω έναρξη ελεύθερου επαγγελματία, και θέλω να κάνω και έναρξη ενδοκοινοτικών για αγορές από ΕΕ.

Έχω δει στο net πως ειδικά όταν κάνεις έναρξη και επίσης έναρξη ενδοκοινοτικών γίνεται οπωσδήποτε αυτοψία επαγγελματικής έδρας. Σε ποιό ποσοστό ισχύει αυτό; (όχι οτι έχω πρόβλημα για έλεγχο, αλλά να μην έρχονται κάθε τρεις και λίγο).

Επίσης, μετά την έναρξη ενδοκοινοτικών, τι χρειάζεται να συμπληρώνω κάθε μήνα στο TAXIS;

Ισχύουν αυτά: Φ1 - Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ - Υποχρεώσεις Προσώπων που ενεργούν Ενδοκοινοτικές Συναλλαγές | Forin.gr ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.