Jump to content



amazon.co.uk και ΑΦΜ


Recommended Posts

Απαντάω με βάση την δική μου εμπειρία (ελπίζω να σου απαντήσει και κάποιος που γνωρίζει υπευθυνα)

Για έλεγχο δεν ήρθαν ποτέ, ούτε άφησαν να εννοηθεί οτι προβλεπει ο νόμος να έρθουν. Βέβαια είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή, για έλεγχο και της τελευταίας καρφίτσας που ειναι στην κατοχή σου...

Για την ιστορία, τελικά διαπιστώσαμε οτι ήταν πρακτικά αδύνατο να παρακολουθούμε τις φορολογικές αλλαγές και να φροντίζουμε τις υποχρεώσεις... οπότε, ακόμα και για την δική μας περίπτωση με μηδενικό τζίρο, αναγκαστήκαμε να απευθυνθούμε σε επαγγελματία λογιστή για να μας συμπληρώνει τα 0 στα παντώς είδους έγγραφα..

Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο, καθώς το φορολ.συστημα σε θεωρεί εκ προοιμίου κλέφτη και σε υποχρεώνει να συντηρεις σωστα και ανελλιπώς δεκάδες περίεργα έγγραφα προς αποδειξη του αντιθέτου.

Έτσι με βάση όσων μου είπε, υπάρχει υποχρέωση συμπλήρωσης του Φ4 μόνο τον μήνα που θα κάνεις αγορά (αν δε κανεις αγορα,δε κανεις δηλωση), η Intrastat όπως αναφέρθηκε είναι πρακτικά για εμπορους με μεγαλο τζιρο, και φυσικά τα στοιχεία αυτά μπαίνουν και στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ (που θα κάνεις έτσι κι αλλιως) καθε τρίμηνο.

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω εκανα για εξωκοινοτικες συναλλαγές που θεωρουσα πως

θα εχει πιο διαδικασία,αλλα η διαδικασία ηταν γρήγορη και ανώδυνη στο τελωνείο,παρεα με τα γνωστά σιχαμερα λαμογια που ερπονται εκεί πέρα...

Για έλεγχο και τέτοια που λέτε,πρώτη φορα το ακούω.

Δε νομιζω πως για ενδοκοινοτικές συναλλαγές θα εχει μεγαλύτερη διαδικασία (αυτο ειναι εικασία)

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω τσάμπα νέο θέμα..

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω απο Amazon το MOTO G 16gb έκδοση. Μερικές ερωτήσεις..

Λέει πως δέχονται debit cards. Άμα έχω τα λεφτά μέσα τα τραβάν κατευθείαν;

Επίσης έβαλα standart shipping. Πόσες μέρες κάνει να έρθει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα για εξωκοινοτικες συναλλαγές που θεωρουσα πως

θα εχει πιο διαδικασία,αλλα η διαδικασία ηταν γρήγορη και ανώδυνη στο τελωνείο,παρεα με τα γνωστά σιχαμερα λαμογια που ερπονται εκεί πέρα...

Για έλεγχο και τέτοια που λέτε,πρώτη φορα το ακούω.

Δε νομιζω πως για ενδοκοινοτικές συναλλαγές θα εχει μεγαλύτερη διαδικασία (αυτο ειναι εικασία)

sent from mobile

Το να κάνεις έναρξη ειναι πολυ ευκολο... 1 αιτηση στην εφορία σου....αντε να εχει ουρα και να χασεις καποιες ωρες. Το θέμα ειναι ο όγκος εγγράφων που πρέπει να τηρείς σωστά συμπληρωμένα κατα την διάρκεια που είναι ενεργοποιημένες... που προστιθεται στον όγκο που έτσι κι αλλιώς σου ζητάει το ελ.κρατος όταν είσαι στην κατηγορία ελευθ.επαγγελματίας.

Για έναν λογιστή φυσικά είναι αστείο το θέμα, αλλά αναφερόμαστε στην περίπτωση που κάποιος εργαζομενος με μπλοκάκι και με μικρό ετήσιο εισόδημα, θα θελήσει να συντηρήσει μόνος του τα "βιβλία" του γιατί δεν μπορεί να πληρώσει τα 500-1000 ευρώ που θα του ζητήσει ένας οικονομοτεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το ανοιξαμε παλι, ακουσα οτι αυξηθηκαν πολυ τα προστιμα.

καπου 100 για καθυστερημενη δηλωση τιμολογιου και πολυ παραπανω (700-1000??) για τροποποιηση της μηνιαιας δηλωσης στην εφορια

Οποτε..προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα, μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος που έκανε πρόσφατα αγορές. 
 
Σε περίπτωση αγοράς ενός προϊόντος από amazon και έπειτα επιστροφής του τι προκύπτει με το τιμολόγιο που εκδίδεται ? 
 
Θα πρέπει να κατατεθεί η αγορά στην εφορία και έπειτα θα πάρω κάποιο άλλο έγγραφο από το amazon για να καταθέσω την ακύρωση της αγοράς ή επειδή επιστρέφεται εντός του μήνα και ακυρώνεται δεν χρειάζεται να δηλωθεί ?
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.