Jump to content



Ερωτηση για δικηγορο...


Aias

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Επειδη δεν γνωριζω forum περα απο τεχνολογικα ελεγα μηπως κυκλοφορει κανενας δικηγορος εδω μεσα και με διαφωτισει λιγο .

Βγηκε η αποφαση και ειναι να παρω καποια χρηματα απο το παρακαταθηκων και δανειων και ο συνεργατης της δικηγορου μου μου ειπε οτι τους κανω μια εξουσιοδοτηση με επικυρωση στα ΚΕΠ και πληρωνονται για μενα .Ισως ακουγεται λιγο καχυποπτο (και ισως να ειναι απλα δεν γνωριζω και δεν ξερω) ,η διαδικασια ειναι ετσι? Μετα απο τον δικηγορο θα παρω εγω τα χρηματα μου αφου κρατησει την αμοιβη που του οφειλο?Νομιζα οτι γινεται απευθειας η πληρωμη σε μενα.

ευχαριστω εκ τον προτερον

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χομπίστας είναι ο άνθρωπος. Το λέει ξεκάθαρα στο προφίλ του. Μάλιστα έχει και Ph.D. Γυναικολογίας. Καμία σχέση με δικηγορία. Λάθος άτομο ψάχνετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να γινω συντεχνιακος κλπ ,αλλα εφαγε το μ@μησι ο συναδελφος στο δικαστηριο ,πλερωσε το ΦΠΑ σου ,πλερωσε τον φορο εισοδηματος 15% ,πλερωσε τις κρατησεις ΤΝ-ΤΠΔΑ κλπ ,πλερωσε ενσημα (ω ναι,αν δεν τα πληρωσεις αυτα στο δικαστηριο,η υποθεση απαγορευεται να προχωρησει ,οι γραμματεις ελεγχονται σχετικα) και τωρα βγαινεις στο ιντερνετε να ρωτησεις αν σου λεει αληθεια????

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να γινω συντεχνιακος κλπ ,αλλα εφαγε το μ@μησι ο συναδελφος στο δικαστηριο ,πλερωσε το ΦΠΑ σου ,πλερωσε τον φορο εισοδηματος 15% ,πλερωσε τις κρατησεις ΤΝ-ΤΠΔΑ κλπ ,πλερωσε ενσημα (ω ναι,αν δεν τα πληρωσεις αυτα στο δικαστηριο,η υποθεση απαγορευεται να προχωρησει ,οι γραμματεις ελεγχονται σχετικα) και τωρα βγαινεις στο ιντερνετε να ρωτησεις αν σου λεει αληθεια????

πιστεψε με κανενας δικηγορος δεν το κανει για την ψυχη της μανας του.Πριν παω στον συγκεκριμενο (προκειται για ατυχημα με μηχανη και ειχε πεσει ενας μ... πανω μου με αποτελεσμα να μεινω 2 μηνες με γυψο) με περναν δικηγοροι που δεν ηξερα καν να μου ζητανε την υποθεση που ο Θεος ξερει πως βρηκαν το νουμερο του σπιτιου μου (μαλλον απο το νοσοκομειο).Αν μυρισει καποιος ευκολη κονομα...

Ο δικηγορος περνει το 17-20% οποτε σιγουρα δεν μενει παραπονεμενος γιατι πληρωσε χαρτοσημο και τις κρατησεις.

Επισης εγω να δεις τι τραβηξα και τι εξοδα ειχα με το ποδι στον γυψο και τους γιατρους που πληρωσα.

Αν μπορει παντως (δικηγορος->Αρε Τσακωνα στην αναγκη σου επεσα!! :Ρ ) να απαντησει στο συγκεκριμενο οτι ετσι ειναι η default διαδικασια (χωρις να τονισω οτι εχω καποιο προβλημα με τον δικηγορο μου αλλα στην τελικη ουτε χαρτι υπογραψαμε ουτε συμφωνητικο καναμε και δεν το συνηθιζω να τρεχω στα δικαστηρια ,1η φορα ειναι ) ας μας πει (εε τι λες? :Ρ και σου ταζω απο τωρα το επομενο ατυχημα...(μακρυα απο μας :) )

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον overvolt είναι ο πρώτος Έλληνας modder στα ελληνικά foruns. Δεν έχει καμία σχέση με δικηγορία. Όχι ότι δε θα μπορούσε κάλλιστα να είναι δικηγόρος, δε τρέφω τέτοιες αυταπάτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον overvolt είναι ο πρώτος Έλληνας modder στα ξένα forums. Δεν έχει καμία σχέση με δικηγορία. Όχι ότι δε θα μπορούσε κάλλιστα να είναι δικηγόρος, δε τρέφω τέτοιες αυταπάτες.

fixed :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σου πω τί μας είπε καθηγητής σε μάθημα σχετικό με ασφαλιστικές επιχειρήσεις και που εργάζεται σε κάποια ως στέλεχος. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς αυτή η περίπτωσή σου, αλλά επειδή άκουσα για μηχανή και ατύχημα θα στο πω.

Στα ατυχήματα αρκετοί δικηγόροι ξέρουν ότι πέφτουν γερές αποζήμιώσεις. Προσφέρονται να σου καλύψουν αυτοί τυχόν έξοδά σου και να σου δώσουν κάποια φαινομενικά καλή αποζημίωση(ειδικά αν σε κόψουν σε ανάγκη) ζητώντας σου πληρεξούσιο για να πάρουν αυτοί τα χρήματα από την εκδίκαση της υπόθεσης. Αναλαμβάνουν δηλαδή τα πάντα μετά.

Σου δίνουν λοιπόν εσένα τα ψηλά και οι ίδιοι τσεπώνουν την πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι σχετικά αυτά που λέω. Αλλά αν είναι μόλις έπεσες θύμα συντεχνίας, δυστυχώς και πρέπει να δράσεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη υπόθεση που είχα για παρόμοιο συμβάν και πληρωμή από ασφαλιστική και όχι από παρακαταθετικών και δανείων, δεν έδωσα καμμία εξουσιοδότηση που μου ζήτησε, τα παρέλαβα ο ίδιος και αμέσως προέβηκα σε τακτοποίηση των συμφωνηθέντων με τον δικηγόρο.

Επίσης να προσθέσω πως ο δικηγόρος δικαιούται τα συμφωνηθέντα από το εκδικασθέν ποσό και όχι τους τόκους αυτού. Επίσης εισπράττει και τα δικαστικά έξοδα όπου οφείλει, αν δεν έχει ήδη καταβάλλει, να τα αποδόσει στην εφορία. Μη ξεχάσεις να πάρεις κατά την εξόφληση του βεβαίωση εξόφλησης που να αναγράφει πως ουδεμία άλλη απαίτηση δεν έχει για την αμοιβή του.

Αυτά ελπίζω να μη ξέχασα κάτι σημαντικό.

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.

Εχω και εναν γνωστο δικηγορο αλλα λεω να τον ενοχλησω οταν θα εχω το χαρτι με την εξουσιοδοτηση που θα μου στειλουν μην τον ενοχλω 2 φορες.(δυστυχως το συγκεκριμενο ατομο το γνωρισα εφοσον ειχα βαλει αγνωστο δικηγορο στην υποθεση μου)

Εφοσον δεν εχουμε υπογραψει κατι εξ αρχης δεν νομιζω να χρειαζεται να μου δωσει βεβαιωση εξοφλησης.Το μονο που πιστευω ειναι οτι πρεπει να μου δωσει ενα χαρτι (αποδειξη να πω?) οτι παρελαβε χρηματα απο εμενα να τα περασω στην εφορια.Τωρα αυτο δεν με καιει και τοσο πολυ αφου δεν εχω και τα τρελα εισοδηματα .

Αυτο που λες με τους τοκους δεν το ηξερα αλλα αφου εγινε η εφεση και εκδικαστηκε και ο δικηγορος επρεπε να ειναι παρον εκει (πηγε και στην εφεση αλλα εγω οχι) δεν πρεπει να πληρωθει ολου του ποσου?Σιγουρα οταν συζητησαμε την πρωτη φορα μου ζητησε το 17% της αποζημειωσης ,δεν συζητησαμε κατι παραπανω.Επισης για δικαστικα εξοδα δεν ξερω ακομα αλλα εξ αρχης μου ειχε πει οτι ειναι μεσα στο αρχικο ποσο.

Τζωρτζη και σενα σου ειπε για εξουσιοδοτηση αλλα δεν το δεχτηκες?Δικηγορος ειναι τι μπορει να κανει δηλαδη αν τα εισπραξει αυτος.Βεβαια στα λεφτα ντροπες δεν υπαρχουν λεω ευγενικα οτι θα εισπραξω εγω .Ουτε το τελικο ποσο δεν ξερω ακομα.Επισης μου ειπε οτι οι τοκοι υπολογιζονται με ειδικο τοκο σε αυτες τις περιπτωσεις καπου στα 4% απο την πρωτη δικη.

Αυτα και ελπιζω να ξεμπερδευω αυτον τον μηνα ,απο το 2008 τραβιεμαι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σου πω τί μας είπε καθηγητής σε μάθημα σχετικό με ασφαλιστικές επιχειρήσεις και που εργάζεται σε κάποια ως στέλεχος. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς αυτή η περίπτωσή σου, αλλά επειδή άκουσα για μηχανή και ατύχημα θα στο πω.

Στα ατυχήματα αρκετοί δικηγόροι ξέρουν ότι πέφτουν γερές αποζήμιώσεις. Προσφέρονται να σου καλύψουν αυτοί τυχόν έξοδά σου και να σου δώσουν κάποια φαινομενικά καλή αποζημίωση(ειδικά αν σε κόψουν σε ανάγκη) ζητώντας σου πληρεξούσιο για να πάρουν αυτοί τα χρήματα από την εκδίκαση της υπόθεσης. Αναλαμβάνουν δηλαδή τα πάντα μετά.

Σου δίνουν λοιπόν εσένα τα ψηλά και οι ίδιοι τσεπώνουν την πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι σχετικά αυτά που λέω. Αλλά αν είναι μόλις έπεσες θύμα συντεχνίας, δυστυχώς και πρέπει να δράσεις αναλόγως.

Γνωριζω ποσο ειναι το ποσο που εκδικαστηκε και το οποιο αναφερεται και στην εφεση που μου εφερε στο σπιτι ο δικαστικος επιμελητης ,τους τοκους δεν ξερω μονο.Οποτε το ποσο περιπου το ξερω δεν μπορει να με κοροιδευσει σε αυτο.Επισης ακομα και να πληρωθει αντι εμενα πρεπει να μου δωσει τις αποδειξεις παραλαβης του ποσου.Ιδωμεν βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

γενικα το νομικο συστημα της ελλαδας,ετσι οπως γινεται σιγα σιγα συμφερει αρκετα τους δικηγορους (εκτος απο το φορολογικο φυσικα).Εαν λεμε αν ,καταφερει και βγαλει ακρη απο το ιντερνετε ο αιας και γλιτωσει 2 δεκαρες απο τον δικηγορο (που δεν νομιζω πως θα τις γλιτωσει ,γιατι για αμοιβες μηχανικων-δικηγορων παιζουν συντομα δικαστηρια) ,υπαρχουν ΤΟΣΕΣ μα ΤΟΣΕΣ παγιδες στην διαδικασια εισπραξης που ισως τον κανουν να ξανασκεφτει ολο αυτο ,οταν θαναι πια αργα.

Απο εκει και περα,ακρη με 3 γραμμες στο ιντερνετε,δεν βγαινει.Σε μια υποθεση με 10-100 εγγραφα,3 γραμμες σε ενα εγγραφο η μια προθεσμια,μπορουν να φερουν τουμπα τα παντα.

Φυσικα θα μου πει κανεις "αποκλειεται ο δικηγορος να τον εκμεταλλευεται?".Δεν το αποκλειω ,αλλα θα ηταν ανηθικο να ανοιξω τετοια κουβεντα,μιας και εχω γνωρισει αρκετα στριμμενα αντερα για πελατες που μου τα πρηζουν και κανουν κουτοπονηριες χωρις ναχουν ιδεα τι δουλεια ριχνω για αυτους.Για να το πω αλληγορικα ομως,οταν παω τον ροκκο για ευθυγραμμιση ,το να σφιξουν δυο βιδες και να δουν μια οθονη δεν μου φαινεται δυσκολο και ισως αυτα που μου παιρνουν ναναι πολλα για αυτο που κανουν.Αν παω να εξοικονομησω ομως λεφτα απο την ευθυγραμμιση,υπαρχει παντα ο κινδυνος να μου φυγει με καμμια 190αρα και τοτε ολα τα λεφτα του κοσμου δεν θα αξιζουν αυτο που θαχω παθει,και σε αντιθεση με τα λεφτα,δεν θα επιδιορθωνεται με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς. πολλές φορές στον δικηγόρο και στον μηχανικό δεν πληρώνεις τον χρόνο - όγκο εργασίας, αλλά το know how και τις ώρες διαβάσματος που έχουν πέσει (όχι στο πανεπιστήμιο - πριν 5 μήνες που βγήκε η σχετική νομοθεσία, οι 15 εγκύκλιοι και οι 30 τροπολογίες) ώστε σε μισή ώρα να ξέρει πώς να χειριστεί την υπόθεσή σου.

(και τώρα θα βγουν οι καλοθελητές και θα πουν για το καρτέλ μηχανικών δικηγόρων που θέλησε να μην συμμετάσχει το ΕΤΑΑ στο κούρεμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Θελω να ρωτησω εχουν βγει καποια χρηματα απο εκαθαρηση που εγινε στην επιχηρηση που δουλευα εδω και 7 μηνες οδηκηγορος θεωρισε για να παρω παραπανω χρηματα να του κανω αγωγη να τα παρω απο την ασφαλιστηκη του και την εκανα τωρα το τρεναρη μερα με την ημερα λεει οτι θα παρω την επιταγη και εχουν περασει 2 μηνες και ολο μου λεει αυριο και αυριο υπαρχη περιπτωση να μου εχει φαει τα χρηματα μου τι μπορω να κανω απο εδω και περα?

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2019 at 11:21 ΠΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Και μετά αυτοί δεν θέλαν να γίνει ο αγώνας, αλλά εμείς είπαμε όχι και μετά αυτοί...

 

 

Κουράζεις έτσι όπως γράφεις, να ξέρεις.

On 13/3/2019 at 10:01 ΠΜ, το μέλος Μαρμαν έγραψε:

Σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις ησουν σαφεις μαλλον σε ενοχλησαν αυτα που εγραψα οχι πως τα εγραψα εγω παντος την πηρα την απαντηση μου !ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και δινεται λυσεις στα προβληματα του κοσμακη ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ οπως λεει καποιος αλλος!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.