Jump to content



Recommended Posts

Ελπιζω να μην ξεχασανε να σου δωσουν 2ο σετ με mouse feet, θα τα χρειαστεις συντομα με αυτη τη μπουρδα για mousepad :p

xaxaxaxax:rofl:

έχεις δίκιο φίλε μου Grunt!! πάντως είναι καλό mousepad to destructor..απλά τρώει ta feets γρήγορα!!

Είπα να δοκιμάσω και τα Corepad και μετά να πάρω το zowie gf

IMG_1163.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αγαπητε Grunt ηθελα να τη συμβουλη σου μιας και εχω και γω το EC1 evo.

To χρησιμοποιω σε qck heavy και επειδη ιδρωνει η παλαμη, κατι συμβαινει στον σενσορα και το ποντικι υπολειτουργει. Το κυριως προβλημα ειναι οτι γλιστραει και δεν εχω καθολου τριβη, δηλαδη ελεγχο.

Μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιο αλλο Mousepad;

Μηπως θα επρεπε να δοκιμασω να αγορασω καποιο σκληρο;

Το hayate απο που το πηρες; Στο amazon μου αναφερει πως δεν μπορει να σταλει απο Ιαπωνια.

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Grunt ηθελα να τη συμβουλη σου μιας και εχω και γω το EC1 evo.

To χρησιμοποιω σε qck heavy και επειδη ιδρωνει η παλαμη, κατι συμβαινει στον σενσορα και το ποντικι υπολειτουργει. Το κυριως προβλημα ειναι οτι γλιστραει και δεν εχω καθολου τριβη, δηλαδη ελεγχο.

Μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιο αλλο Mousepad;

Μηπως θα επρεπε να δοκιμασω να αγορασω καποιο σκληρο;

Το hayate απο που το πηρες; Στο amazon μου αναφερει πως δεν μπορει να σταλει απο Ιαπωνια.

Σε ευχαριστω.

Παρε ενα μαυρο hien VE απτο site τους, το ιδιο το pad βγαινει 16 euro ~, μεταφορικα δεν θυμαμαι ποσο πανε, μπορει να σε χρεωσουν και 15 αλλα βρεξει χιονισει σε 1 βδομαδα θα το εχεις σπιτι σου :)

Buy ARTISAN HIEN VE Mouse pad for FPS game

Το hien value editon εχει καμποση στατικη τριβη και μπολικο feedback επειδη ειναι τραχυ, δεν νομιζω να σε χαλασει, εγω ειμαι με ενα zowie GTF προς παρων και ισως στο μελλον ξανα-αγορασω G-TF speed,τα GTF δεν στα προτεινω γιατι ειναι απτα πιο γρηγορα clothpad που υπαρχουν, οπως και το hayate που κοστιζει σχεδον 60 ευρω (!)

έρωτας το Άσπρο glossy

Οπως την βρισκει ο καθενας :p

Link to comment
Share on other sites

Ok, μολις παρηγγειλα με paypal το μαυρο Hien VE medium μεγεθος. 27 ευρω συνολο.

Απο 1 βιντεο που ειδα στο youtube (μονο ενα υπαρχει και παρολο που ο uploader μιλαει λιγο περιεργα αγγλικα) διαπιστωσα οτι θα εχω περισσοτερο ελεγχο απο το qck heavy και θα εχω καλυτερο stopping ελεγχο. Εχω και το razer goliathus control edition αλλα αποσο ειδα στο βιντυεο, ο τυπος αναφερει οτι το hien εχει καλυτερο ελεγχο.

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Θα ποσταρω εντυπωσεις μολις το πιασω και παιξω μαζι του.:happy2::happy2:

Θα επαιρνα το hayabusha πιθανως, αλλα δεν εχει διαθεσιμο αποθεμα αυτη τη στιγμη.

Με το G-TF speed επαιξα για δυο μερες αλλα δεν το αντεξα. Εχανα πολυ στο aim (παιζω μονο call of duty 4). Δεν ειχα δηλαδη σχεδον καθολου τριβη σε συγκριση με το razer control η ακομη και το qck heavy (οταν δεν ιδρωνουν τα χερια μου η οταν παιζω με γαντι.)

Έγινε επεξεργασία από OverPain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις επεστρεψα απο ολιγοημερες διακοπες και πηρα απ'το ταχυδρομειο το mousepad. Μακραν μεχρι στιγμης η καλυτερη επιφανεια που εχω νιωσει, σε συγκριση με qck heavy, razer control+speed, roccat taito και ss 4hd.

Συνδυαζει πιστευω την ταχυτητα του υφασματος και την τριβη του σκληρου.

Αλλα η μεγαλη μαλαμπιμπιμπ που εκανα ειναι πως δεν ειχα υπολογισει τις διαστασεις του medium και μολις ανοιξα τον φακελο, τρομαξα :-O

Ειναι πολυ μικρο και ακομη απορω γιατι δεν επελεξα για μερικα ευρω ακομη το large...

Τελοσπαντων, προσωρινα το εχω πανω απο το qck heavy και ελπιζω κατα τη διαρκεια των match να μην μου φευγει πολυ. (Ειμαι πολυ low sens gamer, 450 dpi στο ec1 και am, 0.9 ingame, 6/11 win, markc mousefix).

Οπως και να χει, η επιφανεια του ειναι απιστευτη και σιγουρα θα παω για το hayabusha στην επομενη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις επεστρεψα απο ολιγοημερες διακοπες και πηρα απ'το ταχυδρομειο το mousepad. Μακραν μεχρι στιγμης η καλυτερη επιφανεια που εχω νιωσει, σε συγκριση με qck heavy, razer control+speed, roccat taito και ss 4hd.

Συνδυαζει πιστευω την ταχυτητα του υφασματος και την τριβη του σκληρου.

Αλλα η μεγαλη μαλαμπιμπιμπ που εκανα ειναι πως δεν ειχα υπολογισει τις διαστασεις του medium και μολις ανοιξα τον φακελο, τρομαξα :-O

Ειναι πολυ μικρο και ακομη απορω γιατι δεν επελεξα για μερικα ευρω ακομη το large...

Τελοσπαντων, προσωρινα το εχω πανω απο το qck heavy και ελπιζω κατα τη διαρκεια των match να μην μου φευγει πολυ. (Ειμαι πολυ low sens gamer, 450 dpi στο ec1 και am, 0.9 ingame, 6/11 win, markc mousefix).

Οπως και να χει, η επιφανεια του ειναι απιστευτη και σιγουρα θα παω για το hayabusha στην επομενη αγορα.

Χαιρομαι που σε βολεψε :), πραγματικα το ζοριζεις το ποντικι, μηπως λεω μηπως τρως λιγο neg accel στην μαπα ? Παιζω με το τριπλασιο sens απο σενα και εχω το ποντικι στα 500hz μεσω hidusbf για να αισθανομαι καλυμενος ( αμα το παω 500hz μεσω του ιδιου του mouse τοτε η μητρικη κανει κατι κουλα και βλεπω 460-480hz στο mouserate.exe :S )

Οριστε και ενα guide για το hidusbf στα win7 [ame=http://www.youtube.com/watch?v=0_hZipKt72M&feature=plcp]Windows 7 64bit 500Hz USB Mouse Rate Tutorial - How to Overclock your Mouse - 1080p - YouTube[/ame]

Hayabusα ΜΗΝ το παρεις καλυτερα, ακουω οτι ειναι ενα πιο αργο hayate ( το οποιο ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ τραχυ ) με πολλα προβληματα στο tracking ESR - New gaming mouse development - Hardware Forum

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα το δοκιμασω. Ειχα κανει μια προσπαθεια με αυτο αλλα χωρις οδηγιες και μετα επρεπε να κανω image restore επειδη υπολειτουργουσαν ολες οι usb συσκευες.

Ναι εχεις δικιο, εχω και γω κατι χιλιαρια που και που στο mouserate checker. Αν το βαλω το mouse στα 1000 hz τοτε γινεται του κουτρουλη ο γαμος. Με το που το κουναω λιγο χωρις να κλικαρω τιποτα, δεξιοκλικαρει μονο του. Απ'οσο ειχα διαβασει στο overclock.net forum thread του am, εχει να κανει με ενα ευρος μητρικων, οποτε το αφησα στα 500 hz οπου φαινεται πιο σταθερο, αλλα και παλι με τις μικρες αυξομειωσεις.

Παντως, εχτες που επαιξα μερικα wars, δεν πιστευα πως ειχα τετοια αντανακλαστικα. Αυτοματως η ακριβεια του aim μου εφτασε στο απογειο της, οσο και αν εχω σκουριασει λογω της ηλικιας μου. Ακομη και οταν αρχισαν να ιδρωνιουν τα χερια μου σε 1v2/1v3 situations, δεν κωλοσα καθολου απο απωλεια τριβης. Πραγματικα το καλυτερο mousepad.

Ειχα την πεποιθηση πως χρησιμοποιωντας το QCK heavy που το προτεινει το 90% του fps community (quake, cod, cs, bf) και εχοντας απωλεια ακριβειας σε κρισιμες καταστασεις, νομιζα πως εφταιγε το optical sensor των zowie και ημουνε τοιμος να παραγγειλω κανα sensei. Ομως, αδιαμφησβιτητα, zowie am/ec1 evo και artidsan hien ειναι ο πιθο αγαπημενος μου συνδυασμος και αρχιζω να κερδιζω ξανα την αυτοπεποιθηση που ειχα οταν ημουν νεαροτερος και με καλυτερα reflex. Το μονο αρνητικο ειναι οτι το Mouse φευγει στον αερα οταν θελω να κανω καποια ξαφνικη κινηση προς τα πανω (nade η smoke/flash), αλλα αυτο εχει να κανει καθαρα με την βλακεια μου που πηρα το medium αντι του large.

Thanks Grunt, εισαι ο ηρωας μου :kiss:

Έγινε επεξεργασία από OverPain
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα το Hien MID Large, μιας και δεν αντεχα με τις διαστασεις.

Οποιος παιζει με μεγαλυτερο sensitivity απο μενα και θελει να δοκιμασει αυτο το αψογο mousepad, ας μου στειλει pm για να του το δωσω σε αριστη κατασταση (το χρησιμοποιω μολις 1 βδομαδα).

Buy ARTISAN HIEN VE Mouse pad for FPS game (Μεγεθος M, μαυρο).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24443]OverPain[/MENTION]

Για κανε μια συγκριση μεταξυ value edition και hien MID τωρα που εχεις και τα 2, βλεπεις καθολου jitter με τα 1150dpi οταν τραβας διαγωνιες γραμμες στο paint ? πως ειναι η στατικη τριβη ? Εμενα το value μου ειχε φανει αρκετα πιο αργο απτο HARD, σε σημειο που με κουραζε καποιες φορες, περα απτο παχος εσυ τι αλλες διαφορες καταλαβες ?

Link to comment
Share on other sites

450 dpi

cb7502fd.jpg

1150 dpi

5baa050e.jpg

2400 dpi

aa92897a.jpg

Ολα αυτα με το zowie am, το οποιο μου εχει βγαλει την πιστη μεχρι να το καταφερω ωστε να λειτουργει ομαλα και να μην ενεργοποιει τυχαια το δεξι κλικ απο μονο του οποτε το κουναω. Μαλλον ο sensor φταιει. Ευτυχως βρηκα μια usb θυρα την οποια την εκανα force στα 500 hz με τον οδηγο που παρεθεσες προηγουμενως ^^.

Να σε ρωτησω, το Tapefix Πιανει στα zowie; Το δοκιμασα, αλλα δεν ειχα καθολου επικοινωνια, οποτε μαλλον δεν χρησιμοποιησα καλη scotch tape.

Παντως τα αλλα mice Που εχω αυτη τη στιγμη (deathadder black edition, g400 και το προσφατως αγορασμενο roccat savu απο το οποιο εχω απογοητευτει) λειτουργουν ομαλα, παντα μιλωντας για το artisan hien.

Oσον αφορα το Hien MID, εχει λιγοτερη τριβη απο το VE που ειχα προηγουμενως (το πουλησα επειδη δεν επροκειτο να το χρησιμοποιυσα, καθαρα λογω μεγεθους), αλλα δεν εχω δει καμια απολυτως διαφορα σε σχεση με το VE. Αντιθετως, παρατηρω πως μπορω να εχω μεγαλυτερη ευκολια σε θεμα ταχυτητας, χωρις να θυσιαζω σε σημαντικο βαθμο σταθεροτητα.

Το παχος του ιδιο μου φαινεται με του VE, εκτος του οτι προκειται για αλλο υλικο, το οποιο "κολλαει" στο γραφειο.

Το εχω βαλει ομως πανω απ'το qck heavy, για να ξαπλωνει το χερι μου στο υφασμα του heavy και να εχω το Hien τερμα μπροστα, στις αριστερα και πανω ακρες του qck.

Βγαινω Off topic, ομως αν καποιος σκεφτεται να αγορασει το savu, να μην το κανει κατ'εμε. Να παει για zowie η αν δεν μπορει να διαθεσει 60+, ας παρει το g400.

To savu ειναι υπερβολικα ελαφρυ, με αποτελεσμα να χανω ευκολα στοχο σε κοντινες αποστασεις, οπου εκει χρειαζεται τριβη και σταθεροτητα στις νευρικες κινησεις του χεριου. Αντε να δω πως θα το επιστρεψω τωρα (μου χαν πει απο τα Public πως δεν δεχονται αλλαγες :wall: )

Έγινε επεξεργασία από OverPain
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.