Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

εχει ακομα τοσο απαραδεκτη ροδελα σε σχεση με αλλα;

εχουν ακομα προβληματα με batches/ποιοτητα;

και το βασικοτερο, το click latency ειναι ακομα στα υψη;

 

ψηνομαι φουλ να το τσιμπησω παροτι περιμενω το αβιορ αλλα....

Link to comment
Share on other sites

2 ατομα που εχουν κανει click latency test σε ESR και OCN λενε πως σε συγκριση με το g502 υπαρχει μονο 6ms lag

 

δεν ειναι   βεβαια τοσο "scientific" ο τροπος  δοκιμων τους -  οσο αυτουνου του τρελαρα απο το utmalesoldiersblog  

 

ροδελα λεει στο βιντεο οτι ειναι σχετικα καλη, το coating πρεπει να το "πετυχανε" επιτελους  ( μια ξεφλουδιζε - μια εκανε το ποντικι να γλιστραει παρολο που ειχες στεγνα χερια  ) 

 

αμα το φερει ο πατρινος εννοειται πως θα το παραγγειλω, ειναι ερωτας το σχημα του EC2 !! 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

ε νταξει 5 πανω 5 κατω δε με χαλαει αλλα κατι 20αρια που βαραγανε ειναι λιγο υπερβολικα...Τωρα για το θεμα ποιοτητας δεν ξερω, με το ec2 δεν εχω καποιο θεμα περα απ την χειροτερη ροδελα που εχω δει ποτε σε ποντικι...

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιξα απο κινηυο και δε το ειδα αναλυτικά. Τι να κανω ακριβως δε κατάλαβα? :/

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο σχεδόν τρία χρόνια μετο Evo ec1 έσπασε το έλασμα του διακόπτη στο αριστερό κουμπί . Μέχρι να το φτιάξω δεν την πάλεψα καθόλου με ενα παλιό Logitech .

Το άνοιξα με πολύ ζόρι γιατι η μια βίδα θελει τρίγωνο κατσαβίδι και ανοίγει δεξιόστροφα .

Τελικα έβγαλα το έλασμα απο το ενα πλαϊνό κουμπί και το έβαλα στο χαλασμένο .

Ελπίζω να αντέξει τρία χρόνια ακόμα [emoji1]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

public service announcement

 

ξεκινηστε το σκρουτζαρισμα  απο  30 μαρτιου - αρχες απριλιου, θα δειτε μια πολυ ευχαριστη εκπληξη   :D

 

το σκεφτομουνα για EC2 απο kustom pc uk, το εχει 50 λιρες + 12 μεταφορικα, μετα εκανα την μετρατοπη σε ευρω και δακρυσα :p

 

 @karmen1983,  βαλε το thread  στο "ποντικια και πληκτρολογια" section και κανε κατι με τα notification αν εισαι στο χερι σου, 10 μερες τωρα  βλεπω μονο τα  like και οχι τα mention - quote  :S 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προετοιμαζοντας το εδαφος .....

 

]http://imgur.com/IhwksQ8

 

:D

 

διαβαζω οτι ο PWM 3310 για καποιον περιεργο λογο εχει πολυ υψηλο LOD στο hayate, πιστευω οτι σε 2 βδομαδες απο τωρα θα το εχω εξακριβωσει, πληροφοριακα τα  νεα zowie εχουν 3  LOD setting .... 

 

There are methods to adjust LOD on the FK1 similar to how you change the polling rate on it.

The standard LOD out of the box is adjusted for cloth pads to be around 1.5 - 1.8 mm. However this would mean a higher LOD on a plastic pad (2.2 - 2.4 mm). To enable “plastic mouse pad mode” you have to hold Button 4 and Button 2 (back button on the side and right mouse button) while plugging the FK1 in. This causes the LOD to be around 1.5 - 1.8 mm on a plastic mouse pad (and around 1 mm on a cloth mouse pad)

To switch back to “cloth mouse pad mode” you have to plug it in while holding Button 4 and Button 1 (back button on the side and left mouse button).

Now there is also the so called “original mode”. This sets the LOD to be on a standard level and therefore should optimize the mouse compatibility for players with special material mousepads. It will have higher LOD than all other settings. So this is useful for those players who prefer a higher LOD (looking at you Dontspamme). You get the “original mode” by holding Button 4, 1 and 2 at the same time while plugging the FK1 in.

After setting the LOD once you don’t have to set it again every time you plug in the mouse, similar to the polling rate. I think it’s very nice that Zowie implemented a way to adjust LOD with the FK1 without software. You might not be able to finetune, but I think “low” and “high” LOD should be fine for most players anyway.

My experience with the modes:

Cloth mode on Qck+: 1 CD
Plastic mode on Qck+: did not track at 1 CD hight
Original mode: 2 CD

Only with original mode would the FK track on white paper.

 

http://www.overclock.net/t/1500615/zowie-fk1-competitive-gaming-mouse-review-by-ino

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

@GruntGR,

Ερωτήσεις! :D

H ροδέλα είναι ίδια με το παλιό? το click της ροδέλας πως το αισθάνεσαι ?

Είναι ελαφρύ σαν mouse?

Aυτό που λένε οτι είχαν lag τα clicks ισχύει?

Tα buttons είναι light ή stiff? Κουράζουν μετά απο χρήση? μπορείς να κάνεις εύκολα spamming? δεν έχει omron σαν το deathadder απο οτι ξέρω.

Δίνουν ακόμα extra mouse feet ?

Θέλω να πάρω ένα μικρότερο απο το deathadder σε μέγεθος, πιστευεις είναι κομπλέ σαν mouse? τι άλλο είναι στο ίδιο μέγεθος περίπου με αυτό?

Η απόκριση του είναι σαν του savu? που απο οτι έχω διαβάσει είναι απο τα ποιο lag free mouse.

Σε hard mat θα έχω κανένα θέμα ?

Απο που το πείρες και πόσο σε βγήκε?

 

Thanks, sorry για το πρίξιμο !

Link to comment
Share on other sites

1) ειχα πουλησει το evo πριν 2 χρονια, νομιζω ειναι λιγο καλυτερη και με περισσοτερα steps,  αλλα παραμενει χειροτερη απο την αισθηση που δινει αυτη του alcor / recon ή ακομα και αυτη του ninox aurora, μετρια πραγματα, το κλικ της εναι νορμαλ, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη πιεση για να ενεργοποιηθει 

2) το αισθανομαι σχεδον ιδιο με το αλκορ που ειχα  πανω απο χρονο (86g) λογω μεγαλων mouse feet ομως, το "stiction"  (στατικη τριβη ελληνιστι) ειναι τσιμπημενο στα περισσοτερα clothpad της συλλογης μου,  περιμενω QPAD UC v2 απο Δευτερα γιατι δεν εχω βγαλει ακρη ακομα, στο Infensus OP αλλαζει η τριβη συνεχεια,  στο hayate otsu γλιστραει ανετα και ταυτοχρονα ελεγχομενα, επισης  ειναι πολυεστερας οποτε η γλιστρα παραμενει σταθερη και δεν επηρεαζεται απο αλλους παραγοντες μεσα στην ημερα ( ιδρωτας - υγρασια στο δωματιο ) με ενοχλει ομως οταν τριβεται το δερμα απο πανω :p

3) δεν ειμαι ρομποτ για να μπορω να υπολογισω το lag ενος μικροδιακοπτη σε ms, ουτε εχω δει σχετικο γραφημα ακομα απο τον τρελαρα ( http://utmalesoldiers.blogspot.gr/2013/02/114.html ) οσοι το τεσταρανε με software λενε παντως οτι ειναι πιο χαμηλο απο τις πρωτες παρτιδες των FK1FK2  και ταυτοχρονα,  6-7 ms πιο αργο απο τα logitech που ειναι σχεδον αμεσα. ( 1-3ms ? )  

4) σπανια  σπαμαρω τα πληκτρα, αλλα δεν τα νιωθω  ουτε  μαλακα ουτε  σκληρα, τα βρισκω ισοροποιημενα και με πολυ ευχαριστο feedback

5) ναι

6) το EC2 ειναι για οσους θελουν "mini deathadder" , μονοδρομος αυτο το καλουπι εδω και 5 χρονια σχεδον.

7) savu και alcor εχουν χαμηλο malfunction speed σε αρκετες επιφανειες, και να μην κολλησουν ενω κανεις το flick, το perfect control speed ειναι οριακα χαμηλο οταν κανεις γρηγορα και μεγαλα swipe με αποτελεσμα να στριβεις καποιες φορες λιγοτερο αποσο εχεις υπολογισει,  ο pwm 3310 στο zowie ειναι αρκετα πιο αξιοπιστος, το εχω δοκιμασει σε 8 mousepad και σε ολα η αποκριση ητανε 1:1, το μονο που αλλαζε απο επιφανεια σε επιφανεια ητανε το LOD  (3 cd στο infesus, 1 στα υπολοιπα - 800dpi 500hz "original LOD mode" ) 

8) λιγο που το δοκιμασα σε power RX και steelseries SP δεν παρατηρησα κατι, ισως χρειαστεις στην πορεια ενα ζευγαρι speedy skates επειδη ειναι πιο παχια http://www.esportstore.com/for-zowie/zowie/speedy-skatez-for-ec 

9) skroutz it ! 62 ευρω + 3 τα μεταφορικα (?) 

 

large.gif

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

  Nov 14, 2015   Payment To

Chan Heen-Onn Mark
Completed
Details Payment To Chan Heen-Onn Mark 6Y47450452382033M   -€8.64 €0.00

-€8.64 EUR

 

 

2OSU4sJ.jpg

 

πρωτη φορα παραλαμβανω τοσο γρηγορα, ο φακελος εφυγε  17/11 

 

HOLY SHIT !! :D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"πολυ σκληροι  οι huano"

"φτηνιαρα zowie"

"omron or no buy"

 

λυσσαξατε :p 

ZOWIE REFRESHES ITS PRODUCT LINE UP

TAIPEI, Taiwan, Dec 10, 2015 – BenQ announces the launch of the new ZOWIE product lineup with refreshed brand design with the logo in red color and product packaging.

In addition, the ZOWIE ZA, ZOWIE FK and ZOWIE EC series will have two changes: lighter OMRON 20mil switches and a 16-step scroll wheel.

PR_MICE.png

The SR mousepad series will now be fully black and will have stitched edges, just like the TF-X series.

PR_mousepad.png

  
CAMADE will be released in black/red with the new logo to align with the new colors of the mice

PR_CAMADE.png

The new products will be available in all ZOWIE partners starting in December. For updates on the availability, be sure to stay tuned to the retailers’ webpages as well as our own facebook page –www.facebook.com/ZOWIEGEAR

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.