Jump to content


Επιδιόρθωση μιας Samsung TFT οθόνης


Recommended Posts

  • 5 months later...
Καλησπερα σας,

εχω μια lg flatron w227wd η οποια παρουσιαζει το ιδιο προβλημα..

Υπαρχει καποιο tutorial για να ξεκουμπώσω το πλαισιο?

Μια LG Flatron εφτιαξα και γω με βάση το λαμπάτο how-to μπορεί να μή διαφέρει το άνοιγμα της σε σχέση με την δικιά σου.

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/episkeyi-lg-l246wh-bn-a-la-thelab-113159.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

'Εστω και μετά από τόσο καιρό ένα μεγάλο ευχαριστώ στον topic starter .Εχθές παρέδωσε πνεύμα η 226 BW και ψαχουλεύοντας είδα το συγκεκριμένο τόπικ, άλλαξα πυκνωτές και όλα μια χαρά.Συνολικό κόστος επισκευής περί τα 7-8ευρώ

Έγινε επεξεργασία από liakos13
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια Samsung 226BW με αυτά τα στοιχεία πάνω στη πλακέτα IP-43130A, 226BW-VE, REV.0.0, 2007.04.18. Θέλω να αλλάξω όλους τους πυκνωτές και δεν ξέρω τα στοιχεία της μεγάλης (C105). Είναι στα 100μF ή στα 150μF? Έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να δω τι γράφει επάνω. Έχει επιδιορθώσει κάποιος το ιδιο μοντέλο ή κάποιος ξέρει τι πυκνωτή χρειάζομαι?

Ευχαριστώ.

post-1908-1416078971,7406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σήκωσες τον πυκνωτή και δεν διαβάζεται, μπορείς να βρεις στο άρθρο (σελίδα 3) την απάντηση που θέλεις.

Κατά πάσα πιθανότητα οι φωτογραφίες 3 και 5 την δίνουν ! :)

Καλό είναι να ελέγξεις και την ή τις διόδους ανόρθωσης του δευτερεύοντος και έχε υπόψη ότι μάλλον θα είναι Sotky,

όποτε μην παραξενευτείς με την χαμηλή Vf που θα δείξει το διοδόμετρο!

Καλή συνέχεια και καλώς όρισες (ενεργά :) ) στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επισκευή πριν 2-3 χρόνια μια LG Flatron L194WT. Κλασική αλλαγή πυκνωτών. Όλα οκ, μέχρι που πρόσφατα άρχισε να εμφανίζει μια κάθετη λεπτή πράσινη γραμμή. Πάμε για γδύσιμο πάλι ή δεν αξίζει σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

..ακόμα και μετά τους τρελούς επιστήμονες που αποφορτίζουν τους πυκνωτές με τα κατσαβίδια θα επιμείνω στην άποψή μου πως αν δεν έχουν κάποιο εμφανές σημάδι καταπόνησης οι input filtering πυκνωτές καλό είναι να τους αφήνετε στην ησυχία τους.

<!-- BEGIN TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> @Arkan <!-- END TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι πρόβλημα του panel.

Link to comment
Share on other sites

Αν σήκωσες τον πυκνωτή και δεν διαβάζεται, μπορείς να βρεις στο άρθρο (σελίδα 3) την απάντηση που θέλεις.

Κατά πάσα πιθανότητα οι φωτογραφίες 3 και 5 την δίνουν ! :)

Καλό είναι να ελέγξεις και την ή τις διόδους ανόρθωσης του δευτερεύοντος και έχε υπόψη ότι μάλλον θα είναι Sotky,

όποτε μην παραξενευτείς με την χαμηλή Vf που θα δείξει το διοδόμετρο!

Καλή συνέχεια και καλώς όρισες (ενεργά :) ) στην παρέα!

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά στο άρθρο επισκευάζουν μια Samsung 2232BW που έχει διαφορετικό power board από το δικό μου. Ο πυκνωτής είναι κολλημένος με κάποιο είδος θερμόκολλας και φοβάμαι να τον σηκώσω μήπως σπάσουν τα ποδαράκια του. Όσο για διόδους ανόρθωσης και διοδόμετρο είμαι παντελώς άσχετος απο ηλεκτρονικά, οι γνώσεις μου φτάνουν μόνο στο να λύσω την οθόνη και να βγάλω το power board. Eγώ θέλω να παραγγείλω τους πυκνωτές μόνο και για τις κολλήσεις και τα σχετικά θα βρω κάποιον ηλεκτρονικό. Ελπίζω κάποιος φίλος να επισκεύασε κάποια οθόνη με το ίδιο board και να ξέρει τι πυκνωτή χρειάζομαι.

..ακόμα και μετά τους τρελούς επιστήμονες που αποφορτίζουν τους πυκνωτές με τα κατσαβίδια θα επιμείνω στην άποψή μου πως αν δεν έχουν κάποιο εμφανές σημάδι καταπόνησης οι input filtering πυκνωτές καλό είναι να τους αφήνετε στην ησυχία τους.

<!-- BEGIN TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> @Arkan <!-- END TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι πρόβλημα του panel.

Δηλαδή να μην ασχοληθώ με τον μεγάλο καθόλου? Όντως δεν έχει κάποιο σημάδι φθοράς αλλά μια και θα αλλάξω τους υπόλοιπους έλεγα να άλλαζα και αυτόν.

Έγινε επεξεργασία από steve67
θελω να προσθεσω κατι ακομα
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την σωστή πρόταση του φίλου [MENTION=19339]roybatty[/MENTION], να τον αφήσεις στην ησυχία του τον πυκνωτή του πρωτεύοντος κυκλώματος.

Αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να τον αλλάξεις, επειδή οι πλακέτες μπορεί να διαφέρουν τοπογραφικά αλλά ενεργειακά δεν διαφέρουν τόσο πολύ, οπότε ένα πυκνωτής όπως αυτός που φαίνεται στις φώτο ή έστω και το επόμενο νούμερο σε χωρητικότητα θα σε καλύψει!

Και όσο για το ξεκόλλημα, άσε να στο κάνει ο μάστορας που θα σου κάνει τις αλλαγές να είσαι σίγουρος!

Καλή επιτυχία ! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Samsung 226BW με αυτά τα στοιχεία πάνω στη πλακέτα IP-43130A, 226BW-VE, REV.0.0, 2007.04.18. Θέλω να αλλάξω όλους τους πυκνωτές και δεν ξέρω τα στοιχεία της μεγάλης (C105). Είναι στα 100μF ή στα 150μF? Έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να δω τι γράφει επάνω. Έχει επιδιορθώσει κάποιος το ιδιο μοντέλο ή κάποιος ξέρει τι πυκνωτή χρειάζομαι?

Ευχαριστώ.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με ίδια νομίζω οθόνη πριν από κανένα εξάμηνο και άλλαξα μόνο τους φουσκωμένους και όλα καλά. Αν ο μεγάλος δεν έχει θέμα αστον όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω τον μεγάλο στην ησυχία του αφου δεν παρουσιάζει και κάποιο ορατό πρόβλημα αν και τον παράγγειλα μαζι με τους υπόλοιπους. Όταν τους παραλάβω και αλλάξω τους υπόλοιπους θα ενημερώσω πως πήγε το εγχείρημα. Για την ιστορία και μήπως κάποιο άλλο παιδί έχει το ίδιο πρόβλημα οι πυκνωτές είναι οι εξής:

1τμχ. 100μF 450V 105°C (ο μεγάλος)

5τμχ. 820μF 25V 105 °C

1τμχ. 22μF 50V 105 °C

1τμχ. 47μF 50V 105 °C

1τμχ. 2,2μF 50V 105 °C

1τμχ. 330μF 25V 105 °C

και τα στοιχεία του power board τα εξής:

Model. IP-43130A

226BW-VE REV.0.0

2007.04.16

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τοσα λιγα ευρω παραπανω που στοιχιζουνε οι ιαπωνικοι πυκνωτες, βαζουνε της πλακας? γνωριζει καποιος ποιες οθονες τουλαχιστον φορανε ιαπωνικους πυκνωτες, για να αποφευγουμε παρομοιες ταλαιπωριες?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ξεθάβω το θέμα για να ευχαριστήσω κι εγώ τον @qbiefox για τις οδηγίες και το βιντεάκι καθώς και τον @Seafalco για τα απαραίτητα extras (http://www.thelab.gr/topic/106596-επιδιόρθωση-μιας-samsung-tft-οθόνης/?p=1541720).

 

Η δικιά μου 2232bw κατασκευάστηκε Μάρτιο του 2008 στη Ρουμανία, οπότε άντεξε περισσότερο από τις δικές σας :lol: . Από συμπτώματα, άναβε για 2 δευτερόλεπτα και μετά σκοτείνιαζε, μόνο με φακό από κοντά διέκρινες ότι λειτουργεί.

 

Για μένα, η διαδικασία δεν ήταν τόσο απλή.

 

Πολλούς από τους πωκνωτές δεν τους βρήκα στα γνωστά μαγαζιά του κέντρου, με βασικό τον 820mF, πόσο μάλλον συγκεκριμένες μάρκες/σειρές/volt. Τελικά κατέφυγα σε online παραγγελία από ελληνική αντιπροσωπεία, με ελάχιστη παραγγελία 5 κομμάτια ανά τύπο πυκνωτή (οπότε μου περισσέψανε και για το μέλλον :p ) και το συνολικό κόστος τους μου βγήκε στα €17.

 

Μεγαλύτερη δυσκολία ήταν βέβαια η αποκόλληση. Μετράει βέβαια και ότι ήταν η πρώτη φορά που καταπιάστηκα με κάτι τέτοιο, η πρώτη μύτη που έβαλα στο κολλητήρι ήταν πολύ πλατιά (αργότερα έβαλα στρογγυλή όπως στο βίντεο και βελτιώθηκε), έπρεπε να χρησιμοποιήσω την τρόμπα 2-3 φορές σε κάθε οπή κ.ά.

 

Το χειρότερο στην περίπτωσή μου ήταν ότι τα ποδαράκια των παλιών πυκνωτών ήταν γυρισμένα full στην πλακέτα και όχι κάθετα προς τα πάνω όπως στο βίντεο. Έπρεπε να τα πιέζω με δύναμη για να ισιώσουν για να βγουν οι πυκνωτές, δε μπορούσα να αφαιρέσω όλο το πετρωμένο καλάι ανάμεσα στο γυρισμένο ποδαράκι και την πλακέτα και στο τέλος έκαψα και λίγο από την πλακέτα (αφαιρέθηκαν μικρά τμήματα από το πράσινο κομμάτι της). Παραδόξως, η οθόνη δούλεψε στο τέλος :happy: . Ελπίζω να αντέξει άλλα 7 χρόνια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά, για το "ξέθαμα" ! :)

Στις περιπτώσεις όπως ο δύσκολος πυκνωτής που ανέφερες, υπάρχουν διάφορα ενδεχόμενα.

Κατ' αρχήν μπορεί η εργοστασιακή κόλληση ναι είναι πιο "σκληρή" (να λιώνει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία), οπότε τσιμπάς το κολλητήρι λίγο ακόμα αν είναι ρυθμιζόμενο και είσαι οκ!

Η δεύτερη περίπτωση είναι η νησίδα μαζί με την μάζα του ακροδέκτη του πυκνωτή (συν την εσωτερική του κατασκευή) να έχουν αρκετά μεγάλη θερμοχωρητικότητα οπότε δεν χαμπαριάζουν με ψιλή μύτη.  Εκεί χρησιμοποιείς μια μύτη πιο χοντρή και ακόμα καλύτερα την φωρτώνεις και με λίγο καλάι, οπότε η μάζα της μύτης συν τη μάζα της λιωμένης κόλλησης, έχουν πλέον αρκετή θερμότητα αλλά και καλή δυνατότητα θερμικής σύζευξης (λόγω της λιωμένης κόλλησης), να περάσουν γρήγορα και αρκετή θερμότητα στην πλακέτα και να "υποτάξουν" το ατίθασο ποδαράκι !  :)

Και εδώ, στην περίπτωση που ένα σκληρό ποδαράκι έχει πάει τελείως κολλητά με την πλακέτα και δεν χωράει να μπει από κάτω η μύτη του κολλητηριού να την σηκώσει, μπορείς καθώς ζεσταίνεις, με ένα λεπτό ίσιο κατσαβιδάκι να το σηκώσεις, αν και εδώ, εκείνο το ανατριχιαστικό εργαλείο που έχουν οι οδοντίατροι για να σκαλίζουν τα δόντια (μοιάζει με αγκίστρι η άκρη του) είναι πολύτιμος βοηθός για να ξεδοντιάσεις την πλακέτα ! :hehe:

Καλές θεάσεις λοιπόν!  :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks!

 

Δυστυχώς, φαίνεται ότι ο ενθουσιασμός μου κράτησε λίγο, καθώς τώρα που άνοιξα ξανά το pc, κράτησε για 2 δευτερόλεπτα την εικόνα και μετά μαύρη οθόνη...

 

Προσωρινά δουλεύει (μετά από 2-3 κλεισίματα) αλλά μάλλον πρέπει να ψάξω αλλού για την πηγή του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην εμπειρία μου με την επισκευή της οθόνης, ελπίζοντας να μην είμαι πολύ off-topic.

 

Μετά την προσωρινή μου απογοήτευση (του παραπάνω post), φαίνεται πώς η οθόνη μου, μετά την επισκευή, έχει κάποια θέματα με την χαμηλή φωτεινότητα. Συγκεκριμένα:

 

  • Το πρόβλημα που είχε πριν την επισκευή, το παρουσίασε 1 μόνο φορά μετά την επισκευή (μέχρι τώρα), στην περίπτωση που η οθόνη βρισκόταν σε preset χαμηλής φωτεινότητας και έκανα εκκίνηση του υπολογιστή. Εφόσον γίνει εκκίνηση σε υψηλή φωτεινότητα και την κατεβάσω εν λειτουργία, δείχνει να μην έχει θέμα

 

  • Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση λειτουργίας και από τα κουμπάκια της οθόνης βάλω preset χαμηλής φωτεινότητας (text, internet), ακούγεται συνεχόμενος διακριτικός ήχος ρεύματος από την οθόνη. Το ίδιο γίνεται αν μειώσω τη φωτεινότητα από το 100% προς το 0%, σταδιακά αυξάνεται το ΜΠΖΖΖΖΖΖΖΖ (όπως αναφέρεται εδώ:http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=48186, το έλυσα μερικώς έτσι: http://www.silentpcreview.com/stop_lcd_whine - ελάττωση φωτεινότητας από ρυθμίσεις γραφικών και όχι οθόνης).

Είναι πιθανό να υπήρχε και παλιά ο θόρυβος κι εγώ να μην άλλαξα ποτέ τις ρυθμίσεις για να τον προσέξω, τι να πω. 

 

Πάντως, το μόνο που παρατηρώ είναι ότι αν ανοίξω την οθόνη με ενεργοποιημένο τον υπολογιστή, κάνει μερικά ανεπαίσθητα κυματάκια/τρεμοπαίγματα, κάτι που είχε και λίγο καιρό πριν χαλάσει. Εάν ανοίξω πρώτα την οθόνη και μετά κάνω boot το pc, όλα φαίνονται ΟΚ μέχρι και σήμερα.

 

Συνεπώς, ο οδηγός με βοήθησε να αναστήσω την οθόνη μου με επιτυχία :) , παρά τις δυσκολίες και τα λάθη που έκανα στην πορεία. Το θέμα μου είναι αν υπάρχουν άλλα κομμάτια που χρήζουν επισκευής/αντικατάστασης (backlight, inverter), μιας και στο διάβασμα στην οθόνη βοηθάει να μην είναι υψηλή η φωτεινότητα, ή καλύτερα να μη την πειράξω παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια για το θέμα! Πολύ ενδιαφέρον και λειτουργικό!

Στην δική μου περίπτωση θέλω τη γνώμη/συμβουλή σας. Χρησιμοποιώ 2x Samsung 2493HM αρκετά χρόνια τώρα.
Το τελευταίο εξάμηνο μου έχουν εμφανίσει και οι 2, αλλά στη μία είναι πιο έντονο, ένα φαινόμενο σαν burn in...
δεν καίει την εικόνα.. αλλά στο περίγραμμα πχ κάποιου πλαισίου/παραθύρου με έντονη αντίθεση ή σε κείμενο,
κάνει μια ασπρίλα ως περίγραμμα. Το φαινόμενο εμφανίζεται στο τμήμα της οθόνης από την κορυφή μέχρι το μέσο
για την μία και από την κορυφή μέχρι το 1/5 του ύψους της άλλης.

Το μερικώς ευχάριστο, είναι πως αν τις κλείσω από το τροφοδοτικό, όπου στην ουσία αποφορτίζω το κύκλωμα.
Το ερώτημά μου είναι.. αυτό οφείλεται σε κάποιον/κάποιους πυκνωτές? Έχω δουλέψει στο παρελθόν κολλητήρι, οπότε
φαντάζομαι δεν θα 'ναι πρόβλημα.

Θα μου πεις γιατί δεν ανοίγεις να δεις τι παίζει; Δυστυχώς τα monitors δουλεύουν αρκετές ώρες καθημερινά για δουλειά.
Αν θα μπω στη διαδικασία θα προτιμούσα να χάσω το λιγότερο δυνατό χρόνο. Γι αυτό και σας απευθύνω την ερώτηση,
αν γνωρίζεται το πρόβλημα και αν οφείλεται σε πυκνωτές. Αν το πρόβλημα είναι πολυπλοκότερο και συνάμα πιο δαπανηρό,
θα πρέπει να πάρω μάλλον την απόφαση να τις αντικαταστήσω..

Ευχαριστώ, για όποια βοήθεια.

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.