Jump to content



Επιδιόρθωση μιας Samsung TFT οθόνης


Recommended Posts

Τα ίδια έκανε και η Samsung T200HD μου.. τώρα που και που το βλέπω και στην Samsung BF740 να αργεί... αλλα λόγο που δεν το κατέχω με τα ηλεκτρονικά, δεν θέλω να μπλέξω και να την κάψω την οθονούλα :p

Link to comment
Share on other sites

Με αντικατάσταση χαλασμένου πυκνωτή έχω σώσει και ένα ups πριν από κανα μήνα. Εχει μια φασαρία η διαδικασία αλλά αν πετύχει σου αφήνει μεγάλη ικανοποίηση.

@ qbiefox συγχαρητήρια για το άρθρο. Ισως ωθήσει περισσότερο κόσμο να ψάχτεί λίγο παραπάνω πριν πετάξει κάποια συσκευή ως άχρηστη

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει πριν κανα χρόνο (ίσως 2), μέχρι που ψόφησε τελείως πλέον :p

Αν θέλει να το δοκιμάσει κάποιος και φοβάται, μπορεί να τσεκάρει έναν άλλον οδηγό που έχει περισσότερες εικόνες για την αποσυναρμολόγιση της οθόνης ;)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αφαίρεσης των παλιών πυκνωτών ήταν απλή. Λιώνουμε εναλλάξ (1-2 φορές) την κόλληση στα pins του πυκνωτή, και τραβάμε ελαφρά έτσι ώστε να βγει το κολλημένο pin

επι του συγκεκριμένου καλό θα ήταν να χρησιμοποιείται αυτό αντί της αναφερόμενης τεχνικής η οποία εγκυμονεί κίνδυνο καταστροφής του pcb

Παρ' όλα αυτά το άρθρο ήταν πολύ καλό !

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έκανε και η Samsung T200HD μου.. τώρα που και που το βλέπω και στην Samsung BF740 να αργεί... αλλα λόγο που δεν το κατέχω με τα ηλεκτρονικά, δεν θέλω να μπλέξω και να την κάψω την οθονούλα :p

Εντάξει και εμένα είχε φτάσει σε σημείο να κάνει 1ώρα+ να ανοίξει και δεν έμπαινα στον κόπο.. Τελικά έμεινα 1 σ/κ χωρίς οθόνη και την πήγα στα qbielabs :dance3:

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλή σε όσους μπουν στη διαδικασία :

όσοι αντικαθιστούν πυκνωτή, ΠΡΙΝ τον τοποθετήσουν, ας πάρουν το πολύμετρο και ας μετρήσουν, βγάζει αυτός τα μF που υπόσχεται; αν ναι συνεχίζουμε και τον τοποθετούμε, αν όχι δοκιμάζουμε κάποιον άλλο. Σας το λέω γιατί την πάτησα έτσι σε μια gigabyte motherboard στην οποία είχα αλλάξει 18 πυκνωτές! και κάποιος από τους 18 δεν ήταν καλός (και ας ήταν καινούριος!), οπότε έπρεπε να μπω σε διαδικασία να τους αφαιρώ όλους και να βρω ποιος είχε πρόβλημα.

Όσο καλός και άρτιος φαίνεται εξωτερικά ένας πυκνωτής, μπορεί παρ όλα αυτά να έχει πρόβλημα (ακόμη και καινούριος).

Έχω μια CRT οθόνη 21' viewsonic. P815 (Panasonic HV12S chassis) και έχει ένα σύνθετο πρόβλημα, όποτε θέλει την ώρα που ανάβει μπορεί να κάνει τσάφ και να σβήνει αλλά αμέσως να επανέρχεται. Δεν έχω τον εξοπλισμό για να την ελέγξω αλλά την έχω στην άκρη για ανταλλακτικά (έχω άλλες 2 ίδιες).

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχουν και οι LG και από ότι βλέπω η διάταξη των ηλεκτρονικών δεν διαφέρει και πολύ... η δικιά μου (μια παλιά L1952TQ-SF) έχει δρομολογηθεί για την ίδια επέμβαση μετά από λειτουργία σχεδόν 6 ετών.

Link to comment
Share on other sites

μου έβαλες ιδέες με την 24" LG μου 1920x1200, που τα τιναξε περυσι...

αναβε μονο αν εμενε πολυ ωρα σβηστη, και για λιγο.

οταν αναβε, μετα απο 2-3 λεπτα παραμορφωνε τα χρωματα (πεταγε κατι πρασινα), και στο τελος εσβηνε τελειως...

λετε να ειναι το ιδιο προβλημα με πυκνωτες???

edit: LG L246WP-BN αυτή πρεπει να ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Well done!

Κ οσο για τον επιλογο, ακομα κ παντελως ασχετος να εισαι, αν εχεις ορεξη κ εργαλεια, παρε μια παλια mobo-gfx/sound card-you name it και κανε οση εξασκηση θες χωρις ρισκο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά!!:T: Μήπως γίνεται να βγάλετε και ένα άρθρο

πως να επισκευάσετε την GeForce κάρτα γραφικών σας??..:p:innocent:

έχω να δωσω στην επιστήμη μια NVIDIA 8800 GTS 640MB για τα αναλογα πειράματα...χεχε!

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια samsung t220hd που ειναι και τηλεοραση,

οταν εχω επιλεξει source hdmi ή dvi ή d-sub και την κλεισω, οταν την ανοιγω ακουγεται ενα απαλο σφυριγμα

οταν βαζω source tv και κλεισει μετα ανοιγει χωρις να σφυριζει.

λετε να την ανοιξω μην εχει τιποτα φουκομενους πηκνωτες ή θα οφειλεται αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.