Jump to content



SSDs vs HDDs in Real Life Scenarios


crmaris

Recommended Posts

Συγχαρητήρια Άρη πολύ καλό άρθρο. Με τις τιμές που πιάσαν πλέον οι μηχανικοί δίσκοι και τις τιμές που έχουν οι μικροί SSD το σκέφτονται πλέον περισσότεροι να αποκτήσουν έναν SSD. Που οι άλλες εποχές που είχες με 52€ 1Τb Samsung F4 και ήθελες ~120€ για 60-80Gb μέτριο SSD.

Σελίδα 4

Windows startup time έχεις τον πίνακα με τίτλο "Software compilation" με νούμερα 126,37 (Seagate) και 91,52 (Agility) και γράφεις από κάτω:

Τι να σχολιάσω εδώ! Δέκα ολόκληρες φορές πιο αργός ο HDD από τον SSD. Όσοι έχετε ακόμη HDDs για το λειτουργικό σας προλαβαίνετε να διαβάσετε ακόμη και εφημερίδα μέχρι να κάνει boot το PC.

Κάπου έχει κάποιο λάθος νομίζω.

Σελίδα 6

Το συγκεκριμένο τεστ δεν τρέχει disk traces αρά μερικά ρεαλιστικά σενάρια, οπότε έχει μεγάλη σημασία ο χρόνος που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί μιας και δίνει μια γενική εικόνα της ταχύτητας του δίσκου σε ένα μεγάλο εύρος εφαρμογών.

Σελίδα 10

Βέβαια η έλευση των SSDs δε σημαίνει αυτόματα και το τέλος των HDDs μιας και όπως είδαμε στην προηγούμενη σελίδα ακόμη ο λόγος τιμής/χωρητικότητας των μηχανικών δίσκων παραμένει ιδιαίτερα υψηλός.

Ο λόγος τιμής/χωρητικότητας είναι χαμηλός. Το αντίστροφο χωρητικότητα/τιμή είναι υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
Συγχαρητήρια Άρη πολύ καλό άρθρο. Με τις τιμές που πιάσαν πλέον οι μηχανικοί δίσκοι και τις τιμές που έχουν οι μικροί SSD το σκέφτονται πλέον περισσότεροι να αποκτήσουν έναν SSD. Που οι άλλες εποχές που είχες με 52€ 1Τb Samsung F4 και ήθελες ~120€ για 60-80Gb μέτριο SSD.

Σελίδα 4

Windows startup time έχεις τον πίνακα με τίτλο "Software compilation" με νούμερα 126,37 (Seagate) και 91,52 (Agility) και γράφεις από κάτω:

Κάπου έχει κάποιο λάθος νομίζω.

Σελίδα 6

Σελίδα 10

Ο λόγος τιμής/χωρητικότητας είναι χαμηλός. Το αντίστροφο χωρητικότητα/τιμή είναι υψηλό.

Τα γραφήματα αλλάξανε αφού ανέβηκε το άρθρο σε καινούριο φορματ και έγινε ένα μπέρδεμα το οποίο φτιάχτηκε τώρα.

Το άρα είναι αλλά μεταμφιεσμένο σε άρα!! Και το υψηλός έγινε χαμηλός.

Link to comment
Share on other sites

Υπερπλήρες και κατατοπιστικό to the point το άρθρο/review. Εύγε.

Για τα αποτελέσματα δεν έχω να αναφέρω κάτι. Τα τελευταία 4 χρόνια ο Πέτρος και 3 εγώ αυτά λέμε... Απλά κάποιοι φροντίζουν να παραπληροφορούν για τα μειονεκτήματα περισσότερο, χωρίς να έχουν καν δοκιμάσει Solid State Drive, απλά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου αρη πολυ καθαρη και ουσιωδες συγκριση εκανες, πιστευω οτι οι περισσοτεροι που διαβασαμε το αρθρο σου πηραμε πολλες εξτρα πληροφοριες που χρειαζομασταν οταν στρεψαμε το βλεμα μας προς τους ssd, να σε καλα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11686]Nkapa[/MENTION] για λειτουργικό σύστημα ειναι τούμπανοι ακόμα και οι μικροί ssd.Εκεί βλέπεις μεγάλες διαφορές σε σχέση με μηχανικό στο boot,ανοιγμα εφαρμογών.

Για ταινίες και games ακόμα και κατι παλιοί sata 1 hdd κάνουν την δουλειά μια χαρά,διαφορές θα εβλεπες μόνο αν μετέφερες συχνα μεγάλα αρχεία.

Με τις γραμμές που εχουμε Ελλάδα το βρίσκω δύσκολό να ειναι συχνό φαινόμενο.Οπότε και ενας 60-120Gb ειναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι... μπραβο! To the point!

ΥΓ: Υπαρχει καποια εξηγηση γιατι στο Photoshop Image Processing δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα?

Από ότι βλέπω και στο TPU όπου χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο τεστ, οι διαφορές στους SSDs είναι πάρα πολύ μικρές της τάξης του δέκατου του δευτερολέπτου. Μάλλον παίζει ρόλο το ότι στο συγκεκριμένο τεστ το λούκι το τραβάνε πιο πολύ η CPU/GPU και μετά ο δίσκος. Αλλά αφού τα πρώτα είναι ίδια σε κάθε δοκιμή βλέπουμε το impact του δίσκου στο τελικό αποτέλεσμα μιας και στη συγκεκριμένη δοκιμή το photoshop κάνει συχνή χρήση του scratch partition. Και τέλος πιθανόν να υπάρχει και ένα bottleneck από το CPU του test PC αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω για έναν 2500-2600K αποκλειστικά και μόνο για αυτό το PC. Αν εμπλακώ σοβαρότερα στα SSD reviews ίσως το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το review

Καλοι οι ssd αλλα πολλοι ακριβοι,για την ωρα κοιταζω τους hybrid SSD HYBRID SSD - Εσωτερικοί Σκληροί Δίσκοι | Skroutz.gr

Εχετε γνωμη?

Μια υβριδική λύση είναι αυτό που θα περίμενε κανεις. Κάτι ανάμεσα στα 2.

Ένα τιπ: Όλος ο υπολογιστής είναι δομημένος πάνω στην υβριδική λογική. Από τους καταχωρητές γενικής χρήσης στη RAM μέσω 3 επιπέδων cache και από αυτή στους μηχανικούς μέσω SSD. Για μέγιστη απόδοση, βάλε 1ΤΒ RAM με UPS από πίσω (yeah right).

Το χρυσό αυγό θα είναι το βέλτιστο πάντρεμα μεταξύ όλων αυτών των επιπέδων ή η παράκαμψη όσων μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας. Όσο η απόδοση των υβριδικών λύσεων θα βασίζεται σε λογισμικό, θα υπάρχει ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

SSDs vs HDDs in Real Life Scenarios
Υπερπλήρες και κατατοπιστικό to the point το άρθρο/review. Εύγε.

Για τα αποτελέσματα δεν έχω να αναφέρω κάτι. Τα τελευταία 4 χρόνια ο Πέτρος και 3 εγώ αυτά λέμε... Απλά κάποιοι φροντίζουν να παραπληροφορούν για τα μειονεκτήματα περισσότερο, χωρίς να έχουν καν δοκιμάσει Solid State Drive, απλά έτσι.

Τον σκοπό του review δεν τον κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής.

1. Είναι real life σενάριο να έχεις ολόκληρο το υλικό σου σε SSD και να το επεξεργάζεσαι από εκεί(winrar, mp3 conversion, video editing κτλ.) όταν η χωρητικότητα ενός σχετικά προσιτού μοντέλου δεν ξεπερνάει τα 120Gb;

2. Υπάρχει επάγγελμα ή τέλος πάντως κάποια απασχόληση που να απαιτείται να ανοιγοκλείνεις προγράμματα όλη την ώρα;

3. Πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε τον ssd σας για δεδομένα πέρα από προγράμματα; Και αν το έχετε κάνει πόσο σας στοίχισε;

Μα το Θεό!!!!! Είμαι τόσο μαλκς όταν λέω ότι αν το υλικό σου είναι σε παλιό σκληρό το bottleneck βρίσκεται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

indeed, αν βάλουμε μέσα προγράμματα και παιχνίδια, τα 120GB είναι αρκετά για ενα λειτουργικό

Τα υπόλοιπα (που μας οδήγησαν στο 1ΤΒ αποθηκευτικών χώρων) περιλαμβάνουν ταινίες (που σπάνια βλέπουμε 2η φορά) τραγούδια (μιλάμε για ώρες αναπαραγωγής) και images προγραμμάτων και παιχνιδιών (που συχνά μαζεύουν ψηφιακή σκόνη)

τα παραπάνω από προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγινα και quote, να απαντήσω; ευχαριστώ.

1) Ότι download κάνω μέσω του IDM, γίνεται πρώτα download σε πρόχειρο φάκελο μέσα στο C και μετά αποσυμπίεση και μεταφορά εκεί που πρέπει (data storage).

2) Με mp3 δεν ασχολούμαι, αλλά τα ConvertXtoDVD που κάνω, τα κάνω στον SSD, γιατί μία φορά έγινε το εξής απλό: Τη στιγμή που έκανα μετατροπή στο raid5 (storage) κατέβαζα ταυτόχρονα με το IDM 4 αρχεία... το raid5 ζορίστηκε τόσο πολύ που λόκαρε και κράσαρε. 7,5 ώρες μετά που τελείωσε το rebuild δεν ξαναδοκίμασα την τύχη μου.

Αυτά στο desktop. Στο laptop λοιπόν μου μόνο ο SSD υπάρχει εγκατεστημένος, δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Δεν ξέρω για τις ανάγκες σου και τον τρόπο που λειτουργείς. Πάντως εγώ τυχαίνει να επεξεργάζομαι πράγματα που υπάρχουν καιρό μέσα σε δίσκους. Οπότε μαζεύεται πράγμα όπως καταλαβαίνεις.

Δεν αποφασίζω από την πρώτη στιγμή τί θα κάνω με ένα αρχείο. Γιατί πρώτον δεν ξέρω πότε θα παραστεί ανάγκη και δεύτερον γιατί κάποιες φορές βαριέμαι να επεξεργαστώ κάτι από τη στιγμή που το δημιουργώ;

Διαφορετικά θα είχα μόνο έναν ssd για προγράμματα και έναν αργό εξωτερικό για ταινίες και mp3.

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ έχω μόνο έναν SSD για προγράμματα και ένα raid5 για τα data.

Τα πράγματα είναι απλά και το λέμε πολύ καιρό. Έχουμε μάθει να λειτουργούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο γιατί υπήρχε θέμα με το storage σύστημα των υπολογιστών. Οι SSD αυτά τα bottlenecks τα ξεπερνούν. Ας μάθουμε κι εμείς να λειτουργούμε με διαφορετικό τρόπο.

Απλά παραδείγματα:

1) Schedule backup του λειτουργικού συστήματος με το Windows 7 backup.

Με μηχανικό δίσκο θα το καταλάβεις σίγουρα πως εκείνη τη στιγμή το σύστημα κάνει κάτι γιατί σχεδόν τίποτα δεν αποκρίνεται. Με τον SSD τρέχει στο background και το καταλαβαίνεις μόνο όταν τελειώσει λόγο της ενημέρωσης

2) Antivirus scanning. Ότι και με το απόπανω. Τη στιγμή που γίνεται scan με το οποιοδήποτε antivirus software, λόγο του μεγάλου access που ζητείται στο σύστημα αποθήκευσης, το σύστημα ζορίζεται, πολύ. Με τον SSD αυτό δεν το καταλαβαίνεις.

Τα παραπάνω είναι απλά πράγματα που κάνει σχεδόν όλος ο κόσμος και όταν είναι κάτοχος μηχανικού ξέρει πως εκείνη τη στιγμή αδυνατεί να κάνει κάτι άλλο.

Ναι, μπορείς όντως να μην κάνεις τίποτα και να ζήσεις έτσι. Αυτό που λέμε είναι πως υπάρχει εναλλακτική. Το multitasking το οποίο ο Άρης δεν έδειξε στο review, έχει τόσο μεγάλες διαφορές από HDD σε SSD που πραγματικά πρέπει να το δεις για να πάθεις ένα μικρό σοκ και να αναρωτηθείς πως δούλευες τόσο καιρό.

Φυσικά τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Κι εγώ με μία GXT480 είμαι εδώ και 2.5 χρόνια γιατί πολύ απλά δεν μου χρειάζεται πιο ακριβή κάρτα. Αλλά δεν μπορώ να βγω και να πω στο GTX680 thread στους gamers "Σιγά μωρέ και εγώ την ίδια δουλειά κάνω με εσάς", απλά με λιγότερα FPS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.