Jump to content



Headphones(gaming, hifi, high end): Μερικά δεδομένα


Recommended Posts

Σύντομη Εισαγωγή:

Σκέφτηκα να δημιουργήσω το συγκεκριμένο thread με αφορμή την αντιπαράθεση σχετικά με τις ποιοτικές διαφορές ανάμεσα σε gaming και hifi ακουστικά, μιας και βρήκα πρόσφατα αντικειμενικά review. Στόχος είναι πρώτον, να δούμε τί πραγματικά ισχύει, δεύτερον, να ενημερωθεί ο κόσμος για την ύπαρξη χρήσιμων site με αντικειμενικές αξιολογήσεις και τρίτον να γνωρίζουν όλοι πώς ερμηνεύονται αυτές. Έτσι κάθε φορά που θα ανοίγει θέμα με headphones/headsets θα υπάρχει κάτι έτοιμο για να λινκάρω/ουμε.

Οι αντικειμενικές μετρήσεις δεν υποκαθιστούν σε καμία περίπτωση τις ακροάσεις, αλλά βοηθούν τον υποψήφιο αγοραστή να αποφύγει κάκιστες κατασκευές(ανεξαρτήτως τιμής) πριν καν τις δοκιμάσει. Προσωπικά έχω αγοράσει ακουστικά βάσει μετρήσεων και το αποτέλεσμα στην πράξη ήταν πολύ κοντά στο προσδοκώμενο βάσει των πρώτων.

Πρώτα οι ερμηνείες:

1) Frequency response:

Φανερώνει τη σωστή ή μη ενίσχυση όλων των συχνοτήτων.

Καλά παραδείγματα:

-Sennheiser hd 800, msrp 1400$

freq.gif

Τα συγκεκριμένα ακουστικά θεωρούνται από τα πιο ουδέτερα της αγοράς. Η γραμμή της απόκρισης συχνοτήτων είναι ομαλή χωρίς μεγάλα "δόντια". Πέφτει λίγο μετά τα 1.000Hz κάτι που υποδηλώνει ευχάριστο και όχι τραχύ ήχο στις μεσαίες συχνότητες. Τέλος έχει μια ομαλή άνοδο προς τα 10.000Hz με στόχο τη δημιουργία "ανοιχτού" πλούσιου σε ψηλές συχνότητες ήχου. Λίγο πριν τα 10Khz και μετά οι ανωμαλίες οφείλονται περισσότερο στη μεθοδολογία μέτρησης και δεν πρέπει να προβληματίζουν. Ο ήχος μένει μέσα στα πλαίσια των μαύρων διακεκομμένων γραμμών κάτι που υποδηλώνει καλή ισορροπία ανάμεσα σε όλες τις συχνότητες.

-Sennheiser hd 650

freq.gif

Ουδετερότητα με οπισθοχωρημένα πρίμα

-Beyerdynamic DT 860

freq.jpg

Ουδετερότητα με έμφαση στα πρίμα.

Παραδείγματα προς αποφυγή:

-Sony MDR-DS6000

freq.gif

Θαμμένα πρίμα και μεσαίες. Μουντός ήχος

-Denon AH-NC732

freq.gif

Γενικά ανώμαλη ενίσχυση και θαμμένα πρίμα.

Προσέχουμε τα εξής:

1. Ομαλότητα χωρίς απότομες αυξομειώσεις("δόντια") μέχρι τα 10Khz περίπου.

2. Ο ήχος πρέπει να ξεκινάει ψηλά από τα μπάσα πέφτοντας προς το κέντρο, γιατί τα ακουστικά χρειάζονται μια μικρή υπερβολή στις χαμηλές ώστε να ακουστούν φυσικά στο αυτί μας.

3. Το επίπεδο των πρίμων εξαρτάται από το τί ήχο θέλει να πετύχει ο κατασκευαστής. Οι υπερβολές πάντως δεν είναι επιθυμητές(π.χ. superlux 668).

4. Οι μεσαίες προς ψηλές νότες(3.000 Hz έως και τα 7.000 Hz περίπου) δεν πρέπει να προεξέχουν πολύ γιατί ο ήχος θα έχει μεταλλική χροιά και τραχύτητα. Ειδικά η υπερβολή στα 6.000 Hz μεταφράζεται σε συριστικό(τσιριχτό) ήχο. Δοκιμάστε το με equalizer και θα καταλάβετε.

5. Να μην υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις ανάμεσα στις διάφορες περιοχές του φάσματος(μπάσα, μεσαία, πρίμα)

2) Παραμόρφωση:

Παραμόρφωση ανά συχνότητα. Όσο χαμηλότερη τόσο το καλύτερο. Συνήθως μετριέται στα 90db ή και στα 100db.

-Μία καλή περίπτωση. Sennheiser Hd 800

thd.gif

Οι παραμορφώσεις όλων των συχνοτήτων κάτω από το 0,5%.

-Μια ακραία άσχημη περίπτωση. Sakar International Gummy Bears.

Sakar-Gummy-Bear-Headphones-Distortion-Graph.jpg

Τεράστιες παραμορφώσεις στις μεσαίες και αρκετά υψηλές προς τα μπάσα, αν και κάτω από 1%.

3) Απόσβεση ανά συχνότητα:

Πόσο γρήγορα εξαφανίζεται ένας ήχος μόλις σταματήσει η αναπαραγωγή του. Όσο ταχύτερη σε όλες τις συχνότητες τόσο καθαρότερος ο ήχος. Αν σε μια συχνότητα υπάρχει "οροσειρά" που έρχεται προς το μέρος σας τότε αυτό σημαίνει ανεπιθύμητο συντονισμό στην συγκεκριμένη συχνότητα.

-Το ιδανικό

86a51a72eda951d544224800ed1ae5f8.png

Ακαριαία απόσβεση όλων των ήχων.

-Μία πολύ καλή περίπτωση. Beyerdynamic DT 770 pro(από τις καλύτερες που υπάρχουν)

897409019e373b4593ef0812ea8bb4a9.png

-Μία σχετικά άσχημη περίπτωση. Superlux 681

1979638c4934b4da2345a0978f8e1fe3.png

Μεγάλη "οροσειρά" στα 2 Khz. Αυτό σημαίνει πρόβλημα στις μεγάλες εντάσεις.

4) Τετραγωνικός Παλμός(Square Wave)

Δίνουμε ένα σήμα τετράγωνης μορφής στα ακουστικά και βλέπουμε πώς το παραμορφώνει. Η ερμηνεία δεν είναι πάντοτε εύκολη υπόθεση γι'αυτό και το αφήνω. Από εδώ όμως βλέπουμε πόσο καλά παίζει ένα ακουστικό πολλές συχνότητες ταυτόχρονα, δηλαδή πραγματική μουσική.

Ένα καλό παράδειγμα(300 Hz square wave): http://www.innerfidelity.com/images/BeyerdynamicDT880600ohm.pdf

Καταλήγουμε μετά από λίγες και μικρές διακυμάνσεις σε ευθεία γραμμή χωρίς πτωτική τάση. Άριστη μέτρηση.

Ένα κακό παράδειγμα: http://www.innerfidelity.com/images/UltrasoneHFI780.pdf

Μεγάλη παραμόρφωση της τετράγωνης μορφής. Η ιδεατή γραμμή του πάνω μέρους του τετράγωνου παλμού(που δεν φαίνεται καθόλου) πέφτει προς τα κάτω. Το μπάσο είναι χαλαρό.

Gaming Headsets(στο ψητό):

Για να δούμε λοιπόν τί εισπράττει ο αγοραστής τους:

Tritton AX 180 msrp 70$

freq.jpg

thd.jpg

Θαμμένα πρίμα. Μεγάλες αναμενόμενες παραμορφώσεις, πάνω από τα 90db, για κάποιον που θα τα χρησιμοποιήσει και για μουσική.

Steelseries Siberia V2(από 70€)

freq.jpg

thd.jpg

Αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα. Καλύτερα και από αρκετά hifi headphones.

Razer Carcharias(από 70€)

freq.jpg

thd.jpg

Εξίσου καλά αποτελέσματα.

Συμπέρασμα: Φαίνεται πως για τα gaming headphones ισχύει ό,τι και για τις άλλες κατηγορίες. Υπάρχουν οι "πατάτες" και τα αξιοπρεπή μοντέλα. Αν αναλογιστεί κανείς τη χαμηλή τιμή τους και τις δυνατότητές τους τα πιο προσεγμένα από αυτά είναι καλές αγορές.

Πηγές αντικειμενικών review:

Headphone Reviews, Earphones, Earbuds for iPod, iPhone and More - HeadphoneInfo.com

Headphone Review

(κορεάτικο site με αντικειμενικές και υποκειμενικές εκτιμήσεις και πλήρη ερμηνεία)

Headphone Data Sheet Downloads | InnerFidelity

(αφορά περισσότερο high end ακουστικά)

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάστορα Πέτρο, προτεινε μου αν γνωρίζεις ακουστικα ως 50€ για να κανω monitoring σε μουσικες παραγωγες στο Cubase.

Ξερω οτι για τετοια χρηση θελω 150€ και ανω αλλά δεν υπάρχει ρευστο προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα Πέτρο, προτεινε μου αν γνωρίζεις ακουστικα ως 50€ για να κανω monitoring σε μουσικες παραγωγες στο Cubase.

Ξερω οτι για τετοια χρηση θελω 150€ και ανω αλλά δεν υπάρχει ρευστο προς το παρον.

Δεν είμαι reviewer. Γι'αυτό και πόσταρα αυτά τα λινκ, για να μπορεί κάποιος να δει τί παίζει στις διάφορες κατηγορίες. Είναι η μόνη αντικειμενική ματιά στο θέμα. Από κει και πέρα κοιτάς reviews ξένων χρηστών.

Για μεταχειρισμένα το έχεις σκεφτεί;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από reviews χωρίς τα παραπάνω διαγράμματα που έβαλε ο [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION], δε βγάζεις άκρη... Κοίταξα από περιέργεια για τα δικά μου (AKG GHS-1) ενώ τα είχα ήδη πάρει και οι μισοί γράφουν "poor sound quality", οι άλλοι μισοί "excellent sound". Όσο θυμάμαι βέβαια την άμεση σύγκριση με τα Plantronics, αφού μέσα σε μιά ημέρα φόρεσα 3 διαφορετικά ζευγάρια, με πιάνουν τα γέλια γιατί τα πασάρουν ως πολύ καλά για τα λεφτά τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μάστορα Πέτρο, προτεινε μου αν γνωρίζεις ακουστικα ως 50€ για να κανω monitoring σε μουσικες παραγωγες στο Cubase.

Ξερω οτι για τετοια χρηση θελω 150€ και ανω αλλά δεν υπάρχει ρευστο προς το παρον.

βρήκες τίποτα καλό στο budget που κοιτάς τελικά?

γιατί, αυτή την περίοδο, κοιτάζω κι εγώ για ακουστικά για παρόμοια φάση....

Link to comment
Share on other sites

βρήκες τίποτα καλό στο budget που κοιτάς τελικά?

γιατί, αυτή την περίοδο, κοιτάζω κι εγώ για ακουστικά για παρόμοια φάση....

εισαι ο ιδιος απο το kithara.gr ?

Το καλυτερο που βρηκα στα 50€ ειναι αυτο στο λινκ.

Ηλεκτρονικό κατάστημα ήχου :: - Προϊόν

Παιζει ομως να παρω κατι superlux εδω απο ομαδικη αγορα του thelab τα οποια είναι ιδια με τα samson (τα samson ειναι κλωνος του superlux).

Ριξε 1 ματι και στα παρακατω λινκ:

Ηλεκτρονικό κατάστημα ήχου :: - Προιόντα

Studio Headphones - Thomann Greek Cyberstore

Link to comment
Share on other sites

εισαι ο ιδιος απο το kithara.gr ?

ναιπ!:)

τα χεις ακούσει αυτά τα Samson?

γιατί κοίταζα σε αρκετά παραπάνω κατηγορία αλλά θα ναι τα πρώτα μου "καλά"....ίσως με ικανοποιήσουν και φτηνότερα τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις καλά (εχω δει και αλλα μην. σου) οτι κατω απο 150€ δεν παιρνεις σωστα ακουστικά για ηχογραφησεις.

Εγω λόγω αφραγκιάς δεν μπορω να δωσω πανω απο 50€ σημερα, αλλά απο την αλλη δεν ειμαι και μουσικος παραγωγος, το χομπυ μου κανω.

Ψαχνοντας σε ξενα φορουμ ειδα οτι αυτα τα Samson ειναι value for money. Δυστυχως μονο 1 μαγαζι τα πουλαει, αυτο στο λινκ και ισως ο Νακας (δεν ειμαι σιγουρος). Εγω δεν ειμαι απο αθηνα οποτε ειναι αδυνατον να παω να το δοκιμασω, και με την προυποθεση φυσικα οτι θα μου το επετρεπε το καταστημα.

Πανω που ετοιμαζομουν να τα παραγγειλω απο αθηνα (χωρις δοκιμη), ανακαλυψα οτι η Superlux τα κατασκευαζει για λογαριασμο της Samson και ειναι ιδια με το μοντελο 668B.

Μιας και το αθηναικο καταστημα πουλαει μονο κλειστου τυπου και διαπιστωνοντας οτι στην ελλαδα δεν πουλαει κανεις superlux, θα αγορασω τα superlux με την ομαδικη αγορα που εγινε εδω στο φορουμ.

Στην ουσια δηλ. παιρνω οτι θα παιρνα απο τη Samson αλλά σε ημικλειστου τυπου και φθηνότερα (29€).

Samson SR850 (Superlux OEM) Review: A $50 Budget Champion.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη δες και Seinhesser PC320 ή 330....

υπαρχουν καπου μετρησεις για τα pc320?φαινονται εξαιρετικα,αλλα δεν βρισκω πολλα reviews.ψαχνω να βρω αλλα τζιφος.ρωταω επειδη σκεφτομαι να τα παρω απο το ιταλικο αμαζον στα 66 ευρω :)

edit:επισης πολυ καλες μετρησεις βλεπω και στα beyerdynamic dt990 pro250 ohms.λες... :)

Έγινε επεξεργασία από asbatey
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.