Jump to content


Headphones(gaming, hifi, high end): Μερικά δεδομένα


Recommended Posts

  • 1 year later...

Ξεθάβω το θρεντ επειδή βρήκα ένα καλό λινκ από την εταιρεία εμπορίας ακουστικών "Sonic Sense Pro Audio". Η διαφορά είναι ότι εδώ υπάρχουν ηχογραφήσεις των ακουστικών επάνω σε ειδικό dummy head.

Το αποτέλεσμα είναι αρκετά παραπλανητικό και δεν προσφέρεται παρά μόνο για σύγκριση της τονικότητας των διαφόρων σετ. Ακουστικά που μοιάζουν με αυτά που θεωρούνται καλά είναι και αυτά καλά τουλάχιστον σε σχέση με την τονικότητα.

Εδώ το λινκ: https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/sets/headphones-test

Παρατηρήσεις:

1. Τα k702, q701, hd 650, beyer t1/t 90, fostex κ.α μοιάζουν αρκετά στις μεσαίες με διαφορές στα πρίμα και το μπάσο κυρίως(αφού είναι όλα υψηλής ποιότητας). (Τα AKG Κ601 φαίνονται λίγο σκληρά στα κατώτερα πρίμα, ενώ τα επαγγελματικά της μοντέλα κόβουν συχνότητες στο μπάσο, όπως φανερώνουν οι μετρήσεις τους).

2. Επίσης μεγάλη ομοιότητα με τα προαναφερθέντα παρουσιάζουν και τα superlux 681 evo, όπου δεν φαίνεται να υπάρχει επιθετικός ήχος όπως στα άλλα της μοντέλα. επίσης έχουν βαθύτερο μπάσο από τα σαμσον 850(=superlux 668b) Αυτό φανερώνει πολύ καλό value for money, ειδικά σε σχέση με τα sony 7506 και κάτι Τάσκαμ που ισοπεδώνονται από όλα τα superlux.

3. Έστω και λίγο τσιμπημένα πρίμα εδώ σημαίνει μεγάλη διαφορά στην πράξη. π.χ. dt 990 pro και samson 850. Στα 990 προ φαίνεται στο τελευταίο sample το βαθύ μπάσο που δεν έχουν τα superlux και άλλα σετ.

4. Τα audeze lcd-2 είναι κορυφαία στο άκουσμα(σε blind test της Harman Kardon), αλλά στις μετρήσεις ακούγονται λάθος. Είναι ένα μυστήριο που δεν έχει λυθεί ακόμα.

5. Τα φθηνά μοντέλα έχουν μεγάλες αλλοιώσεις στα φωνητικά. Στο 3ο ραπάδικο sample φαίνεται ξεκάθαρα.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες ενα ζευγαρι Creative Aurvana Live και με λιγο burnin εχω να πω οτι ειναι τα καλυτερα ακουστικα που ειχα ποτε απο θεμα plug n play δυνατοτητων χωρις ενισχυση.

Παιζουν πανω σε μια SB ZX

Θετικα

Καθαρο μπασο (αν και με καποια επιφυλαξη στα γρηγορα κομματια)και απιστευτη αναπαραγωγη σε ολες τις συχνοτητες.Tοσο καθαρο που πιανει ακομα και αλλαγες οπως πχ προσομοιωση αλλαγης ατμοσφαιρικης πιεσης σε παιχνιδι(δε κανω πλακα) η δονηση απο το ωστικο κυμα εκρηξης μακρυα.Γενικα δε ειμαι basshead τουλαχιστον σε θεμα ακουστικων αλλα δε το περιμενα απ οσα διαβαζα,το μπασο τους μ αρεσει πολυ περισσοτερο απο τα superlux η τα sennheiser.

Πολυ καλο surround και soundstage οχι top αλλα σιγουρα καλυτερο απο των Superlux 668 που εχω και ισως ελαχιστα χειροτερο στον οριζοντιο αξονα-επιπεδο απο τα Sennheiser HD 595 αλλα καλυτερο σε elevation.

Αρνητικα

Ποιοτητα κατασκευης καλη για πλαστικο και φινιρισμα αλλα δε σου εμπνεουν καμια εμπιστοσυνη το καλωδιο ειναι πολυ λεπτο τα βυσματα δε ειναι ενισχυμενα

Επισης το μπασο σε γρηγορα κομματια δεν ακολουθει υποθετω εχει να κανει με την αποσβεση που ειπες παραπανω στις χαμηλες.Δε προτεινονται για ακροασεις metal κομματιων σε ολα τα αλλα genre διαπρεπουν.

Τελος αποψη μου ειναι οτι εισαι ειναι υπερβολικα πολυ laid back μερικες φορες δηλαδη ελαχιστα περισσοτερο "τραχυς" να ηταν ο ηχος στις μεσαιες δε θα χαλαγε η εμπειρια.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

To μπασο δε ακολουθει σε γρηγορο tempo εχει προβλημα κυριως σε metal κομματια και σε μερικα κλασικης ορχηστρας.

Με αποτελεσμα να ακουγεται πιο πολυ σα βαβουρα δηλαδη κοινως δε σβηνει γρηγορα.Το πιο πιθανον ειναι οτι λογω κατασκευης καμπινας μαλλον εχει προβλημα η αποσβεση στις χαμηλες(δε συντονιζει απλα εχεις ανακλασεις).Καποιοι το φτιαξαν με το κλασικο mod με το πανι αλλα μετα αλλαζει η αποκριση στις χαμηλες.Δε συμβαινει στα Cal2 το ιδιο και απ οσο ξερω οι drivers και τον 2 ειναι παρομοιοι απλα αλλαξαν την καμπινα.Βεβαια τα cal2 εχουν υπερδιπλασια χρηματα.

Επισης αλλη μια μικρη λεπτομερια ειναι ελαχιστα καλυτερα σε ακριβεια και διαυγεια στα ανδρικα φωνητικα (αλλο φασμα συχνοτητων) απο οτι στα γυναικεια το λεγανε στο headfi αυτο και το παρατηρησα και εγω.

Γενικα ασχετο αλλα τα περισσοτερα review headfi απο ατομα μονο που εχουν καμια 10αρια cans απο 30-1000 ευρω ο καθενας που διαβαζω πεφτουν πολυ διανα τα παλικαρια.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

"Αργό" μπάσο μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, όπως παραμόρφωση(κακό), στάσιμα κύματα-ανακλάσεις(κακό) ή απλά πάρα πολύ καλή έκταση και μικρή υπερβολή κάτω από τα 40 Hz(καλό).

Για να δεις που οφείλεται η βραδύτητα ή η ταχύτητα του μπάσου πρέπει να ξέρεις τί ακούς και να έχεις και κάποιες μετρήσεις αν γίνεται. Ο εγκέφαλος έχει την τάση να συμπληρώνει μόνος του μπάσο που λείπει στα χαμηλά, γι'αυτό θέλει προσοχή.

Τελος αποψη μου ειναι οτι εισαι ειναι υπερβολικα πολυ laid back μερικες φορες δηλαδη ελαχιστα περισσοτερο "τραχυς" να ηταν ο ηχος στις μεσαιες δε θα χαλαγε η εμπειρια.

Οι υποτονικές μεσαίες είναι κλασσικό μειονέκτημα στα μη-κορυφαία πλην καλά σετ. Λείπει οξύτητα από τον ήχο. Οξύτητα, εννοώντας τον διαπεραστικό ήχο που θα βγάλει ένα βιολί από κοντινή απόσταση ή το ωστικό κύμα των ντραμς. Όχι τραχύτητα. Αυτό παραπέμπει σε πρόβλημα στην απόκριση συχνότητας ή/και παραμόρφωση. Ούτε το κλασσικό κόλπο του treble spike, που ανεβάζεις την ένταση σε στενή ζώνη των πρίμων για δημιουργήσεις εφέ "ζωντάνιας" χωρίς να χαλάσεις τη γενικότερη τονικότητα.

Γενικα ασχετο αλλα τα περισσοτερα review headfi απο ατομα μονο που εχουν καμια 10αρια cans απο 30-1000 ευρω ο καθενας που διαβαζω πεφτουν πολυ διανα τα παλικαρια.

Ελάχιστα άτομα έχουν ειλικρινείς απόψεις σε αυτό το φόρουμ. Οι περισσότεροι επαναλαμβάνουν κάποια κλισέ για τα προϊόντα και παίζει να μην τα έχουν ακούσει και ποτέ τους.

Για παράδειγμα τα hd 650 υποκειμενικά φαίνεται να έχουν έμφαση στα κατώτερα πρίμα. Υπάρχει ζωηράδα στο φάσμα αυτό. Ελάχιστοι το έχουν αναφέρει αυτό στο φόρουμ και το έχω διαβάσει και σε ριβιού περιοδικού ήχου(που υποτίθεται ότι υπηρετούν συμφέροντα). Η πλειοψηφία παρουσιάζει τα hd 650 σαν "τάφο" και τα dt 880 σαν αναλυτικά, επειδή έχουν treble spike ίσα με το Everest.

Οπότε εδώ καταλαβαίνεις και ποιό είναι το άλλο πρόβλημα. Η χρήση ορολογίας που για τον καθένα έχει εντελώς διαφορετικό νόημα. Για μένα ανάλυση=πιστότητα/οξύτητα. Γι'αυτούς ανάλυση=ένταση στα πρίμα κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενδιαφερων θεμα!!!!

Τα ηχεια που αφορουν μουσικους-ηχογραφησεις εχουν και κατηγοριες α) ανοιχτου τυπου

πχ. dj που δεν σε νοιαζει να ακουγετε παραεξω η μουσικη που ακους

β) κλειστου τυπου που στη περιπτωση ηχογραφησης καθε θορυβος εκτος της πηγης-μικροφωνο ειναι καταστροφικο

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεματακι, αλλα πουθενα δεν αναφερθηκε μια ιδιεταιροτητα, οτι για game set, τουλαχιστο για μια μεριδα αρκετων ανθρωπων (συμπεριλαμβανομενου και εμου) ειναι καλυτερα να παμε σε 5+1 ή 7+1 εστω κι αν θυσιαζεται συνηθως λιγακι η ποιοτητα (γιατι οσο να ναι μην περιμενει κανεις σε game set ποιοτητα high end ).

Εκτος απο ωραιο ακουστικα ειναι και βολικο αφου ακους απο που ερχεται καποιος αντιπαλος πχ

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεματακι, αλλα πουθενα δεν αναφερθηκε μια ιδιεταιροτητα, οτι για game set, τουλαχιστο για μια μεριδα αρκετων ανθρωπων (συμπεριλαμβανομενου και εμου) ειναι καλυτερα να παμε σε 5+1 ή 7+1 εστω κι αν θυσιαζεται συνηθως λιγακι η ποιοτητα (γιατι οσο να ναι μην περιμενει κανεις σε game set ποιοτητα high end ).

Εκτος απο ωραιο ακουστικα ειναι και βολικο αφου ακους απο που ερχεται καποιος αντιπαλος πχ

Κι ομως με στερεοφωνικο ζευγαρι και το καταληλλο software κανεις αρκετα καλυτερο soundwhoring αποτι με 3 μινι-μεγαφωνα της πλακας στριμωγμενα κατω απο ενα μαξιλαρακι.

Δες τι παιζει σε ολοφωνικη ηχογραφηση

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA]Virtual Barber Shop (Audio...use headphones, close ur eyes) - YouTube[/ame]

Δηλωνω μεγαλος fan του SBX surround ασχετα αν το παρακατω βιντεο ειναι λιγο παραπλανητικο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XlsIPwSj6Q0]Sound Blaster SBX Pro Studio Surround - YouTube[/ame]

Οριστε ενα καλυτερο δειγμα για το τι κανει στην πραξη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ay5VELI9ejY]battlefield 4 beta PC gameplay with 3d sound - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

επειδή με έχει πιάσει μια @@@ να αλλάξω ακουστικά ακούω προτάσεις...! Τώρα έχω τα Beyer 770 pro 80Ω μαζί με

ModMic 2.3 μικρόφωνο. Kάρτα έχω creative ZX το μικρόφωνο θα μείνει το ίδιο και θέλω να είναι κλειστού τύπου.

Το σημαντικό είναι οτί τα θέλω μόνο για gaming και fps μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως με στερεοφωνικο ζευγαρι και το καταληλλο software κανεις αρκετα καλυτερο soundwhoring αποτι με 3 μινι-μεγαφωνα της πλακας στριμωγμενα κατω απο ενα μαξιλαρακι.

πολυ ενδιαφερον, σιγουρα δε θα σνομπαρω την τεχνολογια "software vs hardware" (αφου κι επαγγελματικα προτιμω να φορτωνω περισσοτερες λειτουργειες σε software παρα σε ευπαθη hardware), και ειχα ακουσει / διαβασει για το sbx αλλα νομιζα πως ειναι drivers για usb ακουστικα, ετσι ειχα θεωρησει τα gaming ακουστικα αποκλειστικα μονοδρομο για game εμπειρια...

Τωρα με εβαλες στην πριζα, και θα δοκιμασω κατι τετοιο σιγουρα :yes4:

Link to comment
Share on other sites

"Αργό" μπάσο μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, όπως παραμόρφωση(κακό), στάσιμα κύματα-ανακλάσεις(κακό) ή απλά πάρα πολύ καλή έκταση και μικρή υπερβολή κάτω από τα 40 Hz(καλό).

Για να δεις που οφείλεται η βραδύτητα ή η ταχύτητα του μπάσου πρέπει να ξέρεις τί ακούς και να έχεις και κάποιες μετρήσεις αν γίνεται. Ο εγκέφαλος έχει την τάση να συμπληρώνει μόνος του μπάσο που λείπει στα χαμηλά, γι'αυτό θέλει προσοχή.

Οι υποτονικές μεσαίες είναι κλασσικό μειονέκτημα στα μη-κορυφαία πλην καλά σετ. Λείπει οξύτητα από τον ήχο. Οξύτητα, εννοώντας τον διαπεραστικό ήχο που θα βγάλει ένα βιολί από κοντινή απόσταση ή το ωστικό κύμα των ντραμς. Όχι τραχύτητα. Αυτό παραπέμπει σε πρόβλημα στην απόκριση συχνότητας ή/και παραμόρφωση. Ούτε το κλασσικό κόλπο του treble spike, που ανεβάζεις την ένταση σε στενή ζώνη των πρίμων για δημιουργήσεις εφέ "ζωντάνιας" χωρίς να χαλάσεις τη γενικότερη τονικότητα.

Ελάχιστα άτομα έχουν ειλικρινείς απόψεις σε αυτό το φόρουμ. Οι περισσότεροι επαναλαμβάνουν κάποια κλισέ για τα προϊόντα και παίζει να μην τα έχουν ακούσει και ποτέ τους.

Για παράδειγμα τα hd 650 υποκειμενικά φαίνεται να έχουν έμφαση στα κατώτερα πρίμα. Υπάρχει ζωηράδα στο φάσμα αυτό. Ελάχιστοι το έχουν αναφέρει αυτό στο φόρουμ και το έχω διαβάσει και σε ριβιού περιοδικού ήχου(που υποτίθεται ότι υπηρετούν συμφέροντα). Η πλειοψηφία παρουσιάζει τα hd 650 σαν "τάφο" και τα dt 880 σαν αναλυτικά, επειδή έχουν treble spike ίσα με το Everest.

Οπότε εδώ καταλαβαίνεις και ποιό είναι το άλλο πρόβλημα. Η χρήση ορολογίας που για τον καθένα έχει εντελώς διαφορετικό νόημα. Για μένα ανάλυση=πιστότητα/οξύτητα. Γι'αυτούς ανάλυση=ένταση στα πρίμα κ.ο.κ.

Λοιπον [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] σημερα διαβασα το post σου και ομολογω οτι εχεις σταθει πολυ σωστα στα σημεια που παρατηρησες.Το επισης θετικο ειναι οτι εχοντας κολησει τελευταιες 3 εβδομαδες τα superlux 681 Evo με μια μικρη αλλαγη στο EQ της SBZX και πραγματικα εχοντας φτασει σε πολυ καλη ποιοτητα τουλαχιστον για τα δικα μου αυτια τα βαζω στο επιπεδο Sennheiser 650 - DT 880 -ΑTH AD700x λεω να επανερθω για μια επανασυνδεση με τα CAL στο σαβ/κυριακο για μια δευτερη καλυτερη αποψη τωρα που ειναι και στρωμενα και εχει γινει και Reset ο εγκεφαλος μου στο ηχο τους.Για το αργο μπασο παντως ειμαι σιγουρος οτι ειναι θεμα ανακλασεων καθως ειναι κλειστου τυπου και με πολυ μικρα CANS.Το περιεργο ειναι οτι αυτο θα επρεπε να ενισχυεται σε μεγαλες εντασεις αλλα βλεπω οτι το φαινομενο ειναι το ιδιο σε οποιαδηποτε ενταση

Οξύτητα, εννοώντας τον διαπεραστικό ήχο που θα βγάλει ένα βιολί ...

Aκριβως αυτο εννοω

Π.Χ τα Evo ειναι ακριβως οσο πρεπει αναλυτικα στις μεσαιες στο EQ τις εχω αφησει ανεγγιχτες.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Τα 3 σετ που ανέφερες τα έχεις ακούσει καθόλου για παρατεταμένο διάστημα, ή κάνεις υποθέσεις βάσει των μετρήσεων FR;

Ας πούμε τα 595(598) μοιάζουν πολύ με τα 650 σε FR, αλλά σε ευκρίνεια και ώση του μπάσου είναι σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο, λόγω των παραμορφώσεων.

Απ'ότι θυμάμαι τα superlux(όλα) κάτω από τα 100ΗΖ και κάπου στο μεσαίες έχουν θέμα με τις παραμορφώσεις.

Με το eq μπορείς να κόψεις ενοχλητικές συχνότητες που προεξέχουν και να βελτιώσεις λίγο την ευκρίνεια σε περίπτωση που ένα φάσμα συχνοτήτων "θάβει" εντελώς κάποιο άλλο. Δεν μπορείς όμως να βελτιώσεις τις παραμορφώσεις και τη συμπίεση της δυναμικής περιοχής(νομίζω ότι αυτά τα δύο συνδέονται στενά), ούτε να εξουδετερώσεις τυχόν στάσιμα κύματα και ακυρώσεις.

ΕΔΙΤ:

-Το θέμα με τα 7.1 ακουστικά το έχουμε εξαντλήσει. Είναι καθαρή απάτη.

-Το SBX Surround φαίνεται καλύτερο από το Dolby headphone σε impact χωρίς να αλλοιώνει την τονικότητα και την αίσθηση του βάθους.

Πρέπει κάποια στιγμή αυτοί οι αλγόριθμοι να ενσωματωθούν στα games. Τόσο πολύ κοστίζουν πια.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

ΕΔΙΤ:

-Το θέμα με τα 7.1 ακουστικά το έχουμε εξαντλήσει. Είναι καθαρή απάτη.

.

Στο matrix ο ΣΙφερ καθώς έτρωγε μια μπριζόλα κερασμένη από τον πράκτορα Σμιθ λέει "ξέρω πως αυτή η μπριζόλα δεν είναι αληθινή, αλλά από τη στιγμή που απολαμβάνω τη γεύση της για μένα είναι το ότι καλύτερο" (ελεύθερη μετάφραση)...

Απάτη - ξεαπατη, τη στιγμή που σε βοηθάνε να βρίσκεσαι στο χώρο του game ποιο είναι το κακό;

Τώρα αν υπάρχει κάτι καλύτερο, εννοείται είναι καλυτ

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή με έχει πιάσει μια @@@ να αλλάξω ακουστικά ακούω προτάσεις...! Τώρα έχω τα Beyer 770 pro 80Ω μαζί με

ModMic 2.3 μικρόφωνο. Kάρτα έχω creative ZX το μικρόφωνο θα μείνει το ίδιο και θέλω να είναι κλειστού τύπου.

Το σημαντικό είναι οτί τα θέλω μόνο για gaming και fps μόνο...

Μην αλλάξεις ή τουλάχιστον μη δώσεις τα Beyer αν δεν ακουσεις τα όποια καινούργια αγοράσεις...IMHO θα το μετανιωσεις...:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

έχει κάνει μια πολύ περίεργη "μίξη" όλων των ακουστικών μαζί..

αυτά που δεν έχουν αναφερθεί στην πρώτη σελίδα του άρθρου είναι μία κατηγορία ακουστικών πολύ ενδιαφέρουσα: τα planar magnetic. Ξεφεύγουν σε τιμή αλλά και σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα καλό free equalizer(equalizerAPO) που λειτουργεί σαν windows enhancement(σαν driver βασικά). Απαιτείται και το Room Equalizer Wizard(REW v5), το οποίο διατίθεται δωρεάν μέσα από το φόρουμ home theater shack κατόπιν registration, αλλά και ως torrent.

Equalizer APO | Free software downloads at SourceForge.net

REW - Room EQ Wizard Room Acoustics Software

Ουσιαστικά, με το REW δημιουργείς τα text file με τις ρυθμίσεις που θα εφαρμόσει αργότερα το equalizerAPO.

Με το που το ανοίγεις(REW) πας στην επιλογή Measure πάνω αριστερά και βγαίνεις στο παρακάτω παράθυρο:

automeasureprogress.jpg

1. Ρυθμίζεις την κάρτα σου έτσι ώστε να ηχογραφείς το WAVE. Δηλαδή, παίζεις wave και ηχογραφείς wave. Μετά ακολουθεί η ρύθμιση της έντασης της κάρτας ώστε να πάρεις πράσινη ένδειξη στο ντεσιμπελόμετρο, πατώντας το "check levels". Τέλος, παίρνεις τη ρύθμιση(μεσαίο κουμπί) που λογικά είναι μια οριζόντια γραμμή.

Ενδιαφέρον έχει να δει κανείς πώς μετράει το dolby headphone σε σχέση με το φλατ σήμα. Οι αλλοιώσεις είναι αρκετά μεγάλες. Σημειωτέον ότι το πρόγραμμα έχει αλγόριθμους αυτόματης ισοστάθμισης FR δωματίων κτλ., ακόμα και του dolby headphone(δεν συνίσταται για ευνόητους λόγους) αλλά δεν είναι του παρόντος. Όλα πάντως βρίσκονται στο section EQ.

a>

2. Επιλέγεις "All SPL" για να βλέπεις μόνο απόκριση συχνότητας. Με το "Limits" ρυθμίζεις τα περιθώρια σε db και με το control εφαρμόζεις smoothing(εξομάλυνση των μετρήσεων). Η φωτό με το dolby headphone δείχνει πολύ χειρότερα χωρίς την εξομάλυνση. Το εργαλείο της εξομάλυνσης δεν έχει νόημα παρά μόνο αν προβάλεις το FR ενός δωματίου ή ηχείου. Όχι τον φλατ ήχο που μετρήσαμε.

a>

3. Μπαίνεις στο eq(κέντρο πάνω δεξιά) και διαλέγεις ποιόν τύπο eq θες. Ο Generic είναι ό,τι χρειάζεται. Στην ανωτέρω φωτό φαίνεται μια ρύθμιση κατάλληλη για τα dt 990. Εδώ τα φίλτρα HS-LS ρίχνουν όλες τις συχνότητες πάνω/κάτω από μια συγκεκριμένη συχνότητα, προοδευτικά, μέχρι να φτάσουν σε ένα προκαθορισμένο επίπεδο έντασης. Σαν ασυμπτωτική γραμμή. Το PK είναι κλασσικό parametric φίλτρο που αυξάνει μόνο τα 20Hz κατά 3,8db και με εύρος επηρεαζόμενων γειτονικών συχνοτήτων Q=1,5 για να σχηματιστεί η γούβα που αντισταθμίζει κάπως την αντίθετη γούβα των dt 990 στα άνω μπάσα. Από δω και πέρα χρειάζεται πειραματισμός για να το μάθεις.

4. Τις μετρήσεις τις σώζεις σαν text από την κεντρική σελίδα: File/Export/Filters Settings as text. Μπορείς βέβαια να σώζεις τα πάντα και σαν αρχεία του προγράμματος από τα σχετικά save button.

5. Ό,τι μετρήσεις φτιάξεις σε text τις ρίχνεις στον φάκελο "config" του equalizerAPO στα 64bit Program Files(για όσους έχουν) και φροντίζεις απλά το config.txt να γράφει:

Preamp: -0dB(Το μειώνεις αν έχεις αυξήσει συχνότητες στη ρύθμισή σου)

Include: ρυθμίσεις.txt

6. Και το πιο σημαντικό.

Settings.jpg

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.