Jump to content



Headphones(gaming, hifi, high end): Μερικά δεδομένα


Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, αλλά θέλω να παίρνω όσα περισσότερα μπορώ από το hardware μου, το παραπάνω σε τι μπορεί να βοηθήσει κάποιον με hi-fi ακουστικά(όπως τα HD 598);

έχω την ίδια απορία...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, αλλά θέλω να παίρνω όσα περισσότερα μπορώ από το hardware μου, το παραπάνω σε τι μπορεί να βοηθήσει κάποιον με hi-fi ακουστικά(όπως τα HD 598);

Είναι ένα eq ακριβείας όπου μπορείς να δεις σε db τα αποτελέσματα μιας συγκεκριμένης αλλαγής. Και φυσικά επειδή έχει τη μορφή enhancement το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εφαρμογή παρακάμπτοντας το eq της κάρτας ήχου(εκτός από ASIO εφαρμογές και κάποιες άλλες). Το eq των καρτών έχει απρόβλεπτα αποτελέσματα γιατί η μεταβολή εξαρτάται όχι μόνο από το πόσο μετακινείς ένα slider, αλλά και από το πόσα γειτονικά sliders μετακινούνται.

Για να ξέρεις τί θα διορθώσεις υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι να συγκρίνεις μετρήσεις των ακουστικών σου με άλλα που θεωρούνται σχετικά φλατ. Αν τα δικά σου έχουν π.χ. 6db παραπάνω μπάσο από ένα φλατ σετ τότε μειώνεις 6db εκεί που υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια, έτσι υπεισέρχονται πολλά προβλήματα, όπως το πόσο καλή εφαρμογή είχε το ακουστικό στο εργαλείο που χρησιμοποιεί κάποιος, τί είδους τεχνητό αυτί χρησιμοποίησε(και αν χρησιμοποίησε), διαφορές του ίδιου σετ, λόγω ανατομικών διαφορών, από άτομο σε άτομο κτλ.

Ο άλλος τρόπος απαιτεί εξοικείωση με τις διάφορες συχνότητες. Π.χ. αν ένα σετ τσιρίζει στα συριστικά σύμφωνα (φθόγγος ες) πρέπει να δοκιμάσεις προοδευτικά τη μείωση των συχνοτήτων γύρω από τα 6Khz κάνοντας μια γούβα μέχρι να σταματήσει η ενόχληση. Αν τα ντραμς ακούγονται κούφια μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις παραπάνω ένταση από 50Hz μέχρι 150ΗΖ κοκ.

Ένα παράδειγμα(μπεζ πίνακας):

Magic Frequencies

Ένα προγραμματάκι για εκπαιδεύσεις την ακοή σου:

Harman How to Listen

Τα δικά σου(598) μετράνε αρκετά φλατ με βάση τα τωρινά στάνταρντ ισοστάθμισης(diffuse field συγκεκριμένα). Επειδή όμως έχω τα 595, που είναι της ίδιας ποιότητας ξέρω ότι το πρόβλημα είναι οι σχετικά μεγάλες παραμορφώσεις προς τα κάτω που σκληραίνουν λίγο τον ήχο στις μεγάλες εντάσεις και γενικά αλλοιώνουν. Και αυτό-εν μέρει-δεν διορθώνεται με eq.

Πάντως, ο επικεφαλής έρευνας της Harman Kardon είχε δείξει πρόσφατα ότι μπορείς να βελτιώσεις δραματικά τον ήχο ακουστικών αν μιμηθείς-μέσω eq-ένα ηχοσύστημα αναφοράς που παίζει σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο. Για το πείραμά του χρησιμοποίησε μάλιστα τα μέτρια HD 518. Δυστυχώς, δεν δημοσίευσε το βελτιωμένο πρότυπο ισοστάθμισης στο οποίο κατέληξε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Casque Audio | Actu et tests de casques et écouteurs

Headphones

Ένα γαλλικό σάιτ(google translate to the rescue) με άφθονες μετρήσεις ακουστικών όλων των τύπων(hi-fi, gaming, κτλ.) και υποκειμενική αξιολόγηση. Έχει και μεταφρασμένη έκδοση με την επωνυμία "Digital Versus", αλλά συνιστώ το γαλλικό για ευνόητους λόγους.

Οι μετρήσεις τους ανταποκρίνονται γενικά στο τι ακούς(όπως συμβαίνει π.χ. με το goldenears.net) αλλά υπάρχει σχεδόν σε όλα τα σετ ένα βαθούλωμα στις μεσαίες προς τα πρίμα κοντά στα 5db.

Οπότε σαν σημείο αναφοράς παίρνεις τα ultra high end HE-6 υπολογίζοντας 5 db λιγότερα πρίμα(κοντά στα 10 KHz) από το σετ αυτό.

HE-6-freq-web.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε διπλανό φόρουμ διάβαζα πως οι μελέτες δείχνουν ότι τα διαγράμματα δεν λένε πάντα την αλήθεια. Και το επιβεβαίωναν και μηχανικοί ήχου. Και δεν εννοώ ακραία παραδείγματα, αλλά ακόμα και αναβαθμισμένες μονάδες ίδιων μοντέλων με χειρότερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω...επιπλεον σημαντικο ρολο παιζει και η ανατομια του αυτιου καθως επισης και η ακουστικη ικανοτητα του καθενος. Σιγουρα ομως οι μετρησεις ειναι ισχυρες ενδειξεις για την ποιοτητα του ακουστικου.

Link to comment
Share on other sites

Σε διπλανό φόρουμ διάβαζα πως οι μελέτες δείχνουν ότι τα διαγράμματα δεν λένε πάντα την αλήθεια. Και το επιβεβαίωναν και μηχανικοί ήχου. Και δεν εννοώ ακραία παραδείγματα, αλλά ακόμα και αναβαθμισμένες μονάδες ίδιων μοντέλων με χειρότερα αποτελέσματα.

Οι μετρήσεις ακουστικών αποτελούν σχετικό κριτήριο αξιολόγησης, έτσι όπως έχει η τωρινή κατάσταση. Επίσης αποκαλύπτουν τρανταχτά σφάλματα έτσι ώστε να αποφύγεις κάτι πολύ κακό χωρίς να χρειαστεί η ακρόαση.

Κάθε reviewer έχει τον δικό του εξοπλισμό(αρκετές φορές αυτοσχέδιος) και εφαρμόζει τις δικές του διορθωτικές καμπύλες(compensation curves), ενώ συμβαίνουν και λάθη.

Όταν βλέπω λ.χ. το headphoneinfo ή το sound and vision να βγάζει τα DT 990 απαραμόρφωτα μέχρι τα 100Hz ενώ το effin ringin/changstar, χρησιμοποιώντας αυτοσχέδιο εξοπλισμό, δίνει THD 1% @90db και ακόμα πιο τραγικά αποτελέσματα στα μπάσα ποιόν να πιστέψω; Το ίδιο ανάμεσα σε changstar.com και ringchoi.blogspot για τα HD 650. THD που φτάνει το ~6% στα μπάσα στο ringchoi @100db και 6% πάλι στο changstar, αλλά @90 db.

Για απόκριση συχνότητας δεν το συζητάμε καν. Τεράστιες αποκλίσεις.

Γενικά τις καλύτερες μετρήσεις με την έννοια της συνάφειας με τα όσα ακούς τις έχει το goldenears.net(δικά του compensation curves), το headphoneinfo και το lenumerique.

Τέλος, έχουμε και την παράμετρο της ερμηνείας των μετρήσεων καθώς και τις ατέλειες των κοινά αποδεκτών προτύπων ισοστάθμισης(diffuse field π.χ.). Τα 990 φαίνεται να έχουν τραγικά μπάσα και πρίμα μετά από compensation βάσει αυτών των προτύπων. Στην πράξη ο ήχος τους πλησιάζει αυτό που ακούμε σε ένα τυπικό δωμάτιο και ακούγεται ασύγκριτα φυσικότερος. Επιπλέον, τα δυνατά μπάσα κάνουν masking στα δυνατά πρίμα και κατά κάποιο τρόπο οι δύο αυτές ακρότητες αλληλοακυρώνονται. Καθαρά ψυχοακουστικό φαινομενο. Όταν λοιπόν βλέπεις ένα σετ με κορυφή 3db στα 4Khz θεωρητικά αυτό θα έχει σκληρό ήχο. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις τί γίνεται και στο υπόλοιπο φάσμα για να καταλάβεις το πώς θα ακούγεται αυτό το σετ στην πράξη.

Πάντως σε μία από τις έρευνες της Χάρμαν τα Audeze LCD-2 ακούστηκαν πολύ ισορροπημένα κάτι που δεν συμβάδιζε με τις μετρήσεις τους, όπου φαίνονταν υπερβολικά μουντά. Τα Audeze LCD-3/2 επίσης ακούγονται τραγικά μουντά στις ηχογραφήσεις του sonicsenseproaudio, ενώ στην έκθεση που τα άκουσα ήταν άψογα.

Άρα, παίζει να υπάρχουν και κάποιες άλλες παράμετροι υποκειμενικής ποιότητας, τουλάχιστον για τα ακουστικά. Στα ηχεία είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Αν έχεις λινκ για αυτά που είπες δώστα μου σε παρακαλώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι απο το κινητό μπες στο avclub και δες. Έχουν παραθέσεις και λινκς. :)

Πιστεύω ότι όντως ρίχνοντας μία ματιά δεν είναι λάθος ούτε "κουφά" αυτά που λένε. Πρόσφατο παράδειγμα τα Φίλιπς Χ1 με τον αντικαταστάτη τους που έχει χειρότερες μετρήσεις αλλά είναι εμφανώς πιο ευηχα! (Αναπαραγω απόσπασμα! :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αμφιβόλου αξίας ούτε ότι δεν είναι αξιοπροσεχτες. Ότι δεν είναι η απάντηση για όλα όσον αφορά τις επιδόσεις "ένα διάγραμμα". Δεν λέει όλη την αλήθεια πάντα. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ακουστικά στα "τυφλά" λαμβάνοντας υπόψη μόνο το διάγραμμα. :)

Στις ψείρες τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.. :/

Link to comment
Share on other sites

Η απόκριση συχνότητας παίζει σπουδαίο ρόλο στην ποιότητα. Το έχω καταλάβει από τα 990προ που προσφέρονται για πειράματα με eq. Το θέμα είναι να παράγονται σωστά διαγράμματα.

Όσο γι'αυτά που διαβάζεις σε φόρουμ ήχου, να είσαι αρκετά επιφυλακτικός. Κυριαρχεί το placebo. Ακούνε άτομα διαφορές στον ήχο όταν π.χ. τα μηχανήματα μπουν σε μαγικές αντικραδασμικές βάσεις και αν τους πεις για blind tests μπορεί να φας και μπαν ή θα σου πουν ότι είσαι άφραγκος και ζηλεύεις. Ο Coyias κάπως έτσι διαγράφτηκε από το avclub.gr, αν ξέρεις.

Ακόμα και με το επιτελείο του avclub.gr συμβαίνει αυτό που σου λέω. Και να σκεφτείς ότι τον υποκειμενισμό τον ξεκίνησαν εταιρείες και περιοδικά πολύ παλιά για να πουλάνε πυκνωτές και πλακέτες σαν διαμάντια.

Μπες λοιπόν στο φόρουμ που λένε αυτά τα πράγματα για τα ακουστικά και ρώτα τους, τι μετράνε τελικά οι μηχανικοί που σχεδιάζουν τα ακουστικά, αν υπάρχουν άγνωστες παράμετροι. Γιατί στα τυφλά κανείς δεν φτιάχνει μηχανήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλά, στα διαδικτυακά καφενεία θα διαβάσετε πολλά...

 

Ας πάμε σε καμια σοβαρή πηγή:

The Relationship between Perception and Measurement of Headphone Sound Quality

http://seanolive.blogspot.gr/2013/04/the-relationship-between-perception-and.html

 

Από τον μεγάλο Sean Olive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 years later...

Θέλω ασύρματα ακουστικά που να συνδέονται στον υπολογιστή με usb. Είδα αρκετά ασύρματα ακουστικά γενικής χρήσης αλλά δε μπορώ να στείλω ήχο μέσω bluetooth που απαιτείται. Οπότε πάμε σε συμβατικές λύσεις όπως τα Logitech G533 ή G933.

 

Η απορία μου είναι, μπορώ να συνδέσω ΔΥΟ ασύρματα ακουστικά, πχ δυο G933 σε ένα usb receiver/transmiter?? Χρειάζεται και τα δυο ή απλά δε γίνεται?

Σκέφτομαι να παρω και δεύτερο στη συνέχεια για τη γυναίκα, καθώς ηχεία δεν έχω εδώ αλλά και δε βολεύει να έχω.

 

**κοίταξα και για soundbar αλλά είναι ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα παίδες,

 

έδωσα τα logitech g35 και είμαι σε αναζήτηση ακουστικών,,,ο λόγος που έδωσα τα g35 ήταν η σύνδεση usb,ο ενσωματομένος amplifier που δεν μου άφηνε πολλά περιθώρια  και η χαμηλή ένταση που είχαν

 

τα νέα ακουστικά προορίζονται για μικτή χρήση με έμφαση όμως στο gaming ας πούμε 70% gaming και 30% μουσική με 3.5mm jack ώστε αν χρειαστεί να έχω την επιλογή για κάποιο dac

ταβάνι τα €100

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Καλησπερα.
Προσωπικα  δεν  παιζω παιχνιδια,αλλα  επειδη  ακουω περισσοτερο  μουσικη  και εάν πεσει  κανα  βιντεο  με  λιγο πιο συνθετη μορφη ήχου,χρησιμοποιώ τα Creative Jam ή τα  Marshall Major II .Τιμιες επιλογες για  καποιον  με  χαμηλο budjet.

Έγινε επεξεργασία από Fuel7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

....ξεθαμα.

 

Λεω να παρω ασυρματα ακουστικα γιατι ο πιτσιρικας μου κυνηγαει οτι καλωδιο ειναι στο range του.

Γενικα δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις κ αν δοκιμαζα ακουστικα 100 κ 1000 ευρω, ισως να μη καταλαβαινα διαφορα...

 

Καμια γνωμη για νορμαλ ασυρματα (gaming, μουσικη κλπ. τιποτα ιδιατερο)?

 

-Budget 50-200 αναλογα δλδ αν αξιζουν τη διαφορα τα ακριβοτερα.

-Μαρκα οτιδηποτε. Σε υπολογιστη θα τα χρησιμοποιω. Πουθενα αλλου.

Link to comment
Share on other sites

hyper x cloud alpha wireless

steelseries arctis 7+

είδα και τα παρακάτω σε προσφορά

Screenshot_22.jpg
WWW.LAGONIKA.GR

Σε προσφορά από cosmodata, σε ιστορικό χαμηλό τα πολύ καλά Corsair HS75 XB Ασύρματο Over Ear Gaming Headset με σύνδεση USB, στα 79,90€+8€ μεταφορικά.

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η επιλογή μου θα ήταν τα cloud alpha

ειναι σε προσφορά στο amazon.co.uk

WWW.HAGGLEZON.COM

Save money of your purchase of hyper x cloud alpha wireless by comparing its price accross all Amazon European stores

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.