Jump to content


Υπολογιστής απο την αρχη


Orfanos3

Recommended Posts

Διαβάζετε ρε παιδιά? Κουτί έχει ο άνθρωπος το haf! 200 ευρώ η dell η οθόνη πάμε 1280. Και 100 να κοστίσουν ηχεία, ποντίκι, πληκτρολόγιο, 1380. Πάλι εντός μπάτζετ είμαστε.

Κουτί ΘΑ ΑΓΟΡΆΣΕΙ ο άνθρωπος το HAF το οποίο θα συμπεριληφθεί και την τελική τιμή.

Δεν ξαναασχολούμαι με το νήμα. Μερικοί δεν βλέπετε την τύφλα σας. Ούτε καν ότι έβαλα τις ίδιες μνήμες δεν είδες πριν γράψεις. Για το τροφοδοτικό τα είπαμε, για τον ssd διαφωνώ και ο σκληρός είναι ίσως καλύτερος αλλά και τζάμπα 30 ευρώ ακριβότερος.

Αυτά και bye, bye. Μεγάλωσα για να ασχολούμαι με τα fanboys.

Bye Bye αρχι........fanboy .............:hehe::hehe:

Για τις μνήμες έχεις δίκιο μιας και στην περίπτωσή του νόμισα πως είχε βάλει τις LP με 1,5v .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Δεν είναι κακό να έχεις προβλήματα με τη γλώσσα, απλά ξεκαθάρισέ το από την αρχή για να ξέρουμε πώς να σου συμπεριφερθούμε.

Είναι άδικο να έχεις πρόβλημα και να σε χλευάζουν γι αυτό ενώ μάλλον δεν φταις.

Την καλημέρα μου και καλά μυαλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κουτι πήρα και είπαμε να μη βιαστω για επεξεργαστη..οπότε η επόμενη αγορά είναι τροφοδοτικο...καλύτερα να τα πάμε ένα ένα για να μην τα μπλεξουμε..σκέφτομαι για 750 η 850 watt οπότε ακούω την καλύτερη πρόταση

Link to comment
Share on other sites

Bye Bye αρχι........fanboy .............:hehe::hehe:

Για τις μνήμες έχεις δίκιο μιας και στην περίπτωσή του νόμισα πως είχε βάλει τις LP με 1,5v .

Και οι lp και οι ψηλές με 1.5 v είναι.

Λοιπόν παιδιά κουτι πήρα και είπαμε να μη βιαστω για επεξεργαστη..οπότε η επόμενη αγορά είναι τροφοδοτικο...καλύτερα να τα πάμε ένα ένα για να μην τα μπλεξουμε..σκέφτομαι για 750 η 850 watt οπότε ακούω την καλύτερη πρόταση

Δεν υπάρχει λόγος. Αυτό που σου πρότεινα και γω και ο swatoner είναι υπεραρκετο. Μην κοιτάς τα watt.

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάξεις καν για K αν δεν κάνεις OC.

Χαλαρώστε λίγο. Κόντρα ποιος δίνει την καλύτερη πρόταση κάνετε. Και έδωσα τον ίδιο με τον άλλον. Έλεος.

Ψάχνεστε και οι δύο.

Είπαμε να βοηθήσουμε το παιδί να φτιάξει το pc του με μεράκι. Όχι να trollaroume θανάσιμα και να τσακωθούμε.

Στο τροφοδοτικό μη κοιτάξεις τα watt. Δεν έχει μεγάλη διαφορά. Αλλιώς αν νομίζεις οτι τα πολλά watt κάνουν τον παπά να σου δώσω το 1500watt που έχω να μου δώσεις τα λεφτά που θα έδινες για το 650άρι. XAXAX

Crossfire δε νομίζω να κάνει. Ακόμα ψάχνεται του τι γίνεται, να μπλέξει και με crossfire κλπ δεν νομίζω οτι αξίζει. είτε θα το κάνει εξαρχής είτε δε θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστι και Χρονια Πολλα

1 δεν χρειαζεται να πας σε intel πηγεναι σε amd

Cpu

Μητρική

Μνήμες

Κάρτα Γραφικών

τροφοδοτικο

Μεχρι εδω 780 ευρο περιπου και το μονο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι για των cpu για ολα τα αλλα μην το σκεφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να έχεις προβλήματα με τη γλώσσα, απλά ξεκαθάρισέ το από την αρχή για να ξέρουμε πώς να σου συμπεριφερθούμε.

Είναι άδικο να έχεις πρόβλημα και να σε χλευάζουν γι αυτό ενώ μάλλον δεν φταις.

Την καλημέρα μου και καλά μυαλά.

Καλώς σας βρήκα.. Θέλω να φτιάξω απο την αρχή έναν υπολογιστή και επειδή δεν το έχω ξανακάνει θα ήθελα την βοήθεια σας..(μπορεί να είμαι και εκτός θέματος)σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτο το κουτί http://www.plaisio.gr/ProductImages/130x130/1263196.JPG η αυτο http://www.plaisio.gr/ProductImages/130x130/1263196.JPG

Αξίζει να βάλω intel?επίσης μόνο η μητρική και ο επεξεργαστης θα αλλάξει ?όλα τα αλλα που μου προτεινες θα παραμείνουν έτσι?επίσης το κουτί που έχω φάει κόλλημα αξίζει να το πάρω η είναι πεταμένα λεφτά λες?
Ωραία και κάτι τελευταίο απο πια κομμάτια να ξεκινήσω για να αρχίσω να συναρμολογο η όταν τα μαζεψω όλα μαζί να κάνω αυτή την δουλειά λες?υπολογιζω να τα έχω όλα σε 1μηνα αλλα αν ασχολουμε με το να τα τοποθετο θα γουστάρω κι ολας..ξεκιναω σήμερα με το κουτί αξίζει λες αυτο που μου αρέσει η το κουτι είναι απλά πολυτέλεια..επίσης ευχαριστώ που ασχολείσαι..

Να ποιος διαβάζει καλύτερα και ποιος είναι Μ@μα**ς και fanboy του κερατά ....

Το κουτί αγοράστηκε τώρα που συζητάμε και είναι ΜΕΣΑ στην συνολική τιμή ........

Η πρόταση που έγινε από εμένα έχει την έννοια του VALUE FOR MONEY και πιάνει τα 1000€ με οθόνη και τα πάντα από ένα κατάστημα για να μην παίζουν πολλά μεταφορικά. και όχι για 1500€ ..........

Πάρτο αλλιώς λοιπόν .....

Link to comment
Share on other sites

Δε προλαβαίνω να γράψω ούτε να σκεφτώ με εσάς. πψπωπωπωπωπω ρε παιδάκι μου.

άντε μην την δώ μαύρος τιμωρός και αρχίσω τους μπακαλιάρους και στους δύο σας.

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση του συστήματος που θα παρεις δεν θα υπερβαινει ουτε τα 500W. Αν παρεις τροφοδοτικό μεγαλυτερο απο 650W θα το δουλευεις πολυ χαμηλα και δεν θα εχεις καλο efficiency.

Προτεινω ενα καλο 650αρι:Corsair Professional Series Gold AX650 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό που προτείνει ο The One είναι ακόμα καλύτερο. Κοίτα για full modular για να σε διευκολύνει στο δέσιμο αλλά και για θέμα ταξινόμησης μέσα στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ! Υπάρχουν άλλα καλύτερα ή με καλύτερο value for money.

Κοίτα το παρακάτω αν δεν κάνεις ποτέ crossfire :

XFX Power Supply 550W ATX 24 pin Core Edition PRO550W Active-PFC Retail

PSU :: XFX Power Supply 550W ATX 24 pin Core Edition PRO550W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

κατασκευάζεται από την SEASONIC και έχει 5 χρόνια εγγύηση. Από τα πολύ καλά τροφοδοτικά σε καλή τιμή !!!

Αν κάνεις crossfire κοίτα το:

Link to comment
Share on other sites

Full modular ειναι το ΑΧ650 που εχει 100% αποσπωμενα καλωδια και χρησιμοποιεις μονο αυτα που σου ειναι απαραιτητα.

Το ΤΧ650Μ ειναι modular αλλα οχι full επειδη εχει μονιμα συνδεδεμενο το 24πινο.

Θα συμφωνησω να μην κοιτας το Pixmania. Αν παραγγελνεις ενα ενα τα parts σου, θα σε γδαρει στα μεταφορικα...

Link to comment
Share on other sites

αυριο παιρνω το τροφοδοτικο..αυτοCorsair Professional Series Gold AX650 | Skroutz.gr η αυτο που προτεινε adpanos..τι λετε?

Αν ΔΕΝ θες να κάνεις CROSSFIRE τότε το ποιο σωστό είναι να πάς στο XFX made by seasonic το οποίο θα σε καλύψει πλήρως και έχει και μεγάλη εγγύηση. Κοστίζει τα μισά χρήματα. !!

Η seasonic μαζί με την Enermax είναι οι καλύτεροι κατασκευαστές τροφοδοτικών στον κόσμο.

Αν θες ένα τροφοδοτικό για μελλοντικό crossfire τότε πρέπει να κοιτάξεις σε κάτι μεγαλύτερο και με έναν σοβαρό υποψήφιο το AX650.

Πολύ καλό για αυτή την δουλειά είναι και το TX650 από πλευράς CORSAIR που είναι φτηνότερο αλλά πολύ ποιοτικό.

Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-650TXV2EU Active-PFC Retail

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23359&cat=17⊂=165&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

Αυτή είναι η γνώμη μου. :)

Γενικά θα σου πρότεινα να μην κοιτάς μεμονωμένα το κάθε κομμάτι γιατί θα ξεφύγεις πάρα πολύ σε κόστος στην τελική σύνθεση. Να ξέρεις πως πολλά parts για μικροδιαφορές ζητούν πολλά παραπάνω €€ !

Link to comment
Share on other sites

Αν και μα το Θεό δεν έχω καταλάβει τι παίζει πέρα απο την 1500άρα που δίνεις για πύργο μόνο, την κόντρα amd vs intel και ότι αγόρασες το Haf για κουτί (<--- κρίμα) ας κάνω μία πρόταση από ένα μαγαζί και εγώ με την σημείωση ότι αν είσαι Αθήνα την 24άρα dell την παίρνεις στα 215ευρώ απο msystems βάζοντας ένα κωδικό στην παραγγελία

post-20975-1416076054,8543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και μα το Θεό δεν έχω καταλάβει τι παίζει πέρα απο την 1500άρα που δίνεις για πύργο μόνο

Αυτό έχει αλλάξει στην πορεία μιας και του είπαμε πως δεν χρειάζονται τόσα χρήματα για αυτό που θέλει, ενώ μετά εμφανίστηκε και το ότι δεν υπάρχουν ούτε περιφερειακά. :)

Οπότε γίνεται μια προσπάθεια για συμπίεση κόστους όσο το δυνατόν με ολοκληρωμένο σύστημα που θα πληρεί τις προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μα το Θεό δεν έχω καταλάβει τι παίζει πέρα απο την 1500άρα που δίνεις για πύργο μόνο, την κόντρα amd vs intel και ότι αγόρασες το Haf για κουτί (<--- κρίμα) ας κάνω μία πρόταση από ένα μαγαζί και εγώ με την σημείωση ότι αν είσαι Αθήνα την 24άρα dell την παίρνεις στα 215ευρώ απο msystems βάζοντας ένα κωδικό στην παραγγελία

Οτι καλύτερο έχει προταθει μεχρι στιγμής ...

Που πληρεί τα τρια βασικότερα χαρακτηρηστικα που θα επρεπε να πληρεί καθε προταση...

Max budget, vfm, χρηση.

Αυτό έχει αλλάξει στην πορεία μιας και του είπαμε πως δεν χρειάζονται τόσα χρήματα για αυτό που θέλει, ενώ μετά εμφανίστηκε και το ότι δεν υπάρχουν ούτε περιφερειακά. :)

Εγω γτ δεν διαβασα καπου ότι έχει αλλάξει τελικά το max budget?

H συμπερανες εσύ απο μονος σου ότι αφου υπαρχει και φθηνοτερη λύση αλλαζει και το budget αυτομάτως?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.