Jump to content


Αξιόλογο αθόρυβο PC , είναι δυνατόν ή είναι μύθος..;


rem451

Recommended Posts

αφου το στηνεις απο την αρχη το μηχανημα,νομιζω σε ivy bridge(εφοσον μιλαμε για intel based) ειναι πιο ενδεδειγμενο.i5 3570k απο οτι λεγεται ειναι μια καλη επιλογη.

για vga εξαρταται τις απαιτησεις σου.δεν ειμαι υπερ στο να ξοδεψεις αρκετα χρηματα για να πας σε amd 7970 or gtx680,στις μεγαλες δλδ απο καθε εταιρια.

σε λιγο καιρο θα βγουν οι 670 και 660 απο οτι διαβαζουμε απο nvidia μερια.

απο amd υπαρχουν 7850/70.διαλεγεις και παιρνεις αναλογα με το ποσο που θελεις να ξοδεψεις

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Σε φιλο πηρα την H100 με δυο eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής σε ενα 650D μαζι με ενα fan controler η απολυτη ησυχια σε χαμηλες στροφες!Ψηλα την φασαρια του την κανει αλλα ψηλα δουλευει μονο οταν παιζει games οποτε δεν τρεχει και τιποτα!

Οποιο κουτι και να παρεις αν βαλεις ενα fan controler πανω ησυχαζεις.Σε κατασταση browsing/downloading μπορεις να τους εχεις και τερμα κλειστους ολους δεν θα παθει τιποτα απλα θα ανεβει η θερμοκρασια 5 βαθμους το πολυ. Το fan controler μεχρι και τους corsair απο την H100 εκανε αθορυβους!!!

Ενα κουτι που γενικα το λενε αθορυβο αλλα απο εμφανιση δεν μου αρεσει και τοσο ειναι το Silencio αλλα οπως λενε περι ορεξεως.....!

Τους δισκους να προσεξεις λιγο οπως ειπε ο φιλος απο πανω γιατι εγω εχω 1 velociraptor και κανει σαν τουρμπινα αεροπλανου ο ατιμος!!!Οποτε πας σε ssd για λειτουργικο/αγαπημενα progs και για αποθηκη κατι σε green χαμηλοστροφο ή αν σε παιρνει οικονομικα κατι σε 2,5'' για πληρες mute απο τους δισκους αλλα ξεφευγει σε κοστος.

την σκέφτομαι και αυτήν την λύση, μπορώ π.χ. να βάλω και άλλα 2 επάνω και 2 στην πόρτα απο μέσα που έχει και όποτε θέλω να ανοίγω απλώς τα καπάκια και με το fan controler να τα ενεργοποιώ; αλλα μόνο αυτά τα 4, δλδ να υπάρχει η δυνατότητα να τα κλείνω και να τα ανοίγω με ένα fan controller που θα ναι σε pci καρτούλα; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το 550D θα σου προτεινα να βαλεις την H100 στο πανω μερος με δυο noise blocker σε pull αν δεις το review της H100 εδω στο lab καποιος που δοκιμασε πολλους συνδιασμους με την ψυκτρα κατεληξε σε pull για πιο ησυχα.Αυτους που περισευουν τους βαζεις στο πλαινο και εναν στο κατω μερος μπροστα απο το τροφοδοτικο.

Για τα καναλια του fan controler εγω θα εβαζα στο πρωτο τους 2 της h100 στο δευτερο τους δυο που εχει μπροστα και αυτον στο πατωμα στο τριτο τους δυο τους πλαινους και στο τεταρτο τον εξαγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν. Διάλεξε άνετο κουτί για καλή κυκλοφορία αέρα , ήσυχα ανεμιστήρια - προσωπικά χρησιμοποιώ αυτούς eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής - και ικανή αερόψυξη για το cpu που θα βάλεις. Αν χρησιμοποιήσεις τη μητρική που αναφέρεις στην αρχή το fan controller είναι περιττό - η μητρική έχει εξαιρετικές δυνατότητες σε αυτόν τον τομέα. Αν πάλι πας σε έτοιμη υδρόψυξη τύπου H100 θα χρειαστεί να αλλάξεις τους ανεμιστήρες γιατί αυτοί που φορά είναι θορυβώδεις. Όλα με το θέμα ''αθόρυβο PC'' είναι καθαρά υποκειμενικά δηλαδή το πόσο ησυχία θέλει ο καθένας και υπό ποιες συνθήκες.

Αν πάντως θες μηχάνημα αθόρυβο σε όλες τις καταστάσεις και υπερχρονισμένο full μάλλον θα χρειαστεί να ρίξεις πολλά σε υδρόψυξη με μεγάλα ψυγεία και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για το 550D θα σου προτεινα να βαλεις την H100 στο πανω μερος με δυο noise blocker σε pull αν δεις το review της H100 εδω στο lab καποιος που δοκιμασε πολλους συνδιασμους με την ψυκτρα κατεληξε σε pull για πιο ησυχα.Αυτους που περισευουν τους βαζεις στο πλαινο και εναν στο κατω μερος μπροστα απο το τροφοδοτικο.

Για τα καναλια του fan controler εγω θα εβαζα στο πρωτο τους 2 της h100 στο δευτερο τους δυο που εχει μπροστα και αυτον στο πατωμα στο τριτο τους δυο τους πλαινους και στο τεταρτο τον εξαγωγης.

χμ καλή λύση το H100 σίγουρα και αυτό που λες είναι το ποιό σωστό αλλα αν είναι να πάω σε κάτι τέτοιο με βλέπω για H80 με ησυχα fans φυσικά όπως πρότειναι και ο gbak, γιατι θα ήθελα το πάνω μέρος να είναι κλειστό κατα κύριο λόγο και να το ανοίγω μόνο οταν δεν έχω αναγκη για ησυχία και τότε να βάζω σε λειτουργεία αυτά τα 2 fans (εδώ χρειάζομαι τον fan controller), αλλά εκεί προβληματίζομαι γιατι δεν υπάρχει άλλη έξοδος να βγει ο ζεστός αέρας οταν θα ναι κλειστο απο επάνω και γι αυτό σκέφτομαι την λύση της αερόψυξης με το γομάρι της Noctua, την NH-D14.

Link to comment
Share on other sites

Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν. Διάλεξε άνετο κουτί για καλή κυκλοφορία αέρα , ήσυχα ανεμιστήρια - προσωπικά χρησιμοποιώ αυτούς eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής - και ικανή αερόψυξη για το cpu που θα βάλεις. Αν χρησιμοποιήσεις τη μητρική που αναφέρεις στην αρχή το fan controller είναι περιττό - η μητρική έχει εξαιρετικές δυνατότητες σε αυτόν τον τομέα. Αν πάλι πας σε έτοιμη υδρόψυξη τύπου H100 θα χρειαστεί να αλλάξεις τους ανεμιστήρες γιατί αυτοί που φορά είναι θορυβώδεις. Όλα με το θέμα ''αθόρυβο PC'' είναι καθαρά υποκειμενικά δηλαδή το πόσο ησυχία θέλει ο καθένας και υπό ποιες συνθήκες.

Αν πάντως θες μηχάνημα αθόρυβο σε όλες τις καταστάσεις και υπερχρονισμένο full μάλλον θα χρειαστεί να ρίξεις πολλά σε υδρόψυξη με μεγάλα ψυγεία και όχι μόνο.

ναι είναι υποκειμενικο το 'ησυχία' και σίγουρα δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές γι αυτό το ψάχνω με τα παιδια εδώ που έχουν μια σχετική εμπειρια, πάντως δεν σκοπεύω να υπερσυγχρονίσω το μηχάνημα για να πάω σε τέτοιες λύσεις ακριβες υδρόψυξης που θα χρειαζόταν οπως ανέφερες και είμαι ανάμεσα σε Η80 και D14 της noctua και πιστεύω οτι με αυτά μπορώ να κάνω σε ένα μεγάλο ποσοστό ένα αθόρυβο σύστημα.. με τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

χμ καλή λύση το H100 σίγουρα και αυτό που λες είναι το ποιό σωστό αλλα αν είναι να πάω σε κάτι τέτοιο με βλέπω για H80 με ησυχα fans φυσικά όπως πρότειναι και ο gbak, γιατι θα ήθελα το πάνω μέρος να είναι κλειστό κατα κύριο λόγο και να το ανοίγω μόνο οταν δεν έχω αναγκη για ησυχία και τότε να βάζω σε λειτουργεία αυτά τα 2 fans (εδώ χρειάζομαι τον fan controller), αλλά εκεί προβληματίζομαι γιατι δεν υπάρχει άλλη έξοδος να βγει ο ζεστός αέρας οταν θα ναι κλειστο απο επάνω και γι αυτό σκέφτομαι την λύση της αερόψυξης με το γομάρι της Noctua, την NH-D14.

αν πας σε αγορα asus Z77 μητρικη ουτε fan controller δεν χρειαζεσαι συμφωνα νε αυτα που λεει εδω ο τυπος

αυτο που δεν επιασα βεβαια,ειναι αν οι ανεμιστηρες πρεπει να ειναι 4pin αναγκαστικα,η αν γινεται και με 3pin ανεμιστηρες

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε αγορα asus Z77 μητρικη ουτε fan controller δεν χρειαζεσαι συμφωνα νε αυτα που λεει εδω ο τυπος

αυτο που δεν επιασα βεβαια,ειναι αν οι ανεμιστηρες πρεπει να ειναι 4pin αναγκαστικα,η αν γινεται και με 3pin ανεμιστηρες

ναι αυτό το διάβασα και εγώ, γίνονται όλα softwarikos ;) , ακόμα είμαι προβληματισμένος με την ψύξη του επεξεργαστή , αν πάω σε watercooling με βλέπω μονο για το Η60, τα υπόλοιπα είναι θορυβώδες και ενδύκνονται για OC περισσότερο, σκέφτομαι και αυτήν την λύση NOCTUA NH-C14 επίσης, μιας και το θηρίο D14 αν θα χωρά θα είναι ίσα ίσα και δουλειά δε θα κάνει αφου θα πιάνει το μισο κουτί, τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω η d14 να μην κανει δουλεια.οτι ειναι γομαρι,ειναι.σε αυτο συμφωνουμε.

γι'αυτο και ειχα προτεινει την bequiet advanced(ειναι και πιο ησυχη),αλλα επειδη σε βλεπω πιο πολυ προς noctua υπαρχει και αυτη Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

γενικα,παντως,εφοσον το ζητουμενο ειναι η ησυχια και το πανω καπακι του 550d κλειστο,νομιζω οτι tower design ψυκτρα ειναι πιο ενδεδειγμενο απο το top flow στυλ(NOCTUA NH-C14,αν και εγω τις προτιμω).εδω η h60 ειναι οτι καλυτερο γιατι τοποθετειται κατευθειαν πισω.(προσωπικα θα την εβαζα με τον ανεμιστηρα σε pull)

προτεινα την bequiet λογω χρωματικου συνδυασμου περισσοτερο οπως σου ειπα,επειδη η noctua σε πολλους δεν αρεσει γι αυτο το λογο.απο επιδοσεις δεν το συζηταμε οτι η ''κουκουβαγια ''ειναι κορυφη.αλλα και η bequiet μη νομιζεις οτι παει πισω.

και οι 2 ερχονται με εξαιρετικους ανεμιστηρες,απο τους καλυτερους στον τομεα της ησυχιας, χωρις να υπολειπονται επιδοσεων.

νομιζω οτι οποια απο τις 3 και να διαλεξεις δεν θα κανεις λαθος και θα εχεις τα αποτελεσματα που θες.:T:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω η d14 να μην κανει δουλεια.οτι ειναι γομαρι,ειναι.σε αυτο συμφωνουμε.

γι'αυτο και ειχα προτεινει την bequiet advanced(ειναι και πιο ησυχη),αλλα επειδη σε βλεπω πιο πολυ προς noctua υπαρχει και αυτη Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

γενικα,παντως,εφοσον το ζητουμενο ειναι η ησυχια και το πανω καπακι του 550d κλειστο,νομιζω οτι tower design ψυκτρα ειναι πιο ενδεδειγμενο απο το top flow στυλ(NOCTUA NH-C14,αν και εγω τις προτιμω).εδω η h60 ειναι οτι καλυτερο γιατι τοποθετειται κατευθειαν πισω.(προσωπικα θα την εβαζα με τον ανεμιστηρα σε pull)

προτεινα την bequiet λογω χρωματικου συνδυασμου περισσοτερο οπως σου ειπα,επειδη η noctua σε πολλους δεν αρεσει γι αυτο το λογο.απο επιδοσεις δεν το συζηταμε οτι η ''κουκουβαγια ''ειναι κορυφη.αλλα και η bequiet μη νομιζεις οτι παει πισω.

και οι 2 ερχονται με εξαιρετικους ανεμιστηρες,απο τους καλυτερους στον τομεα της ησυχιας, χωρις να υπολειπονται επιδοσεων.

νομιζω οτι οποια απο τις 3 και να διαλεξεις δεν θα κανεις λαθος και θα εχεις τα αποτελεσματα που θες.:T:

δεν με νοιάζει το χρώμα, αλλα η απόδοση-ησυχία :)

γιατι προτείνεις για το Η80 το pull και οχι το push and pull;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τα κλοκάρεις και από την άλλη θες απόλυτη ησυχία στο pc σου τότε μάλλον δεν γίνεται..

Επείδη και έγω ψάχνω κάτι αντίστοιχο..κοιτούσα κάτι σε fanless psu και κλασσικές ψύκτρες της noctua με τους αθόρυβους NF-S12B ULN - οπώς και τα κουτιά που αναφέρθηκαν fractal + corsair.

Από κάρτες γραφικών σε ένα θέμα που είχα ανοίξει μου έιχαν προτείνει τα παίδια κάτι σε Twin Frozr ή Windforce.

Σε στοκ ταχύτητες χωρίς oc + turbo καταστάσεις δεν νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα απο θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τα κλοκάρεις και από την άλλη θες απόλυτη ησυχία στο pc σου τότε μάλλον δεν γίνεται..

Επείδη και έγω ψάχνω κάτι αντίστοιχο..κοιτούσα κάτι σε fanless psu και κλασσικές ψύκτρες της noctua με τους αθόρυβους NF-S12B ULN - οπώς και τα κουτιά που αναφέρθηκαν fractal + corsair.

Από κάρτες γραφικών σε ένα θέμα που είχα ανοίξει μου έιχαν προτείνει τα παίδια κάτι σε Twin Frozr ή Windforce.

Σε στοκ ταχύτητες χωρίς oc + turbo καταστάσεις δεν νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα απο θερμοκρασίες...

μακάρι, έχεις κανα link για τις κάρτες γραφικών; thanks

Link to comment
Share on other sites

3 από αυτές - ανεξαρτήτως υλοποίησης:

GIGABYTE - Graphics Card

MSI Global ? Graphics Card

ASUS - Graphics Cards

και όπως είπε ο asbatey δεν χρείαζεται να ξοδευτείς στις μεγάλες από την κάθε εταιρεία.. οι Mid σειρές μια χαρά θα είναι + low θερμοκρασίες-θόρυβο κτλ σε load :T:

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιάζει το χρώμα, αλλα η απόδοση-ησυχία :)

γιατι προτείνεις για το Η80 το pull και οχι το push and pull;

ευχαριστώ

για το H60 μου ειπες στο πανω ποστ και ειπα pull.

αν πας για H80 τοτε κανεις push-pull, επειδη ειναι και το ψυγειο πιο χοντρο.

απο οτι εχω δει παντως στα διαφορα site ,το pull,ειδικα σε λεπτα ψυγεια,ειναι πιο αποδοτικο και πιο ησυχο.

για gpu, αυτες οι υλοποιησεις, με τα custom cooler,που προτεινε ο @hondo1 ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που με έχει απασχολησει αρκετά.

Γενικώς έχω καταλαβει οσο μικροτερο το κουτι καλυτερα γιατι χρειαζεσαι λιγοτερους ανεμιστηρες.

Παντως το ποσο αθορυβο θα εξαρτηθει με ποσο θες να το φτασεις εσυ. Υπαρχουν αρκετα καλες λύσεις για να ξεκινησεις και δεν είναι απαραιτητο να θυσιασεις την αποδοση πλεον.

Με ενα καλο κουτακι, αλλους ανεμιστερες με max 1000 στροφες. Bequiet και Blacksilent pro εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες πο αναφερθηκαν και πιο πανω. Τα τροφοδοτικα τα gold και ιδαιτερα seasonic και corsair αποτελουν ιδανικη λυση καθώς αρκετα ειναι ενοχλητικα.

Το πιο σημειο που με ειχε ενοχλησει ηταν ο σκληρος. Ακομα και 5400 τον ακουγα. έχω βαλει το SHARKOON HDD VIBE FIXER (το εχει το e-shop) και εχω βρει την υγεια μου. Το silentpcreview εχει πολυ καλα reviews αλλα και στο φορουμ πολλους περιεργους και με λυσεις σε προβληματα.

Εγω εχω το fortress της silverstone εξαιρετικο κουτακι και σχετικα μικρο, αλλα εχει εξαφανιστει πλεον. Δεν εχω παραπονο απο θορυβο. Το μονο που ξεχωριζω ειναι του τροφοδοτικου Silverstone Strider Gold 750W (και ας ειναι gold ακουγεται λιγο).

Αυτα απο μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

2rhydew.jpg

επισης τα Corsair,δεν φημιζονται για τα αθορυβα φανς που εχουν,οποτε προσοχη,μην παρεις ενα κουτι και μετα θες αλλα 30ε για αλλα φανς..

Φίλε μου καλησπέρα!

το κουτί της φωτο είναι το Silverstone FT02? Αυτό πως πάει από θόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που με έχει απασχολησει αρκετά.

Γενικώς έχω καταλαβει οσο μικροτερο το κουτι καλυτερα γιατι χρειαζεσαι λιγοτερους ανεμιστηρες.

Παντως το ποσο αθορυβο θα εξαρτηθει με ποσο θες να το φτασεις εσυ. Υπαρχουν αρκετα καλες λύσεις για να ξεκινησεις και δεν είναι απαραιτητο να θυσιασεις την αποδοση πλεον.

Με ενα καλο κουτακι, αλλους ανεμιστερες με max 1000 στροφες. Bequiet και Blacksilent pro εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες πο αναφερθηκαν και πιο πανω. Τα τροφοδοτικα τα gold και ιδαιτερα seasonic και corsair αποτελουν ιδανικη λυση καθώς αρκετα ειναι ενοχλητικα.

Το πιο σημειο που με ειχε ενοχλησει ηταν ο σκληρος. Ακομα και 5400 τον ακουγα. έχω βαλει το SHARKOON HDD VIBE FIXER (το εχει το e-shop) και εχω βρει την υγεια μου. Το silentpcreview εχει πολυ καλα reviews αλλα και στο φορουμ πολλους περιεργους και με λυσεις σε προβληματα.

Εγω εχω το fortress της silverstone εξαιρετικο κουτακι και σχετικα μικρο, αλλα εχει εξαφανιστει πλεον. Δεν εχω παραπονο απο θορυβο. Το μονο που ξεχωριζω ειναι του τροφοδοτικου Silverstone Strider Gold 750W (και ας ειναι gold ακουγεται λιγο).

Αυτα απο μενα!!!

γεια σου, φιλε ωραία ιδεα το SHARKOON HDD VIBE FIXER , δεν το ήξερα, είναι οντως τόσο καλό? που τοποθετήτε? σε ξεχωριστό bay ή στο υπάρχων για τους δίσκους

οσο για ανεμιστήρες κουτιού σκέφτομαι νατους αντικαταστήσω με τους nf-p12 της noctua

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.