Jump to content



Αξιόλογο αθόρυβο PC , είναι δυνατόν ή είναι μύθος..;


rem451

Recommended Posts

Είναι πάρα πολυ αποτελεσματικο. Είχα εκνευρευστεί με τους κραδασμους τους σκληρούς και αυτό έβαλε τέλος στο προβλημα μου. Ιδαιτερα αν βάλεις το κουτί σε γραφείο θα αντιληφθεις μεγάλη διαφορα, καθώς αποροφεί ολους τους κραδασμους. Τοποθετειται σε μια θέση 5.25. Το μόνο θέμα που είχα εγω ήταν οτι δεν μπορούσα να το βιδώσω γιατι τα προστευτικά των 5.25 κουμπωνουν πανω, οπότε με εμποδιζε. Και οι Noctua είναι πολυ καλοί, νομίζω βγαίνουν λίγο πιο ακριβοί και τα χρώματα τους μου την σπάνε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Δε νομιζω η d14 να μην κανει δουλεια.οτι ειναι γομαρι,ειναι.σε αυτο συμφωνουμε.

γι'αυτο και ειχα προτεινει την bequiet advanced(ειναι και πιο ησυχη),αλλα επειδη σε βλεπω πιο πολυ προς noctua υπαρχει και αυτη Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

γενικα,παντως,εφοσον το ζητουμενο ειναι η ησυχια και το πανω καπακι του 550d κλειστο,νομιζω οτι tower design ψυκτρα ειναι πιο ενδεδειγμενο απο το top flow στυλ(NOCTUA NH-C14,αν και εγω τις προτιμω).εδω η h60 ειναι οτι καλυτερο γιατι τοποθετειται κατευθειαν πισω.(προσωπικα θα την εβαζα με τον ανεμιστηρα σε pull)

προτεινα την bequiet λογω χρωματικου συνδυασμου περισσοτερο οπως σου ειπα,επειδη η noctua σε πολλους δεν αρεσει γι αυτο το λογο.απο επιδοσεις δεν το συζηταμε οτι η ''κουκουβαγια ''ειναι κορυφη.αλλα και η bequiet μη νομιζεις οτι παει πισω.

και οι 2 ερχονται με εξαιρετικους ανεμιστηρες,απο τους καλυτερους στον τομεα της ησυχιας, χωρις να υπολειπονται επιδοσεων.

νομιζω οτι οποια απο τις 3 και να διαλεξεις δεν θα κανεις λαθος και θα εχεις τα αποτελεσματα που θες.:T:

τελικά κατέληξα στην NH-U12P SE2 οπως πρότεινε και ο φίλος, καλή η λύση της υδρόψηξης οπως πρότεινε ο gbak αλλα με μια έρευνα που έκανα σε διάφορα forum kai reviews βγάζουν θόρυβο οι αντλίες και δεν θέλω να το διακυνδυνέψω

το αλλο ερώτημα είναι αν βάλω την ψύκτρα σε push and pull με δυο ανεμιστήρια ή θα είναι οκ και σε push με ένα , σχετικά με το airflow στο κουτί μιας και θα είναι μονο 2 μπροστά ίσως και ένας τρίτος κάτω (θα δουλεύει οταν θα είναι σε load) και ενας πισω (θα βγάζει αέρα)σαν ανεμιστήρες στο κουτί. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι πάρα πολυ αποτελεσματικο. Είχα εκνευρευστεί με τους κραδασμους τους σκληρούς και αυτό έβαλε τέλος στο προβλημα μου. Ιδαιτερα αν βάλεις το κουτί σε γραφείο θα αντιληφθεις μεγάλη διαφορα, καθώς αποροφεί ολους τους κραδασμους. Τοποθετειται σε μια θέση 5.25. Το μόνο θέμα που είχα εγω ήταν οτι δεν μπορούσα να το βιδώσω γιατι τα προστευτικά των 5.25 κουμπωνουν πανω, οπότε με εμποδιζε. Και οι Noctua είναι πολυ καλοί, νομίζω βγαίνουν λίγο πιο ακριβοί και τα χρώματα τους μου την σπάνε λίγο.

φίλε αν μπορείς βοήθησέμε ποιο απο όλα το SHARKOON HDD VIBE FIXER προτείνεις; Το eshop έχει δυο, στο νετ γενικά έχω βρει και τρίτο. π.χ. ΙΙΙ και pro.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 1 δηλαδη αυτό. Η αποτελεσματικότητα του οφείλεται στο ότι ο δίσκος καθεται μονο στα λαστιχακια και δεν πατάει καπου αλλού και γιαυτό δεν παράγει καθόλου κραδασμούς. Το pro φαινεται παρόμοιο με πιο εύκολη εγκατάσταση. Το ΙΙΙ δεν το έχω δοκιμάσει, μοιάζει με το ΙΙ που έχω δοκιμάσει (είναι αυτό αλλά δεν το βλέπω να πωλείται πια), ήταν αρκετά αποτελεσματικό αλλά όχι σαν το 1. Είχα δοκιμασει ακόμα και αλλα που κλείνουν τον δίσκο αλλά αυτο πιστευώ ειναι πιο αποτελεσματικό.[ame=http://www.amazon.de/product-reviews/B000FLR8PE/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1]Εδώ[/ame] έχει πολλά σχόλια για το 1 (στα γερμανικά) Πιστεύω ένας ανεμιστηρας αρκεί και καλό είναι να επιλέξεις μέχρι 1000 στροφές, για τους 120 είναι αθόρυβοι. Και καλυτερα 4πινο για τον επεξεργαστή ώστε να αυξομειώνει τις στροφές ανάλογα με τις θερμοκρασίες μόνο του. Τέλος αρκετα ενδιαφέρον εχω δει μια τεχνολογία στις τελευταίες μητρικές της asus, το fan xpert που σου επιτρεπει να διαμορώσεις προφιλ για τους ανεμιστήρες (τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασια).

Γενικά πιστέυω καλύτερα αερόψυξη γιατί με υδρόψυξη μπορεί να έχεις περισσότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

γενικά να ξέρεις ότι εάν βάλεις ένα fan controller (όπως είπαν και άλλοι πριν από εμένα) θα έχει πραγματικά το κεφάλι σου ήσυχο!

εγώ την πρώτη φορά που έβαλα τους air penetrator της Silverstone το pc έκανε σαν τζετ....αφού έβαλα το fan controller ησύχασα πραγματικά. επίσης για τους hdd δες ένα κουτί που να έχει κάτι λαστιχενια "ποδαράκια" εκεί που κουμπωνουν/βιδωνουν οι σκληροί.

Link to comment
Share on other sites

γενικά να ξέρεις ότι εάν βάλεις ένα fan controller (όπως είπαν και άλλοι πριν από εμένα) θα έχει πραγματικά το κεφάλι σου ήσυχο!

εγώ την πρώτη φορά που έβαλα τους air penetrator της Silverstone το pc έκανε σαν τζετ....αφού έβαλα το fan controller ησύχασα πραγματικά. επίσης για τους hdd δες ένα κουτί που να έχει κάτι λαστιχενια "ποδαράκια" εκεί που κουμπωνουν/βιδωνουν οι σκληροί.

αυτό με τα λαστιχένια ποδαράκια δε το έπιασα, επίσης να αναφέρω οτι μόλις πήρα το κουτι της corsair obsidian 550D & fan controller και ολα καλα με ανεμιστήρες κτλ, το κουτι ειναι υπέροχο και το ποιο ύσηχο.., οσον αφορά το δίσκο κάνει κατι μπαμ μπουμ εδω και εκει και θέλω να το απαλείψω όμως να μπει στις μπροστά θέσεις και οχι σε κάποια 3,5 ή 5,25 ώστε να αερίζεται με τους υπάρχουν ανεμιστήρες μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 1 δηλαδη αυτό. Η αποτελεσματικότητα του οφείλεται στο ότι ο δίσκος καθεται μονο στα λαστιχακια και δεν πατάει καπου αλλού και γιαυτό δεν παράγει καθόλου κραδασμούς. Το pro φαινεται παρόμοιο με πιο εύκολη εγκατάσταση. Το ΙΙΙ δεν το έχω δοκιμάσει, μοιάζει με το ΙΙ που έχω δοκιμάσει (είναι αυτό αλλά δεν το βλέπω να πωλείται πια), ήταν αρκετά αποτελεσματικό αλλά όχι σαν το 1. Είχα δοκιμασει ακόμα και αλλα που κλείνουν τον δίσκο αλλά αυτο πιστευώ ειναι πιο αποτελεσματικό.Εδώ έχει πολλά σχόλια για το 1 (στα γερμανικά) Πιστεύω ένας ανεμιστηρας αρκεί και καλό είναι να επιλέξεις μέχρι 1000 στροφές, για τους 120 είναι αθόρυβοι. Και καλυτερα 4πινο για τον επεξεργαστή ώστε να αυξομειώνει τις στροφές ανάλογα με τις θερμοκρασίες μόνο του. Τέλος αρκετα ενδιαφέρον εχω δει μια τεχνολογία στις τελευταίες μητρικές της asus, το fan xpert που σου επιτρεπει να διαμορώσεις προφιλ για τους ανεμιστήρες (τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασια).

Γενικά πιστέυω καλύτερα αερόψυξη γιατί με υδρόψυξη μπορεί να έχεις περισσότερο θόρυβο.

ευχαριστώ φίλε, εκεί που γράφεις για το ποιο αποτελεσματικό δεν βγαίνει κάτι αν θες ξαναστείλε το link, καμια ιδέα για να βάλω αυτό που προτείνεις μπροστά και όχι σε 3,5 ή 5.25 φατριο;

ευχαριστώ για τις προτάσεις, μετά τον δίσκο το μόνο που μου μένει για να ολοκληρωθεί το silent pc είναι ένα ups, αλλά άλλη ιστορία αυτή

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα λαστιχένια ποδαράκια δε το έπιασα, επίσης να αναφέρω οτι μόλις πήρα το κουτι της corsair obsidian 550D & fan controller και ολα καλα με ανεμιστήρες κτλ, το κουτι ειναι υπέροχο και το ποιο ύσηχο.., οσον αφορά το δίσκο κάνει κατι μπαμ μπουμ εδω και εκει και θέλω να το απαλείψω όμως να μπει στις μπροστά θέσεις και οχι σε κάποια 3,5 ή 5,25 ώστε να αερίζεται με τους υπάρχουν ανεμιστήρες μπροστά

http://www.dvhardware.net/reviews/cooler_master_sniper/cooler_master_sniper_hdd_tray.jpg

αν δεις στις τρυπες ειναι κατι ασημι και κατι ασπρα. αυτα τα ασπρα ειναι λαστιχενια και ειναι κα καλα για να μειωνουν τις δονεισεις/θορυβο απο τους σκληρους.

καλοριζικα :)

Link to comment
Share on other sites

@rem451

καλοριζικο το μηχανημα.αν εχεις ορεξη πες και μια αποψη για το κουτι και την ψυκτρα με τους ανεμιστηρες.(αν μπορεις και καμια φωτο θα ηταν οτι καλυτερο:) )

οσο για τον δισκο,μπορεις να παρεις εναν ssd και να ησυχασεις τελειως,αν το επιτρεπει το budget φυσικα.

απο καρτα γραφικων ποια διαλεξες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επαναφέρω το θέμα μιας και υπάρχουν σε αυτό χρήστες που έχουν ασχοληθεί με τα vibe fixer της sharkoon. έχω λοιπόν το obsidian 800d της corsair και ο wd 1terra black το συντονίζει σε ιδιαίτερα προβληματικά επίπεδα ήχου. όταν τον αποσυνδέω το κουτί είναι υποδειγματικά ήσυχο, πράγμα για το οποίο οφείλεται η d5 και οι χαμηλόστροφοι ανεμιστήρες. ποιο από τα τρέχοντα vibe fixxer μου προτείνετε; το 3 φαίνεται να έχει πιο αθόρυβη αρχή λειτουργίας αλλά το προ φαινεται ότι κρατάει το δίσκο καλύτερα. τι προτείνετε εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.