Jump to content


Αξιόλογο αθόρυβο PC , είναι δυνατόν ή είναι μύθος..;


rem451

Recommended Posts

Σε φιλο πηρα την H100 με δυο eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής σε ενα 650D μαζι με ενα fan controler η απολυτη ησυχια σε χαμηλες στροφες!Ψηλα την φασαρια του την κανει αλλα ψηλα δουλευει μονο οταν παιζει games οποτε δεν τρεχει και τιποτα!

Οποιο κουτι και να παρεις αν βαλεις ενα fan controler πανω ησυχαζεις.Σε κατασταση browsing/downloading μπορεις να τους εχεις και τερμα κλειστους ολους δεν θα παθει τιποτα απλα θα ανεβει η θερμοκρασια 5 βαθμους το πολυ. Το fan controler μεχρι και τους corsair απο την H100 εκανε αθορυβους!!!

Ενα κουτι που γενικα το λενε αθορυβο αλλα απο εμφανιση δεν μου αρεσει και τοσο ειναι το Silencio αλλα οπως λενε περι ορεξεως.....!

Τους δισκους να προσεξεις λιγο οπως ειπε ο φιλος απο πανω γιατι εγω εχω 1 velociraptor και κανει σαν τουρμπινα αεροπλανου ο ατιμος!!!Οποτε πας σε ssd για λειτουργικο/αγαπημενα progs και για αποθηκη κατι σε green χαμηλοστροφο ή αν σε παιρνει οικονομικα κατι σε 2,5'' για πληρες mute απο τους δισκους αλλα ξεφευγει σε κοστος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

η h-d14 ειναι ζωο πραγματικα σου κλεινει ολο το κουτι,αν δεν εχεις ιδαιτερη απαιτηση σε oc,μπορεις να παρεις μια πιο απλη η την h60 που χει αρκετα καλη αποδοση.

παντως το 550d εχει λιγο θεμα με το cooling

αν εστηνα τωρα αθορυβο pcακι παλι,ισως θα πηγαινα γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Σε φιλο πηρα την H100 με δυο eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής σε ενα 650D μαζι με ενα fan controler η απολυτη ησυχια σε χαμηλες στροφες!Ψηλα την φασαρια του την κανει αλλα ψηλα δουλευει μονο οταν παιζει games οποτε δεν τρεχει και τιποτα!

Οποιο κουτι και να παρεις αν βαλεις ενα fan controler πανω ησυχαζεις.Σε κατασταση browsing/downloading μπορεις να τους εχεις και τερμα κλειστους ολους δεν θα παθει τιποτα απλα θα ανεβει η θερμοκρασια 5 βαθμους το πολυ. Το fan controler μεχρι και τους corsair απο την H100 εκανε αθορυβους!!!

Ενα κουτι που γενικα το λενε αθορυβο αλλα απο εμφανιση δεν μου αρεσει και τοσο ειναι το Silencio αλλα οπως λενε περι ορεξεως.....!

Τους δισκους να προσεξεις λιγο οπως ειπε ο φιλος απο πανω γιατι εγω εχω 1 velociraptor και κανει σαν τουρμπινα αεροπλανου ο ατιμος!!!Οποτε πας σε ssd για λειτουργικο/αγαπημενα progs και για αποθηκη κατι σε green χαμηλοστροφο ή αν σε παιρνει οικονομικα κατι σε 2,5'' για πληρες mute απο τους δισκους αλλα ξεφευγει σε κοστος.

φενξ για τις συμβουλές, ναι ssd θα το προσέξω το θέμα, με βλέπω να βάζω 2 ssd σε raid 0 και μετά έναν green μέσα για τα υπόλοιπα, το silencio τυγχάνει να το χει ενας φιλος δεν είμαι και τοσο ικανοποιημένος απο θερμοκρασιες με αυτα που χω δει και δεν παίρνει εξτρα ανεμιστήρες αν θελήσεις αλλά οκ είναι ήσυχο, δεν νομίζω οτι συγκρίνεται με κουτιά στυλ fractal design R3 & Crosair obsidian 550D πάντως. και με βλέπω να καταληγω στο τελευταιο

Link to comment
Share on other sites

η h-d14 ειναι ζωο πραγματικα σου κλεινει ολο το κουτι,αν δεν εχεις ιδαιτερη απαιτηση σε oc,μπορεις να παρεις μια πιο απλη η την h60 που χει αρκετα καλη αποδοση.

παντως το 550d εχει λιγο θεμα με το cooling

χμ τι θέμα? λες να χρειαστώ να προσθέσω έξτρα ανεμιστήρα το καλοκαίρι και μετά να τον βγάλω χειμώνα; αλλά θα μου πεις ποιο το νόημα αν παιρνεις κουτι αθορυβο και του βάζεις ανεμιστήρες..

οντως η D14 θα πιασει ολο το κουτί αλλά είναι εγγύηση και αν πάρω Η60 ή 80 θα χρειαστεί να πάρω και ανεμιστηράκια οπότε ποιο το νόημα τα ίδια λεφτά θα βγαίνουν μετά..

Link to comment
Share on other sites

η h-d14 ειναι ζωο πραγματικα σου κλεινει ολο το κουτι,αν δεν εχεις ιδαιτερη απαιτηση σε oc,μπορεις να παρεις μια πιο απλη η την h60 που χει αρκετα καλη αποδοση.

παντως το 550d εχει λιγο θεμα με το cooling

αν εστηνα τωρα αθορυβο pcακι παλι,ισως θα πηγαινα γι αυτο

α ναι τώρα είδα το σχετικό review , δεν γίνεται να χεις και τα δυο δηλαδή και πραγματικά αθόρυβο και καλές θερμοκρασίες, δυστυχώς.. το θέμα είναι να μην έχουμε κολλήματα και άλλα πράματα που δεν θέλουμε απο τις υπερβολικές θερμοκρασίες το καλοκαίρι στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα το 650D ή το Graphite που εχουν και το τζαμακι τους να βλεπεις και τι πληρωσες!!!ουσιαστικα τα ιδια κουτια ειναι για εμενα οποιο απο τα τρια και να διαλεξεις.

Για fan controler να παρεις καποιον που να εχει πολλα watt/καναλι ετσι ωστε να μπορεις να βαλεις πολλους fans σε ενα καναλι για να σε καλυψει σε οτι και να θελεις να κανεις στο μελλον.

Για raid σε ssd εγω δεν θα το προτεινα.Ηδη ενας ssd απο μονος του εχει τρελη ταχυτητα δεν βλεπω λογο εκτος απο επαγγελματικη χρηση να τους κανεις raid.Ενας ssd αν σε παιρνει οικονομικα 240gb ειναι αρκετα καλος και απο χωρο και απο ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν δεν στρεσαρεις ιδαιτερα το hardware απο θεμα oc,δεν θα χεις θεμα με θερμοκρασιες με το 550d,για να σου δωσω να καταλαβεις την 7970 σε 1150/1600,σε ενα μη καλο airflow κουτι σε full load ισως να δεις και 80c+

Nομιζω εαν βγαλεις την hdd θηκη,μπροστα απο τα φαν να διευκολυνεις το airflow.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν δεν στρεσαρεις ιδαιτερα το hardware απο θεμα oc,δεν θα χεις θεμα με θερμοκρασιες με το 550d,για να σου δωσω να καταλαβεις την 7970 σε 1150/1600,σε ενα μη καλο airflow κουτι σε full load ισως να δεις και 80c+

Nομιζω εαν βγαλεις την hdd θηκη,μπροστα απο τα φαν να διευκολυνεις το airflow.

:T:

μακαρι, αλλιώς με βλέπω να βάζω επάνω ανεμιστηράκια να βγάζει το ζεστο αέρα.. και να χάνεται το νόημα του όλου project: silent pc

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα το 650D ή το Graphite που εχουν και το τζαμακι τους να βλεπεις και τι πληρωσες!!!ουσιαστικα τα ιδια κουτια ειναι για εμενα οποιο απο τα τρια και να διαλεξεις.

Για fan controler να παρεις καποιον που να εχει πολλα watt/καναλι ετσι ωστε να μπορεις να βαλεις πολλους fans σε ενα καναλι για να σε καλυψει σε οτι και να θελεις να κανεις στο μελλον.

Για raid σε ssd εγω δεν θα το προτεινα.Ηδη ενας ssd απο μονος του εχει τρελη ταχυτητα δεν βλεπω λογο εκτος απο επαγγελματικη χρηση να τους κανεις raid.Ενας ssd αν σε παιρνει οικονομικα 240gb ειναι αρκετα καλος και απο χωρο και απο ταχυτητα.

δεν έχεις και άδικο, τα χω δει απο κοντά αυτά που λες και μου τρέχαν τα σάλια, απίστευτα κουτια,

απλα αν προορίζεις το pc για ένα δωμάτιο και έχεις κόλλημα με το θόρυβο τότε το κάθε τικ παραπάνω γίνεται πολύ ενοχλητικό και με την μόνωση που έχει το 550D εκει κάνει την διαφορά, αλλιώς τα υπόλοιπα πραγματικά είναι χάρμα ειδέστε και επίσης ήσυχα,

πάντως η corsair είναι πολύ μπροστά σε ποιότητα και σχεδιασμό στα κουτιά δεν ξέρω οτι και να βγαλει έχει οβερή ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι απλά τα πράγματα. Δυνατό και αθόρυβο pc με καλές temps δε μπορείς να έχεις. Άμα είσαι διατεθημένος να βλέπεις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, μπορεί να έχεις ένα δυνατό μηχανάκι το οποίο να είναι wisper quiet.

Ανάλογα το κουτί, υδρόψυξη (στυλ H100/διπλά ψυγεία κτλ) θα κάνει περισσότερο θόρυβο από μία ποιοτική αερόψυξη. Ιδιαίτερα άμα τοποθετήσεις το ψυγείο στο πάνω μέρος του κουτιού.

Πάρε ένα ευάερο κουτί, μην έχει όμως 500 ανεμιστήρες πάνω. Προτίμησε κάποιον που να έχει έναν μεγάλο low rpm με φίλτρο εμπρός, να γλυτώσεις και από σκόνες. Βάλε μία ποιοτική αερόψυκτρα. Phanteks/D14 είναι μια χαρά λύσεις, η d14 έχει και 12->7V παπαρίτσα στο κουτί για ακόμα λιγότερο θόρυβο. Βρες ένα αθόρυβο PSU, ή ακομα καλύτερα κάποιο που στα low temps=>0rpm. Ψάξε στα reviews για ήσυχες υλοποιήσεις της κάρτας γραφικών που σε ενδιαφέρει. Σε διαβεβαιώ ότι, idle δε θα ακούγεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

-550d

-bequiet advanced cooler

-3-4 fans bequiet usc 120-140mm,αντικατασταση των corsair και να περισσεψει και ενα για ωρα αναγκης η pull στην ψυκτρα:)

-seasonic x560 or 660 low loads=>0rpm ,αναλογα τη καρτα θα βαλεις

πιστευω εισαι μια χαρα ετσι(αν φυσικα αντεχει το budget).απλως λεω τι θα εκανα εγω,μη παρεξηγηθω κιολας,που ειμαι silence junkie οπως κι εσυ :):T:

Link to comment
Share on other sites

-550d

-bequiet advanced cooler

-3-4 fans bequiet usc 120-140mm,αντικατασταση των corsair και να περισσεψει και ενα για ωρα αναγκης η pull στην ψυκτρα:)

-seasonic x560 or 660 low loads=>0rpm ,αναλογα τη καρτα θα βαλεις

πιστευω εισαι μια χαρα ετσι(αν φυσικα αντεχει το budget).απλως λεω τι θα εκανα εγω,μη παρεξηγηθω κιολας,που ειμαι silence junkie οπως κι εσυ :):T:

αυτά ακριβώς σκέφτομαι και εγώ, τώρα για τα fans του κουτιού δεν ξέρω κατα ποσο χρειάζεται να τα αντικαταστήσω με την μια με αυτά που αναφέρεις, θα τα ακούσω και βλέπω, για vga προτάσεις;

το άλλο ερώτημα είναι να στραφώ σε ivy ή να πάω σε Sandy τώρα που πέφτουν και οι τιμές (2% :man_in_love: :p )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.