Jump to content



Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;


Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;  

1.194 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

το 3ο εδώ που φτάσαμε κοιτάς το ποιο φτήνο και ας έιναι και απο Αμέρικα...(όσο και να θέλω να αγοράσω απο Ελλάδα ύπαρχει αισχροκέρδια στο 70-80% των καταστημάτων.)

Link to comment
Share on other sites

Αισχροκαίρδια μπορεί να μην είναι πάντα αλλά κι έλλειψη ανταγωνιστικότητας να είναι για την τσέπη σου είναι το ίδιο. Εκτός του ότι είναι μικρή η πίτα και πολλά τα μαγαζιά πια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο 8 χρονια, δεν θεωρω το ebay αξιοπιστο πλεον. Εχει τυχει αρκετες φορες να χαθει δεμα. Ειτε απο Αγγλια, Γερμανια, ειτε απο Κινα/Χονγκ-Κονγκ.

Αν δεν συντρέχει λόγος μεγάλης ανάγκης/βιασύνης, δεν υπάρχει θέμα. Έχω χιλιάδες αγορές στο eBay, δεκάδες δέματα δεν έφτασαν ποτέ αλλά ποτέ, ούτε μία φορά, δεν ζήτησα αποζημίωση και δεν την έλαβα. Στο 95% των περιπτώσεων κιόλας δεν χρειάστηκε καν dispute στο PayPal, απλά ειδοποίησα τον πωλητή μετά από 30-40 ημέρες από την πληρωμή και μου έκανε refund αμέσως. Στο άλλο 5%, απλά πήρε άλλες 10-15 ημέρες γιατί πήγε μέσω dispute.

Link to comment
Share on other sites

Χιλιαδες δεν εχω, αλλα ειναι καμια 600αρια. Και με 120 περιπου claims για χρηματα οπου σε 1 μονο περιπτωση δεν πηρα τα χρημαα πισω. Ειναι μεγαλο ποσοστο και αρκετος χαμενος χρονος. Αν δεν βιαζεσαι και μπορεις να το ρισκαρεις καντο. :)

Link to comment
Share on other sites

ebay 2500 αγορες aliexpress κανα 400 ( σε 6 χρονια )

ebay θελει προσοχη αυτη ειναι η γνωμη μου, και θελει υπομονη γιατι πρεπει να μαλωνεις με κινεζους refund klp

συνηθως αγοράζω απο ελλάδα όμως

και για απο εξωτερικο τωρα τελευταια θελει πολυ προσοχη με τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

amazon.co.uk, play.com, zavvi.com για ταινίες και παιχνίδια, γιατί απλά στην Ελλάδα οι τιμές είναι αστρονομικές

Για τα υπόλοιπα, κάνω έρευνα αγοράς και αναλόγως πράτω. Γενικά προτιμώ να δώσω 20-40 ευρώ παραπάνω και να πάρω κάτι από Ελλάδα, ενισχύοντας την οικονομία και έχοντας μια πιο σίγουρη εγγύηση. Αν όμως πρόκειται για διεθνής εταιρείες (πχ. logitech, dell) με παγκόσμιο service και δεν βιάζομαι, τότε μπορεί να το πάρω και από έξω, ειδικά αν είναι μέρος μεγαλύτερης παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελευταία παρουσιάζω συμπτώματα (αναποφαστιστικότητα) μάλλον "αρρωστημένης" προσέγγισης στο ζήτημα πως επιλέγω την αγορά ενός προϊόντος.

αυτό που ανιχνεύω, που υποψιάζομαι ... είναι πως στο ζύγι των αριθμών ατονεί η επίγνωση του ανθρώπινου πνεύματος, πόνου, ιδρώτα και αίματος που σαρκώνει το κάθε προϊόν. πίσω από τη γύμνια μιας αριθμητικής συναλλαγής, όσο κι αν εξετάσω τεχνικά την αρτιότητά της, μου ξεγλυστρά σιγά σιγά ο ανθρώπινος ήχος...

με δυο λόγια ... δείτε το Last Train Home ντοκιμαντέρ για τους εργαζόμενους στη Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται καθαρά από το είδος του προϊόντος και το αν επείγει ή όχι η αγορά του για τεχνικούς κυρίως λόγους.

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα χαρακτήρα και κοσμοθεωρίας του καθενός.

Προσωπικά είμαι κάπως ανυπόμονος σαν άνθρωπος, οπότε θα προτιμήσω κάτι να έρθει πχ. σε 3 μέρες και να το πληρώσω 150€, παρά να έρθει σε 10 μέρες και να το πληρώσω 140€.

Επίσης, παίζει ρόλο και ο παράγοντας "ενισχύω την εγχώρια οικονομία", αν και δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις εμφανίζονται μεγάλα ποσοστά αισχροκέρδειας.

Επομένως, ψήφισα τη 2η επιλογή στο poll. :)

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση:

Η δημοσκόπηση αφορά τη συνήθεια σας, δεν κοιτάμε τις ακραίες περιπτώσεις που δεν βρίσκετε κάτι κάπου αλλού.

Είναι φιλοσοφική η συζήτηση καθώς εδώ και πολλά χρόνια δεν βρίσκω τα περισσότερα προϊόντα που θέλω στην Ελλάδα, η ποικιλία σε όλα τα μαγαζιά είναι τραγική.

Άσε που και πολλές φορές και τιμολόγιο να μην κόψεις, και να πληρώσεις και μεταφορικά, και να παραγγείλεις από την άλλη άκρη της γης βγαίνει και πιο οικονομικά και πιο γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία από gorg
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το 2 όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να μην πονοκεφαλιάζω πώς θα το στείλω πίσω αν πάθει κάτι.Βέβαια ακόμα και έτσι κοιτάω να αγοράζω εξαρτήματα από μάρκες οι οποίες έχουν RMA για end users,πχ Corsair.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμένα επειδή οταν μου μπαίνει στο μυαλό να πάρω κατι το θέλω χτες , πάω σε όποιο τοπικό κατάστημα το εχει και το παίρνω , μετά με την ησυχία μου κοιτάζοντας από έξω λέω τη βλάκας το χρυσοπλήρωσα πάλι ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.