Jump to content



Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;


Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;  

1.194 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

900 στους 990 ψηφίζουμε on-line ,μαύρο μέλλον για τους ήδη άτυχους πωλητές!

κι ομως το αληθινο ποσοστο αγορων On-line απο καταστηματα (ελληνικα μαγαζια) που διαθετουν και τους δυο τροπους αγορας ειναι παρα πολυ ΜΙΚΡΟ.

Μη κοιτας τι γινεται εδω στο φορουμ οπου λογικο ειναι το κοινο που απευθυνεται η δημοσκοπηση να ειναι σαφως πιο ενημερομενο απο το συνολικο που υπαρχει στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να περιμενω παρα να δωσει ενα καρο λεφτα παραπανω για κατι που μπορω να βρω σε εξεφτελιστικη τιμη.Αλλα βασικα αυτο βασιζετε στο αν εχεις πραγματικη αναγκη το αντικειμενο που θες ή απλα για καποια εξωεργασιακη/εξωσχολικη ενασχοληση.(Για παραδειγμα εαν χρειαστεις εναν σκληρο δισκο γιατι ο παλιος καηκε και δεν ξερεις που να αποθηκευσεις τις εργασιες ή τα εγραφα για την δουλεια σου, τοτε ειναι καλητερο να τρεξεις και δωσεις οσο οσο για εναν, ομως αν θες καινουργειο σκληρο επειδη ο παλιος δεν χωραει τις ταινεις που κατεβαζεις πιστευω μπορεις να περιμενεις και να εξοικονομισεις μερικα χρηματα.)

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια θα χρειαστώ κάτι άμεσα. Παίρνω συνήθως όπου υπάρχει η καλύτερη τιμή με προτίμηση στις προσφορές. Έχω πχ στο νου μου ότι θέλω έναν 120άρη SSD και περιμένω να ποστάρει κάποιος στο thread με τις προσφορές. Θα τον πάρω απ' όπου κι αν είναι (πλην getitnow) :p

σε τι τιμή το έχεις βρει σου έχω βρει Samsung 128 με 80+ ευρώ + 30 ευρώ μεταφορικά δηλαδή βασικά μόνο του δεν αξίζει αν πάρεις όλο το πακέτο αξίζει ...απλά ενημερωτικά..

Link to comment
Share on other sites

σε τι τιμή το έχεις βρει σου έχω βρει Samsung 128 με 80+ ευρώ + 30 ευρώ μεταφορικά δηλαδή βασικά μόνο του δεν αξίζει αν πάρεις όλο το πακέτο αξίζει ...απλά ενημερωτικά..

Ένα παράδειγμα έφερα, δεν ενδιαφέρομαι πραγματικά για SSD :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πάντα την περίπτωση. Συνήθως δίνω προτεραιότητα στην τιμή (γι αυτό και η ψήφος μου) αλλά εάν η διαφορά είναι μικρή, μπορεί να δώσω το "κάτι παραπάνω" για πιο γρήγορη παραλαβή. Όλα αυτά "υπό φυσιολογικές συνθήκες". Εάν βιάζομαι και πρέπει να το πάρω αμάν τώρα αμέσως omg χάνομαι αλλάζουν όλα.

:p

Παραδείγματα:

- Βρίσκω το Α προϊόν στο Amazon (~7-10 ημέρες) για 100€, ενώ το έχει και κάποιο μαγαζί για 110€ (+10%) άμεσα διαθέσιμο στο κατάστημα. Θα προτιμήσω το "ντόπιο" μαγαζί.

- Βρίσκω το Β προϊόν στο eBay, από Κίνα, με άγνωστο [και μεγάλο] χρόνο παραλαβής, για 20€. Ταυτόχρονα υπάρχει σε φυσικό κατάστημα στη χώρα μας, για 30€ (+50%). Θα το πάρω απ'το eBay.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω αγοραζω υπολογιζοντας και ζυγιζοντας ολες τις παραμετρους οπως:

την τιμη,το χρονο και τα εξοδα των μεταφορικων,την διαθεση που διχνει το μαγαζι απεναντι στον πελατη οσον αφορα το after sale service κ.τ.λ.

Προτιμω να αγοραζω απο ελλαδα ωστε μολις ανατιναχτει το προιον που αγορασα,να εχω διπλα μου το RMA service! :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγοραζω υπολογιζοντας και ζυγιζοντας ολες τις παραμετρους οπως:

την τιμη,το χρονο και τα εξοδα των μεταφορικων,την διαθεση που διχνει το μαγαζι απεναντι στον πελατη οσον αφορα το after sale service κ.τ.λ.

Προτιμω να αγοραζω απο ελλαδα ωστε μολις ανατιναχτει το προιον που αγορασα,να εχω διπλα μου το RMA service! :p

+1000

Link to comment
Share on other sites

βεβαια να μην ξεχναμε οτι στο χωρο της πληροφορικης,ολα τρεχουν & αλλαζουν για πλακα.

αν ο χρονος παραδοσης ξεφευγει απο το νορμαλ & τον μεσο ορο,παιζει να

εχει αλλαξει (προς τα κατω) η τιμη,σε αλλο προμηθευτη,οταν θα παραλαβουμε...

και ενω περιμενουμε οτι εχουμε αγορασει φθηνα,τελικα να βγουμε ζημιωμενοι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.