Jump to content



Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;


Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;  

1.194 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Προτεραιοτητα στην τιμη απλα απο Ελλαδα,,αν και μαλλον μια απο τις επομενες αγορες πρεπει να γινει απο εξω,πρεπει να φυγει το ψυχολογικο(που θα τον βρω αν μου την κανει κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα χρήματα σου επαρκούν οριακά για το γάλα του παιδιού σου (και υπό την προϋπόθεση ότι οι προσεχείς ανάγκες είναι καλυμμένες), αγοράζεις από τα φθηνότερα e-shops. Προτιμώ τα ελληνικά καταστήματα για να στηρίζω και την (πεθαμένη) ελληνική επιχειρηματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δε με καλύπτει κάποια από τις υπάρχουσες επιλογές. Κατά 90% παινω από το οικονομικότερο από όποια χώρα να'ναι.

Εφόσον το κέρδος όμως είναι μικρό μπορεί να προτιμήσω ελληνικό κατάστημα.

Όταν παίρνω απ'έξω πολύ οικονομικά, δεν έχω πρακτικά καμιά απαίτηση για το χρόνο παράδοσης.

Όταν το πάρω από ελληνικό κατάστημα απαιτώ να το έχω όταν λέει στο site του.

Link to comment
Share on other sites

Ψωνιζω κατα κυριο λογο απο τα ελληνικα καταστηματα.

οταν εχεις πολλα pc και αρχιζουν να χαλανε θα βριζεις σε περιπτωση που τα χεις ψωνισει απο 10 διαφορετικα μαγαζια ή εστω απο 1 μαγαζι που δεν εχει εδρα την πολη σου.

τελευταια μου αγορα ηταν προχθες, απο γνωστο μαγαζι και πληρωσα +10% απο οτι αν τα επαιρνα απο 4 διαφορετικα μαγαζια.

οσες φορες ομως χαλασει δισκος ή οτιδηποτε αλλο μου το αλλαζουν χωρις 2η κουβεντα.

με τα online δεν μπορεις να εχεις επαγγελματικη σχεση.

Έγινε επεξεργασία από Jpp
Link to comment
Share on other sites

Ψωνιζω κατα κυριο λογο απο τα ελληνικα καταστηματα.

οταν εχεις πολλα pc και αρχιζουν να χαλανε θα βριζεις σε περιπτωση που τα χεις ψωνισει απο 10 διαφορετικα μαγαζια ή εστω απο 1 μαγαζι που δεν εχει εδρα την πολη σου.

τελευταια μου αγορα ηταν προχθες, απο γνωστο μαγαζι και πληρωσα +10% απο οτι αν τα επαιρνα απο 4 διαφορετικα μαγαζια.

οσες φορες ομως χαλασει δισκος ή οτιδηποτε αλλο μου το αλλαζουν χωρις 2η κουβεντα.

με τα online δεν μπορεις να εχεις επαγγελματικη σχεση.

Ετσι ακριβώς. Πολύ σωστός φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

η σειρα μου ειναι απο το τελευταιο προς το πρωτο

εξαιρεση αν η διαφορα τιμης με ελληνικο καταστημα ειναι μικρη ,αγοραζω απο εδω

και αν το χρειαζομαι χθες,τοτε φυσικα το πρωτο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψωνιζω κατα κυριο λογο απο τα ελληνικα καταστηματα.

οταν εχεις πολλα pc και αρχιζουν να χαλανε θα βριζεις σε περιπτωση που τα χεις ψωνισει απο 10 διαφορετικα μαγαζια ή εστω απο 1 μαγαζι που δεν εχει εδρα την πολη σου.

τελευταια μου αγορα ηταν προχθες, απο γνωστο μαγαζι και πληρωσα +10% απο οτι αν τα επαιρνα απο 4 διαφορετικα μαγαζια.

οσες φορες ομως χαλασει δισκος ή οτιδηποτε αλλο μου το αλλαζουν χωρις 2η κουβεντα.

με τα online δεν μπορεις να εχεις επαγγελματικη σχεση.

ποιο αληθεια?ισχυει ακομα κ σημερα η αλλαγη χωρις δευτερη κουβεντα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ποιο αληθεια?ισχυει ακομα κ σημερα η αλλαγη χωρις δευτερη κουβεντα?

plaisio-multirama, Ηρακλειο Κρητης σε αντιθεση με το e-shop.

Μου αλλαζουν χωρις δευτερη κουβεντα οτι που πρεπει να αλλαχτει. δεν μου αλλαζουν κατι που χαλασα εγω ή κατι που εχει οξειδωση ή κατι αλλο που θα μπορουσα να φταω εγω.

Τους εχω δωσει βεβαια πολλα λεφτα. Δεν ξερω αν τους επηρεαζει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι σχετική. Συνήθως ψωνίζω από Ελλάδα, από καταστήματα με χαμηλές τιμές, εκτός και αν η τιμή στο εξωτερικό είναι σημαντικά χαμηλότερη. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις όπου χρειάζομαι κάτι άμεσα και μπαίνω στο κοντινότερο οτιδήποτε κατάστημα να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω ειναι αναλογα του τι αγορα θελεις να κανεις και τι προϊον.

Γενικα ψωνιζω απο ebay ή αλλα online καταστηματα αν θελω κατι αλλα μεχρι ενος ποσου και αναλογα το τι ειδος ειναι.

Π.Χ. περυσι αγορασα απο Πλαισιο μια Samsung 40 3D και την πληρωσα ακριβοτερα απο οτι την εβρισκα στο ιντερνετ. Αλλα εστω οτι κατι παθαινε δεν θα με συμφερε το πηγαινε- ελα μεταφορικα και δεν υπαρχει και προσωπικη επαφη.. ενω στο Πλαισιο πας την αφηνεις τσιμπας αλλη... παιρνεις χαρτι εχεις εγγυση καπως διαφορετικα.

Για ανταλλακτικα για το αμαξι μου παλι το ιδιο... αναλογως το τι χρειαζεται αν ειναι κατι που ειναι πολυ ακριβο θα προτιμησω την αντιπροσωπεια γιατι σε περιπτωση που γινει κατι και χρειαστει αλλαγη ή δεν κανει ειναι πιο αμεσο και σιγουρο το καταστημα εδω. Αν θελω τωρα κατι που δεν με καιει το παραγγελνω και περιμενω δεν τρεχει!

Παντως το ιντερνετ με εχει σωσει σε πολλες περιπτωσεις απο την διαφορα τιμης. Ειδικα σε ανταλλακτικα αυτοκινητων ειναι το ebay μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Ψωνιζω κατα κυριο λογο απο τα ελληνικα καταστηματα.

οταν εχεις πολλα pc και αρχιζουν να χαλανε θα βριζεις σε περιπτωση που τα χεις ψωνισει απο 10 διαφορετικα μαγαζια ή εστω απο 1 μαγαζι που δεν εχει εδρα την πολη σου.

τελευταια μου αγορα ηταν προχθες, απο γνωστο μαγαζι και πληρωσα +10% απο οτι αν τα επαιρνα απο 4 διαφορετικα μαγαζια.

οσες φορες ομως χαλασει δισκος ή οτιδηποτε αλλο μου το αλλαζουν χωρις 2η κουβεντα.

με τα online δεν μπορεις να εχεις επαγγελματικη σχεση.

Αυτό συμβαίνει γιατί την αστοχία στην ποιότητα τους,τη πλήρωσαν κάποιοι άλλοι για εσένα (όπως εσύ πληρώνεις για κάποιους άλλους) μέσα από το 10%.Λάδι τη βγάζει ο κατασκευαστής....:laughing:

Τώρα για το ερωτηματολόγιο το βρίσκω λίγο λειψό.Μπορείς να βρείς αξιόλογες προσφορές και σε φυσικά καταστήματα.Πιστεύω ότι η συνάρτηση ποιότητας τιμής είναι καθοριστικός παράγοντας για μια αγορά.Ο χρόνος παράδοσης κατά περίσταση.

Έγινε επεξεργασία από konservas
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με την διαφορα τιμης και την διαφορα χρονου παραδωσης.

Παραδειγμα εαν μου πουνε εχω το κινητο Nokia 808 στο καταστημα για αμεση παραδωση στην τιμη στα 699ευρω, ενω σε καποιο δικτυακο καταστημα στην Ελλαδα στα 599ευρω και παραλαβη σε 3-5 μερες θα το παρω απο το διαδικτυο.

Ειδικα εαν μου ελεγαν στο διαδικτυο απο το εξωτερικο εχει 499ευρω και θα περιμενω 1-2 εβδομαδες τοτε θα το επερνα απο το εξωτερικο.

Εαν μου πουνε ετοιμοπαραδωτο στο καταστημα στα 600ευρω και στο διαδικτυο στα 589ευρω θα παω να το αγορασω απο το καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ανλόγως με την περίπτωση.

Α) Όταν ο χρόνος είναι χρήμα και μάλιστα περισσότερο από την διαφορά τιμής τότε πάω όπου υπάρχει αυτό που θέλω άμεσα. Π.χ. Ένα POS σε κατάστημα. Το να μείνεις χωρίς ταμειακή επειδή χάλασε ο δίσκος ή μια μνήνμη είναι σαφώς χειρότερο από το να πληρώσεις κάτει τέτοιο ακόμα και διπλή τιμή.

Β) Όταν πρόκειται για το χόμπι και κάτι ακριβό τότε ψάχνω την καλύτερη τιμή αλλά μέχρι κάποιο όριο σε σχέση με την εγγύηση, μεταφορικά κτλ.

Γ) Όταν πρόκειται για κάτι φθηνό όπου βολεύει και είναι πιο γρήγορα. Π.χ. Κάτι που κάνει 15 Ευρώ δεν κάθομαι να το ψάξω εκτός κι αν είναι κάτι που το παίρνω συνέχεια π.χ. αναλώσιμο.

Είναι πάντα θέμα ισσοροποίας μεταξύ ανάγκης σε υπόστήριξη, χρόνου παράδοσης και τιμής ανάλογα με το τι καλείται να ικανοποιήσει κάθε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.