Jump to content



Εφεύρεση, καινοτομία. Η λύση στην ανεργία. Γιατί την σταματάνε στην Ελλάδα;


Recommended Posts

Το γνωρίζατε ότι υπάρχουν εφευρέσεις οι οποίες έχουνε την δυνατότητα να δουλεύουνε ασταμάτητα, χωρίς κανένα απολύτως οικονομικό έξοδο; Το γνωρίζατε ότι οι εφευρέσεις αυτές έχουνε την δυνατότητα να παράγουν ρεύμα δωρεάν για όλους, λύνοντας το πρόβλημα της ρύπανσης του πλανήτη, οριστικά;

Ναι, στα...βιβλία του Λιακόπουλου.

Δεν υπάρχει καμία λειτουργική μηχανή που να μπορεί να παράγει ενέργεια "επ'άπειρον". Η ενέργεια κατ'αρχάς δεν παράγεται από το πουθενά, μετατρέπεται, που πάει να πει ότι πρέπει να την πάρεις από κάποιο μέσο και με κάποιον τρόπο. Από όπου και αν την αντλήσεις, δεδομένου ότι αυτό κρίνεται εφικτό*, ακόμα και με ιδανικές συνθήκες (μηδενικές απώλειες μετατροπής - αδύνατον) θα εξαντλήσεις την πηγή από την οποία την παράγεις, όποια και αν είναι αυτή. Επίσης δεν υπάρχει "πράσινη ενέργεια", όλες οι πηγές ενέργειας ρυπαίνουν, το μόνο που αλλάζει είναι το που και το πόσο.

*διότι ήδη οι επιστήμονες γνωρίζουμε τις μεγαλύτερες πηγές ενέργειας, αλλά δεν μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε.

Καλά τα περί επιστήμης, αλλά τα περί συνομωσιών, τα'χα εφευρέσεων "άγιο δισκοπότηρο" και λοιπά παράγωγα δεν τα αφήνετε βρε παιδιά; Η κουβέντα περί πολιτικής και παραπολιτικής δεν αρμόζει σε τέτοια θέματα. Αφήστε τα αυτά για κανένα τηλεοπτικό πανέλ.

Όσον αφορά τους κινητήρες "με μόνιμους μαγνήτες", είναι γνωστοί αιώνες τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά στα video είναι παιχνίδια, χρησιμοποιούν την βαρύτητα και δεν έχουν κανένα φορτίο. Για να πραγματοποιήσει τέτοια περιστροφή ένας θεωρητικός τέτοιος κινητήρας και να στρέψει γεννήτρια εκατοντάδων MW θα πρέπει να έχει μέγεθος όσο το φεγγάρι και μαγνητικό πεδίο όσο ο ήλιος.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION] Δεν υπάρχει καμία λειτουργική μηχανή που να μπορεί να παράγει ενέργεια "επ'άπειρον". Η ενέργεια κατ'αρχάς δεν παράγεται από το πουθενά, μετατρέπεται, που πάει να πει ότι πρέπει να την πάρεις από κάποιο μέσο και με κάποιον τρόπο. Από όπου και αν την αντλήσεις, δεδομένου ότι αυτό κρίνεται εφικτό*, ακόμα και με ιδανικές συνθήκες (μηδενικές απώλειες μετατροπής - αδύνατον) θα εξαντλήσεις την πηγή από την οποία την παράγεις, όποια και αν είναι αυτή. Επίσης δεν υπάρχει "πράσινη ενέργεια", όλες οι πηγές ενέργειας ρυπαίνουν, το μόνο που αλλάζει είναι το που και το πόσο.

seismic

Καλά αυτά που λες φίλε μου για την ενέργεια.

Ξέχασες όμως μία σοβαρή παράμετρο.

Η ενέργεια υπάρχει παντού στην φύση ΤΣΆΜΠΑ, και η ενέργεια όπως είπες υπάρχει,...μετατρέπετε,...αλλά δεν χάνετε.

Γιατί να την πληρώνουμε?

Συμφωνώ ότι όλες οι πηγές ενέργειας ρυπαίνουν.

Αλλά άλλη είναι η ανακυκλώσιμη φυσική ρύπανση, και άλλη η μη αναστρέψιμη καταστροφική ρύπανση.

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]διότι ήδη οι επιστήμονες γνωρίζουμε τις μεγαλύτερες πηγές ενέργειας, αλλά δεν μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε.

seismic

Να είσαι σίγουρος ότι εγώ μπορώ....έχω και την εφεύρεση...τώρα όμως ξέρω πολλά και δεν θα τους κάνω την χάρη να την αποκαλύψω.

Διότι όλα περί πατέντας είναι μία εκμετάλλευση του εφευρέτη και τίποτα άλλο.

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]Καλά τα περί επιστήμης, αλλά τα περί συνομωσιών, τα'χα εφευρέσεων "άγιο δισκοπότηρο" και λοιπά παράγωγα δεν τα αφήνετε βρε παιδιά; Η κουβέντα περί πολιτικής και παραπολιτικής δεν αρμόζει σε τέτοια θέματα. Αφήστε τα αυτά για κανένα τηλεοπτικό πανέλ.

seismic

Άλλο ο επιστήμονας, και άλλο ο εφευρέτης.

Για το άγιο δισκοπότηρο που λες, έχω να σου πω πολλά..μα πάρα πολλά.

Πρώτον θα σου πω για το μοίρασμα της πίτας.

α) ΟΑΣΠ

Νομοθετεί αντισεισμικούς κανονισμούς, που αυτό πάει να πει ότι ξέρει από σεισμούς και από μηχανική.

Για όλους τους αρμόδιους οργανισμούς στην Ελλάδα απαγορεύεται να τοποθετήσω την αντισεισμική μου ευρεσιτεχνία στις κατασκευές, αλλά δεν υπάρχει αρμόδιος οργανισμός να μου πει τι πρέπει να κάνω για να την τοποθετήσω?

Τα κονδύλια που παίρνει δεν είναι πολλά, αλλά αρκετά για λίγους.

Αλλιώς πως εξηγείς να νομοθετεί, αλλά να μην έχει άποψη για την αντισεισμική ευρεσιτεχνία μου?

Εγώ είμαι από τους τυχερούς που το πανεπιστήμιο δοκιμάζει την ευρεσιτεχνία μου.

Αλλά την πληρώνω αδρά.

Ερώτηση

Γιατί να πληρώνω εγώ για κάτι που είναι για το δημόσιο συμφέρον?

Εγώ που πληρώνω φόρους δεν θα έπρεπε το κράτος να με βοηθήσει στην έρευνα?

Ο ΟΑΣΠ αφού νομοθετεί νόμους δεν έπρεπε να έχει μία επιτροπή επιστημόνων για να ψηφίζει αν μία αντισεισμική ευρεσιτεχνία ή μία πρόταση χρίζει χρηματοδότησης για βασική έρευνα?

β) Σπαταλούν τόσα χρήματα για σεισμογράφους και σεισμο προφήτες.

Θα γίνει σεισμός, δεν θα γίνει...και καλά πες ότι έγινε....τα σπίτια δεν θα υποστούν ζημιές?

Δεν θα ήταν πιο λογικό αυτά τα χρήματα να πάνε σε έρευνα για πιο γερές και φθηνές κατασκευές, και να μην νοιαζόμαστε αν θα γίνει σεισμός ή όχι?

Η πίτα όμως είναι μεγάλη.

Το ένα κομμάτι πάει στον ΟΑΣΠ

Το άλλο κομμάτι στο αστεροσκοπείο.

Το τρίτο στην Χαλυβουργική.

Το τέταρτο στις σεισμικές βάσεις και τα πειράματα, καθώς και στα προγράμματα Η/Υ ΚΑΙ στις προσομοιώσεις.

Πως θα μοιραστής μία πίτα αν δεν υπάρχει? ( αν λυθεί το πρόβλημα του σεισμού? )

Εγώ προκαλώ και προσκαλώ κάθε επιστήμονα του είδους σε τηλεοπτική συζήτηση.

Κατά τα άλλα η ευρεσιτεχνία δεν προχωράει όπως δεν προχωράει καμία ευρεσιτεχνία στην Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που λες φίλε μου για την ενέργεια.

Ξέχασες όμως μία σοβαρή παράμετρο.

Η ενέργεια υπάρχει παντού στην φύση ΤΣΆΜΠΑ, και η ενέργεια όπως είπες υπάρχει,...μετατρέπετε,...αλλά δεν χάνετε.

Γιατί να την πληρώνουμε?

Συμφωνώ ότι όλες οι πηγές ενέργειας ρυπαίνουν.

Αλλά άλλη είναι η ανακυκλώσιμη φυσική ρύπανση, και άλλη η μη αναστρέψιμη καταστροφική ρύπανση.

Τσάμπα; Σε καμία περίπτωση. Καμία μα καμία πηγή ενέργειας δεν είναι τσάμπα. Όποια πηγή και να προσπαθήσεις να εκμεταλλευτείς θα ξοδέψεις σε χρόνο, χρήμα, εξοπλισμό και απώλειες. Ακόμα και ξύλα να κάψεις στο εξοχικό σου για να ζεσταθείς, πρέπει να αγοράσεις τσεκούρι και να φας μέρες κόβοντας κορμούς. Εκτός αυτού τα δέντρα μειώνονται, το διοξείδιο αυξάνεται, το ίδιο και η σωματική σου κατανάλωση, ενώ κάθε φορά που θα θες να ζεσταθείς θα κόβεις κορμούς. Τσάμπα δεν υπάρχει τίποτα στην φύση. Πληρώνεις αυτούς που σκάβουν να βγάλουν τον λιγνίτη, τον τερατώδες εξοπλισμό, τα δίκτυα μεταφοράς και διανομής, τους εργαζόμενους, τις βλάβες και όλα αυτά που συμμετέχουν ώστε εσύ όταν θες να ζεσταθείς απλά να πατάς το κουμπί του A/C. Δεν υπάρχει ούτε μία δωρεάν πηγή ενέργειας. Ακόμα και για να αξιοποιήσεις τις ανανεώσιμες, που δεν μπορείς να καλύψεις φορτίο με αυτές, χρειάζεσαι εξοπλισμό που κοστίζει και χρειάζεται κάποιος να στον προσφέρει έτοιμο.

Μόνο 2 πηγές ενέργειας, πανάκριβες, παρουσιάζουν ανακυκλώσιμη ρύπανση και αυτό αφορά τις πηγές τις ίδιες και όχι τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείται για να τις αξιοποιήσει.

Να είσαι σίγουρος ότι εγώ μπορώ....έχω και την εφεύρεση...τώρα όμως ξέρω πολλά και δεν θα τους κάνω την χάρη να την αποκαλύψω.

Διότι όλα περί πατέντας είναι μία εκμετάλλευση του εφευρέτη και τίποτα άλλο.

:unsure:

Μπράβο σου. Παρακάτω "γκρινιάζεις" για τα χρήματα. Στο ελάχιστο, γιατί δεν την χρησιμοποιείς ο ίδιος ώστε να ζεις με άνεση και να μετακινείσαι ελεύθερα μία ζωή και δωρεάν; Εκτός τούτου, ακόμα και κανένα χρηματικό όφελος να μην είχες, το όνομά σου θα έμπαινε στην ιστορία σαν τον άνθρωπο που έσωσε ολόκληρη την ανθρωπότητα. Ασχέτως των ηθικών απολαβών, μόνο και μόνο δωρεές στο PayPal να άνοιγες, θα κυκλοφορούσες με Ferrari σε 1 μήνα. Άρα γιατί να μην την αποκαλύψεις;

Ρητορική ερώτηση βέβαια ήταν, δεν χρειάζεται να απαντήσεις.

Άλλο ο επιστήμονας, και άλλο ο εφευρέτης.

Ίσως (όχι, δεν είναι έτσι, αλλά ας πούμε ότι συμφωνώ), μα ο επιστήμονας είναι αυτός που γνωρίζει πότε μία "εφεύρεση" χρειάζεται εισαγωγικά ή όχι και είναι ο χώρος που θα κρίνει αν είναι εφικτή η χρήση και εμπορικοποΐηση μίας εφεύρεσης. Αν κάποιος δηλώνει εφευρέτης και αγνοεί την επιστήμη, πολύ απλά χαραμίζει τον καιρό του χωμένος στις (προφανώς λανθασμένες) αντιλήψεις του.

Γιατί να πληρώνω εγώ για κάτι που είναι για το δημόσιο συμφέρον?

Εγώ που πληρώνω φόρους δεν θα έπρεπε το κράτος να με βοηθήσει στην έρευνα?

Ο ΟΑΣΠ αφού νομοθετεί νόμους δεν έπρεπε να έχει μία επιτροπή επιστημόνων για να ψηφίζει αν μία αντισεισμική ευρεσιτεχνία ή μία πρόταση χρίζει χρηματοδότησης για βασική έρευνα?

Γιατί αν ήταν και δωρεάν για όλους θα μαζευόταν η "σάρα και η μάρα" στο κάθε ίδρυμα με κάθετι που θα φανταζόταν ο καθένας ότι "μπορεί να δουλέψει". Αν είναι δυνατόν δηλαδή να ξοδεύουν τα ιδρύματα χώρο, χρόνο και χρήμα για τον καθένα επίδοξο επιστήμονα/εφευρέτη ενώ δεν μπορούν ούτε τους υποψήφιους διδάκτορες να καλύψουν πλέον. Αν και εφόσον δουλέψει η εφεύρεσή σου στην πράξη θα κάνεις απόσβεση του κόστους σου σε χρόνο 0 και θα ζήσεις μία ζωή μόνο από τις πατέντες.

Και στο κάτω κάτω της γραφής όλοι μας πληρώνουμε φόρους - γιατί να μας τους αυξήσουν κι άλλο ώστε ο καθένας που δεν έχει τι να κάνει και θέλει να δοκιμάσει την τύχη του στην έρευνα να "τρώει τσάμπα"; Άξιο περιέργιας είναι βέβαια το γεγονός ότι πραγματοποιείς έρευνα στο ΕΜΠ και δεν γνωρίζεις καν τι είναι τα επιστημονικά περιοδικά. Όλοι οι ακαδημαϊκοί φυσικά τα γνωρίζουν και όλοι "πεθαίνουν" για δημοσιεύσεις, αφού βοηθούν και τις δικές τους καριέρες. Αν η εφεύρεσή σου αποφέρει αποτελέσματα αποκλείεται να μην στο πρότειναν οι ίδιοι να προβείς σε δημοσίευση.

Υπάρχουν επιτροπές που δίνουν χρηματοδότηση για έρευνα. Όχι μία, δεκάδες, συν άλλα τόσα κοινωφελή ιδρύματα. Από που πληρώνομαι εγώ φαντάζεσαι;

Εγώ προκαλώ και προσκαλώ κάθε επιστήμονα του είδους σε τηλεοπτική συζήτηση.

Κατά τα άλλα η ευρεσιτεχνία δεν προχωράει όπως δεν προχωράει καμία ευρεσιτεχνία στην Ελλάδα.

Πρόσεξε τα τηλεοπτικά πανέλ, παραμονεύει και ο Κασιδιάρης...

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Όχι μόνο δεν είναι σοβαρά αλλά εδώ που τα λέμε αγγίζουν τα όρια του ανέκδοτου. Κανείς σοβαρός επιστήμονας δεν θα βγει σε τηλεοπτικό debate! Να βγεις στην τηλεόραση για πιο λόγο, αφού το κοινό έχει 0 ή πολύ χαμηλότερες γνώσεις από εσένα. Ο επιστήμονας παρουσιάζει την δουλειά του μόνο σε ανώτερους ή/και εφάμιλλούς του, οι οποίοι είναι σε θέση να την κρίνουν κατάλληλα. Επίσης, η "διαφήμιση" του επιστήμονα είναι η δουλειά του και αυτή φαίνεται κυρίως μέσα από τις δημοσιεύσεις του και την καριέρα του. Αν έχεις ιδέες και γνώσεις, μπορείς πάρα πολύ εύκολα να τις αξιοποιήσεις, να πραγματοποιήσεις δημοσιεύσεις (σε επιστημονικά περιοδικά, όχι στο Cosmopolitan) και να προχωρήσεις σε ακαδημαϊκή/ερευνητική καριέρα ή να ζήσεις μία άνετη ζωή εισπράτοντας από τις πατέντες. Τα υπόλοιπα είναι "μ'άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε".

Εμένα με συγχωρείτε, μα δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω μερικά συμπεράσματα ακόμα.

Αν έχουμε ένα πακέτο τσιγάρα και το βάλουμε πάνω σε ένα τραπεζάκι και το κουνήσουμε πέρα δώθε, αυτό θα πέσει από την ταλάντωση

Αν το βιδώσουμε στα δύο του άκρα πάνω στο τραπέζι, και ανάποδα να γυρίσουμε το τραπέζι αυτό θα είναι ένα με το τραπέζι.

Πόσο επιστήμονας πρέπει να είσαι για να καταλάβεις τι συμβαίνει και δεν πέφτει?

Για να αποδείξω στην επιστήμη την ανακάλυψη αυτή που έκανα πρέπει να κάνω.

α) προσομοιώσεις για όλα τα είδει κατασκευών 2000000 ευρώ

β) πειράματα 20000000 ευρώ

γ) για να μπει στον ευρωκώδικα κάποια εκατομμύρια

δ) για πατέντες 500.000 ευρώ.

Αυτά μόνο για να αποδείξω ότι ο γάιδαρος δεν πετάει.

Μετά εργοστάσια, επιχειρηματικά σχέδια, μάρκετινγκ κ.λ.π

Χρηματοδότηση δεν έχω διότι είμαι φυσικό πρόσωπο.

Κατά τα άλλα όπως τα λες.

Αλλά μέχρι να βρω αυτά τα κεφάλαια να αποδείξω αυτά που λέω, τα παιδάκια θα βρίσκονται κάτω από τα ερείπια, και τα σπίτια θα γίνονται νεκροταφεία.

Και όλα αυτά για να γεμίζουν μερικοί τις τσέπες τους.

Κατά τα άλλα διότι δεν είμαι επιστήμονας, δεν μπορώ ούτε στις τηλεοράσεις να βγω, ούτε σε επιστημονικά περιοδικά να γράψω, γενικά κλειστά αυτιά και πόρτες.

Όποιος επιστήμονας μπορεί να λύσει το πάρα κάτω πρόβλημα, θα μας έχει σώσει από τον σεισμό.

Ως τώρα κανένας δεν μπόρεσε να το λύσει?

Το σχέδιο στο link δείχνει ένα τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα.

http://postimage.org/image/pb6enkih7/

Όταν έχουμε επιτάχυνση εδάφους (Α) από τον σεισμό, λόγο της αδράνειας, στο τοιχίο δημιουργείτε μία ροπή (Δ) και μία αντίθετη πλάγια δύναμη (Β)

Το αποτέλεσμα είναι όταν το τοιχίο δεχθεί αυτές τις φορτίσεις, να τείνει να ανατραπεί.

Θέτω το ερώτημα

Πόση δύναμη χρειάζεται να βάλουμε στο σημείο (Ε) ώστε αυτό το τοιχίο να μην ανατραπεί, και να μην σηκωθεί καν από το έδαφος?

Διαστάσεις τοιχίου Υ=3,00m Μ=1,5m Π=0,30m

Ιδικό βάρος οπλισμένου σκυροδέματος 2450kg/m3

Επιτάχυνση εδάφους 20m/min

Σημείο αναφοράς ( Ε )

Φορά επιτάχυνσης ( Α ) όπως δείχνει το σχέδιο.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε ένα πακέτο τσιγάρα και το βάλουμε πάνω σε ένα τραπεζάκι και το κουνήσουμε πέρα δώθε, αυτό θα πέσει από την ταλάντωση

Αν το βιδώσουμε στα δύο του άκρα πάνω στο τραπέζι, και ανάποδα να γυρίσουμε το τραπέζι αυτό θα είναι ένα με το τραπέζι.

Αν βάλεις όμως ένα πύργο jenga με τα τουβλάκια του κολλημένα, το βιδώσεις και μετά βάλεις το τραπέζι να πάλλεται σε συγκεκριμένη συχνότητα, θα διαλύσει και ας είναι ξύλινος. Που να το δοκιμάσεις και με σκληρά οικοδομικά υλικά.

Επίσης, πρέπει η κατασκευή σου να ξεπερνά το χρόνο ζωής του κτιρίου κατά τουλάχιστον το 2πλάσιο (100+ έτη) σε κάθε περιβαντολλογική συνθήκη. Από την στιγμή που παρεμβάλλεις ελαστικά υλικά αυτό, εμένα τουλάχιστον, μου φαντάζει απίθανο. Κατ'ελάχιστο δεν θα έχει την ίδια απόδοση σε όλη την διάρκεια της ζωής του.

α) προσομοιώσεις για όλα τα είδει κατασκευών 2000000 ευρώ

β) πειράματα 20000000 ευρώ

γ) για να μπει στον ευρωκώδικα κάποια εκατομμύρια

δ) για πατέντες 500.000 ευρώ.

Αυτά μόνο για να αποδείξω ότι ο γάιδαρος δεν πετάει.

Μετά εργοστάσια, επιχειρηματικά σχέδια, μάρκετινγκ κ.λ.π

Χρηματοδότηση δεν έχω διότι είμαι φυσικό πρόσωπο.

Κατά τα άλλα όπως τα λες.

Μήπως μιλάς σε δραχμές; Όλο το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Αρχιμήδης που περιλαμβάνει χιλιάδες επιστήμονες στην Ελλάδα και την Ευρώπη (περίπου 1700 projects) έχει budget λιγότερο από 20 εκ €, το οποίο πρόχειρα σημαίνει μόλις 11750€ ανά project και εσύ μας δηλώνεις πως χρειάζεσαι μόνο για πειράματα ίδιο ποσό με ολόκληρο το πρόγραμμα μόνος σου. Καταλαβαίνεις το που ξεκινά το πρόβλημα, ναι;

Χρηματοδότηση και τα φυσικά πρόσωπα παίρνουν (και μάλιστα πιο συχνά), εφόσον μπορούν να αποδείξουν την πρακτική βιωσιμότητα της ιδέας τους. Αν ζητάς για έρευνα όσα και το CERN, προφανώς δεν θα στην χρηματοδοτήσει κανείς.

Όσον αφορά το παράδειγμά σου, τα κτίρια εξ'αρχής δεν ανατρέπονται, καταστρέφονται και καταρρέουν. Είναι άτοπο να συζητάς το πόση δύναμη χρειάζεται ένα κτίριο για να μην "φέρει τούμπες". Αυτά είναι συμπεράσματα κοινής λογικής, όπως είπα δεν είμαι αρχιτέκτονας ούτε δομικός, αλλά 5 πράγματα μηχανικής τουλάχιστον γνωρίζω.

Δεν είναι και πολύ δύσκολο να αποδείξεις ότι ο γάιδαρος δεν πετάει, αρκεί να είσαι κτηνίατρος...

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει την ευρεσιτεχνία τι κάνει.

Είμαι σίγουρος.

Αν θες να σου εξηγήσω την λειτουργία της γράψε μου τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό το άρθρο ( απάντηση 171 )

http://www.thelab.gr/texnologikoi-provlimatismoi/neo-elliniko-antiseismiko-systima-72239-9.html

Αν ξέρεις και Αγγλικά βάλε αυτό το βίντεο με φωνή. Είναι η ευρεσιτεχνία μου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI]anti earthquake system, Αντισεισμικά συστήματα - YouTube[/ame]

Αυτό το βίντεο εξηγεί στα Ελληνικά τα πάντα. Είναι όμως κακής ποιότητας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk]αντισεισμικα συστήματα - YouTube[/ame]

Για τυχών απορίες απάντησε στο θέμα της ευρεσιτεχνίας μου, και εγώ με μεγάλη χαρά θα σου απαντήσω.

Η ιστοσελίδα της ευρεσιτεχνίας Antiseismic-Systems - Earthquake Protection Systems - Antiseismic-Systems - Earthquake Protection Systems

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει την ευρεσιτεχνία τι κάνει.

Είμαι σίγουρος.

Μπορεί, αλλά δεν έχει σημασία για εμένα. Για την ακρίβεια, αν αντιλαμβάνομαι αυτά που περιγράφεις, καταλαβαίνω και το γιατί δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει στην πράξη αλλά δεν είναι και θέση μου να κρίνω. Αυτό που έχει σημασία είναι:

1. Ότι γκρινιάζεις για ίντριγκες και σκάνδαλα, δηλώνοντας ότι τα "καρτέλ" φταίνε που δεν προχωρά η ευρεσιτεχνία στην Ελλάδα, και μετά φαίνεσαι να ζητάς νούμερα χρηματοδότησης τριπλάσια από ολόκληρα διεθνή και Ευρωπαϊκά προγράμματα!

2. Ότι την συγκρίνεις με ένα πακέτο τσιγάρα σε ένα τραπέζι, πράγμα που ούτε ως αστείο δεν στέκει.

3. Ότι παρόλο που συνεργάζεσαι με το ΕΜΠ, κανείς δεν σου προτείνει να συγγραφεί επιστημονικό άρθρο παρότι όλοι οι ακαδημαϊκοί "ψοφούν" για δημοσιεύσεις και ειδικά πάνω σε πατέντες. Προφανώς αυτοί ξέρουν πολύ περισσότερα από εμένα.

4. Ότι προσπαθείς να αποδείξεις την αξία της εφεύρεσής σου μέσω χαζών τρόπων (τηλεοπτικά debate, μία σελίδα στο διαδίκτυο, threads σε φόρουμ, κτλ) ενώ το μόνο που χρειάζεται είναι μερικές, έστω θεωρητικές, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά. Όσο δεν υπάρχουν δημοσιεύσεις και ειδικά δε πραγματικά και πλήρη αποτελέσματα, δεν υφίσταται εφεύρεση. Κανείς στον πλανήτη δεν θα χρησιμοποιήσει την ευρεσιτεχνία σου. Όλα τα άλλα, λυπάμαι, μα είναι "φούμαρα".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν Έλληνες έχουμε μεγάλη συμβολή στην Επιστήμη και τις εφευρέσεις.

Είναι τυχαίο ότι έχουμε μνημόνιο?

!

http://www.youtube.com/watch?v=2G_ymQTdn6c&feature=player_embedded#!

http://www.otherside.gr/2011/06/ellinikes-kainotomies-patentes-made-in-greece/

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

"Ό,τι είμαστε είναι αποτέλεσμα του τι σκεφτόμαστε"

"Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες. Οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα. Οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους."

"Κανείς δεν είναι πιο υποδουλωμένος από εκείνους που εσφαλμένα πιστεύουν πως είναι ελεύθεροι"

Φιλοι μου ο σημερινός εχθρός μας είναι η παραπληροφόρηση των μεγάλων καναλιών. Αν είδατε κάτι που σας άγγιξε , κάτι που το θεωρείτε σωστό, ΜΟΙΡΆΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ με ανθρώπους που πιστεύευτε οτι θα το αξιολογήσουν και θα επωφεληθούν απο αυτό! Μην μένετε απαθείς. Πρώτα θα νικήσουμε την ύπνωση και μετά ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ τα υπόλοιπα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 1/2/2009 - 1/3/2009

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZNsBCi5e2ws&feature=relmfu]Έλληνες Εφευρέτες (Μέρος 2ο) - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=y7IXfbIN5zI&feature=relmfu]Έλληνες Εφευρέτες (Μέρος 3ο) - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EYuNbSltjBc&feature=relmfu]Έλληνες Εφευρέτες (Μέρος 4ο).mp4 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=q4p-uAdPkH8&feature=relmfu]Έλληνες Εφευρέτες (Μέρος 5ο).mp4 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=p54kIGhCj3s&feature=relmfu]Έλληνες Εφευρέτες (Μέρος 6ο).mp4 - YouTube[/ame]

Το ερώτημα.

Γιατί το Ελληνικό κράτος μας θέλει πάντα δεύτερους, και όχι πρώτους?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στα...βιβλία του Λιακόπουλου.

Δεν υπάρχει καμία λειτουργική μηχανή που να μπορεί να παράγει ενέργεια "επ'άπειρον". Η ενέργεια κατ'αρχάς δεν παράγεται από το πουθενά, μετατρέπεται, που πάει να πει ότι πρέπει να την πάρεις από κάποιο μέσο και με κάποιον τρόπο. Από όπου και αν την αντλήσεις, δεδομένου ότι αυτό κρίνεται εφικτό*, ακόμα και με ιδανικές συνθήκες (μηδενικές απώλειες μετατροπής - αδύνατον) θα εξαντλήσεις την πηγή από την οποία την παράγεις, όποια και αν είναι αυτή. Επίσης δεν υπάρχει "πράσινη ενέργεια", όλες οι πηγές ενέργειας ρυπαίνουν, το μόνο που αλλάζει είναι το που και το πόσο.

*διότι ήδη οι επιστήμονες γνωρίζουμε τις μεγαλύτερες πηγές ενέργειας, αλλά δεν μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε.

Καλά τα περί επιστήμης, αλλά τα περί συνομωσιών, τα'χα εφευρέσεων "άγιο δισκοπότηρο" και λοιπά παράγωγα δεν τα αφήνετε βρε παιδιά; Η κουβέντα περί πολιτικής και παραπολιτικής δεν αρμόζει σε τέτοια θέματα. Αφήστε τα αυτά για κανένα τηλεοπτικό πανέλ.

Όσον αφορά τους κινητήρες "με μόνιμους μαγνήτες", είναι γνωστοί αιώνες τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά στα video είναι παιχνίδια, χρησιμοποιούν την βαρύτητα και δεν έχουν κανένα φορτίο. Για να πραγματοποιήσει τέτοια περιστροφή ένας θεωρητικός τέτοιος κινητήρας και να στρέψει γεννήτρια εκατοντάδων MW θα πρέπει να έχει μέγεθος όσο το φεγγάρι και μαγνητικό πεδίο όσο ο ήλιος.

Την απάντησή μου σου την δίνουν οι Έλληνες εφευρέτες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι βλέπουμε παρασκευιάτικα. Το ξέρω ότι είναι sexy να ξεμπροστιάζουμε την διεθνή επιστημονική κοινότητα και να λέμε "άχρηστοι είστε, δεν ξέρετε τίποτα και έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα", αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι βλέπουμε παρασκευιάτικα. Το ξέρω ότι είναι sexy να ξεμπροστιάζουμε την διεθνή επιστημονική κοινότητα και να λέμε "άχρηστοι είστε, δεν ξέρετε τίποτα και έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα", αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράματα.

sexy και όποιος αντέξει.

Δυστυχώς δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων....ας είναι και διεθνή, και επιστημονική.

Εγώ θα έλεγα ότι μας ψεκάζουν κιόλας για να έχουν το μονοπώλιο της σκέψης.

Εγώ τον γλίτωσα γιατί ζω μόνος μου σε βουνό.

Άλλωστε και ο ψεκασμός εφεύρεση είναι.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Την απάντησή μου σου την δίνουν οι Έλληνες εφευρέτες.

Εγώ την αμφισβητώ διότι ο Γκίγκαλμες, ο βασιλεύς της Βαβυλώνας, μου έχει αποδείξει το αντίθετο, μάλιστα πριν 6000 χρόνια. Έτσι, με την ευλογία του Θεού και την φώτιση του αγίου δισκοπότηρου που μου εμπιστεύτηκε ο βασιλεύς Αρθούρος, μπορώ ξεκάθαρα να ισχυριστώ ότι μόνο ότι πω εγώ είναι το σωστό.

"Έλληνες εφευρέτες" και κουραφέξαλα. Οι πραγματικοί Έλληνες εφευρέτες είμαστε πίσω από τους πάγκους εργασίας μας και δουλεύουμε. Ενίοτε παρουσιάζουμε και κάτι άξιο επιστημονικά, με εκατοντάδες δημοσιεύσεις κάθε χρόνο, αντί να γκρινιάζουμε στις τηλεοράσεις και τα φόρουμ για συνομωσίες και λοιπές χαζομάρες χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε το παραμικρό.

Πρώτα αποδείξτε επιστημονικά ότι αυτά που ισχυρίζεστε λειτουργούν και έχουν πρακτική και οικονομική εφαρμογή και μετά αυτοβαπτιστείτε "εφευρέτες". Ως τότε, όσο και να ζητάτε χρηματοδοτήσεις εκατομμυρίων και να πουλάτε φιγούρα στα φόρουμ με υπερσυσκευές που λύνουν όλα τα προβλήματα και παράγουν άπειρη και δωρεάν ενέργεια, δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα πέρα του να γελάμε όσοι γνωρίζουμε 5 πράγματα μαζί σας. Βέβαια μπορείτε να μπείτε στον οργανισμό των αυτοβαπτιζόμενων "Ελλήνων εφευρετών" και να πουλάτε μαγνητάκια που μειώνουν την κατανάλωση καυσίμου, συσκευές που βάζοντάς τις στην πρίζα μειώνεται το ρεύμα παροχής και μηχανήματα που τάχα απολυμαίνουν το νερό ενώ παράγουν τοξικά αέρια στον ανύποπτο, απονήρευτο και αγράμματο κόσμο. Έτσι σύντομα και με μαθηματική ακρίβεια θα έχουμε τουλάχιστον ένα αποτέλεσμα - ο ορισμός του "Έλληνας εφευρέτης" θα μετατραπεί σε συνώνυμο του "κομπιναδόρος".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αμφισβητώ διότι ο Γκίγκαλμες, ο βασιλεύς της Βαβυλώνας, μου έχει αποδείξει το αντίθετο, μάλιστα πριν 6000 χρόνια. Έτσι, με την ευλογία του Θεού και την φώτιση του αγίου δισκοπότηρου που μου εμπιστεύτηκε ο βασιλεύς Αρθούρος, μπορώ ξεκάθαρα να ισχυριστώ ότι μόνο ότι πω εγώ είναι το σωστό.

"Έλληνες εφευρέτες" και κουραφέξαλα. Οι πραγματικοί Έλληνες εφευρέτες είμαστε πίσω από τους πάγκους εργασίας μας και δουλεύουμε. Ενίοτε παρουσιάζουμε και κάτι άξιο επιστημονικά, με εκατοντάδες δημοσιεύσεις κάθε χρόνο, αντί να γκρινιάζουμε στις τηλεοράσεις και τα φόρουμ για συνομωσίες και λοιπές χαζομάρες χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε το παραμικρό.

Πρώτα αποδείξτε επιστημονικά ότι αυτά που ισχυρίζεστε λειτουργούν και έχουν πρακτική και οικονομική εφαρμογή και μετά αυτοβαπτιστείτε "εφευρέτες". Ως τότε, όσο και να ζητάτε χρηματοδοτήσεις εκατομμυρίων και να πουλάτε φιγούρα στα φόρουμ με υπερσυσκευές που λύνουν όλα τα προβλήματα και παράγουν άπειρη και δωρεάν ενέργεια, δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα πέρα του να γελάμε όσοι γνωρίζουμε 5 πράγματα μαζί σας. Βέβαια μπορείτε να μπείτε στον οργανισμό των αυτοβαπτιζόμενων "Ελλήνων εφευρετών" και να πουλάτε μαγνητάκια που μειώνουν την κατανάλωση καυσίμου, συσκευές που βάζοντάς τις στην πρίζα μειώνεται το ρεύμα παροχής και μηχανήματα που τάχα απολυμαίνουν το νερό ενώ παράγουν τοξικά αέρια στον ανύποπτο, απονήρευτο και αγράμματο κόσμο. Έτσι σύντομα και με μαθηματική ακρίβεια θα έχουμε τουλάχιστον ένα αποτέλεσμα - ο ορισμός του "Έλληνας εφευρέτης" θα μετατραπεί σε συνώνυμο του "κομπιναδόρος".

Μήπως είσαι και εσύ σκληρά εργαζόμενος, στην επιτροπή αξιολόγησης εφευρέσεων του Ελληνικού κράτους?

Για την απάντηση 171 μόκο...δεν την αντέχετε? Γιατί σαν επιστήμονες ...το μόνο που δεν μπορείτε να κάνετε είναι να μιλήσετε επιστημονικά.

Έλληνες εργαζόμενοι είναι αυτοί που προσπαθούν για το ΝΕΟΝ ...φυσικά και αυτοί που σκάβουν...

Στην πράξη τι παρουσιάζετε?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλεις να κάνεις κάτι, η έλλειψη χρημάτων δε σε σταματά. Η γκρίνια είναι για αυτούς που στη ζωή τους δεν κάνουν τίποτα και τους φταίνε πάντα οι άλλοι.

Δεν υπάρχει καμιά συνομωσία και κουραφέξαλα αν κανείς δεν θέλει την "εφεύρεση" κάποιου: είναι μπαρούφα, μη επαρκώς αναπτυγμένη, μη αποδεδειγμένη ή ο εφευρέτης δεν ξέρει να πουλάει τον εαυτό του. Για να επενδύσει κάποιος, πρέπει να δει κάποια πιθανότητα για να πάρει τουλάχιστον την επένδυσή του πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.