Jump to content


Recommended Posts

αναρωτιέμαι για bitcoin mining θα λέει?

Δε νομίζω να λέει ιδιαίτερα, γιατί αφενός η cpu στο mining είναι αργή και αφετέρου δεν είναι πραγματικοί οι πυρήνες που έχεις στη διάθεσή σου στο okeanos (τουλαχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ).

Ενδεικτικά είχα προσπαθήσει ένα φεγγάρι να ασχοληθώ με bitcoin mining με gpu (6950), αλλά τα παράτησα σε 3 μέρες. Δεν είχα βγάλει τίποτα, ούτε cent, κι έκανε και θόρυβο.

Δε ξέρω βέβαια τι απόδοση θα έχεις αν ασχοληθείς "ομαδικά" με κάποια από τα mining groups.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως ειναι 4πυρινο το μηχανημα απλα σκεψου πως τρεχουν αλλα τοσα VM απο πισω

(καπου 50 δευτερολεπτα κανει να βγαλει super pI 1.5 1 million calculations)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω.

Το Μηχάνημα όντως μπορεί να είναι 4πυρηνο, αλλά όταν εσύ φτιάχνεις VM με 4 πυρήνες δεν είναι πραγματικοί.

Θα έχεις σχεδόν full ισχύ κι από τους 4 αν κάνουν όλοι οι άλλοι shutdown τα δικά τους.

Και πάλι όμως για mining η cpu δε λέει είναι πολύ αργή και 4 και 8 πυρήνες να είχες.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν το είχα δει σε αυτό το thread, αλλά κάπου διάβασα ή μου είχαν πει ότι επειδή είναι πολλές οι αιτήσεις δίνουν προτεραιότητα στα πανεπιστημιακά mails.

Εγώ θυμάμαι είχα μπει σε <24h.

έτσι είναι γιατί δεν περίμεναν να είναι τόσες πολλές.Περνάνε moderation οι αιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά , πρώτο μου post σε αυτό το φόρουμ. :)

Eίμαι και εγώ ένας από αυτούς που διαθέτουν 2 vm από το ~okeanos.

'Οταν τα απέκτησα , λίγο μετά το Πάσχα , πίστευα ότι το όνειρο μου είχε πραγματοποιηθεί: Θα έστηνα επιτέλους ελληνικά game servers στο Counter-Strike: Source :D (και αργότερα στο CS:GO) , με απίστευτα χαμηλό ping , όπως έστηναν κάποτε τα bnb.

Αλλά , κάτι χάλασε στην πορεία... εκεί που τα vm είχαν καλή απόδοση , ξαφνικά , ο οκεανός κάνει ένα "κρυφό" hardware update μέσα στον Μάη , (από ότι έμαθα αργότερα , αλλάξανε τα intel cpu σε κάτι φθηνότερα , για να φιλοξενήσουν περισσότερο κόσμο στις cyclades) και απο τότε μέχρι σήμερα , τα σέρβερ μου laggaroun πάρα πολύ (fps drops , lag spikes , χαμηλό shot registration) όταν είναι κυρίως πάνω από 15 άτομα στο σέρβερ :( ...

Σημείωση: Πρίν (εννοώ από τότε που πήρα τα vm μέχρι και την ημέρα που τα χειροτερέψανε με το "κρυφό update" στα μέσα του Μάη)

ήταν πολύ καλύτερη η απόδοση , και σήκωνα 25-30 άτομα χωρίς καθόλου lag).

Tους έχω στήλει επανειλημμένα σχετικά με την τωρινή κατάσταση της απόδοσης των μηχανημάτων , αλλά αυτοί μου απάντησαν ότι αυτά είναι σχεδιασμένα για τον ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ (άρα γι αυτόν που θέλει να σηκώσει κάτι πολύ ελαφρύ , και όχι game server , σαν εμένα :nerd:)

Πρόσφατα , διάβασα στο blog τους , ότι σκοπεύουν να κάνουν ένα hardware update , 1η Σεπτέμβρη. Ελπίζω να είναι αυτό που θέλω , αν και δεν είμαι 100% sure...

Παρακαλώ την γνώμη σας!!

Πιστεύετε ότι θα καλυτερέψει η κατάσταση (έχω βαρεθεί να ακούω παιδάκια να μου λένε να κάνω restart το server , επειδή κολλάει.... :( )

Υ.Σ. Ασχολούμαι με το στήσιμο και ρυθμίσεις hl2 - srcds style server εδώ και 5 χρόνια.

Ο λόγος που προτιμώ το οκεανός, είναι γιατί οι παίκτες έχουν το λιγότερο δυνατό ms (ping ή latency) , άρα μέγιστη απόδοση του game τους , από πλευράς network. Aλλά από πλευράς performance.....(server cpu very low) εξήγησα πιο πάνω.

Και όσο για το hosting σε Ευρώπη πάλι ( Γερμανία)..........ούτε συζήτηση.....ακόμα με 60-80 ms θα παίζουμε εν έτει 2012????......άσε που κοστίζει κιόλας ενώ ο οκεανος είναι δωρεάν :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχουν πάντως, η υπηρεσία είναι φτιαγμένη για ερευνητικούς και ακαδημαϊκούς σκοπούς, όχι για game servers, seedboxes, mining.

To γνωρίζω πολύ καλά αυτό , αλλά σε πληροφορώ ότι για να στήσεις game servers σε ένα πολύ καλό ελληνικό host (30 ms ping ή latency κατά μέσο όρο) και με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά (1000+ server fps , που δεν πέφτουν ούτε με 40 άτομα μέσα) , μάλλον το επάγγελμα σου πρέπει να είναι εφοπλιστής ή βουλευτής....

Web Hosting in Greece |

οπότε , είμαι με crossed fingers και περιμένω κανα hardware update :magic: απο πλευράς οκεανού, μπας και βελτιωθεί η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, ο κόσμος πρέπει να μάθει ότι δεν μπορεί να τα έχει όλα δωρεάν. Η γραμμή, το χαμηλό ping και η σταθερότητα αντιστοιχούν σε δικτυακές υποδομές και υλικό το οποίο θέλει λεφτά, όπως επίσης και η συντήρησή του από εξειδικευμένο προσωπικό. Ε, αυτά δε μπορείς να τα έχεις δωρεάν και ο κόσμος πρέπει να μάθει ότι δεν γίνεται να του προσφέρονται δωρεάν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω.

Το Μηχάνημα όντως μπορεί να είναι 4πυρηνο, αλλά όταν εσύ φτιάχνεις VM με 4 πυρήνες δεν είναι πραγματικοί.

Θα έχεις σχεδόν full ισχύ κι από τους 4 αν κάνουν όλοι οι άλλοι shutdown τα δικά τους.

Και πάλι όμως για mining η cpu δε λέει είναι πολύ αργή και 4 και 8 πυρήνες να είχες.

Δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί μπορεί να υπάρχει Execution Cap που να επιβάλει ο hypervisor στις εικονικές μηχανές. Με Execution Cap στο 10% ή στο 20%, και τίποτα άλλο να μην είναι πάνω στον server, το μερίδιο χρόνου της CPU που σου αναλογεί είναι αυτό.

Όσο για το bitcoin mining, πρώτο ρόλο έχει από όσο γνωρίζω τα μεγέθη των cache των επεξεργαστών, διότι τα προγράμματα αυτά χρησιμοποιούν πάρα πολύ cache locality τεχνικές, και όχι πυρήνες ή gigahertz.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, ο κόσμος πρέπει να μάθει ότι δεν μπορεί να τα έχει όλα δωρεάν. Η γραμμή, το χαμηλό ping και η σταθερότητα αντιστοιχούν σε δικτυακές υποδομές και υλικό το οποίο θέλει λεφτά, όπως επίσης και η συντήρησή του από εξειδικευμένο προσωπικό. Ε, αυτά δε μπορείς να τα έχεις δωρεάν και ο κόσμος πρέπει να μάθει ότι δεν γίνεται να του προσφέρονται δωρεάν αυτά.

Μα δεν είναι το θέμα να τα θέλουμε όλα δωρεάν, απλά μόνο στην Ελλάδα είναι απαγορευτικό το game server hosting , με τέτοιες τιμές που βάζουν, με αποτέλεσμα ο οκεανός να φαίνεται ultra βολικός αυτή τη στιγμή. (καλό ping , αλλά κακή απόδοση , οκ μπορεί να φτιάξει στην πορεία).

Απλά, ενημερώνω ότι για να αγοράσεις το καλύτερο server box στη Γερμανία, πληρώνεις υποδεκαπλάσια λεφτά σε σχέση με ελληνικό host , αλλά πρέπει να συμβιβαστείς με το ping (60~80) το οποίο δεν είναι και το καλύτερο για gaming, η αλήθεια να λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως ειναι 4πυρινο το μηχανημα απλα σκεψου πως τρεχουν αλλα τοσα VM απο πισω

(καπου 50 δευτερολεπτα κανει να βγαλει super pI 1.5 1 million calculations)

Δεν έχει σημασία πόσους πυρήνες έχει το φυσικό μηχάνημα, μπορείς να κάνεις overcommit εικονικούς πυρήνες στο εικονικό μηχάνημα. Οι εικονικοί πυρήνες δεν είναι ανάγκη να είναι σε αντιστοιχία με τους πραγματικούς πυρήνες (στο πλήθος). Μπορείς να έχεις τετραπύρηνο επεξεργαστή και Virtual Machine που βλέπει 8 εικονικούς πυρήνες. Οι εικονικοί πυρήνες αφορούν το λειτουργικό σύστημα (guest os) και τους αλγορίθμους χρονοπρογραμματισμού εργασιών, και τον hypervisor. Απλά άμα έχεις παραπάνω εικονικούς πυρήνες από ότι πραγματικούς υπάρχει περίπτωση να έχεις μειωμένες επιδόσεις, λόγο του ότι ο hypervisor μπορεί να έχει παραπάνω επεξεργαστικό overhead στην ανάθεση των threads στους πραγματικούς πυρήνες.

Και παραθέτω το κείμενο ενός εργαζόμενου της Citrix Labs, που συντηρεί το XEN hypervisor.

The processors don't sit idle - it is not a one to one relationship.

And you are assigning a virtual processor not a physical nor logical processor.

What really happens under the hood is that processing time is scheduled across the group of processors. The actual workload being processed by a virtual processor at any point in time can be on any logical processor.

In the simplest way of thinking the virtual processor time is cycled across the available logical processors in a round-robin type of fashion. Thus all the processing power gets used over time, and technically nothing ever sits idle.

A virtual processor is more like processing time. The hypervisor takes the logical processors and chunks then into processing resources that are in turn used as they are needed.

VMware has an item called 'affinity' where a virtual processor can be said to always sit on a single core. I have rarely heard of cases where it is implemented in an enterprise outside very high utilization VMs.

If you need more than 4 processors for a VM then you need to consider why? Does the application within the VM really need that? Is it really using them? (the same consideration that you would have on physical hardware - are all the processors being utilized, or is the application actaully single threaded).

Brian Ehlert (hopefully you have found this useful)

Έγινε επεξεργασία από r3ckl3ss
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τελείως το bitcoin mining με CPU. Μία 5770 βγάζει 10x Μhash/s από οποιοδήποτε επεξεργαστή σε οποιαδήποτε συχνότητα και αν τον έχεις O/C.

Βασικά γενικά αφήστε το bitcoing mining...με τέτοιες τιμές ούτε το ρεύμα δε βγάζεις...

Link to comment
Share on other sites

No idea ,αν γνωριζει κανεις ας πει

Yeap. Δουλεύει κατευθείαν αφού υπάρχει το ssh service.

Αν έχεις putty κάνεις τα εξής.

Ανοίγεις putty, βάζεις τη διεύθυνση του server που θες να συνδεθείς και να βγαίνεις μέσω αυτού στο net.

Μετά στο putty πας category/connection/ssh/tunnels και στο πεδίο "source port" βάζεις μια πόρτα που στο pc σου δε χρησιμοποιείτε. Στη συνέχεια επιλέγεις το "Dynamic" και μετά πατάς "Add".

Γυρνάς στο category/session δίνεις όνομα στο session, πατάς save και κλείνεις το putty.

Έπειτα αν έχεις Firefox:

Στο FF πας options/advanced/networks και κλικαρεις τα "settings".

Εκεί επιλέγεις "manual proxy configuration", στο πεδίο "Socks Hosts" βάζεις 127.0.0.1 και στο πεδίο "Port" βάζεις την πόρτα που έβαλες στο putty πριν.

Αν έχεις Opera:

Πας settings/preferences/advanced/network/ και κλικαρεις proxy servers.

Επιλέγεις "Use manual proxy settings" στο πεδίο "Socks" βάζεις 127.0.0.1 και στο πεδίο "Port" βάζεις την πόρτα που έβαλες στο putty πριν.

Αν έχεις Chrome ή IE:

Στο start menu των windows ανοίγεις το Run και γράφεις inetcpl.cpl . Θα ανοίξει ένα παράθυρο με όνομα Internet Properties.

Επιλέγεις την καρτέλα "Connections" και κλικαρεις "Lan Settings". Στη συνέχεια επιλέγεις το "Use a proxy server for your lan" και κλικαρεις το "Advanced".

Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει, βάζεις στο πεδίο "Socks" 127.0.0.1 και στο πεδίο "Port" βάζεις την πόρτα που έβαλες στο putty πριν.

Τέλος ανοίγεις το putty, μπαίνεις με το session που δημιούργησες πριν στο server, βάζεις username/pass και αφήνεις το putty να τρέχει από πίσω.

Ανοίγεις το browser που θες και σερφαρεις με την ip του server (όχι όμως με την ταχύτητά του) και ξεκινάς.

Εγώ χρησιμοποιώ FF/Chrome με την δικιά μου ip και Opera με την ip του server.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα κατατοπιστικος , ευχαριστω.

Λες, δε σερφαρεις με την ταχυτητα του σερβερ, το upload δεν επηρεαζει την δικη μου ταχυτητα αν ειναι μικροτερη απο αυτη της γραμμης του πισι->ιντερνετ?

Και κατι αλλο αμα βαλω την 80 για πορτα δε θα παιξει?

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.