Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Πλέον τα 8gb ram δεν αρκούν ε?

Είχα σε κάτι φάσεις πολύ stuttering, και ενώ έβαζα τα settings όλα low δεν άλλαζε η κατάσταση.

Ανοίγω task manager και βλέπω λίγο ο chrome(1 tab - battlelog), λίγο το avast και το bf4 , είχε βαρέσει κόφτη η ram...

περιεργο. εγω μονο λιγο stuttering εχω και αυτο λογω mantle 

 

απλα βαζω αλλα 8gb σε page file στον μηχανικο ωστε να εχω το κεφαλι μου υσηχο σε περιπτωση memory leak. 

 

να αναφερω και σε αυτο το thread  πως οποιος παιζει με   radeon πρεπει να ΜΗΝ βαλει τους 16.5.2 εκτος και αν προτιμα να παιζει σε dx11 mode. 

 

http://battlelog.battlefield.com/bf4/forum/threadview/2955064805431320977/1/

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Πλέον τα 8gb ram δεν αρκούν ε?

Είχα σε κάτι φάσεις πολύ stuttering, και ενώ έβαζα τα settings όλα low δεν άλλαζε η κατάσταση.

Ανοίγω task manager και βλέπω λίγο ο chrome(1 tab - battlelog), λίγο το avast και το bf4 , είχε βαρέσει κόφτη η ram...

Μηπως ειχε memory leak το σύστημα σου, γιατί αποκλείω να χρησιμοποιούνται και τα 8gig ειδικα για ενα game σαν το battlefield.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alyx78 said:

Μηπως ειχε memory leak το σύστημα σου, γιατί αποκλείω να χρησιμοποιούνται και τα 8gig ειδικα για ενα game σαν το battlefield.

Γιατί ειδικά; Είναι από τα λίγα που παίζουν και σε 64bit και ανεβάζουν πολύ παραπάνω από 2GB μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

Γιατί ειδικά; Είναι από τα λίγα που παίζουν και σε 64bit και ανεβάζουν πολύ παραπάνω από 2GB μνήμης.

Άλλο τα 2GB αλλο τα 8GB πόσο μάλλον για ενα παιχνίδι 3+ χρόνων που και στα 64bit δεν κανει utilize πανω απο 1,8 GB τουλάχιστον οχι στην περίπτωση μου με τα settings που το τρέχω. Το πιθανότερο ειναι ο φίλος να έπεσε στην περίπτωση του memory leak. Τα ίδια προβήματα ειχα και εγω όταν έτρεχα το game στον FX-6300 με μια 6870,  ήταν θέμα της AMD και υπάρχουν πολλά threads στα forums της εν λόγω εταιρίας και άλλα τόσα στο battlelog που το επιβεβαίωνουν. Δεν γνωρίζω σε τι hardware το "τρέχει" ο MasterCommander αλλα κατα την άποψη μου απο εκεί πρέπει να προέρχεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alyx78 said:

Άλλο τα 2GB αλλο τα 8GB πόσο μάλλον για ενα παιχνίδι 3+ χρόνων που και στα 64bit δεν κανει utilize πανω απο 1,8 GB τουλάχιστον οχι στην περίπτωση μου με τα settings που το τρέχω. Το πιθανότερο ειναι ο φίλος να έπεσε στην περίπτωση του memory leak. Τα ίδια προβήματα ειχα και εγω όταν έτρεχα το game στον FX-6300 με μια 6870,  ήταν θέμα της AMD και υπάρχουν πολλά threads στα forums της εν λόγω εταιρίας και άλλα τόσα στο battlelog που το επιβεβαίωνουν. Δεν γνωρίζω σε τι hardware το "τρέχει" ο MasterCommander αλλα κατα την άποψη μου απο εκεί πρέπει να προέρχεται το πρόβλημα.

Στο δικό μου σύστημα, χωρίς κανένα memory leak, φτάνει τα 2.8GB.

Στις επίσημες προδιαγραφές λέει 8GB recommended.

Συμφωνώ με το memory leak εν μέρει, αλλά δεν είναι και άνετα με τα 8GB. Πάντως δεν τρέχει με AMD από όσο γνωρίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Πλέον τα 8gb ram δεν αρκούν ε?

Είχα σε κάτι φάσεις πολύ stuttering, και ενώ έβαζα τα settings όλα low δεν άλλαζε η κατάσταση.

Ανοίγω task manager και βλέπω λίγο ο chrome(1 tab - battlelog), λίγο το avast και το bf4 , είχε βαρέσει κόφτη η ram...

Yep...Δες εδω :

4-GiByte-pcgh.png

8-GiByte-pcgh.png

16-GiByte-pcgh.png

http://www.pcgameshardware.de/RAM-Hardware-154108/Tests/RAM-Tests-Bestenliste-DDR3-DDR4-Arbeitsspeicher-681573/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alyx78 said:

Μηπως ειχε memory leak το σύστημα σου, γιατί αποκλείω να χρησιμοποιούνται και τα 8gig ειδικα για ενα game σαν το battlefield.

Δεν εννοούσα ότι το bf4 από μόνο του γεμίζει 8gb, αλλά ότι σε ένα normal pc που τρέχουν και άλλα πράγματα από πίσω τυχαίνει να πλησιάσεις τα 8gb κάποιες φορές και το αποτέλεσμα είναι φυσικά hiccups ingame.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Lazy Dog said:

Δεν ξερω τι λενε οι γερμανοι απο πανω αλλά με ολα στο full παραπανω απο 6-6.5γιγα δεν εχω δει(σε 1080 εννοειται)

Αυτό ακριβώς λένε οι Γερμανοί :p

Με 4GB στο σύστημα, έχει αρκετά "hickups", με 8GB, σαφώς λιγότερα, ενώ με 16GB, καθόλου. Οπότε αυτό που λες, για τα 6.5GB, είναι λογικό στα 4 να κολλάει. Άλλωστε στα επίσημα χαρακτηριστικά λέει min 4GB, recommended 8GB

Φυσικά οι μετρήσεις έγιναν με Ultra & 4xMSAA στα 1080p

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Official Battlelog forums closing on June 30

 

Παράθεση

 

EA has announced that the official Battlefield 4 forums on Battlelog, where most of the community goes to discuss the game and connect, will close down on June 30.

 

Instead, the discussion will be moved over the the new Battlefield Forums, at forum.battlefield.com.

 

Luckily, your login data from the Battlelog forums will work on the new forums since it uses the same EA login, and if you had Gravatar, your avatar will carry over as well.

 

There have been some rumors that the upcoming Battlefield 1 will not support Battlelog, and if true, this might be the first step in moving the community to the new forums.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δεν ξερω τι λενε οι γερμανοι απο πανω αλλά με ολα στο full παραπανω απο 6-6.5γιγα δεν εχω δει(σε 1080 εννοειται)

 

(το ξερω στα @@ σας αλλά ας το γραψω)

 

:)

 

 

 

πριν 43 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αυτό ακριβώς λένε οι Γερμανοί :p

Με 4GB στο σύστημα, έχει αρκετά "hickups", με 8GB, σαφώς λιγότερα, ενώ με 16GB, καθόλου. Οπότε αυτό που λες, για τα 6.5GB, είναι λογικό στα 4 να κολλάει. Άλλωστε στα επίσημα χαρακτηριστικά λέει min 4GB, recommended 8GB

Φυσικά οι μετρήσεις έγιναν με Ultra & 4xMSAA στα 1080p

Οτι ειπε ο κυριος ^^...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μηπως γραφω την αραμαικη κ δεν το ξερω?

 

Εγραψα "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ"

 

Δεν ηταν ειρωνια...αληθεια δεν διαβασα τα διαγραμματα :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει ένα παράξενο πράγμα.Μετά από update του geforce experience(πέρασε τους τελευταίους drivers 368.22) όταν παίζω στο παιχνίδι και κυρίως χάρτες υπόγειους και σκοτεινούς (locker,metro,wave braker στην υπόγεια βάση κλπ)φαίνεται λες και έχουν βάλει προβολείς παντού και έχουν φωταγωγήσει τα maps.Όλα φαίνονται πολύ φωτεινά.Αυτό δεν συμβαίνει συνέχεια.Πότε επανέρχεται στο κανονικό και πότε φωτίζουν τα πάντα.Δεν επηρεάζονται τα χρώματα ούτε και το brightnes.Απλά σαν να υπάρχουν παντού προβολείς και φωτίζεται ο χάρτης και αυτό μόνο στα υπόγεια και σκοτεινά σημεία.Όταν βγαίνεις έξω από τα υπόγεια στο φως της ημέρας είναι όλα είναι εντάξει.Γνωρίζει κανείς τίποτα για το θέμα;(Θα δοκιμάσω και σε night map να δω πως είναι και θα ενημερώσω).

Link to comment
Share on other sites

H ιδέα σου είναι. Oi drivers της nVidia δεν έχουν ποτέ πρόβλήματα. Και στο BFH που σε κάποιες πίστες αναβοσβήνει όλο το background ή κάποια textures, είναι δική μου ιδέα ή συμβαίνουν μόνο σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

H ιδέα σου είναι. Oi drivers της nVidia δεν έχουν ποτέ πρόβλήματα. Και στο BFH που σε κάποιες πίστες αναβοσβήνει όλο το background ή κάποια textures, είναι δική μου ιδέα ή συμβαίνουν μόνο σε εμένα.

Τελικά το βρήκα.Ήταν το antialiasing deferred.Όταν το βάζω στο 2Χ ή στο 4Χ το παρουσιάζει αυτό ,ή και τρεμόπαιγμα στο brightnes .Όταν το βάζω στο off  όλα μια χαρά.Λες να μην έκατσαν καλά οι drivers;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.