Jump to content



Wireless, απειλη για την υγεια μας?


ea6gka

Recommended Posts

Some have speculated that prolonged exposure to wireless network devices could cause memory loss or other brain damage. However, potential health hazards from the microwave signals of WLANs have not been validated scientifically. In fact, using a WLAN is most likely much safer than using a cell phone.

Why? A typical home wireless network transmits radio signals in the same general frequency range as microwave ovens. Yet compared to ovens and even cell phones, wireless network cards and access points transmit at very low power, anywhere from 100 to 1000 times less. In addition, WLANs send radio signals only intermittently, during data transmisssion, whereas cell phones transmit continously while powered on. Overall, the cumulative exposure to microwave radiation from a WLAN remains much, much less than exposure from other radio frequency devices.

http://compnetworking.about.com/cs/wireless/f/healthhazards.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

εγω παντως ευχαριστω αλλα δεν θελω ενα μικρο φουρνακι στο δωματιο μου και ας εκπεμπει και 1000 φορες λιγοτερο. Cable rulez

Μα δεν ειναι στο δωματιο σου , αλλα στην ταρατσα αρκετα μετρα μακρια σου.

Και στο κατω κατω με τοση ακτινοβολια που τρωμε καθε μερα απο κινητα , τηλεορασεις , φουρνους και δεν ξερω τι αλλο , εεε ελαχιστη παραπανω δεν θα μας κανει και τιποτα.:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που είναι στην ταράτσα του για να μπορεί να επικοινωνήσει με ένα άλλο τέτοιο που είναι σε κάποια άλλη ταράτσα πάει να πει ότι έχει κάποια εμβέλεια. Εμβέλεια που σίγουρα μπορεί να πηγαίνει στα 2 μέτρα παρακάτω. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ειδικές κεραίες που στέλνουν το σήμα προς ένα μέρος μόνο.

Δεν είμαι κανένας φανατίκλας που καταπολεμάω την τεχνολογία, αλλά είμαι υπέρ της τεχνολογίας. Μιας τεχνολογίας που φυσικά θα μπορούσε να είναι φιλικότερη προς το περιβάλλον και τον άνθρωπο.

Απλά λογικές του στυλ "λίγο παραπάνω δεν βλάπτει", νομίζω δεν είναι σωστές και δεν αρμόζουν σε λογικά και σκεπτόμενα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Αυτό όμως που είναι στην ταράτσα του για να μπορεί να επικοινωνήσει με ένα άλλο τέτοιο που είναι σε κάποια άλλη ταράτσα πάει να πει ότι έχει κάποια εμβέλεια. Εμβέλεια που σίγουρα μπορεί να πηγαίνει στα 2 μέτρα παρακάτω. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ειδικές κεραίες που στέλνουν το σήμα προς ένα μέρος μόνο.

Απο τα λιγα που εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο, οι κεραιες ειναι συνηθως κατευθηντικες , αλλα το σημαντικοτερο ειναι πως χρειαζεται να υπαρχει οπτικη επαφη.

Στην τελικη σιγουρα τρως καποια ακτινοβολια , απλα πιστευω (και ελπιζω) πως ειναι αμελητεα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σας σε στιγμές μέγιστης εκπομπής εκπέμπει 2W.

Η νόμιμη εκπομπή που έχει ένα interface στο ασύρματο δίκτυο είναι 100 mW......

Το ένα το έχετε δίπλα από το κεφάλι σας και το άλλο μέχρι να φτάσει στο κεφαλι σας από την ταράτσα μικραίνει πάρα πάρα πολλές φορές. Αυτό αρκεί νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει πάρει ελαφρώς λαθεμένο δρόμο το thread. Δεν συγκρίνουμε το αν είναι τo wireless πιο επικίνδυνο από το κινητό, αλλά το αν είναι από μόνο του επικίνδυνο για τον οργανισμό.

Πάντως μέχρι τώρα απ' ότι έχω καταλάβει όλοι συμφωνούμε στο γεγονός πως το κινητό είναι επιβλαβές για τον οργανισμό. (τι θα κάνετε γι' αυτό;)

Το wireless δίκτυο είναι; Επίσης έχουμε συμφωνήσει πως είναι λιγότερο επικίνδυνο από το κινητό, είναι όμως αρκετά επικίνδυνο ώστε να βλάψει τον οργανισμό μας σε x χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Για το κινητο δεν υπαρχουν ακομα σαφεις ιατρικες ενδειξεις οτι ειναι επιβλαβες. Για το ασυρματο δικτυο ειμαι απολυτα σιγουρος (προσωπικη αποψη) οτι ειναι ασφαλες, ασφαλεστερο τουλαχιστον απο αλλες συσκευες που θεωρουμε ασφαλεις στη καθημερινη μας ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Νομίζω ότι έχει πάρει ελαφρώς λαθεμένο δρόμο το thread. Δεν συγκρίνουμε το αν είναι τo wireless πιο επικίνδυνο από το κινητό, αλλά το αν είναι από μόνο του επικίνδυνο για τον οργανισμό.

Πάντως μέχρι τώρα απ' ότι έχω καταλάβει όλοι συμφωνούμε στο γεγονός πως το κινητό είναι επιβλαβές για τον οργανισμό. (τι θα κάνετε γι' αυτό;)

Το wireless δίκτυο είναι; Επίσης έχουμε συμφωνήσει πως είναι λιγότερο επικίνδυνο από το κινητό, είναι όμως αρκετά επικίνδυνο ώστε να βλάψει τον οργανισμό μας σε x χρόνο;

Το πράγμα είναι αρκετά πιο απλό και μάλλον πρακτικό. Ο οργανισμός σου είναι φτιαγμένος να αντέχει μέχρι κάποια ποσά ακτινοβολίας. Μέχρι πριν κάποια χρόνια ήταν συνηθισμένος κυρίως σε ακτινοβολίες από τον ήλιο. π.χ. μπορούσε να προλαβαίνει όγκους μέχρι κάποιο σημείο. Όταν εσύ άρχισες όμως να δέχεσαι αρκετές φορές παραπάνω ακτινοβολία, τί να σου κάνει ο κακόμοιρος ο οργανισμός;

Πόσο επηρρεάζει το κάθετι είανι δύσκολο να απαντηθεί, να μην πω αδύνατο. Τα αποτελέσματα στις επιστήμες πλέον δεν βγαίνουν με μαθηματική ακρίβεια αλλά με στατιστική. με πιθανότητες λοιπόν δεν είσαι ποτέ σίγουρος.

Τα παραπάνω είναι για να σου απαντήσω γενικά τι γίνεται..... Πάντως να ξέρεις ότι πιο πολλές πιθανότητες μπορεί να έχεις να πεθάνεις από τροχαίο παρά από την ακτινοβολία που δέχεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hemispasm

Για το κινητο δεν υπαρχουν ακομα σαφεις ιατρικες ενδειξεις οτι ειναι επιβλαβες.

Και ξέρεις τι λέγανε οι διαφημίσεις τσιγάρων πριν 30 χρόνια ε???

"Καπνίστε!Κάνει καλό στην υγεία σας!!"

Μετά βέβαια ο καρκίνος άρχισε να θερίζει κόσμο οπότε οι καπνοβιομηχανίες δεν μπορούσαν πλέον να "θάβουν" τις έρευνες των επιστημόνων....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.