Jump to content



Οδηγός για ψείρες


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

To handsfree του W800i ήταν αυτά εδώ:

HPM-70 HPM70 Sony Ericsson Handsfree Stereo Silver K800i bulk Or

Δεν ξέρω αν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με του δικού μου, αλλά εμφανισιακά μού φαίνονται ίδια. Κάποτε κόστιζαν 35 ευρώ μεμονωμένα, τώρα τα έχουν πάμφθηνα. Πάντως τα Sennheiser CX 300 II έχουν πολύ μικρότερο εύρος συχνότητας (19 Hz-21,000 Hz).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply
το μικροφωνο ειναι αυτο που μου αρεσει..! δεν ειμαι τοσο "απαιτητικος" στο βαρος.

πριν χρονια πιτσιρικας θυμαμαι ειχα παρει ενα creative mp3 zen νομιζω και ακομα μου εχει "μεινει" αυτος ο ηχος που ειχαν τα ακουστικα

Είναι ανθεκτικά τα συγκεκριμένα ακουστικά; Τα ακουστικά που είχε το W800i είχαν καλό ήχο, αλλά επειδή το ένα ήταν κοντύτερο λόγω μικροφώνου για το κινητό, και δεν είχαν θήκη και τα έβαζα χύμα όπου να'ναι, το ένα ακουστικό έπαψε να κάνει επαφή. Δυστυχώς όλα τα ακουστικά έχουν θέμα με την καλωδίωση: στις ψείρες, λόγω βάρους ή απότομων κινήσεων/τραβηγμάτων, κάποια στιγμή τα ακουστικά παύουν να κάνουν επαφή με τα καλώδιά τους, ενώ στα headphone ο συνήθης ύποπτος είναι το βύσμα, που επίσης εμφανίζει πρόβλημα στην καλωδίωσή του. Το Creative EP-660 φαίνονται πολύ καλά - και σε καλή τιμή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατήσει η επαφή ακουστικών και καλωδίων. Της AKG σχηματίζουν ένα Γ που αγκαλιάζει το καλώδιο και (υποθέτω) το κρατά καλύτερα δεμένο στη βάση του ακουστικού. Το δικό σου πόσο κράτησε;

Link to comment
Share on other sites

To handsfree του W800i ήταν αυτά εδώ:

HPM-70 HPM70 Sony Ericsson Handsfree Stereo Silver K800i bulk Or

Δεν ξέρω αν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με του δικού μου, αλλά εμφανισιακά μού φαίνονται ίδια. Κάποτε κόστιζαν 35 ευρώ μεμονωμένα, τώρα τα έχουν πάμφθηνα. Πάντως τα Sennheiser CX 300 II έχουν πολύ μικρότερο εύρος συχνότητας (19 Hz-21,000 Hz).

το ευρος συχνοτητων που μπορει να αντιληφθει το ανθρωπινο αφτι ειναι 20-20000 χερτζ.(συμφωνα με το wiki.) αρα αυτο το ευρος τιμων μας υπερκαλυπτει.τα πηρα σημερα απο το καρφουρ στο ηλιον. στην ν. ιωνια ειχε μονο ροζ. η τιμη τους: 15€!:)

Είναι ανθεκτικά τα συγκεκριμένα ακουστικά; Τα ακουστικά που είχε το W800i είχαν καλό ήχο, αλλά επειδή το ένα ήταν κοντύτερο λόγω μικροφώνου για το κινητό, και δεν είχαν θήκη και τα έβαζα χύμα όπου να'ναι, το ένα ακουστικό έπαψε να κάνει επαφή. Δυστυχώς όλα τα ακουστικά έχουν θέμα με την καλωδίωση: στις ψείρες, λόγω βάρους ή απότομων κινήσεων/τραβηγμάτων, κάποια στιγμή τα ακουστικά παύουν να κάνουν επαφή με τα καλώδιά τους, ενώ στα headphone ο συνήθης ύποπτος είναι το βύσμα, που επίσης εμφανίζει πρόβλημα στην καλωδίωσή του. Το Creative EP-660 φαίνονται πολύ καλά - και σε καλή τιμή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατήσει η επαφή ακουστικών και καλωδίων. Της AKG σχηματίζουν ένα Γ που αγκαλιάζει το καλώδιο και (υποθέτω) το κρατά καλύτερα δεμένο στη βάση του ακουστικού. Το δικό σου πόσο κράτησε;

Τα creative αυτα που ειχα ειχαν πιο κρυσταλλινο ηχο απο τα sennheiser(μαλλον καλυτερα ψιλα!). τα 2α εχουν καλυτερο μπασο νομιζω.ισως να ειναι και λιγο παραπανω ενταση,ισως φταινε και τα τραγουδια! πηρα αλλο ενα σετ της κοπελας μου σε ροζ γιατι μου φανηκαν πολυ καλα σε αυτη την τιμη και με πολυ ωραιο πουγκι μεταφορας!αν θες μπορω να σου βγαλω μερικες φωτο!:)

Τα creative μου κρατησαν πολυ παρα το γεγονος που ημουν μικρος και δεν προσεχα τα πραγματα μου,μεχρι που δανεισα λιγο αργοτερα το mp3 στην τοτε "πεθερα" μου και μου το καταστρεψε.και το mp3 αλλα ξυλωσε και το ενα απο τα 2 speakers επειδη εχει μπλεχτει στα μαλλια της!!!!!

τελος να πω πως αμφοτερα καρφουρ ν. ιωνιας και ιλιον ειχα το ipod 8gb sta 59€. πολυ καλη τιμη!γενικα ειχε μερικες πολυ καλες προσφορες!

αυτα!!ελπιζω να μην κουρασα!:p

Link to comment
Share on other sites

το ευρος συχνοτητων που μπορει να αντιληφθει το ανθρωπινο αφτι ειναι 20-20000 χερτζ.(συμφωνα με το wiki.) αρα αυτο το ευρος τιμων μας υπερκαλυπτει.τα πηρα σημερα απο το καρφουρ στο ηλιον. στην ν. ιωνια ειχε μονο ροζ. η τιμη τους: 15€!:)

Τα creative αυτα που ειχα ειχαν πιο κρυσταλλινο ηχο απο τα sennheiser(μαλλον καλυτερα ψιλα!). τα 2α εχουν καλυτερο μπασο νομιζω.ισως να ειναι και λιγο παραπανω ενταση,ισως φταινε και τα τραγουδια! πηρα αλλο ενα σετ της κοπελας μου σε ροζ γιατι μου φανηκαν πολυ καλα σε αυτη την τιμη και με πολυ ωραιο πουγκι μεταφορας!αν θες μπορω να σου βγαλω μερικες φωτο!:)

Τα creative μου κρατησαν πολυ παρα το γεγονος που ημουν μικρος και δεν προσεχα τα πραγματα μου,μεχρι που δανεισα λιγο αργοτερα το mp3 στην τοτε "πεθερα" μου και μου το καταστρεψε.και το mp3 αλλα ξυλωσε και το ενα απο τα 2 speakers επειδη εχει μπλεχτει στα μαλλια της!!!!!

τελος να πω πως αμφοτερα καρφουρ ν. ιωνιας και ιλιον ειχα το ipod 8gb sta 59€. πολυ καλη τιμη!γενικα ειχε μερικες πολυ καλες προσφορες!

αυτα!!ελπιζω να μην κουρασα!:p

Απεναντίας μ'έκανες να ζηλέψω που δε μένω στην Αθήνα. Ακόμη και για σπουδές στον κινηματογράφω που επιθυμώ διακαώς να κάνω μόνο εκεί θα βρω. Τα Carrefour δεν έχουν τις ίδιες προσφορές/προϊόντα σε όλα τα καταστήματά τους; Της Ν/Ιωνίας είναι μεγάλο; Αυτό που έχω στη γειτονιά μου είναι Carrefour-Μαρινόπουλος, οπότε η ποικιλία είναι περιορισμένη. Όσο για το εύρος, υπάρχουν άτομα που έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία και ψάχνουν ακουστικά με μεγαλύτερο εύρος συχνήτητας. Το διάβασα σε μια ιστοσελίδα για ακουστικά που έδινε συμβουλές αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Απεναντίας μ'έκανες να ζηλέψω που δε μένω στην Αθήνα. Ακόμη και για σπουδές στον κινηματογράφω που επιθυμώ διακαώς να κάνω μόνο εκεί θα βρω. Τα Carrefour δεν έχουν τις ίδιες προσφορές/προϊόντα σε όλα τα καταστήματά τους; Της Ν/Ιωνίας είναι μεγάλο; Αυτό που έχω στη γειτονιά μου είναι Carrefour-Μαρινόπουλος, οπότε η ποικιλία είναι περιορισμένη. Όσο για το εύρος, υπάρχουν άτομα που έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία και ψάχνουν ακουστικά με μεγαλύτερο εύρος συχνήτητας. Το διάβασα σε μια ιστοσελίδα για ακουστικά που έδινε συμβουλές αγοράς.

αν θες μου λες χρωμα και στα στελνω!το συστημενο κανει 4,60€ με ελτα!;)

το καρφουρ ν. ιωνιας ειναι πιο μεγαλο απο το αλλο, αλλα το καταστημα στο ηλιον εχει μεγαλυτερη ποικιλια/διαθεσιμοτητα γενικα στα ηλεκτρικα ειδη.(συμφωνα με την χθεσινη μου επιδρομη!)

το καρφουρ-μαρινοπουλος δεν εχουν καμια σχεση στην ποικιλια με τα υπερ-μαρκετ καρφουρ..!;)

το αφτι μου μονο "περηφανο" μπορει να θεωρηθει,και σε καμια περιπτωση "βιρτουοζικο"!!!!:p εξαλλου αν εχεις τετοιες απαιτησεις που τα σπεκς ειναι "ορατα"/ακουγονται και στην πραξη μαλλον πρεπει να τα σταξεις..! στα υποψιν τα λευκα που πηρα εγω εχουν στο αμαζον Αγγλιας 35λιρονια περι τα 45€ με την προχειρη ισοτιμια του google και χωρις να υπολογιζεται το εξτρα ελληνικο φα-π.α. οποτε τα 15€ θεωρουνται μια πολυ τιμια αγορα!:)

παντως σημερα στο κινητο με κατι flac εδειχνε να τα πηγαινει πολυ καλυτερα απο χθες το βραδυ στο πισι με τα mp3.. σχεδον ενθουσιαστικα!:)

εδιτ: αν μενεις θεσσ/νικη υπαρχουν και εκει διαθεσιμα στο υπερμαρκετ!καπου το πηρε το ματι μου!:) (μην ζηλευεις που δεν μενεις στην τσιμεντουπολη,μολις γυρισα και δεν βλεπω την ωρα να φυγω..!:))

Link to comment
Share on other sites

μην ζηλευεις που δεν μενεις στην τσιμεντουπολη,μολις γυρισα και δεν βλεπω την ωρα να φυγω..!:))

Ναι, μόνο που όποιος θέλει να κάνει επαγγελματικές σπουδές στον κιν/φο στην Ελλάδα θα βρει κατάλληλες σχολές μόνο στην Αθήνα. Ακόμη και για μουσική εκεί θα βρει. Οι εξετάσεις των ιαπωνικών διεξάγονται μόνο εκεί, ενώ κορεάτικα διδάσκονται μόνο σε κάποια αθηναϊκά φροντιστήρια. Στη δε Βάρη υπάρχει ένα υπερσύγχρονο γυμναστήριο όπου προπονεί ο Έλληνας πρωταιθλητής του squash. Καλά έχει και άλλα όπως πολεμικές τέχνες. Το καλύτερο είναι ότι το Παν/μιο Καποδίστρια διαθέτει φροντιστήριο με πάμπολλες ξένες γλώσσες και σε πολύ καλές τιμές για φοιτητές και όχι μόνο, ενώ διαθέτει μέχρι και φοιτητικό κομμωτήριο. Είναι σαν να συγκρίνεις το χωριό με την πόλη.

Link to comment
Share on other sites

παντως σημερα στο κινητο με κατι flac εδειχνε να τα πηγαινει πολυ καλυτερα απο χθες το βραδυ στο πισι με τα mp3.. σχεδον ενθουσιαστικα!

Φτάσαμε σε σημείο να παίζουν τα κινητά flac; Τί κινητό έχεις;

Να πω και εγώ τι ακουστικά-ψείρες έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ultimate Ears Super.fi 5 Pro white

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που όποιος θέλει να κάνει επαγγελματικές σπουδές στον κιν/φο στην Ελλάδα θα βρει κατάλληλες σχολές μόνο στην Αθήνα. Ακόμη και για μουσική εκεί θα βρει. Οι εξετάσεις των ιαπωνικών διεξάγονται μόνο εκεί, ενώ κορεάτικα διδάσκονται μόνο σε κάποια αθηναϊκά φροντιστήρια. Στη δε Βάρη υπάρχει ένα υπερσύγχρονο γυμναστήριο όπου προπονεί ο Έλληνας πρωταιθλητής του squash. Καλά έχει και άλλα όπως πολεμικές τέχνες. Το καλύτερο είναι ότι το Παν/μιο Καποδίστρια διαθέτει φροντιστήριο με πάμπολλες ξένες γλώσσες και σε πολύ καλές τιμές για φοιτητές και όχι μόνο, ενώ διαθέτει μέχρι και φοιτητικό κομμωτήριο. Είναι σαν να συγκρίνεις το χωριό με την πόλη.

ειλικρινα δεν με ενδιαφερει τιποτα απο αυτα. το μονο που θελω σαν επιπλεον στις σπουδες μου ειναι ενα μεταπτυχιακο και να φυγω απο την Αθηνα και ισως απο την ελλαδα. δεν με σηκωνει το κλιμα και δεν σκοτωνομαι για κανενα εργοδοτη για 700 και 800ευρω.

Φτάσαμε σε σημείο να παίζουν τα κινητά flac; Τί κινητό έχεις;

Να πω και εγώ τι ακουστικά-ψείρες έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ultimate Ears Super.fi 5 Pro white

εχω το galaxy s3 που εχει απαραδεκτα ακουστικα και παιζει φλακ με τον στοκ πλειερ.

εχουν και περιοδο στρωσιμου τα ακουστικα διαβασα!:p

αρα θα βελτιωθουν κιαλλο στο μελλον!:)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό με τα ακουστικά; Υποτίθεται ότι η εταιρεία τα δοκιμάζει προτού κυκλοφορήσουν στην αγορά. Θυμάμαι όταν δοκίμασα για πρώτη φορά το handsfree του W800i ο ήχος ήταν απόμακρος και νόμιζα ότι ήταν ελαττωματικό. Τελικά έφταιγε το βύσμα που δεν εφάρμοζε καλά λόγω ατυχούς σχεδιασμού. Μετά από μερικά χρόνια είχα πάλι θέμα με την εφαρμογή λόγω σκόνης.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, αλλά πώς μπορούμε να καθαρίσουμε και να απολυμάνουμε τις ψείρες; Με καθαρό οινόπνευμα;

Ναι, εγώ προσωπικά παίρνω μία μπατονέτα βουτηγμένη σε οινόπνευμα και τα καθαρίζω σχολαστικά. Την πρώτη φορά που τα καθάρισα μπορώ να πω ότι τρόμαξα με αυτά που είδα και από τότε τα καθαρίζω ολοένα και πιο τακτικά ! :p

Εξωτερικά ναι.

Εσωτερικά πως μπορείς να τα καθαρίσεις; Να αφαιρέσεις το πλαστικό κάλυμμα και να φυσήξεις το ηχείο για να φύγουν σκόνες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ προσωπικά παίρνω μία μπατονέτα βουτηγμένη σε οινόπνευμα και τα καθαρίζω σχολαστικά. Την πρώτη φορά που τα καθάρισα μπορώ να πω ότι τρόμαξα με αυτά που είδα και από τότε τα καθαρίζω ολοένα και πιο τακτικά ! :p

Με απλό οινόπνευμα ή καθαρό;

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες έχοντας χάσει τα ακουστικά του iphone είπα και εγώ να κάνω μια καλύτερη αγορά και να μην πάρω τίποτα τις πλάκας.

Όλη μέρα flac και apple lossless ακούω!

Ήθελα ακουστικά που να μην μπαίνουν μέσα στο αυτί,αλλά να στηρίζονται και καλά. Δυνατά και με καθαρό ήχο.

Έτσι έκανα την επιλογή μου με τα specs που είχαν στα χαρτιά και με ότι διάβασα στην σελίδα τους(εντάξει ήταν και λίγο η εμφάνιση που με τρέλανε μόλις τα είδα :red:) και πήρα τα Marshall Minor Pitch Black!

Δεν έπεσα έξω! Τα ακουστικά είναι super,με πολύ καθαρό και δυνατό ήχο(μεσαία και ψηλά),αρκετά καλό μπάσο και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής!

Αυτό που μου έκανε μεγάλη έκπληξη είναι ο τρόπος στήριξης τους αφού χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια και δύναμη για να τα βγάλεις από το αυτί σου.

Αν μπορείς να τα ακούσεις κάπου σίγουρα θα εκπλαγείς ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις πήρα το ΕΡ-650! Έχει καλό ήχο. Βέβαια χρησιμοποίησα ελάχιστα τα ακουστικά. Πώς λέγεται το εξάρτημα που είναι σαν ταφ για ακουστικά για να χρησιμοποιούν την ίδια θύρα δύο ζευγάρια ακουστικών;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.