Jump to content
Sign in to follow this  
crmaris

Το Aσημένιο Bέλος της Thermalright [SilverArrow SB-E Review]

Recommended Posts

Καταρχάς ευχαριστούμε και μπράβο για το review!

Τώρα στο θέμα μας το πράγμα φαινόταν από την αρχή για μένα όταν έχει να κάνει με δύο τέτοια φανς!=αθόρυβη λειτουργία και επιδόσεις.

Μία ερώτηση μόνο...

Είδα ότι τα φανς είναι τοποθετημένα σαν pull-pull και όχι από μπροστά push.Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα.

Άμα έμπαιναν όπως λέω,δλδ από μπροστά κάποιο φαν και όχι από τη μέση, πιστεύετε δε θα είχε ακόμη καλύτερες επιδόσεις?Πόσο μάλλον και με ένα τρίτο???!!!

Μια δοκιμή είναι δύσκολη?

push-push ήταν τα fans :)

Με τρίτο μην περιμένεις τρελές διαφορές, δεδομένου ότι αυτή η ψύκτρα δεν απαιτεί μεγάλο airflow για να αποδώσει καλά.

αν κι πλέον δεν με πολυαπασχολούν οι ψύχτρες οφείλω να πω πως αυτή μαρέσει εμφανισιακά περισσότερο απο οποιαδίποτε άλλη

Δείχνει στιβαρή κατασκευή κι το σχέδιο είναι πολύ ωραίο

Καλώς τον βασιλιάαααααααααααααααα....

Πραγματικά...Και στις χαμηλές στροφές να την αφήσεις παραμένει 3η-4η σε επιδόσεις ....

WOW

Καλημέρα και ευχαριστώ για το review. Πράγματι θηρίο σε όλα της η ψύκτρα.

Δύο παρατηρήσεις έχω να κάνω σχετικά με τα fans - γράφεις ότι είναι 3pin ενώ εγώ από τις φωτό που δίνεις μετράω 4 καλώδια σε κάθε ανεμιστήρα. Είναι pwm 4pin οι ανεμιστήρες ή εγώ κάνω λάθος; Και επίσης γράφεις για κάποιον 4pin to 3pin adaptor - αυτό που βλέπω εγώ στην φωτό είναι ένα 4pin Y-cable με το 1 tach wire να έχει αφαιρεθεί σκόπιμα ώστε να μην τρελαίνεται η μητρική.

4pin είναι οι fans, δικό μου το λάθος/μπέρδεμα και thanks για τον εντοπισμό του.

Σε ευχαριστούμε για άλλο ένα εξαιρετικό και ευανάγνωστο review Άρη. Πραγματικά, τα γ@μησε όλα το Ασημένιο Βέλος. Αν δεν είχα αγοράσει ήδη την NH-D14, θα την έπαιρνα με τη μία.

ΥΓ: Και μία μικρή λεπτομέρεια που σου ξέφυγε λόγω κεκτημένης ταχύτητας: Στη σελίδα των μετρήσεων, στον πίνακα γράφεις Noise*8, ενώ ήθελες να γράψεις: Noise**.

Συγχαρητήρια για το review πολυ ωραίο..

Η ψύκτρα με την πρώτη ματιά με εντυπωσίασε!

Πολύ καλό review όπως πάντα :)

Και φυσικά πολύ καλή ψύκτρα!

Να προσθέσω πως θα προτιμούσα να ονομαζόταν Silver Arrow SB-E όπως λέγεται κανονικά, για αποφυγή μπερδέματος με την απλή Product | Thermalright Ultimate CPU Cooling Solutions! USA

μπραβο αρη. τελειο για ακομα μια φορα! και το προιον δειχνει να αξιζει τα λεφτα του..

1. thanks για το review, οι μετρήσεις ήταν κατατοπιστικές, και με ακρίβεια.

2. Έχει backplate? Λες πως έχει δύσκολη τοποθέτηση, επειδή είναι ογκώδης μόνο ή υπάρχει και άλλη λεπτομέρεια στα υπόψιν;

3. Σχετικά με αυτό που είπωθηκε για τις μνήμες, - αν δεν το λες κάπου και μου ξέφυγε - μπορείς να το γράψεις και μέσα στην παρουσίαση, μιας και δεν θεωρείται αυτονόητο. Έτσι βοηθάς και αυτόν που ... έχει ογκώδεις μνήμες!

4. Σχετικά με το 3, αυτή η λεπτομέρεια ίσως θα πρεπει να θεωρηθεί πιο σημαντική με τον καιρό, και να έχει ίσως και μεγαλύτερη επίπτωση στη βαθμολογία, έστω 2-3%, γιατί είναι ένα απο τα πράγματα που οι power users - με ανάλογες μνήμες στο σύστημα - θα ήθελαν να δουν να αντιμετωπίζεται.

:)

Πανέμορφη η ψύκτρα, ΑΙΣΧΡΟ το χρώμα των Fans..Noctua-wannabe και δεν καταλαβαίνω το γιατί...

Πολυ ωραιο review!

Ευχαριστουμε!:T:

πολυ καλο το review μπραβο!! :clap:

αλλα αυτο το χρωμα στα φαν πραγματικα δεν παλευεται!!:hmm:

Ναι backplate φυσικά και έχει (φαίνεται στις photos στην σελίδα με τα παρελκόμενα)

όσον αφορά την εγκατάσταση. Οι βίδες με τις οποίες ασφαλίζει η ψύκτρα στο socket δε διαθέτουν ελατήριο, οπότε ένας αρχάριος χρήστης μπορεί να της καργάρει άσχημα και επίσης χρειάζεται αρκετά μακρύ κατσαβίδι μιας και το παρεχόμενο κλειδάκι είναι κακόγουστο αστείο. Επίσης το ιδανικό θα ήταν μεγαλύτερης διαμέτρου βίδες ώστε να διαχειρίζονται πιο εύκολα από το κατσαβίδι.

Όσον αφορά για τη συμβατότητα με μνήμες κτλ. η κάθε μητρική έχει τα κουσούρια/σχεδιάση της και δεδομένου κιόλας ότι δε δοκιμάζω πάνω σε μητρικές δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται από συμβατότητα μνημών κτλ. Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως να κάνω είναι να διακριβώσω με ακρίβεια την απόδοση της κάθε ψύκτρας πάνω στην ίδια ακριβώς πλατφόρμα δοκιμών (Jalapeno). Μακάρι να είχα το χρόνο να δοκίμαζα την κάθε ψύκτρα σε 4-5 μητρικές για να διαπίστωνα και το τι παίζει με τις μνήμες, το clearance που χρειάζεται κτλ. αλλά η μέρα έχει μόνο 24 ώρες..