Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι καλωδιο πρεπει να ζητησω ακριβως για 24pin και δυο για την καρτα γραφικων;

Ολα τα αλλα τα εχω βρει εκτος απο το τι καλωδιο χρειαζεται. Ζητανε 300 ευρω για να φτιαξουν custom στο μηκος που θες και εχει και καθυστερηση λογο φορτου.

 

 

ΠΟΣΑ? με 290 σου φτιαχνω και της εγκαταστασης του σπιτιου ?

 

Τωρα οσον αφορα τη διατομη, ολα τα μανισια ειναι 1Χ1.5 (η αληθεια ειναι πως πολλες φορες ειναι και μικροτερα ακομη αλλα το 1.5 ειναι ετσι κι αλλιως καλυτερο ) 

Απο κει κι επειτα αν θες να βαλειςε πιο χοντρα δεν υπαρχει ταβανι (αν πχ θες να πετυχεις κανενα design και το χεις βαλε και μπαρες χαλκου αν σ αρεσει, καλο κανει κακο δεν κανει... ...ειναι κατι που σκεφτομαι να κανω εδω και κατι χρονια)

 

Τωρα οσον αφορα ποιοτητες που ειναι το ζουμι, αν ψαξεις ποιοτητες καλωδιων θα βρεις κυριολεκτικα χιλιαδες για καθε χρηση.

Τα μανισια των καλων τροφοδοτικων εχουν συνηθως ευκαμπτο επικασσιτερωμενο που γενικα ειναι καλο καλωδιο

αν θες να πας ενα σκαλι πανω και εφ οσον βρεις (δεν εχουν τα ηλεκτρολογεια της γειτονιας, μονο σε καλα μαγαζια) παρα πολυ καλα καλωδια και με απιστευτα καλυτερο capacity σε ρευμα ως προς τις θερμικες απωλειες ειναι τα ευκαμπτα μικροπολυκλωνα και τα επαργυρα (τα δευτερα δεν ειναι καλυτερα απ τα λεπτοπολυκλωνα καθαρου χαλκου αλλα ισαξια)

Τα λεπτοπολυκλωνα ειναι εξαιρετικα ευκαμπτα και αποτελουνται απο πολυ περισσοτερους αγωγους απ τα συνηθισμενα καλωδια με αποτελεσμα να εχουν παρα πολυ καλες ιδιοτητες (ειναι αυτα που θα χεις δει στα συρματακια απο ψυκτρες μοτερ) αλλα κι αυτα εχουν διαφορες ποιοτητες. Η κορυφαια ειναι αυτη που εχει οσο γινεται περισσοτερα συρματακια, ενω η κατωτερη ειναι απλα λιγο πιο μαλακα απο τα κλασσικα πολυκλωνα

Τωρα οσον αφορα τις ενωσεις η γνωμη μου ειναι να μην κανεις καμια ενωση και να φτιαξεις τα καλωδια απ το μηδεν με καινουργια βυσματακια η εστω με τα παλια αφου οπως βλεπω πολλοι το χουν κανει χομπυ.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

ΠΟΣΑ? με 290 σου φτιαχνω και της εγκαταστασης του σπιτιου ?

 

Τωρα οσον αφορα τη διατομη, ολα τα μανισια ειναι 1Χ1.5 (η αληθεια ειναι πως πολλες φορες ειναι και μικροτερα ακομη αλλα το 1.5 ειναι ετσι κι αλλιως καλυτερο ) 

Απο κει κι επειτα αν θες να βαλειςε πιο χοντρα δεν υπαρχει ταβανι (αν πχ θες να πετυχεις κανενα design και το χεις βαλε και μπαρες χαλκου αν σ αρεσει, καλο κανει κακο δεν κανει... ...ειναι κατι που σκεφτομαι να κανω εδω και κατι χρονια)

 

Τωρα οσον αφορα ποιοτητες που ειναι το ζουμι, αν ψαξεις ποιοτητες καλωδιων θα βρεις κυριολεκτικα χιλιαδες για καθε χρηση.

Τα μανισια των καλων τροφοδοτικων εχουν συνηθως ευκαμπτο επικασσιτερωμενο που γενικα ειναι καλο καλωδιο

αν θες να πας ενα σκαλι πανω και εφ οσον βρεις (δεν εχουν τα ηλεκτρολογεια της γειτονιας, μονο σε καλα μαγαζια) παρα πολυ καλα καλωδια και με απιστευτα καλυτερο capacity σε ρευμα ως προς τις θερμικες απωλειες ειναι τα ευκαμπτα μικροπολυκλωνα και τα επαργυρα (τα δευτερα δεν ειναι καλυτερα απ τα λεπτοπολυκλωνα καθαρου χαλκου αλλα ισαξια)

Τα λεπτοπολυκλωνα ειναι εξαιρετικα ευκαμπτα και αποτελουνται απο πολυ περισσοτερους αγωγους απ τα συνηθισμενα καλωδια με αποτελεσμα να εχουν παρα πολυ καλες ιδιοτητες (ειναι αυτα που θα χεις δει στα συρματακια απο ψυκτρες μοτερ) αλλα κι αυτα εχουν διαφορες ποιοτητες. Η κορυφαια ειναι αυτη που εχει οσο γινεται περισσοτερα συρματακια, ενω η κατωτερη ειναι απλα λιγο πιο μαλακα απο τα κλασσικα πολυκλωνα

Τωρα οσον αφορα τις ενωσεις η γνωμη μου ειναι να μην κανεις καμια ενωση και να φτιαξεις τα καλωδια απ το μηδεν με καινουργια βυσματακια η εστω με τα παλια αφου οπως βλεπω πολλοι το χουν κανει χομπυ.

144 ευρω το 24pin και καμια 40αρια τα pci εκαστο.

Δεν εχω κανενα θεμα να τα φτιαξω μονος μου και μπορω και μου αρεσει.

Μιλαω παντα για καλωδια που θα ειναι απο το μηδεν και θα μπουν κατευθειαν πανω στο psu με το μηκος που θελω. 

Θελω τα τοπ λεπτοπολυκλωνα μαζι με mdpc-x sleeving.

Τι ζηταω σε τι διαστασεις και που?

 

Link to comment
Share on other sites

ο Δημουλας κι ο Φανος εχουν. Ζητα  εναμισαρια λεπτοπολυκλωνα τριχοειδη (τα 100 μετρα εχουν κανα 20ρικο εναντι των 7-8 που εχουν τα συνηθισμενα)

Τωρα αν εχουν τα συγκεκριμενα sleevs δεν ξερω και μαλλον δε νομιζω μια και συνηθως τα sleevs που παιρνουμε απο τετοια μαγαζια ειναι πιο βιομηχανικου τυπου (πυραντοχα, ανθυγρα κτλ ) αλλα ρωτα, ισως και να τα εχουν. 

 

τρομερο παντως πως για ενα καλωδιακι 24πινο υπαρχει ανθρωπος που ζηταει 144 ευρω και το οτι υπαρχουν ανθρωποι που τα δινουν. Αν μπορουσα να χρεωσω ετσι για καθε καλωδιο συνδεσης που εχω φτιαξει στη ζωη μου θα μπορουσα να προσλαβω τον Τραμπ για οδηγο, τον Πουτιν για σωματοφυλακα και τον Bill Gates για προσωπικο μου μπατλερ

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

144 ευρω το 24pin και καμια 40αρια τα pci εκαστο.

Δεν εχω κανενα θεμα να τα φτιαξω μονος μου και μπορω και μου αρεσει.

Μιλαω παντα για καλωδια που θα ειναι απο το μηδεν και θα μπουν κατευθειαν πανω στο psu με το μηκος που θελω. 

Θελω τα τοπ λεπτοπολυκλωνα μαζι με mdpc-x sleeving.

Τι ζηταω σε τι διαστασεις και που?

 

Η τιμη που αναφέρεις λοιπον δεν ειναι μονο για την προέκταση αλλα για το sleeve και το sleevarisma μαζι που τη βρισκω λογικη μιας κ δεν μιλαμε για απλη προέκταση. 

Τα υπολοιπα που ρωτας μαζι με τα μαγαζια κ τις αντιστοιχες φωτο κ οδηγιες εχουν απαντηθει στον οδηγο ;)

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η τιμη που αναφέρεις λοιπον δεν ειναι μονο για την προέκταση αλλα για το sleeve και το sleevarisma μαζι που τη βρισκω λογικη μιας κ δεν μιλαμε για απλη προέκταση. 

Τα υπολοιπα που ρωτας μαζι με τα μαγαζια κ τις αντιστοιχες φωτο κ οδηγιες εχουν απαντηθει στον οδηγο ;)

 

 

Λογικη? για ενα 24πινο?

Δηλαδη ρε Αγαπη σε ενα πινακα αυτοματισμου με 5-6 χιλιαδες συνδεσεις και βυσματακια και με αντιηλεκτρομαγνητικα sleevs τι θα πρεπε να χρεωσω? μερικα εκαοτομμυρια μονο για την κατασκευη?

Νταξει, δεχομαι πως καποιες αγορες λειτουργουν ετσι και πως ο αλλος αν το χει επαγγελμα απλα να φτιαχνει καλωδια καπως πρεπει να βγαλει τα χρηματα του, αλλα δεν το βλεπω και λογικο

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Nick μπορεις να αγορασεις νεους connectors (αναφερει εκ νεου κατασκευη καλωδίου για να μην πειραξει το εργοστασιακο προφανως για την εγγυηση), να αγορασεις mdpc sleeving και mdpc θερμοσυστελομενα και τιποτα αλλο αλλα απο τον Nils ομως και να ερθεις να μου πεις ποσα εδωσες.

Μετα θελω να προσθεσεις καλωδια, crimps και στο τελος να μου προσθεσεις και την δουλεια σου. :)

 

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα το κοστος του mdpc sleeving και εξαρτηματων που θα παρεις απο αυτον ειναι μεγαλο. 

 

Αν καποιος αποφασισει να το κανει θα πρεπει να αγορασει και πρεσα κ το αποτελεσμα είναι σιγουρο οτι δεν θα ειναι άριστο. Γιατι πληρωμεις καμποσα κ για το τελευταίο που ειναι η εμφανιση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Singularity computers μονο, απο υδροψυξη μεχρι καλωδια.
Ο Nils δεν ξερω ποιος ειναι αλλα για να το λεει η Αγαπη κατι θα ξερει.

Νικ μονο τα καλωδια δεν ηξερα τι και πως, τα sleeve θα τα φερω εγω.

Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

τα sleeve θα τα φερω εγω.

Δηλαδή τα 144 ευρώ είναι μόνο για να σου κάνουν το καλώδιο ρε συ? Γιατί άλλο κατάλαβα από το παρακάτω

 

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Θελω τα τοπ λεπτοπολυκλωνα μαζι με mdpc-x sleeving.

 

Ο Nils είναι ο κύριος mdpc

 

Από απλή απορία όμως. Γιατί δεν παίρνεις από το Sleeve modding? Εχει καλύτερη ποιότητα Sleeve. Τουλάχιστον όταν ασχολιόμουν έτσι πήγαινε το πράμα και το εξηγώ και στον οδηγό. Εκτός αν άλλαξαν τόσο δραματικά τα πράγματα που πάλι στο φαρμακείο του Nils θα πρέπει να καταλήξει κάποιος...

 

Ενδεικλτικά θυμάμαι (Αν θυμάμαι καλά) ~1-2ευρώ τα 100 κομματια μακαρόνι από το sleeve modding και κάπου 9 ευρώ τα αντίστοιχα 50?? από Nils...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοω τα κομμενα ετοιμα θερμοσυστελομενα 4:1 που εδινε/δινει. Με αυτα πετυχαινεις το τελειο αποτελεσμα εφόσον αυτος που θελει το καλωδιο το θελει ετσι

 

02-1.jpg

 

 

Στη σειρα ολα κ τελεια. Αν δεν τον νοιαζει ή δε θελει μακαρονι ακομα καλυτερα γι αυρον που τα φτιαχνει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Nick μπορεις να αγορασεις νεους connectors (αναφερει εκ νεου κατασκευη καλωδίου για να μην πειραξει το εργοστασιακο προφανως για την εγγυηση), να αγορασεις mdpc sleeving και mdpc θερμοσυστελομενα και τιποτα αλλο αλλα απο τον Nils ομως και να ερθεις να μου πεις ποσα εδωσες.

Μετα θελω να προσθεσεις καλωδια, crimps και στο τελος να μου προσθεσεις και την δουλεια σου. :)

 

 

ναι δε ξερω αν εισαι συναδελφος η απλα χομπυστας, αλλα δε το ξεχωριζω, οποτε αφου ειμαστε τεχνικοι κι οχι βλαμμενοι σα τους audiofools νομιζω ξερουμε ολοι οτι ΤΕΧΝΙΚΑ θα βρεις σε πολυ χαμηλοτερες τιμες ιδια, καλυτερα και χειροτερα υλικα. (spoiler alert : σε πολυ χαμηλοτερες τιμες βρισκεις πολυ καλυτερα που εχουν κι αλλες ιδιοτητες και πιστοποιησεις εκτος του design, αλλα αλλο αυτο)

Απο κει και περα επειδη η ολη φαση ειναι καθαρα η εμφανιση (γιατι εννωειται κανεις δε χρησιμοποιει sleeves στον υπολογιστη για τους ιδιους λογους που χρησιμοποιουνται εκει που πραγματικα χρειαζονται), κι αυτο εννωειται δεν ειναι κακο (τουλαχιστο για μας που ειμαστε ΟΛΟΙ ποζεραδες) ναι θα δεχτω πως καποια πραγματα μπορει να μαγνητιζουν το ματι πολυ περισσοτερο απο καποια αλλα, και προφανως τα ανωτερω sleeves τα εχεις χρσιμοποιησει, τα βλεπεις απο κοντα και σου αρεσουν παρα πολυ, ΑΛΛΑ ασχετα αν καποιες φορες εν γνωση μας γινομαστε εθελοντικα "θυματα" (σ αυτο οχι απλα δε βγαζω τον εαυτο μου απ εξω αλλα μπορει να μαι και χειροτερος)  αυτο που επισημαινω ειναι πως ειναι λιγο ακυρο να το λεμε "λογικο".

 

 

btw ασχετα μ αυτα, θερμοσυστελομενο μακαρονι ολων των χρωματων εχει σε ολα τα ηλεκτρολογεια (50 σεντ το μετρο η σε κουλουρες 100 και 250 μετρων) και τον τελευταιο καιρο κυκλοφορησε και διαφανες (το οποιο εχω χρησιμοποιησει σε κατασκευες και δειχνει παρα πολυ ομορφο σα να δινει κατι σαν χμμμμ... πολυτελεια? δε ξερω αν ειναι σωστη λεξη αλλα δε μου ρχεται αλλη... στις ακρες των εννωσεων)

Πολυ ομορφα (και τεχνικα καλυτερα) ειναι κι αυτα με την κολλα που ειναι πιο χοντρα απ τα κανονικα

 

ασχετο αλλα στο Sleeve modding εριξα μια ματια κι εχει πολυ καλες τιμες για λιανικη

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε κανένα σημείο μαζί σου, στο μόνο που διαφωνώ είναι στο μακαρόνι για 2 λόγους

 

1. Δεν είχα βρει πουθενα όταν έψαχνα 4:1. Γενικά μακαρόνια και εγώ από αποθήκες ηλεκτρολογικού υλικού αγοράζω και δεν με ενοχλούν και τα γράμματα που έχουν επάνω. Οι modders όμως δεν θέλουν τίποτα άλλο πάνω στο μακαρόνι.

2. Δεν βρήκα προκομμένα. και θα μου πεις γιατί δε κάθεσαι να τα κόβεις. Διότι θα ήθελα μεροκάματα να κόψω όσα χρειαζόμουν μια εποχή και χρόνος μηδέν. Έπρεπε να φτιάξω και κάνένα jig Να τα κόβει ίσα και κάθετα, τρέχα γύρευε δεν έπαιζε τότε να έμπαινα σε τέτοια διαδικασία

 

Περιμένω ακόμα από τον Fatalara Να μου πει τελικά για τι πράγμα ακριβώς του ζήτησαν 144ευρω για το 24πιν

Αν είναι μόνο το καλώδιο ναι θα τραβήξω τα μαλλιοκέφαλά μου. Είναι υπερβολή

Αν όμως η δουλειά είναι όσα ανέφερα πιο πάνω, είναι πολύ λογική τιμή και πάνω από όλα την καθορίζει το κόστος υλικού.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις αγορά Sleeve και παρελκομένων για να ντύσεις ένα τροφοδοτικό καλό 850W πλησίαζε και καμιά φορά ξεπερνούσε την αγορά ενός ακόμα τροφοδοτικού. Και χωρίς κανένα εργαλείο στο καλάθι σου.

 Δεν έχω κάτσει τώρα να τα υπολογίσω ξανα μιας και έχω χρόνια να ασχοληθώ αλλά από μια γρήγορη ματιά στο Site του δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Ίσα ίσα είδα αυξημένες τιμές ακόμα και στα εργαλεία. Τεσπα, όποιος έχει και γουστάρει πληρώνει, όποιος δεν έχει και γουστάρει κάθεται και το κάνει μόνος του και γι αυτό τον λόγο γράφτηκε και αυτός ο οδηγός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν διαφωνώ σε κανένα σημείο μαζί σου, στο μόνο που διαφωνώ είναι στο μακαρόνι για 2 λόγους

 

1. Δεν είχα βρει πουθενα όταν έψαχνα 4:1. Γενικά μακαρόνια και εγώ από αποθήκες ηλεκτρολογικού υλικού αγοράζω και δεν με ενοχλούν και τα γράμματα που έχουν επάνω. Οι modders όμως δεν θέλουν τίποτα άλλο πάνω στο μακαρόνι.

2. Δεν βρήκα προκομμένα. και θα μου πεις γιατί δε κάθεσαι να τα κόβεις. Διότι θα ήθελα μεροκάματα να κόψω όσα χρειαζόμουν μια εποχή και χρόνος μηδέν. Έπρεπε να φτιάξω και κάνένα jig Να τα κόβει ίσα και κάθετα, τρέχα γύρευε δεν έπαιζε τότε να έμπαινα σε τέτοια διαδικασία

 

 

καλε ασε αυτα με τα γραμματα. πλεον υπαρχουν κανονικα με σκετα χρωμματα και εχει και διαφανες.

το ολοισιο κοψιμο με μετρημα κτλ το κανουμε με αυτο το μαχαιρι που κοβει τα χαρτια... δε ξερω πως λεγεται, το χω πολλα χρονια, νομιζω το χα παρει απο πλαισιο (μεχρι πλακετες 1.5 χιλιοστου και χαλκοταινιες εχω κοψει μ αυτο και ακομα ειναι μια χαρα)... ενα εργαλειο γραφειου που εχει παντου στην πλακα του μετρα και γωνιες και στο πλαι εχει μια ...χατζαρα που την κατεβαζεις και κοβει χαρτια (και πλακετες και θερμοσυστελομενα και πολλα αλλα ?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε πες ντε κ που θα βρω 4:1 να σε αγαπω ακομα περισσότερο :p

Αν κ να μου πεις εδω που τα λεμε τι να τα κανω αφου δε παιζει να ξανα ασχοληθω τοσο συστηματικα ποτε ξανα με το σπορ. Το σιχάθηκα στη κυριολεξια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμη ειναι για το καλωδιο ετοιμο στο χερι με οτι ζητησω εγω. Προφανως και δεν θα δωσω αυτα τα λεφτα για κατι τετοιο οποτε και ρωτησα τι χρειαζεται για να το κανω μονος μου. Θεωρω υπερβολικη την τιμη για κατι τοσο απλο. 

Link to comment
Share on other sites

Ηλία όσα χρειάζεσαι αναφέρονται αναλυτικότατα στον οδηγό. Συγνώμη που το ξαναλέω αλλά ξέρεις μου πήρε πάνω από μήνα να τον τελειώσω :)

 

Πράγματα που θα χρειαστείς χοντρικα

 

Πρέσα

Crimps

ΑΤΧ connectors

Καλώδιο

Sleeve

Μακαρόνια

και έναν extractor για τα καλώδια που όλο και κάπου θα χρειαστεί αφού είναι η πρώτη σου φορά από ότι καταλαβαίνω.

 

Τέλος ένα πολύμετρο για να τσεκάρεις τις τάσεις πριν βάλεις το καλώδιο πάνω στην μητρική.

 

Κάτσε διάβασε (το καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλος σαν οδηγός) αλλά θα δεις ότι στο τέλος θα σου έχει σώσει πολύτιμο χρόνο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τετοια κλιμακα ναι θα ειναι πρωτη φορα.

Δεν νομιζω οτι θα μου παρει πανω απο μια ωρα, δεν θα βαλω θερμοσυστελομενο, σκετο το sleeve. Ο λογος δεν ειναι τοσο αισθητικος αλλα μου τη δινουν τα σκληρα καλωδια που εχουν τα τροφοδοτικα και καθονται οπως τους αρεσει. Ειδικα πισω γινεται χαμος.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαντηση απο μεγαλο καταστημα της αθηνας.

Του ζηταω το καλωδιο που μου ειπατε και μου λεει. Δεν μπορω να καταλαβω τι μου ζητας, εμεις εχουμε 1.5 χαλκου με τριχιτσες και λεγεται nyf. 
Αυτα δεν μπορω... 

Τι να του πω τωρα;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.