Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

Karmen το πήρα απόφαση να πειραματιστώ και εγω λίγο με το sleeving. Μπορείς να μου πεις στο sleeving χωρίς μακαρόνι πόσο πιο μικρό πρέπει να είναι το sleeve σε σχέση με το καλώδιο? Έχω δει εναν οδηγό του lutro0 αλλά θέλω και τη δικια σου γνώμη, εξάλλου εκεινος χρησιμοποιεί διαφορετικό sleeve.

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσεις το Sleeve απο κονέκτορα σε κονέκτορα στα σημεία που δείχνω στο βίντεο αν είναι modular το τροφοδοτικό.

Στην αρχή θα κάνεις λάθη αλλά σιγά σιγά θα το βρεις.

Αν δεν είναι modular το psu τα πράγματα είναι λίγο πιο χύμα

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσεις το Sleeve απο κονέκτορα σε κονέκτορα στα σημεία που δείχνω στο βίντεο αν είναι modular το τροφοδοτικό.

Στην αρχή θα κάνεις λάθη αλλά σιγά σιγά θα το βρεις.

Αν δεν είναι modular το psu τα πράγματα είναι λίγο πιο χύμα

Semi modular είναι. Θα κανω sleeve τα καλωδια της κάρτας γραφικών και τα sata (power). Το τροφοδοτικό δε θα το ανοίξω γιατι είναι ακόμα καινούριο και αμα βρεθει ευκαιρία θα το δώσω για να αλλαχτεί με full modular. Βασικά υπολόγισα καμια 10αρια μετρα παραπάνω για τα λάθη που θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα παλιο τροφοδοτικο που εχω ποσο sleeve θα χρειαστω και σε τι τιμες παιζουν?ειναι απο εκεινα με τα 20pin για τις μητρικες.Θελω να ασχολειθω λιγο μιας και μου αρεσει το ολο αποτελεσμα που βγαινει στο τελος.

Εdit: Ξανα διαβαζω το review μιας και γραφει που μπορω να βρω καθως και τις τιμες.Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποση ποσοτητα θα χρειαστω σε μεσες ακρες

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Για ενα παλιο τροφοδοτικο που εχω ποσο sleeve θα χρειαστω και σε τι τιμες παιζουν?ειναι απο εκεινα με τα 20pin για τις μητρικες.Θελω να ασχολειθω λιγο μιας και μου αρεσει το ολο αποτελεσμα που βγαινει στο τελος.

Εdit: Ξανα διαβαζω το review μιας και γραφει που μπορω να βρω καθως και τις τιμες.Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποση ποσοτητα θα χρειαστω σε μεσες ακρες

και σε αυτό έχει δοθεί απάντηση

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτό έχει δοθεί απάντηση

Moλις το ειδα.Μια τελευταια ερωτηση για να δω αν εχω καταλαβει καλα!Εχουμε το 4pin που ειναι σε μηκος περιπου στο 1μετρο,τωρα με βαση την τιμη που εχει το eworld 1μ=1ευρο και τα 4 καλωδια του 4pin θελω 4μετρα ετσι?Με την ιδια διαδικασια υπολογιζω και τα συνολικα μετρα που θα χρειαστω για ολο το τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις καταλάβει.

Απλά αν τα βγάλεις 30 μέτρα για παράδειγμα παράγγειλε 35

ευχαριστω!Θα περασω απο eworld να παρω 4-5 μετρα να ξεκινησω να κανω κανενα 4pin αρχικα και βλεπουμε πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

παράγγειλα τα εξής sleeve καλώδια είναι ποιοτικά η θα τα συνδέσω και θα κάνουν KaBooOOoOm

BITFENIX 24-PIN ATX EXTENSION 30CM - SLEEVED BLACK/RED/BLACK - -

BITFENIX 8-PIN PCIE EXTENSION 45CM - SLEEVED BLACK/RED/BLACK - -

BITFENIX INTERNAL AUDIO EXTENSION 30CM - SLEEVED BLACK/BLACK - -

Link to comment
Share on other sites

Όσα βίντεο και να δείς όσες φορές κι αν διαβάσεις τον οδηγό της Karmen αν δεν ξεκινήσεις δεν λέει τίποτα.Παρέλαβα και γω τα πράγματα απο τον Εμιλ και ξεκίνησα σήμερα με το 6πινο.Μιλάμε έχω ψιλοαπογοητευτεί.Το περίμενα ότι θα είναι δύσκολο αλλα.....Δεν τα παρατάω βέβαια.Με την ελευση του καινούργιου τροφοδοτικού ελπίζω να τα πάω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όσα βίντεο και να δείς όσες φορές κι αν διαβάσεις τον οδηγό της Karmen αν δεν ξεκινήσεις δεν λέει τίποτα.Παρέλαβα και γω τα πράγματα απο τον Εμιλ και ξεκίνησα σήμερα με το 6πινο.Μιλάμε έχω ψιλοαπογοητευτεί.Το περίμενα ότι θα είναι δύσκολο αλλα.....Δεν τα παρατάω βέβαια.Με την ελευση του καινούργιου τροφοδοτικού ελπίζω να τα πάω καλύτερα.

Η karmen το δείχνει να είναι εύκολο.

Και πραγματικά δεν είναι. Αλλά αυτή η κοπέλα πρέπει να έχει κάνει sleeve την απόσταση αθήνα θεσσαλονίκη σε καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν εχω φτιαξει ακομη το τροδοφοτικο μου, εχω περασει sleeve σε αλλα εξαρτηματα για τον αερομοντελισμο (οπως σερβο που εχουν τριπλο καλωδιο σαν του fan με παρομοιο βυσμα) δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολια. Το μοναδικο λαθος που εκανα την πρωτη φορα ειναι οτι ο αναπτηρας ενω συρικωνει το θερμοσυστελομενο στην ακρη καιει και το sleeve, για να μην συμβαινει αυτο εβαζα αλουμινοχαρτο. Η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] εχει δειξει παρομοιο κολπο βαζοντας το θερμοσυστελομενο σαν θερμικη ασπιδα.

DSC07785Custom_zps53c1d144.jpg

Καμια ομαδικη απο Do It Yourself Modding θα κανουμε; Θελω λιγα μετρα για το CoollerMaster Elite 120 και τα μεταφορικα βγαινουν οσο η αξια των μακαρονιων.:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν εχω φτιαξει ακομη το τροδοφοτικο μου, εχω περασει sleeve σε αλλα εξαρτηματα για τον αερομοντελισμο (οπως σερβο που εχουν τριπλο καλωδιο σαν του fan με παρομοιο βυσμα) δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολια.

Όταν πιάσεις 24pin τα ξαναλέμε. Τα τριγύρω καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει όταν επιβεβαιώνομαι :hehe:

Το sleeve είναι από τις πιο βαρετές και πιο δύσκολες δουλειές όσον αφορά το θέμα του modding. Προτιμάω να κόβω χιλιόμετρα αλουμινίου παρά να κάνω sleeve σε ένα τροφοδοτικό.

Από την άλλη το αποτέλεσμα σου χαρίζει ένα χαμόγελο κακά τα ψέματα. Ομως όποιος δε κάτσει να κάνει sleeve σε ένα psu δε μπορεί να καταλάβει. Και φυσικά δε μιλάω για ένα και δύο καλώδια.

Περαστικά σας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.