Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

μετα απο την τρομερη και συγκινητικη παραχωρηση αρκετων μετρων paracord απο τον [MENTION=10170]swatoner[/MENTION] τελικα λεω να ξεκινησω... μια βοηθεια ομως.. στο 8pin που απ την μια πλευρα ειναι 6+2 θα εχω προβλημα εκει που φτανει με "διπλο" καλωδιο..?και θα ηθελα να ξερω εαν εχει διαφορα η καθε τρυπα?δηλαδη τα βγαζω ολα απ το connector και τα ξαναβαζω οπου να ναι η θελει να μπουν απο εκει π βγηκαν :D ευχαριστω

Την Karmen να ευχαριστήσεις όχι εμένα. Δικά της paracord ήταν.

Link to comment
Share on other sites

<3 [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] τελειοι και οι 2 ...παει απο "γενια" σε "γενια" το paracord αχααχα μετα απο μενα τα περισσευομενα αλλος τοτε :D ...παρεπιπτοντως σε 2 ωρες εχω φτιαξει ενα 4πινο ;p και το συρματακι του συραπτικου κανει τελεια δουλεια ως Pin removabler ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει αυτό το θέμα. Μάλιστα...

Λοιπόν όταν πια βλέπω την λέξη [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] κάτω από ένα θέμα, αποφεύγω να το ανοίξω. Μια με τα φαγητά, μια με το ένα μια το άλλο, βαρέθηκα και αυτήν, και την καθαρότητα στις φωτογραφίες της, βαρέθηκα και τον τρόπο που γράφει, τα βαρέθηκα όλα..

Θέλω να φύγω...

Link to comment
Share on other sites

:'( σχεδον στο τελος του 8Pinoυ καλωδίου δεν είχε απασφαλιστεί το Pin απο το connector και το ξεχαρβάλωσα :( ...ασε που εμεινε και το pin μεσα στο connector ...πφφφ ..μαλλον χρειάζομαι ενα pin remover κλαψ κλαψ ... τωρα πως βγάζω το pin απ το connector :/? any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες λένε ότι θα έχει σε λίγο καιρό ένα νέο crimp tool ακόμα καλύτερο.

Αν δε βιάζεσαι περίμενε

Να ευχαριστήσεις το πουλάκι για τις πληροφορίες.

Οκ πουλάκι τσίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:jump::-O :woot: Απίστευτο!!!! υπομονή γαϊδάρου και όχι μόνο, κουράστηκα μόνο και μόνο να το διαβάζω και να το βλέπω!!!

Μπράβο τι να πω, ότι και να πω λίγο θα ναι.... :flag: :worship: :big_boss:

Έγινε επεξεργασία από Ali8inoS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα,

Καλιο αργα παρα ποτε αν και διαβασα ολοκληρο το οδηγο και μεγαλο μερος των σχολιων ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν μου ξεφυγε καπου αλλα δεν ειδα να αναφερετε τι καλωδιο πρεπει να αγορασουμε σε περιπτωση που θελουμε να φτιαξουμε δικα μας καλωδια εξ αρχης.Απο την αναζητηση που  εκανα βρηκα οτι ψαχνω κατι σε 18awg σε συστημα αμερικης ...αλλιως 1μμ διατομη και πολυκλωνο.Υπαρχει καποιος που μπορει να με διαφωτισει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα! :)

Για το αν αναφέρεται δεν το θυμάμαι κι εγώ, αλλά δεν υπήρχε και λόγος να αναφερθεί καθώς ο οδηγός είναι για το ντύσιμο των καλωδίων και όχι την αντικατάστασή τους !

Γι αυτό που ρωτάς μπορείς να δεις στον ιστό, π.χ.

 

http://www.moddiy.com/pages/Electric-Wire-AWG-Standard.html

 

Αλλά καλό είναι να μην ακολουθήσεις μόνο την παράμετρο της διατομής, αλλά και τα κατασκευαστικά στοιχεία, όπως είναι ότι τα συρματίδια του καλωδίου θα πρέπει να είναι επικασιτερωμένα τουλάχιστον (όχι γυμνός χαλκός) και οι μονώσεις να έχουν το κατάλληλο πάχος  υλικό και χρώμα.

Με άλλα λόγια, μην πάρεις No name καλώδια.

Θα πρέπει επάνω να γράφουν τα χαρακτηριστικά τους.

Έχω καιρό να πάρω, αλλά την τελευταία φορά που κοίταξα ο Φανός (αν είσαι Αθήνα) είχε καλώδια και στα χρώματα που πρέπει.

Άμα μπει η @karmen1983, σίγουρα θα έχει κάτι ακόμα να σου πει, καθώς και άλλα παιδιά που ασχολούνται!
Κάτι ακόμα, για πες για τι δουλειά σκέφτεσαι να τα χρησιμοποιήσεις (πλήρη αντικατάσταση μέσα από το PSU, ή κάποια προέκταση;   καθώς και τι μήκος θα έχουν  ), γιατί ίσως θα πρέπει να πάρεις και άλλα πράγματα υπόψιν σου ! 

Καλή συνέχεια ! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σύμφωνα με τα link http://www.gelidsolutions.com/products/index.php?lid=1&cid=21&id=101 χρησιμοποιεί awg18

 

Επίσης μπορείς να πάρεις κάποια έτοιμα είτε να τα χρησιμοποιήσεις όπως είναι, είτε αν το έχεις με της κολλήσεις (και σου κάνεις σε μήκος)

να αφαιρέσεις τα καλώδια από την μια υποδοχή και να τα κολλήσεις στο τροφοδοτικό.

http://www.e-shop.gr/ypologistes-kalodia-esoterikis-syndesis-sleeved-cables-list?offset=290&table=PER&category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C5%D3%D9%D4%C5%D1%C9%CA%C7%D3+%D3%D5%CD%C4%C5%D3%C7%D3+%D3%D5%D3%CA%C5%D5%D9%CD&filter-11377=1

 

Εδώ μπορείς να βρεις διάφορα πράγματα http://www.eworld.com.gr/products/index/111/0/Case-Modification όπως και στο παραπάνω link.

Περίμενε όπως σου είπε και ο seafalco και τους υπόλοιπους που το κατέχουν καλύτερα.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

18awg ή 16Awg ψάχνεις. Προσωπικά προτιμάω το 16άρι για τροφοδοτικά με πολλά Watt. Αλλά και το 18άρι θα σου κάνει δουλειά.

 

Το που θα βρεις ειπώθηκε ήδη απο τον Στέλιο και ναι είναι ο Φανός. Εχει σε πολλά χρώματα και όσα δίνει είναι όλα επικασιτερωμένα. Με το που θα του πεις ότι τα θες για τροφοδοτικό ξέρει ακριβώς τι θα σου δώσει. Φυσικά δεν είπες αν είσαι από Αθήνα, οπότε αν δεν είσαι θα θέλει ψάξιμο στην περιοχή σου :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Καλώς ήρθες στην παρέα! :)

Για το αν αναφέρεται δεν το θυμάμαι κι εγώ, αλλά δεν υπήρχε και λόγος να αναφερθεί καθώς ο οδηγός είναι για το ντύσιμο των καλωδίων και όχι την αντικατάστασή τους !

Γι αυτό που ρωτάς μπορείς να δεις στον ιστό, π.χ.

 

Electric Wire AWG Standard

 

Αλλά καλό είναι να μην ακολουθήσεις μόνο την παράμετρο της διατομής, αλλά και τα κατασκευαστικά στοιχεία, όπως είναι ότι τα συρματίδια του καλωδίου θα πρέπει να είναι επικασιτερωμένα τουλάχιστον (όχι γυμνός χαλκός) και οι μονώσεις να έχουν το κατάλληλο πάχος  υλικό και χρώμα.

Με άλλα λόγια, μην πάρεις No name καλώδια.

Θα πρέπει επάνω να γράφουν τα χαρακτηριστικά τους.

Έχω καιρό να πάρω, αλλά την τελευταία φορά που κοίταξα ο Φανός (αν είσαι Αθήνα) είχε καλώδια και στα χρώματα που πρέπει.

Άμα μπει η @karmen1983, σίγουρα θα έχει κάτι ακόμα να σου πει, καθώς και άλλα παιδιά που ασχολούνται!
Κάτι ακόμα, για πες για τι δουλειά σκέφτεσαι να τα χρησιμοποιήσεις (πλήρη αντικατάσταση μέσα από το PSU, ή κάποια προέκταση;   καθώς και τι μήκος θα έχουν  ), γιατί ίσως θα πρέπει να πάρεις και άλλα πράγματα υπόψιν σου ! 

Καλή συνέχεια ! :)

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση....θα κανω προεκτασεις σε 24πιν και 2-3 περιφεριακα και πληρη καλωδια για cpu,gpu  εχω ηδη αγορασει τα παντα απο εργαλεια και υλικα.Γνωριζω για τα κατασκευαστικα στοιχεια των καλωδιων και για αυτο ρωταω κιολα γιατι δεν θελω να παρω το πρωτο τυχαιο που θα βρω.Το μονο που λιπει ειναι το καλωδιο που θα χρησημιποιησω.Ο λογος που ανετρεξα στον οδηγο ειναι προφανως γιατι δεν βρηκα αλλο καλυτερο αλλα αφετερου γιατι αναφερονταν στο sleeving γενικα οποτε ειπα να ρωτησω μηπως καποιος εχει φτιαξει και δικα του καλωδια εξ αρχης για να πει καποια γνωμη.Το δικο μου τροφοδοτικο για του λογου το αληθες ειναι 850hxi και τα μαμα καλωδια που εχει αναγραφουν : 18awg(1.02mm) ,80 βαθμοι κλιμακας κελσιους , 300V , style 1007 σε περιπτωση που βοηθησουν αυτες η πληροφοριες...απο εξωτερικο βρηκα ενα καλωδιο το UL1007 Αυτο δειχνουν να χρησημοποιουν και να προτεινουν οι περισσοτεροι στο youtube αλλα εγω ψαχνω να αγορασω κατι απο ελλαδα


http://www.amazon.com/UL1007-Commercial-Copper-Bright-Diameter/dp/B003HGHPQ6/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1355106964&sr=8-5&keywords=black+18awg
 

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

18awg ή 16Awg ψάχνεις. Προσωπικά προτιμάω το 16άρι για τροφοδοτικά με πολλά Watt. Αλλά και το 18άρι θα σου κάνει δουλειά.

 

Το που θα βρεις ειπώθηκε ήδη απο τον Στέλιο και ναι είναι ο Φανός. Εχει σε πολλά χρώματα και όσα δίνει είναι όλα επικασιτερωμένα. Με το που θα του πεις ότι τα θες για τροφοδοτικό ξέρει ακριβώς τι θα σου δώσει. Φυσικά δεν είπες αν είσαι από Αθήνα, οπότε αν δεν είσαι θα θέλει ψάξιμο στην περιοχή σου :)

Ειμαι Θεσσαλονικη οποτε θα μπω στο site του Φανου να δω τι ακριβως εχει και θα προσπαθησω να ψαξω κατι αντιστοιχο εδω αλλιως θα παραγγειλω.Επειδη οπως εγραψα πριν θα κανω και προεκτασεις αλλα και ολοκληρα πιστευεις θα εχω θεμα αν παρω 16αρι και το "παντρεψω" (λογο προεκτασης) με το 18αρι του τροφοδοτικου?
Update : απο οτι βλεπω δεν υπαρχει site οποτε για αρχη θα βασιστω στις πληροφοριες που μου εδωσες για να ψαξω κατι εδω.Βεβαια απο την στιγμη που δεν υπαρχει site τιθετε το ερωτημα και αν στελνει παραγγελιες στην υπολοιπη Ελλαδα :p

Έγινε επεξεργασία από necromancher
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις και στη Θεσ/νικη απλά ψάξε μαγαζιά "ψαγμένα" σε ηλεκτρικά, αλλά πιο καλά σε ηλεκτρονικά μαγαζιά :)

 

Για το 850 μείνε στο 18αρι εισαι οκ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να μην ακολουθήσεις το χρωματικό κώδικα στα καλώδια, και θα τα βάλεις όλα μαύρα -όπως αν δεν κάνω λάθος είναι τα καλώδια του PSU σου, τότε σε συμφέρει μια αγορά απ' έξω, αν όμως τα βάλεις σε χρώματα, θα πρέπει να ελέγξεις για το τι  περισσεύματα θα σου μείνουν , μήπως και δεν συμφέρει να πάρεις κουλούρες και είναι προτιμότερη η λιανική αγορά σε μέτρα!

Και μια και έχεις εξοπλιστεί -ελπίζω να το έχεις και λίγο με τη φωτογραφία :) - για κάνε ένα θεματάκι με την δουλειά σου και τα εργαλεία που πήρες, γιατί εντάξει το ξέρω ότι ένα work log είναι μερικές φορές λίγο χρονοβόρο, αλλά δίνει πολλά σε όλους γιατί μέσα από τη κουβέντα μαθαίνουν όλοι και αυτός που φτιάχνει και όσοι τον παρακολουθούν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αν σκοπεύεις να μην ακολουθήσεις το χρωματικό κώδικα στα καλώδια, και θα τα βάλεις όλα μαύρα -όπως αν δεν κάνω λάθος είναι τα καλώδια του PSU σου, τότε σε συμφέρει μια αγορά απ' έξω, αν όμως τα βάλεις σε χρώματα, θα πρέπει να ελέγξεις για το τι  περισσεύματα θα σου μείνουν , μήπως και δεν συμφέρει να πάρεις κουλούρες και είναι προτιμότερη η λιανική αγορά σε μέτρα!

Και μια και έχεις εξοπλιστεί -ελπίζω να το έχεις και λίγο με τη φωτογραφία :) - για κάνε ένα θεματάκι με την δουλειά σου και τα εργαλεία που πήρες, γιατί εντάξει το ξέρω ότι ένα work log είναι μερικές φορές λίγο χρονοβόρο, αλλά δίνει πολλά σε όλους γιατί μέσα από τη κουβέντα μαθαίνουν όλοι και αυτός που φτιάχνει και όσοι τον παρακολουθούν!

Θα προσπαθησω φιλε μου αν και δεν εχω τροπο να τα βγαλω φωτογραφια ουτε καν κινητο με φωτογραφικη (τυπου 2megapixel) :p ισως καταφερω κατι απο webcam.Δεν προκειτε να ακολοθυησω χρωματικο κωδικα απλα θα παρω 20 μετρα απο το καταλληλο καλωδιο οταν το βρω ειτε γκρι ειναι ειτε μαυρο ειτε κοκκινο ειτε πρασινο....Οπως ειπες κιολα τα δικα μου ειναι ουτως η αλλως μαυρα.Οι 2 λογοι που δεν θελω εξωτερικο ειναι πρωτον λογο αναμονης (θελω να εχω ξεκινησει μεχρι την παρασκευη πρωτα ο θεος να βρω καλωδιο) και 2ον γιατι εχω κανει ηδη καποιες παραχωρησεις για τον ιδιο λογο γιατι παραγγειλα απο eword 98% των πραγματων οποτε παει και λιγο στο εγωιστικο τωρα τυπου αμα ηταν τα επαιρνα ολα εξ αρχης απο εξω ( ε22 π.χ η το μαγαζι στην ρουμανια που αναφερετε στον οδηγο)

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα βρεις και στη Θεσ/νικη απλά ψάξε μαγαζιά "ψαγμένα" σε ηλεκτρικά, αλλά πιο καλά σε ηλεκτρονικά μαγαζιά :)

 

Για το 850 μείνε στο 18αρι εισαι οκ :)

Σε ευχαριστω παρα πολυ ελπιζω να βρω κατι αμεσα για να αρχισω απλα ειχα ψιλοαπογοητευτει γιατι στα 2-3 μαγαζια της γειτονιας που πηγα τους ελεγα awg και με κοιτουσαν σαν εξωγηινο δινοντας μου ως απαντηση το κλασσικο κοκκινο--μαυρο καλωδιο το διπλο.Θα επεκταθω τωρα πιστευω κατι θα βρω στα καμμενα!Για επαληθευση ψαχνω κατι σε 1mm (σχεδον 18 awg δεν θα εχω θεμα ετσι?) εκτος να βρω διαφοροποιηση με awg και αν μπορω να ζητησω και επικασιτερωμένα?Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.