Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

Επειδή δεν υπάρχει χρόνος, αλλά ψήνομαι να σουλουπώσω λίγο τα καλώδια στο κουτί, υπάρχει κάποιο έτοιμο sleeved kit (24pin, 8pin, 2x6pin, sata, κλπ), ιδανικά σε κόκκινο-μαύρο ή μαύρο ή κόκκινο, που να μην κοστίζει μια περιουσία; Βρίσκω μόνο της Corsair στα >80€ και μετά κάτι μεμονωμένα, που αν τα πάρεις όλα, πάνε >100€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Επειδή δεν υπάρχει χρόνος, αλλά ψήνομαι να σουλουπώσω λίγο τα καλώδια στο κουτί, υπάρχει κάποιο έτοιμο sleeved kit (24pin, 8pin, 2x6pin, sata, κλπ), ιδανικά σε κόκκινο-μαύρο ή μαύρο ή κόκκινο, που να μην κοστίζει μια περιουσία; Βρίσκω μόνο της Corsair στα >80€ και μετά κάτι μεμονωμένα, που αν τα πάρεις όλα, πάνε >100€.

Sleeved Προεκτασεις της bitfenix :) Αν και νομιζω οτι δεν ειναι καθαρο sleeve αλλα αρτάνι. Εγω τετοια εχω και ειναι κομπλε απο εμφανιση (και ποιοτικα ). Εχει σε διαφορα χρωματα 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tommybertsen said:

Sleeved Προεκτασεις της bitfenix 

Τις είδα ebay, γιατί έχω κουτί τους και τις ξέρω, αλλά έχουν 10-20€ το κάθε καλώδιο. Αν υπολογίσεις δηλαδή 24pin, 2xVGA, 8pin, 6xHDD (ναι, έχω πολλούς... :o ), τότε πάμε πάλι στα 100+... Δηλαδή το θεωρώ μεγάλη υπερβολή και καθαρά αισχροκέρδια, όταν τα σκέτα καλώδια τα βρίσκεις και με 2€.

Link to comment
Share on other sites

On 11 Δεκεμβρίου 2013 at 2:16 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Με καλή πρέσα και ποιοτικά crimps δεν έχεις πρόβλημα με το 16άρι.

Απλά και με 18άρι θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

Προφανώς μιλάς για extensions και όχι αλλαγή στα καλώδια του τροφοδοτικού σου έτσι;

Για αλλαγη καλωδιου στο τροφοδοτικο της υπογραφης με λιγο μεγαλυτερο μηκος +15-20 ποντους τι βαζουμε? 16 η κατι αλλο?

Εχω προεκτασεις μαυρες και θελω να βαλω λιγο χρωμα στη ζωη μου αλλα δεν θα παιξει χωρος στο καινουργιο κουτι και θελω τα καλωδια να πεφτουν σωστα. 

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα ebay, γιατί έχω κουτί τους και τις ξέρω, αλλά έχουν 10-20€ το κάθε καλώδιο. Αν υπολογίσεις δηλαδή 24pin, 2xVGA, 8pin, 6xHDD (ναι, έχω πολλούς... [emoji33] ), τότε πάμε πάλι στα 100+... Δηλαδή το θεωρώ μεγάλη υπερβολή και καθαρά αισχροκέρδια, όταν τα σκέτα καλώδια τα βρίσκεις και με 2€.

Ούτε το κιτρινομαγαζο δε τα είχε τόσο ακριβά όταν τα πήρα !!! 9,7 έκανε το 24πιν , τα 6+2pin 8,5 και τα άλλα πιο κάτω . πηρα τα απαραίτητα μόνο :) Σετ σλιβ για modular psu το χρυσοπληρωνεις απ' ότι κατάλαβα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/5/2016 at 7:37 PM, tommybertsen said:

Ούτε το κιτρινομαγαζο δε τα είχε τόσο ακριβά όταν τα πήρα !!! 9,7 έκανε το 24πιν , τα 6+2pin 8,5 και τα άλλα πιο κάτω . πηρα τα απαραίτητα μόνο :) Σετ σλιβ για modular psu το χρυσοπληρωνεις απ' ότι κατάλαβα !

 

Χρειάζεται κιόλας? Στα περισσότερα κουτία υποθέτω μόνο το 24αρι και τα 6+2 είναι που κάνουν μπαμ...

Τώρα για diy sleeving γενικα, το δοκίμασα και μετά πήρα 11880 για ραντεβού με νευρολόγο !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Κωνσταντίνος Σ. έγραψε:

 

Χρειάζεται κιόλας? Στα περισσότερα κουτία υποθέτω μόνο το 24αρι και τα 6+2 είναι που κάνουν μπαμ...

Τώρα για diy sleeving γενικα, το δοκίμασα και μετά πήρα 11880 για ραντεβού με νευρολόγο !

Θελει υπομονη και επιμονη σαφως για diy. Τα βασικα ειναι το 24 , τα 6+2 και ειναι και ας πουμε (αν εχεις ψωρα) , το 8pin eps. Υστερα αν εχεις μεγαλυτερη, για τα λουκς και μονο , παιρνεις και για τα sata, power κλπ. Μεχρι και για το hd audio εχει :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο τροφοδοτικό μου τα βασικά (24pin, 4pin, 6/8pin) είναι semi-sleeved, δηλαδή μέχρι λίγο πριν το βύσμα.

Σίγουρα είναι πιό όμορφα τα παραπάνω, αλλά υπερβολικά ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Για μόνος, όχι μόνο δεν έχω χρόνο και όρεξη, αλλά με τον μικρό στο σπίτι, η όποια αναβάθμιση πρέπει να γίνεται από τις 21:00 που πέφτει για ύπνο, μέχρι τα ξημερώματα, διαφορετικά έχεις θέμα με ότι υπάρχει εκτεθειμένο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mια ερωτησουλα στα γρηγορα στο παραπανω sata cable ξεκουμπωσαν δυο καλωδια απο το ιδιο clipsακι.

1705c07f71434c40b83e08b46d42254e.png

 

πως τα ξαναβαζω μεσα χωρις να βγαινουν με το παραμικρο?

εχει ενα ανοιγμα η καθε θυρα απο πανω οπως φαινεται στη φωτο αλλα δε μπορω να ειμαι σιγουρος το τι κανω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σου εχουν φύγει από το crimp αν μπορω να διακρίνω καλά από το κινητό. Δες τη φωτογραφια που βγάζω μέσα από ένα sata το καλώδιο.

IMG_2744s.jpg?m=1341860689IMG_2746s.jpg?m=1341860693

 

Αν κάνεις το ίδιο θα βγάλεις ένα τέτοιο που θεωρώ ότι έχει μείνει μέσα και δεν ειναι πανω στα καλωδια

Crimp-Style-Terminal-Back.jpg

Αν εχει γινει αυτό θέλει ξαναπρεσαρισμα. Μη κάνεις καμία άλλη αλχημία γιατί αν χανει και βρισκει επαφή θα βγάλει σπίθα και θα εχεις θέματα

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αναμένω να έρθει η παραγγελία από Sleeve modding,

το μόνο που δεν έχουν είναι 8 pin pcie vga (male/female), για να κάνω μια προέκταση.

Από καλώδιο λέω να βάλω αυτό. Είναι ίδια προδιαγραφή με το AWG 15, αν και στο enermax που έχω είναι AWG 16, 1.291 (0.2 χιλιοστά λεπτότερο στο χαλκό). Δεν νομίζω νάχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το περιμένω ότι θα είναι χοντρό, αλλά θα αντέχει αρκετά βατ, καθώς θα τροφοδοτεί και μια Nvidia tesla. Άλλη σκέψη που έκανα είναι να αποφύγω στο να φτιάξω προεκτάσεις, και να το κάνω κολλητήρι (καλή κόλληση με flux), όπως εδώ. Για να μην έχω χασούρα στα ampere (κονέκτορα με κονέκτορα).

Το τροφοδοτικό ούτως η άλλως είναι εκτός εγγύησης. Βέβαια εσωτερική παρέμβαση το ξεχνάω, γιατί είναι 1000άρι και δεν θέλω να καταστρέψω τις κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

προέκταση θες να κάνεις. Αν το τροφοδοτικό έχει 16AWG και η προέκταση 15AWG και πιάσεις τα όρια του καλωδίου τότε θα σωθεί η προέκταση αλλά θα έχεις χάσει πριν το κύριο καλώδιο :p 

Αν έχεις υπομονή με το κολλητήρι και αυτό γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 8 months later...

αν πας ΚΑΥΚΑ και τετοιους ειδους μεγαλα ηλεκτρολογεια θα  ζητησεις  ευκαμπτα μικροπολυκλωνα (τα συγκεκριμενα δεν ειναι απαραιτητο να ναι επικασσιτερωμενα, αλλα εννωειται αν βρεις επικασσιτερωμενα ειναι ακομα καλυτερα).

 Τα ευκαμπτα μικροπολυκλωνα αποτελουνται απο πολυ περισσοτερους κλωνους απ οτι τα συνηθισμενα καλωδια κι ετσι εχουν πολυ καλυτερες θερμικες ιδιοτητες (θεωρητικα μπορεις να κατεβεις και διατομη με τη χρηση τους, αλλα επειδη τετοια εγχειρηματα απαιτουν ειδικες γνωσεις και υπολογισμους ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

αν πας ΚΑΥΚΑ και τετοιους ειδους μεγαλα ηλεκτρολογεια θα  ζητησεις  ευκαμπτα μικροπολυκλωνα (τα συγκεκριμενα δεν ειναι απαραιτητο να ναι επικασσιτερωμενα, αλλα εννωειται αν βρεις επικασσιτερωμενα ειναι ακομα καλυτερα).

 Τα ευκαμπτα μικροπολυκλωνα αποτελουνται απο πολυ περισσοτερους κλωνους απ οτι τα συνηθισμενα καλωδια κι ετσι εχουν πολυ καλυτερες θερμικες ιδιοτητες (θεωρητικα μπορεις να κατεβεις και διατομη με τη χρηση τους, αλλα επειδη τετοια εγχειρηματα απαιτουν ειδικες γνωσεις και υπολογισμους ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ )

Τι καλωδιο πρεπει να ζητησω ακριβως για 24pin και δυο για την καρτα γραφικων;

Ολα τα αλλα τα εχω βρει εκτος απο το τι καλωδιο χρειαζεται. Ζητανε 300 ευρω για να φτιαξουν custom στο μηκος που θες και εχει και καθυστερηση λογο φορτου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.