Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

Απλά το νυμ ειναι μονοκλωνο και το Nyaf πολύκλωνο και πάλι από όσο ξέρω.

 

Το 18AWG είναι 1mm

το 16awg είναι 1,5mm (εδω εισαι) 

 

Αρα ζητάς το 1,5 ως πολύκλωνο και αν εχει επικασιτερομένο ακόμα καλύτερα.

Ετσι το είχα ζητήσει και εγώ από τον Φανό και μια χαρά συνεννοηθήκαμε

Που πήρες τηλ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ζητησω παλι ως πολυκλωνο μηπως τον μπερδευει το λεπτο-πολυκλωνο.

16 awg θες οντως αλλα δεν εχουν ιδεα τι τους λες αν τα ζητησεις ετσι, οχι μονο σε αυτον που πηρα αλλα παντου. Σε κοιτανε ολοι περιεργα.

Στον Μειδανη ρωτησα.

 

https://www.meidanis.gr/kalwdia/eswterikwn-egkatastasewn/nyaf/nyaf1-5-ho7v-k-maypo.html

 

Αυτο δεν ειναι?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ειναι η δουλεια τους επρεπε να το γνωριζουν.

Το γραφει πανω στο καλωδιο, δεν το βλεπει?

Το καλωδιο που εδειξα ισχυει?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Απο τη στιγμη που ειναι η δουλεια τους επρεπε να το γνωριζουν.

 

A, γειά σου ! ! !  

Και εγώ έχω να σου πω ένα με το Τοτο!  :p

Από τη στιγμή που ο κάθε ένας είναι ότι δηλώνει, και από τότε που το ενδιαφέρον για τη δουλειά που κάνεις αντικαταστάθηκε με άλλες επιδιώξεις, πιο βιοποριστικές, έχει γίνει δυσεύρετο πράγμα ο επαγγελματίας που ξέρει τι πουλάει και θέλει να βοηθάει!

Και γι΄αυτό  όταν τον βρούμε πρέπει να του το αναγνωρίζουμε !  :) 

Ο υπάλληλος στο μαγαζί που βρήκες είναι πολύ αμφίβολο , αν πέρα από το τι έχει για να πουλήσει, ήξερε που πάνε τα τέσσερα σε άλλα σχετικά πάντα πράγματα.

Δεν το έχει να το πουλάει, ΔΕΝ τον ενδιαφέρει< γιατί να ξέρει κάτι που δεν έρχεται σε επαφή μαζί του, μήπως πρόκειται να κερδίσει κάτι από αυτό?

Μήπως τον ενδιαφέρει αν θα κάνει καλή εντύπωση βοηθώντας _δίχως κέρδος!- κάποιον που δεν γνωρίζει ?

ΟΧΙ! ! !

Γιατί ?

Γιατί έτσι είναι πλέον τα πράγματα στο 90% (και λίγα λέω) των "συναλλαγών" μας.

Είμαι πάνω από 40 χρόνια στην αγορά, έχω πολλές σχέσεις με μαγαζιά ηλεκτρονικών / ηλεκτρολογικών και όχι μόνο.

Ξέρεις πόσους βρήκα που να ξέρουν καλά τη δουλειά τους και τα προϊόντα τους. . . πολύ λίγους!

Ξέρεις πόσους βρήκα που να μην με κοιτάζουν σαν Αρειανό, όταν του ζήταγα κάτι εξεζητημένο. . . όσους κλείνει μια χούφτα!

Ξέρεις πόσους βρήκα που σε ρωτάγανε, τι θέλεις να κάνεις και πως το σκέφτεσαι και καθόταν και σου έδιναν λύση και σε κατεύθυναν στο που θα βρείς αυτό που χρειάζεσαι όταν δεν το διέθεταν οι ίδιοι?

Έναν !

Ο κύριος Γιάννης στην αείμνηστη "Ατομική" στην οδό Τζώρτζ και Σολωμού.

Τον αναφέρω και το κάνω σαν φόρο τιμής γιατί ήταν με διαφορά το καταφύγιο και ο δάσκαλος πάρα πολλών παιδιών την χρυσή εποχή της άνθισης των Ηλεκτρονικών κατασκευών στην Ελλάδα!

Εύχομαι να ζεί και να μπορεί να δεί αυτήν την αναφορά μου !

 

Συμπαθάτε μου το "ξέσπασμα" αλλά τα σημάδια της φθοράς έχουν αρχίσει εδώ και πολλά χρόνια!

 

Στο θέμα μας τώρα :

 

large.AWG-to-mm2-convertion-table-_01.jpg

 

Ένας πίνακας πολύ χρήσιμος με τις αντιστοιχίες που θέλεις !

 

 

Όσο για τα λεπτοπολύκλωνα τριχοειδή καλώδια :

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα, αλλά αυτ΄απου έχω εγώ κατά νού είναι αυτά και τρέφω αρκετές αμφιβολίες αν είναι αυτά που εννοεί ο φίλος @Nick74

Γιατί αυτά έχουν ΠΟΛΎ λεπτά συρματίδια, για παράδειγμα:

 

Silicone Insulated Multistrand Wires:

large.Silicone-Insulated-Multistrand-Wires_01.jpg

 

https://ec.staubli.com/AcroFiles/Catalogues/TM_Cab-Main-11014119_(en)_hi.pdf

 

Δες στην τρίτη στήλη, για να καταλάβεις για πόσο λεπτό συρματίδιο μπορεί να μιλάμε, πραγματικά λεπτά σαν τρίχες για να μην πω ακόμα πιο λεπτά !

Τέτοια καλώδια από ότι θυμάμαι πρέπει να είχε ο Δημουλάς στον Άγιο Παύλο κοντά στο σταθμό Λαρίσης στην Αθήνα.

Έχω να τα ψάξω αρκετό καιρό και έτσι δεν έχω άμεση εικόνα.

Τέτοιου είδους καλώδια -προειδοποιώ είναι πολύ ακριβά- χρησιμοποιούνται σε κατασκευές όπου υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες (μόνωση ποιοτικής σιλικόνης) και όπου το καλώδιο κινείται συνεχώς, ιδιαίτερα σε ποιοτικά probe οργάνων κλπ

Όπου τα βάλεις δεν χρειάζεται ποτέ να τα αντικαταστήσεις, είναι εξαιρετικά ελαστικά και δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλεις εκεί που θέλεις εσύ αν δεν το "θέλουν" και εκείνα, καθώς ο χαλκός τους μέσα είναι τόσο λεπτός που δεν υπάρχει περίπτωση να τον "λυγίσεις σε μια θέση και να παραμείνει!

Βεβαίως όπου και να τα βάλεις θα ακολουθήσουν την πιο ομαλή καμπύλη, αλλά αν διαφωνείς με αυτήν, θα πρέπει να τα δέσεις για να σου κάνουν το κέφι, όσο περίεργο και αν είναι αυτο! :) 

Το κόστος όμως είναι υψηλό, οπότε καλό θα είναι να σου πεί και ο Νίκος, τι εννοεί γιατί αυτό που σου έβαλα εδώ είναι υπερβολικό!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

....

 

 

φυσικα και μπορεις να παρεις nyaf (αυτο εχουν και τα μανισια, και εννωειται ειναι μια χαρα) ΑΠΛΑ το τριχοειδες λεπτοπολυκλωνο που σου ειπα ειναι ενα σκαλι καλυτερο  (βασικα ειναι ισαξιο με το επαργυρο)

Εδω στον Πειραια ξερω που να το βρω χωρις προβλημα σε ενα σωρω μαγαζια, αλλα απο Πατρα δεν εχω ιδεα να σου πω...

Ουσιαστικα οι τριχιτσες του εχουν τη μιση διατομη απ τα nyaf και ειναι πλεγμενες μεταξυ τους και συνηθως στο κεντρο εχουν μια ινα μεταξιου (οχι παντα),, και η μονωση πολλες φορες ειναι καουτσουκ η σιλικονης.

 

Οσον αφορα τις μοναδες μετρησης, ΚΑΝΕΙΣ δε χρησιμοποιει στην Ελλαδα και σε ολη την Ευρωπη (πλην Αγγλιας) αλλα και στο μεγαλυτερο μερος του πλανητη  οκαδες, ποδια, γυαρδες, μιλια, κτλ

Το να ζητας απο ηλεκτρολογειο στην Ελλαδα, η στη Γερμανια, η στην Ιταλια η στη Γαλλια .... (εμμμμ βασικα στη Γαλλια ισως ειναι και λογος για να σε πεταξει εξω με κλωτσιες ?)  καλωδιο με τον AWG  κωδικα  (που δε σημαινει και απολυτως τιποτα στην τελικη, ενω 1 σημαινει 1 χιλιοστο, 1,5 εναμισι χιλιοστο   και παει λεγοντας) ειναι λιγο ακυρο, και οχι δεν ειναι δουλεια του να ξερει μοναδες μετρησης που δε χρησιμοποιουνται πουθενα, οπως δεν ειναι δουλεια του χασαπη να σου βαλει κρεας σε οκαδες και δουλεια κανενος να σου απαντησει αν του μιλησεις σε αρχαια μογγολικα με προφορα νεοκλασικων σουαχιλι ?

 

 

 

ενα πολυ καλο δειχνει αυτο http://www.dimoulas.gr/SiF, SiF-GL, SiD, SiZ.pdf ( λεπτοπολυκλωνο επικασιτερωμενο η μη, σιλικονης απο δημουλα)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

 

Δες στην τρίτη στήλη, για να καταλάβεις για πόσο λεπτό συρματίδιο μπορεί να μιλάμε, πραγματικά λεπτά σαν τρίχες για να μην πω ακόμα πιο λεπτά !

Τέτοια καλώδια από ότι θυμάμαι πρέπει να είχε ο Δημουλάς στον Άγιο Παύλο κοντά στο σταθμό Λαρίσης στην Αθήνα.

Έχω να τα ψάξω αρκετό καιρό και έτσι δεν έχω άμεση εικόνα.

Τέτοιου είδους καλώδια -προειδοποιώ είναι πολύ ακριβά- χρησιμοποιούνται σε κατασκευές όπου υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες (μόνωση ποιοτικής σιλικόνης) και όπου το καλώδιο κινείται συνεχώς, ιδιαίτερα σε ποιοτικά probe οργάνων κλπ

Όπου τα βάλεις δεν χρειάζεται ποτέ να τα αντικαταστήσεις, είναι εξαιρετικά ελαστικά και δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλεις εκεί που θέλεις εσύ αν δεν το "θέλουν" και εκείνα, καθώς ο χαλκός τους μέσα είναι τόσο λεπτός που δεν υπάρχει περίπτωση να τον "λυγίσεις σε μια θέση και να παραμείνει!

Βεβαίως όπου και να τα βάλεις θα ακολουθήσουν την πιο ομαλή καμπύλη, αλλά αν διαφωνείς με αυτήν, θα πρέπει να τα δέσεις για να σου κάνουν το κέφι, όσο περίεργο και αν είναι αυτο! :) 

Το κόστος όμως είναι υψηλό, οπότε καλό θα είναι να σου πεί και ο Νίκος, τι εννοεί γιατί αυτό που σου έβαλα εδώ είναι υπερβολικό!

 

 

Φυσικα και μιλαω για αυτα, Ο φιλος ζητησε ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, οποτε αν εχει αυτη τη "λοξα" (που κι εγω την εχω και ισως σε υπερβολικο βαθμο), γιατι οχι?

Ναι σε σχεση με τα κανονικα καλωδια οι τιμες τους ειναι μερα με τη νυχτα, αλλα αν διαβασεις πιο πανω (αν δε το ειδες) για ενα 24πινο του ζητησαν 144 ΕΥΡΩ!!!! (ναι, δεν εχει καπου κομμα, 144!!!! ) οποτε η τιμη των λεπτοπολυκνωνων δεν ειναι τιποτα σε σχεση με αυτο.

 

Προσωπικα συνηθως παιρνω απο Ενεργεια (πιο ακριβα αλλα επειδη ειναι στο δρομο μου), αλλα οταν θελω χιλιομετρα εννωειται παω Δημουλα (αφου ειναι η πηγη)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nick74 έγραψε:

Φυσικα και μιλαω για αυτα,

Νίκο δεν νομίζω ότι μιλάμε για τα ίδια καλώδια.

Αυτά που λες εσύ :

http://www.allkabel.eu/heat-resistant-cables-sif-gl/

Στο 1,5mmΈχουν 30 συρματάκια των 0,26mm, ενώ αυτά που έβαλα εγώ Staubli - SILI-E 1,5 -και που είπα ότι δεν κάνουν γιατί είναι υπερβολή- στα ίδια καρέ (1,5mm2) έχουν 392 συρματίδια των 0,07mm από 1- 1,5 € το μέτρο και πάνω (για το 1,5 καρέ μιλάω!

Είναι για τελείως άλλη δουλειά, απλά εδώ έπαιξε ρόλο ο ορισμός λεπτοπολύκλωνα τριχοειδή καλώδια . :)

Αυτά που λες εσύ είναι πράγματι πολύ καλά και το ανώτερο που είναι λογικό να χρησιμοποιήσεις, αντίθετα αυτά που είπα εγώ είναι πολύ ακριβότερα και τελικώς δεν υπάρχει λόγος να βάλεις κανείς τέτοια σε μια αρμαθιά ακίνητα καλώδια !

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Νίκο δεν νομίζω ότι μιλάμε για τα ίδια καλώδια.

Αυτά που λες εσύ :

http://www.allkabel.eu/heat-resistant-cables-sif-gl/

Στο 1,5mmΈχουν 30 συρματάκια των 0,26mm, ενώ αυτά που έβαλα εγώ Staubli - SILI-E 1,5 -και που είπα ότι δεν κάνουν γιατί είναι υπερβολή- στα ίδια καρέ (1,5mm2) έχουν 392 συρματίδια των 0,07mm από 1- 1,5 € το μέτρο και πάνω (για το 1,5 καρέ μιλάω!

Είναι για τελείως άλλη δουλειά, απλά εδώ έπαιξε ρόλο ο ορισμός λεπτοπολύκλωνα τριχοειδή καλώδια . :)

Αυτά που λες εσύ είναι πράγματι πολύ καλά και το ανώτερο που είναι λογικό να χρησιμοποιήσεις, αντίθετα αυτά που είπα εγώ είναι πολύ ακριβότερα και τελικώς δεν υπάρχει λόγος να βάλεις κανείς τέτοια σε μια αρμαθιά ακίνητα καλώδια !

 

 

 

για τα ιδια λεμε. :innocent:

Αυτα που χρησιμοποιω και στα καζανια, και σε κινητα μερη κι εχουν γυρω στα 1.5- 2 ευρω το 1.5ρι

Απλα εδωσα και εναλλακτικη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα συνεννοηθήκαμε ! :T:

Στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε τέτοια καλώδια σε κρουστικές γεννήτριες Υ.Τ.  που μέσω ταχέως μεταβαλλόμενου διακένου,

δίνουν   καθημερινά και για αρκετές ώρες, περίπου 20 παλμούς των 2,5 kJoule ανά λεπτό.

Σε βάθος χρόνου, μιλάμε για εκατομμύρια κινήσεις -και μάλιστα απότομες- στα καλώδια αυτά!

Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε ποτέ να αντικατασταθεί κάποιο από αυτά !

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Nick74 Σαν επιχειρηματιας θα μου επιτρεψεις να διαφωνω στο δευτερο κομματι της κουβεντας.

Δεν το παω τοσο μακρυα οσο ο seafalco με βοηθειες κλπ αλλα τα βασικα πρεπει να τα γνωριζεις. Στα δικα μας εμπορευματα υπαρχουν πραγματα απο Αμερικη και Ευρωπη. Αλλα ειναι σε metric αλλα ιντσες αλλα σελιμπρες λιτρα κιλα κλπ.

Πανω στα κουτια αναγραφονται ολα αυτα οποτε γνωριζω τι και πως ασχετα με το πως θα το ζητησει καποιος. Σε μια εποχη που τα παντα τα ψαχνεις μεσω ιντερνετ ειναι λογικο οτι θα δεις και διαφορετικα συστηματα. Οταν ειναι ο τομεας σου ΠΡΕΠΕΙ να τα ξερεις. Δεν σε υποχρεωνει κανεις απλα εγω για παραδειγμα το θεωρω απαραδεκτο και εκτος πραγματικοτητας. Οταν καποιος μου ζητησει εμενα π.χ βελονες, ειτε μου τις ζητησει σε ινστες ειτε σε χιλιοστα ξερω τι θα του δωσω.

Οταν πας σε ενα μαγαζι του ζητας καλωδιο 16awg και δεν ξερει τι ειναι και οταν σου το φερνει το καλωδιο γραφει πανω 16awg ε να με συγχωρεις αλλα ο ανθρωπος δεν κανει ουτε τα βασικα για την δουλεια του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τώρα συνεννοηθήκαμε ! :T:

Στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε τέτοια καλώδια σε κρουστικές γεννήτριες Υ.Τ.  που μέσω ταχέως μεταβαλλόμενου διακένου,

δίνουν   καθημερινά και για αρκετές ώρες, περίπου 20 παλμούς των 2,5 kJoule ανά λεπτό.

Σε βάθος χρόνου, μιλάμε για εκατομμύρια κινήσεις -και μάλιστα απότομες- στα καλώδια αυτά!

Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε ποτέ να αντικατασταθεί κάποιο από αυτά !

 

κι ομως εχω αλλαξει καμποσα στη ζωη μου... Βεβαια σε σπινθηριστες (10-20kv σπινθηρες σε χωρο με 450-600 βαθμους )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

Βεβαια σε σπινθηριστες (10-20kv σπινθηρες σε χωρο με 450-600 βαθμους )

 

Λογικό!

Το περιβάλλον που αντιμετωπίζουν σε καυστήρες (αν το κατάλαβα καλά) είναι πολύ πιο αντίξοο, και από αυτό που είναι στις δικές μου εφαρμογές και από τις προδιαγραφές τους.

Και αυτό που σώνει τη κατάσταση, είναι ότι μπορεί να λένε θερμοκρασία μέχρι 150 βαθμούς, αλλά αν του βάλεις το κολλητήρι επάνω με 350- 400 βαθμούς δεν χαμπαριάζει τίποτε, δείχνοντας εμμέσως πλην σαφώς ότι έχει πολλά περιθώρια αντοχών.

Σε εμένα η κύρια καταπόνηση είναι η διαρκής κίνηση και όχι οι υψηλές θερμοκρασίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Λογικό!

Το περιβάλλον που αντιμετωπίζουν σε καυστήρες (αν το κατάλαβα καλά) είναι πολύ πιο αντίξοο, και από αυτό που είναι στις δικές μου εφαρμογές και από τις προδιαγραφές τους.

Και αυτό που σώνει τη κατάσταση, είναι ότι μπορεί να λένε θερμοκρασία μέχρι 150 βαθμούς, αλλά αν του βάλεις το κολλητήρι επάνω με 350- 400 βαθμούς δεν χαμπαριάζει τίποτε, δείχνοντας εμμέσως πλην σαφώς ότι έχει πολλά περιθώρια αντοχών.

Σε εμένα η κύρια καταπόνηση είναι η διαρκής κίνηση και όχι οι υψηλές θερμοκρασίες.

ναι, για καυστηρες καζανιων και incinerators λεω.

Σε απλα κινουμενα μερη πολυ σπανιο να καταπονηθουν τα καλωδια (συμβαινει ομως... επειδη μερικοι πανεξυπνοι πανε και τα βαφουν ) 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

πριν δυο τρια χρονια ετυχε να πεσω σε αυτο το νημα!για αρχη με εξεπληξε ο τροπος γραφης και η τοση λεπτομερεια και αναλυση...λιγο καιρο αργοτερα εφτιαξα τα δικα μου καλωδια και εκτοτε εχω φτιαξει τρια τεσσερα σετ!ωφειλω απλα να πω ενα ευχαριστω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.