Jump to content


"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

Για το sleeving ήξερα κάποια πράγματα πριν ξεκινήσω το διάβασμα Αγάπη. Βέβαια είναι τόσο συγκεντρωτικά και κυρίως τόσα πολλά που βαρεθήκαμε να διαβάζουμε (τρόπος του λέγειν ...)

Για το Αρτάνing πάντως δεν είχα ιδέα :tomato:

Και εδώ αλλάζει ο τίτλος του θέματος ... "Να Αρτάνing ή να μη Αρτάνing;" :tomato:

Υ.Γ. πωπω κουράγιο για γράψιμό και τόσες photo. Κουράστηκα και μόνο που τις βλέπω :p

Υ.Γ. 2 Σε περίπτωση που δεν ήταν σαφές θαυμάσια άρθρο και υπέροχη δουλειά με το sleeving ...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αγάπη για το άρτιο άρθρο που μας παρουσίασες!

Αν και κάτι έχω κάνει κι εγώ από sleeving, το διάβασα με ευχαρίστηση, λόγω του άρτιου λόγου σου, του λεπτού χιούμορ και των εξειρετικών φωτογραφιών.

Σε συγχαίρω επιπλεόν για την τομή στο βίσμα που χρησιμοποίησες για να δείξεις πώς πιάνουν τα pins μέσα στο βίσμα και πώς αφαιρούνται με το σχετικό εργαλείο.

Η χρήση του αρτανιού είναι ενδιαφέρουσα, κυρίως λόγω κόστους, και ομολογώ ότι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά με έβαλες στην πρίζα. Νομίζω ότι το sleeve είναι πιο όμορφο ως αποτέλεσμα, αλλά η διαφορά στο κόστος και η προτροπή σου μάλλον θα γείρουν τη ζυγαριά και θα το δοκιμάσω (σε κανένα σύστημα φίλου, η Nemesis είναι από καιρό fully sleeved).

Τέλος, να προτείνω κι εγώ ενα side-project που μπορεί να κάνει κάποιος με περισσέυματα ή samples (στη δική μου περίπτωση) από sleeve + κάτι υπόλοιπα από υδρόψυξη: Project: Το μπρελόκ της Ειρήνης...

post-15487-1416076476,325_thumb.jpg

post-15487-1416076476,3734_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :T:

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION] αν είχες κανένα corsair κάτι θα γινόταν :p

[MENTION=559]vagsk[/MENTION] "έθιξες" ένα θέμα έστω και με χιούμορ το οποίο με βασάνιζε απο την αρχή του οδηγού όταν αποφάσισα την δομή του. Το θέμα έκτασης του. Θεωρώ ότι είναι όσο μικρός και ταυτόχρονα όσο περιεκτικός χρειάζεται. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραβλέψω τίποτα απο όσα έβαλα. Αν δεν γίνουν κατανοητά κάποια πράγματα δεν μπορεί κάποιος να προχωρήσει στο Sleeving/Αρτάνing. Και δυστυχώς στο θέμα της διαδικασίας πάντα σε σύντομους οδηγούς παραβλέπονται αρκετά.

Οποτε προσπάθησα να απευθυνθώ στον εντελώς αρχάριο που θα κάνει την πρώτη του προσπάθεια.

[MENTION=15487]pol77[/MENTION] Να δω πότε θα δούμε photos απο τη Nemesis :p

Για όσους δίστασαν να αρχίσουν την διαδικασία στο τροφοδοτικό τους αφού διάβασαν. Εμ έχει δουλειά το άτιμο. Είναι κουραστικό και απο ένα σημείο και μετά βαρετό. Για να βγει ένα τροφοδοτικό θέλει ώρες και για πρωτάρη ίσως και 2-3 μέρες. Το αποτέλεσμα βέβαια θα σας αποζημιώσει :)

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πάρα πολύ καλός οδηγός.

Μία παρατήρηση όσο αφορά την εγγύηση για τα Τροφοδοτικά Full Modular.

Στο δικό μου πρέπει να γίνει πλήρη επιστροφή των καλωδίων στην εταιρία για να ισχύει η αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πάρα πολύ καλός οδηγός.

Μία παρατήρηση όσο αφορά την εγγύηση για τα Τροφοδοτικά Full Modular.

Στο δικό μου πρέπει να γίνει πλήρη επιστροφή των καλωδίων στην εταιρία για να ισχύει η αντικατάσταση.

Λογικό αυτό που λες αλλά νομίζω είχα δώσει κατατοπιστική απάντηση :)

Σε αυτήν την περίπτωση sleevάρουμε με χίλια, χωρίς να φοβόμαστε για τίποτα στον τομέα της εγγύησης καθώς δεν χρειάζεται να το ανοίξουμε. Αν πάθει κάτι το τροφοδοτικό μας, απλά βγάζουμε τα sleeves και το πάμε πίσω στο κατάστημα αγοράς ή στον κατασκευαστή
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον οδηγό πλήρης και άψογος (όπως πάντα!).

Μια παρατήρηση γιατι για το δικο μου project λογω κόστους αλλα και εμφάνισης κατέληξα στο paracord. Αγόρασα απο το ebay απο δυο πωλητές, απο τον bushcraftstore και απο τον yougle2010.

Αυτο που παρατήρησα ηταν οτι σαν υφή του bushcraftstore ειναι πολυ καλυτερο απο του yougle2010 δηλάδη μιλάμε για πολυ καλύτερη ποιοτητα, σαν τοποθέτηση όμως του yougle γινεται με κλειστά τα μάτια ενω του bushcraft με δυσκόλεψε πάρα πολυ επειδη δεν εχει την απαραίτητη ποσοτητα πλαστικού ωστε να λιώσει στην άκρη του καλωδίου.

Δεν εχω ασχοληθεί πάλι τοσο πολύ με το sleeving πρώτη μου φορά ήταν που έφτιαξα ολόκληρο τροφοδοτικό και ίσως έκανα κατι λάθος αλλα το άτιμο δεν έλιωνε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το guide ρε παιδί!

Αν κι εγώ όταν ξεκίνησα το σπόρ σε είχα σε πραγματικό χρόνο για ότι χρειαζόμουν!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Όσοι έχετε σκοπό να χρησιμοποιήσετε paracord, κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και φτιάξτε το εργαλείο με το καρφί. Δεν θέλετε να το δοκιμάσετε με μονωτική, πιστέψτε με!

Επίσης, πάλι για όσους θα χρησιμοποιήσουν paracord, βρείτε κάτι για να πιάνετε τη ζεσταμένη άκρη όταν την κολλάτε στο crimp. Στην αρχή δεν είναι πρόβλημα, αλλά αν καθίσετε να sleevαρετε μονοκοπανιά το 24πιν δε θα νιώθετε τα δαχτυλά σας μετα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερώτηση περί sleeving. Κολλάει δεγκολλάει στο θέμα,

εγώ θα τηγκάνω. Υπάρχουν αρτάνις (ή όπως λέγονται) σε

μεγάλα μεγέθη ώστε να μπορώ αντί να sleevάρω 1-1 τα

καλώδια, να τα χώσω όλα μαζί σε ένα χοντρομακάρονο;

Είναι εφικτό/πρακτικό αυτό; Δεν το 'χω δει από κάποιον

και προσωπικά το θεωρώ πολύ όμορφο στη φαντασία μου.

Κάπως έτσι το σκέφτομαι:

sandking.jpg

Πρόχειρο photoshopping στο σκορπιό

της Karmen. (πριν τον φάει η σκόνη)

EDIT:

Για να μην με πει κάποιος πως αυτό που ρωτάω

ουσιαστικά είναι καλώδια πριν από sleeving πχ:

10-PSU-cables.jpg

ΟΧΙ. >_< Μιλάω για χοντρό sleeving που να μην

φαίνονται καθόλου τα καλώδια και από πουθενά.

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πάρα πολύ καλός οδηγός !!!

Χαράς το κουράγιο σας !!!

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Έχω βρει θερμό συστελλόμενο με εσωτερική κόλα από μέσα. Μήπως βοηθήσει καλλίτερα στον τρόπο συγκράτησης? (το μόνο κακό είναι ότι προς το παρόν υπάρχει σε μαύρο και γκρι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πάρα πολύ καλός οδηγός !!!

Χαράς το κουράγιο σας !!!

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Έχω βρει θερμό συστελλόμενο με εσωτερική κόλα από μέσα. Μήπως βοηθήσει καλλίτερα στον τρόπο συγκράτησης? (το μόνο κακό είναι ότι προς το παρόν υπάρχει σε μαύρο και γκρι μόνο)

Δεν έχει νοήμα να έχει κόλλα μέσα το heatshrink. Σφίγγει και δε πάει πουθενά.

Ίσα ίσα που θα είναι και πρόβλημα η κόλλα στο πέρασμα πάνω απ το sleeve.

Εάν καταλαβαίνω καλά, αυτά τα θερμοσυστελόμενα είναι αντίστοιχα με αυτά που χρησιμοπούνται στις επισκευές και κατασκευές συνδέσεων σε καλώδια.

Η κόλα αυτή είναι "θερμόκολα" , δηλαδή όταν το μακαρόνι είναι κρύο, η κόλα δεν κολάει καθόλου (είναι σαν μια πλαστική στρώση).

Όταν όμως ζεσταθεί το μακαρόνι κατά την διαδικασία της θερμοσυστολής, η κόλα λιώνει και γίνεται ρευστή, έτσι κολάει και μάλιστα καλά σε αυτό που περικλείεται από το θερμοσυστελόμενο.

Ουσιαστικά το θερμοσυστελόμενο και το υποκείμενο στρώμα του υλικού (καλώδιο, sleeve κλπ) γίνονται ένα σώμα!

Ένα ζήτημα που δεν γνωρίζω είναι αν το sleeve, θα αντέξει την θερμοκρασία και τον χρόνο που χρειάζεται να εφαρμοστεί αυτή, για να λιώσει η κόλα , χωρίς να πάθει κάποια αλοίωση, αυτό αξαρτάται από την ποιότητα του sleeve και από το είδος του θερμοσυστελόμενου, και κατά πάσα πιθανότητα μόνο το πείραμα θα δείξει τι γίνεται στην πράξη, πράγμα που μπορεί να το έχει κάνει ήδη η Karmen1983, και να μας λύσει εκείνη, την απορία.

Το μόνο "κακό" που υπάρχει εδώ, είναι ότι αυτά τα θερμοσυστελόμενα -όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία της θερμοσυστολής- είναι πιο σκληρά από τα κοινά θερμοσυστελόμενα.

Έτσι δεν ενδύκνεινται για δουλιές όπου απαιτείται κάποια ευελιξία των καλωδίων, στην προκείμενη περίπτωση όμως και εφόσον μιλάμε για ένα μήκος 15 - 20 mm , δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Και μάλιστα ίσως να αποτελούν μια καλή λύση για τερματικά θερμοσυστελόμενα που καλύπτουν βύσματα (όπως αυτά του ανεμιστήρα).

Πάντα όμως πρέπει να έχουμε κατά νού ότι, για την δουλειά που αναφερόμαστε, μετά την ολοκληρωσή της , τα καλώδια θα τακτοποιηθούν και αυτό ήταν, δεν πρόκειται να τους αλλάζουμε θέση συχνά, οπότε το να πάρεις κάποια μέτρα προφύλαξης (κόλες κλπ) ίσως είναι λίγο υπερβολικό, αλλά και από την άλλη μεριά , κανείς δεν έπαθε τίποτα όντας προσεκτικός -έστω και πάνω από το συνηθισμένο- οπότε κρατάμε ότι, πρόβλημα εφαρμογής δεν υπάρχει* και από εκεί και πέρα κάνουμε το κέφι μας!

* Υπο την αίρεση αυτού που προανέφερα για την θερμοκρασία.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα την φραση "Αν δεν εχετε κοπελα, θα γλυτωσετε τη μουρμουρα" ή καπως ετσι.... Δεν φανταζεσαι τι ειχα ακουσει οταν εφτιαχνα τα δικα μου καλωδια!!

Εξαιρετικο DIY!! αντε σιγα σιγα να γεμισει το φορουμ μας με τετοιους αναλυτικους οδηγους!

Και ωραιο τιπ αυτο με τον αναπτηρα στις ακρες του sleeve. Τα δικα μου γινοντουσαν ολο ουριτσες! Ασε που δεν περνουσε ευκολα το καλωδιο και το θερμοσυστελωμενο μετα. Θα το δοκιμασω την επομενη φορα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα την φραση "Αν δεν εχετε κοπελα, θα γλυτωσετε τη μουρμουρα" ή καπως ετσι.... Δεν φανταζεσαι τι ειχα ακουσει οταν εφτιαχνα τα δικα μου καλωδια!!

και που να παντρευτείς :hehe:

θα το εκανες με ντρίπλες στις παντόφλες που θα φευγανε την ωρα του sleeving :woot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.