Jump to content



Samsung Galaxy Nexus


papajim

Recommended Posts

Εχει ΤΙ OMAP και οχι κατι σε qcom. Δυστυχως η Texas Instruments παρ' οτι ηταν πολυ φιλικη για τους developers απο την στιγμη που εγκατελειψε το mobile segment, πηρε στο λαιμο της και οτι συσκευη κυτκλοφορουσε.

4.3 πηρε, δεν εχω καταλαβει ακομα τι διαφορα εχει η 4.4

Ειχε drivers για 4.3 αλλα οχι για 4.4;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
4.3 πηρε, δεν εχω καταλαβει ακομα τι διαφορα εχει η 4.4

Ειχε drivers για 4.3 αλλα οχι για 4.4;

Ναι γιατι οι drivers παρεχονται απο τον κατασκευαστη του chip. Εχει διαφορετικο api level και μιας και drivers γιοκ. αναβαθμιση γιοκ. Αλλα θα το καταφερει η κοινοτητα με wrappers etc ειμαι βεβαιος.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα unlock τον bootloader και το έκανα root (όλα με το Toolkit) αλλα το κινητό κολλάει απίστευτα, έκανα wipe, επαναφορά εργοστασιακών κλπ αλλα και πάλι τα ίδια... Όλα με stock rom/kernel.

Κάνει κολλήματα ακόμη και στην επιλογή της γλώσσας στο αρχικό μενού της ρύθμισης του κινητού!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο απλό συγκριτικό ανάμεσα σε όλα τα Nexus.

Nexus One: Gingerbread 2.3.4

Nexus S: Jelly Bean 4.1.2

Galaxy Nexus: Jelly Bean 4.3

Nexus 4: Jelly Bean 4.3

Nexus 5: KitKat 4.4

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kHOmKY09EK4]Nexus 5 vs. Nexus 4 vs. Galaxy Nexus vs. Nexus S vs. Nexus One - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω τα Desire/Galaxy S/Galaxy S2/Optimus G/G2 ... :pleasantry:

Nexus > clones :p

"Although, at what point do we say goodbye to a dear friend such as the Galaxy Nexus? The phone is more than two years old, having been unveiled back in October of 2011. We know this device has been the favorite handset of many people, including ourselves for a while, but at some point you just have to let it go, right? Apparently for many users in the forums, that time has yet to come."

no.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς μεγαλύτερη μπαταρία από τη στοκ; Θα ήθελα καμιά πρόταση για φτηνή και αξιόπιστη εναλλακτική.

Η επίσημη extended είναι γύρω στα ~25€ στο ebay... Βέβαια βρίσκεις και με λιγότερο από 5€, αλλά δεν ξέρω τι λένε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω πρόβλημα με το GNexus (4.3, unlocked, rooted).

Κάθε φορά που συνδέομαι σε wifi / 3g η συσκευή τρώει άσχημα σκαλώματα, οι εφαρμογές

δεν αποκρίνονται ή κολλάνε, η συσκευή γίνεται αρκετά αργή και γενικά τίποτα δε δουλεύει όπως πρέπει.

Μου είπαν να ακυρώσω την αυτόματη ενημέρωση απο gplay των εφαρμογών και να ακυρώσω το currents.

Το πρώτο έγινε και δεν είχα διαφορά, μόλις απενεργοποίησα το currents κόλλησε ο launcher (εργοστασιακός πάντα) και γενικά είχα τα ίδια θέματα.

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες. Στα 8 δεν μου αναγνωρίζει το κινητό με τους drivers σε fastboot mode πάντα. Τι μπορεί να γίνει; Επίσης για 4.2.2 official αξίζει να βάλω rom ή να αλλάξω kernel; Ευχαριστώ

Για το 1) δες εδώ, (έτσι τους πέρασα πριν 2 εβδομάδες)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24284355

Για το 2, καταρχήν, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν έχεις βάλει 4.3 official; μπορείς πάντως να δοκιμάσεις μόνο kernel, για να κερδίσεις και λίγη ακόμη διαθέσιμη RAM, π.χ. τον 1080p kernel του mpokwsths (από 693 -> 751)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=45061261

Sent via Σηραγγοειδές GNex

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ θα τα κοιτάξω. Το γιατί δεν έχω 4.3 τώρα. Την πέρασα μόλις βγήκε. Ένιωθα ότι πετούσε και είχε και πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Βέβαια στην πορεία άρχισαν τα προβλήματα λες και είχα συσκευή low end. Το ένα θέμα το ανέφερα και παραπάνω που είναι να κολλάνε τα video είτε 720p είτε 1080p. Αλλά και έβλεπα να μην αποκρίνεται όπως θα έπρεπε. Τώρα πέρασα 4.2.2 και όλα είναι τέλεια. Άσε που δεν θεωρώ ότι για 1 χρόνο μετά βελτίωσαν και τρελά το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ θα τα κοιτάξω. Το γιατί δεν έχω 4.3 τώρα. Την πέρασα μόλις βγήκε. Ένιωθα ότι πετούσε και είχε και πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Βέβαια στην πορεία άρχισαν τα προβλήματα λες και είχα συσκευή low end. Το ένα θέμα το ανέφερα και παραπάνω που είναι να κολλάνε τα video είτε 720p είτε 1080p. Αλλά και έβλεπα να μην αποκρίνεται όπως θα έπρεπε. Τώρα πέρασα 4.2.2 και όλα είναι τέλεια. Άσε που δεν θεωρώ ότι για 1 χρόνο μετά βελτίωσαν και τρελά το λειτουργικό.

Αυτό με τα βίντεο νομίζω είχε αναφερθεί ξανά κάπου εδώ, είναι bug που εμφανίστηκε με το 4.3. κατά τα άλλα πρέπει να είναι μόνο βελτιώσεις...

Mobile

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18740]Mer[/MENTION] 99% δεν τους είχα χρειαστεί (μιας και στο φάκελο που είχα στον υπολογιστή, μόνο το driver.exe βρήκα)

Σχετικά με το HW Acceleration πάντως, έχε υπόψιν σου τα παρακάτω ;)

1) 4.3 ΗW Acceleration "FIX"

2) Some Notes.. ;)

Take 720p AVC video and mpokang as an example.HW acc can't work with ref > 4 videos on SuperRam version and ref > 7 videos on 1080p version.

Actually tuna is able to deal with AVC HIGH@4.1(1280x720 68fps ref = 9 / 1920x1080 30fps ref = 4).

και ο Mpokang-CM (762mb RAM), 720p video που περνάω κάποιες φορές στο κινητό (microHD - 4Ref Frames) τα παίζει σωστά. 1080p 4Ref Frames, όμως, ούτε ο 1080p Version Kernel παίζει (μόνο ο stock-693mb ram), - όχι ότι με απασχολεί ιδιαίτερα, για προφανείς λόγους χωρητικότητας..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.